vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 7 χρήστες
white varadero, dkostas, Jorge, camber, giorgos1999, grag, manoslykos

Twitter

Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 02:54 »
Κι εγω το μαμισιες ηξερα αλλα ειδα την petra που το λεει μανισιες.


Με μια γρηγορη αναζητηση στο google ειδα οτι χρησιμοποιουνται και τα δυο λεξεις.
Αρα διαλεγουμε και παιρνουμε.  :)

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 05:55 »

Θα αστειεύεσαι βέβαια. Δεν θα παρακαλάω κανέναν ατμοποιητή να μου κάνει τη χάρη να ατμίσει σωστά. Οποιος δεν... ξουτ... από δω πάν κι άλλοι. Εχει η αγορά πολλούς, να καλύψουν όλα τα γούστα έτσι όπως βγαίνουν από τη γραμμή παραγωγής.


Αυτό σαν πρώτη αντίδραση.
Αν θέλεις τώρα πραγματικά απάντηση με τα όσα ξέρω, αυτό που κατάλαβα είναι ότι σου αρέσουν τα φιτίλια του θορ.
Αν σου αρέσουν, πού το πρόβλημα;
Από το ίδιο εργοστάσιο με τα θορ είναι ο τανκο, τις ίδιες κεφαλές με τα κρίσταλ θορ φοράει. Τι ακριβώς ψάχνεις αλλού;;


Μιας και προκατειλημμένος (και με το δίκιο μου) με άλλες κεφαλές πλην της nobacco και εφόσον η παρατήρηση σου ήταν σωστή για τις thor που έρχεται μαζί ο τάνκο, αποφάσισα πριν σου απαντήσω να την δοκιμάσω.

Ύστερα από μισή περίπου ώρα είχα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα (για να μην πω και χειρότερα) με την thor (και εφόσον είμαι κάτοχος 2 τάνκο αποκλείω το εργοστασιακό λάθος)

Δεν μπορώ να το εξηγήσω!


Προς το παρόν (όπως ανάφερα και σε προηγούμενο μήνυμα) θα παραμείνω με την κεφαλή του έψιλον και το καπάκι του thor (είναι ο μοναδικός συνδυασμός με την λιγότερη υπερχείλιση στην κοιλότητα γύρο από το καπάκι).


 :wall:

Αποσυνδεδεμένος Farmax

  • **
  • 198
  • Βαριεμαι που Ζεις
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 09:15 »
Mιχαλη μιας και το θεμα σου ειναι το φυτιλι γιατι απλα δεν κανεις
εγχειρηση?
Παρε τη φυτιλοαντισταση απ τους νομπακο και βαλτη μεσα στον κουφαρι του
ατμο που ερχεται μαζι με τον τανκο.


Αν και για να λεμε του στραβου το δικιο δεν μου εχει τυχει ειτε με vision ειτε με κλωνους
να μην υπαρχει αυτο το θεμα με το μαζεμα του υγρου.


Εικαζω οτι ειναι θεμα λειτουργικο/κατασκευαστικο δηλαδη:


Δεδομενου οτι ειναι πολυ κοντα στην εξοδο του ατμου ο χωρος της ατμοποιησης
η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας του ατμου στη διαδρομη του προς την εξοδο να δημιουργει και μεγαλυτερη υγροποιηση αυτου
στο συγκεκρημενο σημειο
οποτε και να ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις

Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 09:34 »
Οι ποιότητες των κεφαλών από εργοστάσιο σε εργοστάσιο είναι διαφορετικές αυτό είναι σίγουρο.
Οι κεφαλές εφόσον κάποιο εργοστάσιο φτιάχνει και ατμοποιητές είναι προσαρμοσμένες για να λει-
τουργούν με τον συγκεκριμένο ατμοποιητή. Τώρα αν κάποιος πάρει κεφαλή από Vision και tube
από Tanco μπορεί να αντιμετωπίσει προβλήματα λειτουργίας από διαρροές λόγω ότι μπορεί να μην
εφαρμόζει καλά η κεφαλή στη βάση, μέχρι και αλλαγή στο άτμισμα λόγω διαφορετικών μεγεθών
στα μέρη του ατμοποιητή όπως καπάκια, σπείρωμα και τρύπα αερισμού.
Όλα αυτά θα έλεγα δεν θα υπήρχαν ή θα ήταν αρκετά μειωμένα περιστατικά αν κάθε ένας
χρησιμοποιούσε έναν ατμοποιητή με τις ίδιες κεφαλές του. Εδώ μπαίνει το θέμα πως πολλά καταστή-
ματα μόλις τελειώσουν οι κεφαλές παίρνουν από άλλα εργοστάσια και χάνεται έτσι η επαφή με το
σωστό προϊόν από τους χρήστες.
Αυτά όλα παρατηρούνται μετά από 6 μήνες κυκλοφορίας των ατμοποιητών τύπου vivi nova & clearo
γενικότερα και μέχρι να αντικατασταθούν θα έχουμε τα ίδια, αντιγραφή της αντιγραφής ώ αντιγραφή.

