vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, ZoeM, dkostas, maprix, bloodlessz, zalaros, Jorge, webtool

Twitter

Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #270 στις: Ιουλίου 17, 2018, 10:36 »
Αγαπητοί μεσάτοι,

Ο φίλος [member=17746]paloukaros[/member] με μπρίζωσε να δοκιμάσω τα ΝΕΤ μου σε Genesis, μία πρόταση που δεν μπορούσα να αντικρούσω ελέω παντελούς άγνοιας.

Μια τζούρα (ή 2; ) έχω πάρει από mesh από τον αγαπητό [member=13664]Ribot[/member], οπότε γνώμη δεν μπορώ να έχω.

Προσέρχομαι, λοιπόν, στο νήμα με τις εξής απορίες:

α) Ποιον ατμοποιητή με mesh προτείνετε για μένα; Βασικά κριτήρια α) να μπορώ να τον βρω χωρίς λίστες, φβ και άλλα τέτοια β) να μην έχει όσο το δυνατόν προβλήματα και γ) να μην απαιτηθεί το δεύτερο νεφρό μου (ο γιατρός λέει το χρειάζομαι) δ) σφιχτή τζουρίτσα για τα καπνικά μου

β) Τι διαφορές έχουν οι διάφορες διατομές του mesh που θα έπρεπε να ξέρω; Ήτοι, τι διατομή να διαλέξω για την σφιχτή μου τζούρα και τα λεπτόρευστα υγρά μου;

γ) Στείλτε κανά βιντεακί να καταλάβω πως στήνεται αυτό το πράμα...

δ) Αν τελικά καταλήξω στο mesh, θα πρέπει να στήνω καθημερινά που τα υγρά μου βγάζουν ένα τόνο μάκα;

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #271 στις: Ιουλίου 17, 2018, 11:02 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Α)δεν είναι εύκολο να βρεις genesis αυτή την εποχή καθότι απευθύνονται μόνο σε χομπίστες.Δεν είναι μαζικής παραγωγής.Και επειδή hi end θα ματώσεις οικονομικά μονόνεφρε :yes: .Οι genesis είναι ότι πιο smooth θα ατμίσεις ποτέ και είναι οι περισσότεροι αρκετά σφιχτοί .
Β)Τα νούμερα που βλέπεις στα mesh 100,200,300 κτλ είναι οι τρύπες που έχουν πανω τους.300αρι το καλύτερο κατ εμέ με 28GA kanthal πάντα τυλιγμένο.
Γ)έχει βάλει ο ribot λίγο πιο πίσω.Ψάξε στο youtube λίγο,δεν είναι κόπος
Δ)Αντέχει πολύ περισσότερο απο το βαμβάκι λόγω των dryburn που εύκολα κάνεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2018, 15:28 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #272 στις: Ιουλίου 17, 2018, 11:10 »
Στο β) το 300άρι που είναι οι τρύπες που λες τι σημασία έχει; Δηλαδή, τροφοδοτεί διαφορετικά; Όσο υψηλότερη pg ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις τρύπες;  :tongue_smilie:


Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #273 στις: Ιουλίου 17, 2018, 11:27 »
οσο πιο πολύ pg τοσο πιο πολύ ανεβαινεις..δηλ. 400-500αρι...

o μονος που υπαρχει διαθεσιμος και τον πηρα προσφατα..είναι αυτος
https://www.vapstor.fr/en/genesis/1324-monad-v2-by-xtra-mile-vape.html
..είναι κλασσικος genesis..ευκολος στο στησιμο..πολύ σφικτος με τρυπες αερα καθετες
2Χ0,8mm...και φυσικα γευση-γευση...

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2018, 14:36 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #274 στις: Ιουλίου 17, 2018, 11:38 »
Το ιδανικό για εμένα στα 50-50 υγρά είναι το 300άρι.Μετά όπως πολύ σωστά λέει ο angelosdes όσο πιο πολύ pg θες και μεγαλύτερο νούμερο mesh.
Ξεκίνα με κανέναν μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση για αρχή κατ εμέ.Στείλε κανένα pm στον [member=13664]Ribot[/member] .Αυτός ασχολείται πολύ ενεργά με meshάτους ακόμα και κυκλοφορεί στην πιάτσα τους ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2018, 11:54 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #275 στις: Ιουλίου 17, 2018, 11:41 »
Από την μια στοά στην άλλη  :laugh1:

Ελπίζω να μην χρειαστεί να αγοράσω και νέα αρχιερατική στολή!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #276 στις: Ιουλίου 17, 2018, 11:49 »
ούτε για παπαδάκι κάνεις ακόμα :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #277 στις: Ιουλίου 17, 2018, 13:53 »
Μιλάτε για mesh και μετά λέτε εμένα δεινόσαυρο με το κεραμικό και τα n-r-n :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #278 στις: Ιουλίου 17, 2018, 14:04 »
Κάτι σαν τον Πόποτα ένα πράγμα εμπρός πίσω  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #279 στις: Ιουλίου 17, 2018, 14:09 »
Μesh is the truth αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν χέρια και ικανότητα να το διαχειριστούν.Κρύβει και αρκετούς κινδύνους και γενικά είναι για έμπειρους χρήστες που μπορούν να ξεδιπλώσουν τις αρετές του.
Σε τανκάτο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις καλύτερη γεύση απο mesh ότι και να λέμε... :yes:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #280 στις: Ιουλίου 17, 2018, 15:00 »
Για τι μιλάτε τώρα για mesh ως wicking mat ή ως αντίσταση?


