vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, camber, Jorge, th3ofilos

Twitter

ΕΕ, δημόσια διαβούλευση και Ηλεκτρονικό Τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Η Επιτροπή δρομολογεί δημόσια διαβούλευση για την αναθεώρηση της οδηγίας σχετικά με τα προϊόντα καπνού.
24/09/2010
Όπως μπορείτε να διαβάσετε στο παραπάνω link έχει ξεκινήσει δημόσια διαβούλευση για κοινή αντιμετώπιση του καπνου και των προϊόντων καπνού στις χώρες της ΕΕ. Στο κείμενο εμπλέκεται και το ΗΤ,  λέει ότι όπως ισχύει σήμερα
"...    Η νομοθεσία διαφέρει σε μεγάλο βαθμό στα διάφορα κράτη μέλη της ΕΕ και δεν καλύπτει επαρκώς τις ανησυχίες ως προς την υγεία και την ασφάλεια σε σχέση με ορισμένα προϊόντα καπνού και νικοτίνης, όπως τα ηλεκτρονικά τσιγάρα." 
   Αυτό σκοπεύουν να το αλλάξουν μετά απο δημόσια διαβούλευση και κοινή νομοθεσία.
Μήπως πρέπει να πάρουμε κι εμείς μέρος στη διαβούλευση? Να ετοιμάσουμε κάποιο κείμενο ? Τα ξένα φόρουμς τι λένε ?
deadline της διαβούλευσης 19 November 2010
για περισσότερες πληροφορίες αποστολής απόψεων στα αγγλικά  εδω 

Ας το συζητήσουμε....
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2010, 12:22 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΕΕ, δημόσια διαβούλευση και Ηλεκτρονικό Τσιγάρο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2010, 12:30 »
Από πότε έχουν λόγο οι ιδιώτες στις διαβουλέυσεις? Δημοκρατία έχουμε?  :)) :)) :))

Πέραν της πλάκας το κείμενο μου λέει ότι το η.τ. έχει αρχίσει να "ενοχλεί".
Πολλοί φόροι χάθηκαν για το κράτος από τα τσιγάρα που δεν καπνίζονται πιά και
όσο και αν σας φαίνεται περίεργο ενοχλεί και τις αντικαπνιστικές οργανώσεις το ότι οι "καπνιστές" αρχίζουν και
ξεφεύγουν την πεπατημένη της στέρησης (με αμφίβολης αποτελεσματικότας αντικαπνιστικά προϊόντα) κτλ και της
"ταπείνωσης" του ξαναπέφτω "κυνηγημένος" στο τσιγάρο, και θεωρώ ότι ετοιμάζονται να το ενταφιάσουν ή να
το κάνουν προϊόν παραιατρικό (=αναποτελεσματικό, μη ικανοποιητικό και πανάκριβο προσανατολισμένο σε "θεραπεία" και όχι σε "απόλαυση") .
Επίσης εκεί που οι φαρμακοβιομηχανίες είχαν εξασφαλίσει ένα μερίδιο στην πλούσια αγορά της εκμετάλλευσης του "πάθους" των καπνιστών,
τώρα κινδυνεύουν να την χάσουν

Το "δεν καλύπτει επαρκώς τις ανησυχίες ως προς την υγεία και την ασφάλεια" για να γίνει
"πλέον  καλύπτει επαρκώς τις ανησυχίες ως προς την υγεία και την ασφάλεια" θέλει 10+ χρόνια έρευνας και πολλά εκατομμύρια ευρώ
τα οποία μόνο φαρμακοβιομηχανία (ή αμερι΄κάνικη καπνοβιομηχανία) μπορεί να διαθέσει.
Αν συνδυαστεί με μια πλήρη απαγόρευση αγοράς/πώλησης/χρήσης/εισαγωγής κτλ του η.τ. μέχρι τότε τότε, τότε την... ατμίσαμε....

Ατμίστε ότι προφταίνετε...

Υ.Γ. 1
Φαίνομαι απαισιόδοξος, εύχομαι να διαψευστώ πανηγυρικά...

Υ.Γ. 2
Δυστυχώς στις διαβουλεύσεις ιδιώτες με επιστημονικά επιχειρήματα δεν υπάρχουν. (και (ίσως σωστά) δεν λαμβάνονται υπόψιν ακόμη και αν υπάρχουν)
Μόνο πιστοποιημένοι οργανισμοί έχουν τέτοιο δικαίωμα.
Η καλύτερη στρατηγική που μου έρχεται αυτή τη στιγμή είναι να κάνουμε ξεκάθαρο ότι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων (οι ατμιστές) που ενδιαφέρονται
για την απόλαυση της νικοτίνης (ακόμη και αν είναι απατηλή) ενώ δεν θέλουν να έχουν τις επιβαρύνσεις υγείας του κ.τ.
Το η.τ. δεν είναι ένα προϊόν προσανατολισμένο στην απεξάρτηση από τη νικοτίνη  (το οποίο είναι πολύ διαφορετικό απο τη διακοπή του καπνίσματος)
ακόμη και αν κάποιος το χρησιμοποιήσει γι αυτό το σκοπό.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2010, 12:40 από panos »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: ΕΕ, δημόσια διαβούλευση και Ηλεκτρονικό Τσιγάρο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2010, 14:25 »
Μακροχρόνια.... θεωρητικά θα διαβάσουμε και θα ακούσουμε το μακρύ και το κοντό του καθενός "πιστεύω".

Εγώ μετά απο 15 μέρες ατμιστής, ξέρω να πώ ότι νιώθω άλλος άνθρωπος.  Προχθές, είπα να κάνω ένα στριφτό απο τον ξεχασμένο μου και ξεραμένο μου καπνό craven.

Στην πρώτη τζούρα μου ήρθε μια αηδία, και στην δεύτερη η γλώσσα μου έγινε σαν παπάρα. :wall:  Συνήλθε μετά απο μια ώρα. :eyesplash:

Τρίτη τζούρα εννοείται ότι δεν υπήρχε.... το έστειλα κατευθείαν.


Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΕ, δημόσια διαβούλευση και Ηλεκτρονικό Τσιγάρο
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 10, 2010, 11:41 »
απαραδεκτο, για δημοσια διαβουλευση, να μη σου δινει τη δυνατοτητα να απαντησεις στη γλωσσα σου...  :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12