Το κακό είναι πως δύσκολα πλέον θα βρει κάποιος καλό προϊόν ταιριαστό και εκεί αρχίζουν οι πατέντες. Αν όμως πετύχει καλό συνδυασμό κεφαλών και ατμοποιητή, καλό είναι να εφοδιαστεί με μερικές κεφαλές παραπάνω της ιδίας παρτίδας.

Τέλος να αναφέρω για άλλη μια φορά, μιας και έχω δοκιμάσει πολλές κεφαλές που άλλες πέταγα στις 2,3 μέρες και άλλες κράτησαν με μέγιστη απόλαυση  μήνα, πως οι καλύτερες για μένα για τον ατμοποιητή Vivi Nova V2 είναι αυτές της Vision με το σιλικονάκι μεγάλης οπής και κοντές.



Τώρα αν με ρωτήσετε ποιος τις έχει, δεν ξέρω να σας πω,  μιας και είχα πάρει αρκετές από τον Μάιο και έχω ακόμα και αυτές χρησιμοποιώ. Όταν ρώτησα βέβαια αν υπάρχουν άλλες ίδιες, μου είπαν
έχουμε κάποιες καλύτερες από αυτές, αλλά τι θα λεγαν πως έχουν χειρότερες  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Farmax

  • **
  • 198
  • Βαριεμαι που Ζεις
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 09:40 »
Ακριβως αυτο το στυλακι ατμο ειναι που λειτουργει καλα με τον βιβι.
Γιαννη υπαρχουν ιδιες και μακρυφυτιλες  :thumpup:

Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 09:43 »
 :thumpup:

Αα στάσου μην το ξαναπάμε από την αρχή είδαμε και πάθαμε να τα μαζέψουμε  :)) :)) :))


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 09:52 »
Τώρα αν με ρωτήσετε ποιος τις έχει, δεν ξέρω να σας πω,  μιας και είχα πάρει αρκετές από τον Μάιο και έχω ακόμα και αυτές χρησιμοποιώ. Όταν ρώτησα βέβαια αν υπάρχουν άλλες ίδιες, μου είπαν
έχουμε κάποιες καλύτερες από αυτές, αλλά τι θα λεγαν πως έχουν χειρότερες  :)) :))

Εγω καταφερα και βρηκα απο εξωτερικο. Οταν τις δοκιμασα και του ειπα φερε κι αλλες τετοιες μου ειπε οτι ο κατασκευαστης δεν τις κατασκευαζει πια.. μονο μακρυφυτιλες, μου λεει πλεον. Δεν ειναι περιεργο που δεν βρισκονται πουθενα...

Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 10:02 »
Ε και τι να κάνουμε να τον δείρουμε  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Μπορεί να μην είναι απόλυτα επιτυχές το δείγμα, αλλά κάπου θα βρεθούν παρόμοιες
ή πας σε άλλον ατμοποιητή, αυτός είναι και ένας λόγος που πολλοί φεύγουν από τα
εργοστασιακά προϊόντα και πάνε σε πιο σταθερές λύσεις τύπου επισκευάσιμου, χωρίς
να σημαίνει αυτό πως είναι καλύτεροι (ατμιστικώς) ορισμένοι από τους εργοστασιακούς

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 13:06 »
Αφου τις κανεις που τις κανεις τις πατεντες με ανταπτορες βρε Jericho γιατι δεν παιρνεις φυτιλακι και συρμα να φτιαχνεις μονος σου φυτιλοαντιστασεις να ησυχασεις?
Τωρα βεβαια, ολα ειναι θεμα γουστου. Εμενα πχ δεν μου αρεσαν καθολου οι κεφαλες του tanko. Επρεπε να κανω 2 τανκ για να αρχισει να φευγει η φυτιλιλα. Και στους vivi βγαζει λιγη στην αρχη αλλα στρωνει γρηγοροτερα. Γι αυτο και πλεον φτιαχνω μονος μου και βρηκα την ησυχια μου.
ΥΓ: Ειδα στο βιντεο ποσο προεξεχει το καρφι και τρομαξα. Μου θυμισε το σκυλο που ειχα οταν ηταν σε στιγμες... "ευτυχιας". Σε φαση που δεν θα αφηνα τον ατμο στον καναπε μην αρχισει να μου @#$%$# τα μαξιλαρια. χεχεχεχεχε.....

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 16:31 »

Mιχαλη μιας και το θεμα σου ειναι το φυτιλι γιατι απλα δεν κανεις
εγχειρηση?
Παρε τη φυτιλοαντισταση απ τους νομπακο και βαλτη μεσα στον κουφαρι του
ατμο που ερχεται μαζι με τον τανκο.


