vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Steam Machine by Atmomixani

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 02:46 »
Απολυτως καμια σχεση ο ενας με τον αλλο.

Αποσυνδεδεμένος liot

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 11, 2013, 17:14 »
 Δεν έχω εμπειρία με άλλους επισκευάσιμους, αλλά πολύ ικανοποιητικότερος από εργοστασιακούς και τύπου ego και c4 όντας τον πετύχεις. Το κόλπο με τη ρύθμιση της θερμοκρασίας πολύ καλό. Πολύ ντουμάνι και καλό χτύπημα με balanced ή με 60/40. Ωραία και η επιλογή για σφιχτή ή αεράτη τζούρα με το τάπωμα ή όχι της μιας τρύπας-προσωπικώς, επειδή αναποφάσιστος, όποτε θέλω σφιχτή βάζω το δάχτυλο στη μια τρύπα. Υγρό στο στόμα δεν έχω «καταφέρει» να πάρω (τουλάχιστον με θηλιά, σταυρωτό δεν έχω δοκιμάσει ακόμα). Η γεύση ομολογώ ότι με ξένισε λίγο στην αρχή, αλλά μετά από μια μέρα, ξαναδοκιμάζοντας τον εργοστασιακό, μου κάνει πολύ πλαστικούρα. Να καταθέσω και μια εμπειρία, ενδεχομένως χρήσιμη και για άλλους που δεν έχουν ξανασχοληθεί με επισκευάσιμους: δυσκολευόμουνα να τυλίξω σωστά στα 1.8 έως 2 ωμ με φυτίλι 2 mm χωρίς να αφήνω χοτσποτς, οπότε δοκίμασα και ανάμεσα στις 2 άκρες της θηλιάς, στο σημείο που τυλίγω το σύρμα, έβαλα ακόμα ένα κομματάκι φυτίλι ενός εκατοστού, και μετά κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος fotisman

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 18, 2013, 10:08 »
Για ego μπαταρίες*Φυτίλι 2αρι διπλό και 0,16 σύρμα για απλή eGo και μηχανικα mod μιας μπαταριας. (stelakis1)*Όσοι δεν είναι φαν της απανωτής τζούρας (4-5 συνεχόμενες) μπορούν να δοκιμάσουν 1,6-1,7Ω με σύρμα 13mm. (kostas der)  Το σετάπ αυτό λειτουργεί και με συνεχόμενες τζούρες, αλλά χρειάζεται καλό πότισμα του φυτιλιού. Εναλλακτικά μπορούμε να βάλουμε τριπλό φυτίλι για να μην στεγνώνει εύκολα.*Βελτίωση της γεύσης έχει αναφερθεί με χρήση σύρματος 0,15 χαμηλής αντίστασης σε ego μπαταρίες, περίπου 1,6Ω (6-7 σπείρες). (panosfc)*Για το σοκολατάκι σε ego μπαταρία 0,13 σύρμα με 2,5Ω αντίσταση, ενώ σε μοντ (με 18650 ή 18350 μπαταρια) 0,16 σύρμα περασμένα μαζί με καρφί στα 1,8Ω ή 0,15 σύρμα στριμμένο στο χέρι χωρίς ιδιαίτερο σφίξιμο, στα 1,8Ω επίσης.(alex74)Για χτύπημα σε μπαταρία GIANT 950 mah1.8Ω με 0,13mm σύρμα ή 1.6Ω με 0,15mm σύρμα. Εναλλακτικός τρόπος: φυτίλι με μήκος μιάμιση στροφή γύρω από το σώμα του SM, διπλωμένο στη μέση. Προσθέτουμε και ένα ακόμα κομματάκι φυτίλι 1 cm στο σημείο που τυλίγουμε το σύρμα και φροντίζουμε να ποτίσουμε καλά τα φυτίλια (atmomixani)Σετάρισμα με 4πλο φυτίλι στην ego twistΦτιάχνουμε το κλασικό σετάρισμα με διπλό φυτίλι και προσθετουμε δύο μικρότερα κομμάτια  από πάνω. Τα 2 μακριά φυτίλια τα κάνουμε λίγο πιο κοντά από το κλασικό σετάρισμα (1.5 περιστροφές γύρω από το σώμα αντί 2), γιατί αν τα κάνουμε μακριά δεν θα έχουμε χώρο για σωστή κυκλοφορία του αέρα και θα μπουκωσει. Αντίσταση στα 1.7-2.0Ω και παρουσιάζει πολύ καλή τροφοδοσία ακόμα και πάνω από τα 4.2V. (kostanew)Για ego twist αντίσταση 1,8-2,2Ω με συρμα 0,16mm (sakis)Για ego v6 προτείνεται σύρμα 0,20 και αντίσταση 1,8Ω (atmomixani.gr)