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #281 στις: Ιουλίου 17, 2018, 15:50 »
Net και γενικα καπνικα μονο σε πλεγμα Κωστη.

Αν ημουν πρωτευουσα ηθελα να σου εδινα να δοκιμαζες redskin σε πλεγμα και μετα να το βαζαμε σε οποιον βαμβακατο ηθελες.

Εχετε Ribot εκει τι φοβασαι,ξερει αυτος(λογικα:tongue_smilie:)


Μολις βαλεις τα ιταλικα στο mesh πες μου σε παρακαλω πολυ εαν τα γουσταρεις το ιδιο στον zest.


Σοβαρα τωρα εχουμε και λεμε.

Δυσκολο νομιζω να βρεις καποιον αυθεντικο,μονο μεταχειρισμενο.

Θα σου προτεινα για μενα center post,δηλαδη με το πλεγμα στο κεντρο μιας και τους θεωρω ευκολοτερους στο σεταπ.
Μεχρι στιγμης οι ανωτεροι center post ειναι δυο κατασκευαστων vapeware(nextgen,nextiny,tasis,regen) και ο Αthea(In'ax MKII-III).

Οποτε πρωτα περνεις ατμο και μετα συμφωνα με το πως σεταρεται ο καθενας γιατι ενω μοιαζουν αρκετα κατασκευαστικα,
αλλες τοσες διαφορες εχουν που δεν ειναι τοσο εμφανεις.

Θεμα γουστου αυτα.


Επειτα διαλεγουμε πλεγμα συμφωνα με τη συσταση του υγρου που ατμιζουμε.

Εαν θες για τα ιταλικα που ειναι pg,σαν γενικο κανονα θα σε καλυψει 300αρι και 400αρι mesh ανετα.


Ολοι τους εχουν αψογη σφιχτη τζουρα(εχεις καταλαβει νομιζω πως αντιλαμβανομαι εγω το σφιχτο ατμισμα)
Tα υπολοιπα στη συνεχεια.. :))

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #282 στις: Ιουλίου 17, 2018, 16:04 »
Ποσταρω καμμια φώτο με μεσατο ατμο, ή θα μου χώσει πάλι κάναν αρχαίο ο μοδιβιν?  8)
:tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #283 στις: Ιουλίου 17, 2018, 16:10 »
και το ρωτας ??

ελευθερα  

Αποσυνδεδεμένος Arrhenius

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #284 στις: Ιουλίου 19, 2018, 06:56 »
Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ατμοποιητες με mesh & high end πολυ δυσκολο πλεον να βρεις, εκτος αυτου ακομα και να βρει καποιος κριμα τα χρηματα για το γεγονος οτι ειναι και περιεργοι στο στησιμο και πρεπει να εχεις καποια υπομονη. Εαν καποιος θελει να μπει η απλα να δοκιμασει θα μπορουσε να ξεκινησει με εναν DID η TNS υπαρχουν ακομα σε φιλους ατμιστες που τους εχουν στο συρταρι, μια γρηγορη ερευνα που εκανα μπορεις ακομα και τωρα να βρεις origen.

Τωρα για mesh οπως ειπαν οι παραπανω αναλογα με την πυκνοτητα των υγρων, εγω ειμαι της παλαιας σχολης και παντα ειχα 200 με 400 αναλογα με τα υγρα οπως και συνδιασμους 200, 400, 500 και 600 παντα με γνωμονα την αναλυση της γευσης σε συνδιασμο με την δυναμη στα Watt.

Ενα τελευταιο που θελω να πω ειναι οτι το mesh απαξ και το μαθεις ειναι ο ευκολοτερος τροπος να ατμισεις πχ. εγω ειμα ετοιμος σε 2-3 λεπτα αλλα θελει καποιο χρονο οπως ολα, οταν το μαθεις ομως δε ξαναγυρνας σε φυτιλια κεραμικα και βαμβακια.

ΥΓ. Αγγελαρα τι κανεις ρε Θειο καλα? Mesh ακομα, μονο εσυ εχεις μεινει βλεπω, δωσε τα φωτα σου στον κοσμο μετα απο τοσα χιλιομετρα mesh στριμενα. Ο Nomad καλος απο αυτα που διαβσα αλλα κανε και εινα καλο review ρε μπαγασα συρμα, mesh κτλπ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8444 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59970 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237914 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12