Αν και για να λεμε του στραβου το δικιο δεν μου εχει τυχει ειτε με vision ειτε με κλωνους
να μην υπαρχει αυτο το θεμα με το μαζεμα του υγρου.


Εικαζω οτι ειναι θεμα λειτουργικο/κατασκευαστικο δηλαδη:


Δεδομενου οτι ειναι πολυ κοντα στην εξοδο του ατμου ο χωρος της ατμοποιησης
η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας του ατμου στη διαδρομη του προς την εξοδο να δημιουργει και μεγαλυτερη υγροποιηση αυτου
στο συγκεκρημενο σημειο
οποτε και να ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις


Φίλε η εγχείρηση θέλει υπερωρία και εγώ δεν τα πάω καλά με τις υπερωρίες  :))

Βρήκα όμως λύση!

Η έψιλον με το σιλικονάκι του thor και ένα συγκεκριμένο drip tip (το οποίο μάλλον εφαρμόζει πολύ σφιχτά επάνω στην βάση) δεν μου κάνει ούτε χουρχουρητό, ούτε ανεβάζει υγρό, ούτε επηρεάζει γενικά το άτμισμα.

Αν σηκώσω βέβαια το drip το πηγαδάκι υπάρχει, αλλά δεν με ενοχλεί, κάθε φορά που θα τον γεμίζω θα το καθαρίζω και όλα καλά :)

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 12, 2013, 12:48 »
Είμαι (ευτυχής!) κάτοχος ενός mini tanko εδώ και λίγες μέρες....

με αντίσταση 1.8 πάνω σε απλή ego passthrough, πυροβολάει ακατάπαυστα... Νομίζω οτι είναι ένα κλικ παραπάνω σε θέμα απόδοσης από τον crystal, με κύριο προσόν την πιο αεράτη τζούρα...



Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 12, 2013, 14:01 »
Ουσιαστικά είναι κεφαλή κρύσταλ σε τανκ βίβι....έχω καταλάβει σωστά?
Αν και αισθητικά μου αρέσουν πιο πολύ οι κρύσταλ, αυτή η πατέντα όμως δίνει κάποια καλά κατά τη γνώμη μου. Πιο αεράτη τζούρα όπως είπες Sunspear, κάτι που αγγίζει την ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ της "ελαφράδας" του μίνι βίβι και της "σφοδρότητας" του κρύσταλ. Σε άλλο νήμα έχω αναφέρει ότι οι κρύσταλ μου τσακίζουν το λαιμό ενίοτε κι ότι οι μίνι μου κάνουν τζούφιοι ώρες-ώρες.... Επίσης έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα και υποθέτω και καλύτερη αντοχή κατασκευαστικά από τους κρύσταλ. Είδωμεν...και γω με αυτό παίζω αυτές τις μέρες πάντως ;)
Λες να με σώσει από το δίλημμα; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 12, 2013, 15:07 »
@zerom συνεχίζω εδώ...

Ναι, οι κεφαλές του crystal ταιριαζουν μια χαρά... όσο για την τζούρα, όντως την δίνει πιο στρωτά και για μεγαλύτερη διάρκεια... και η γεύση μου φαίνεται οτι αποδίδεται καλύτερα από τον crystal. Mεγάλο πλεονέκτημα για μένα είναι το οτι δέχεται και σιλικονένιο drip-tip 510.. έχω την ανωμαλία να δαγκώνω :idiot1:
τα drip tip, από τα πλαστικά drip tip του crystal λείπουν κομμάτια... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 12, 2013, 15:33 »
Mεγάλο πλεονέκτημα για μένα είναι το οτι δέχεται και σιλικονένιο drip-tip 510.. έχω την ανωμαλία να δαγκώνω :idiot1:
τα drip tip, από τα πλαστικά drip tip του crystal λείπουν κομμάτια... :laugh1: :laugh1: :laugh1:
:o :o :o :o :shock_sick_01:
To προσπερνώ....για ευνόητους λόγους :tongue_smilie: :)) και να πω απλώς ότι με εντυπωσιάζει το πόσο διαφορετικά μπορεί να αποδίδει η ίδια κεφαλή (κρύσταλ) σε άλλη κατασκευή!!!
Αν εξαιρέσουμε τα "βρώσιμα" ντριπς που χρησιμοποιεί ο φίλος μας ο Sun... :tongue_smilie: με 510 μια χαρά δε θα είναι; Ρωτάω γιατί ακόμα το έχω με της μαμάς του αλλά κάπου αναφέρετε ότι θέλει προσοχή στα πιπάκια..? Οχι; Κατάλαβα λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 12, 2013, 15:54 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

θα το καταπιώ καμια μέρα μου φαίνεται αυτό το σιλικονένιο και θα με τρέχετε....

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ενδεχομένως κάποια drip tips οντως να μην κάνουν...μια ερώτηση στο κατάστημα πριν κάνεις αγορά drip tip νομίζω θα ήταν χρήσιμη....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180512 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536032 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136102 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12