Τελικά για σοκολατάκι και vst σε ego και twist καλύτερα είναι κοντά στο 1,8 ή στα 2,5 ohm?
(Δεν είμαι σίγουρος αν η θέση του είναι εδώ ή στις express ερωτήσεις)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2022, 08:29 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 18, 2013, 12:10 »
Για σοκολατακι μπορω να σου απαντησω με σιγουρια οτι σε eGo, με συρμα χαμηλης αντιστασης και γυρω στα 1,5Ω με διπλο (ή και τριπλο) δυαρι φυτιλι παει μια χαρα (για τα γουστα μου παντα).

Αλλα η μπαταρια δεν κραταει πολυ (οσο τουλαχιστον κραταει με εναν απο LR εργοστασιακο).

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 03, 2013, 03:26 »
Eνας λόγος που σταματησα το ηλ. τσιγάρο τον Οκτωβριο του 2012 ήταν η γευση καμενου που έπαιρνα από τον steam machine στα τελευταια σεταρισματα.Φαντάστηκα ότι μπορει να φταινε χιλια δυο πράγματα όπως το φυτίλι και το σύρμα,και όχι κάτι  απο αυτα που αναφέρθηκαν εδώ.Όπως η πυκνότητα του sera, τα κολπάκια για το σφιξιμο ή όχι της τζουρας κλπ.
Κάλιο αργά παρά ποτέ, ότι μαθαινεις καλό ειναι και που ξερεις μπορει καποια στιγμη να το βρεις μπροστά σου. ;)

Ο άτιμος ο ατμοποιητής όμως....!!!Οταν πετυχαινα το σετάρισμα ειχε φοβερό ντουμάνι και φανταστικη γευση.Τις πιο απολευστικες στιγμες μου τις ειχε δωσει αυτος ο επισκευάσιμος...

Στερνή μου γνωση να σε ειχα πρώτα.....

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 08, 2013, 10:32 »
το μονο αρνητικο που βλεπω ειναι οτι οι κλασσικοι ανταπτορες 510-ego αφηνουν στα μοντ ενα κενο 1mm, αφου βιδωθει ο ατμοποιητης .Γι αυτο δεν ευθυνεται ο ατμοποιητης αλλα ο ανταπτορας βεβαια που το κατω μερος του εξεχει .
Καμια ιδεα ? Λιγο τροχισμα τον ανταπτορα?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 12, 2014, 17:02 »
Η συχνότερη ερώτηση των drippers:
- Γιατρέ μου, πως θα αυξήσω την χωρητικότητα του dripper μου;
Κατ' αρχή κάνεις μια βόλτα σε σχετικά φορούμια.
Δανείζεσαι την ιδέα συνατμιστή, να μην χρησιμοποιήσει την ασφάλεια σύρματος, αυξάνοντας την χωρητικότητα.
Την βάζεις κάτω (την ιδέα) και την ... βελτιώνεις.

Κόψιμο 3mm σε ύψος της ασφάλειας σύρματος.
Χωρητικότητα 14 σταγόνες και ο Σοκολατάκης απείραχτος.
Το εξάρτημα στο οποίο ασελγούμε, έχει διαθεσιμότητα και τιμή 1,20€.

Δεν ξεχνάμε να επιστρέψουμε την ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος goodOldHolden

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 21:52 »
Καλησπέρα, ποιος απο τους steam machine εχει περισσότερο χώρο για υγρο και ειναι πιο ευκολος στο στήσιμο για νεο ατμιστη?

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Steam Machine by Atmomixani
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 08:58 »
Απ' όσο ξέρω όλοι οι steammachine έχουν την ίδια βάση άρα τον ίδιο χώρο. Για εύκολο στήσιμο μάλλον τον VST θες ή το σοκολατάκι γιατί ο άλλος είναι με μες και μπορεί να δυσκολέψει κάποιον αρχάριο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172271 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364