vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, ΤΖΙΒΑΣ35, Jorge, chrismet, camber

Twitter

Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 15:43 »
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και γώ πριν καιρό με no name μακρυφύτιλες κεφαλές γνωστού καταστήματος πάνω σε Vision ViVi Nova (με μακρύ κεντρικό σωλήνα και τρύπες στο σπείρωμα 510) ενώ δεν το είχα σε no name ViVi Nova του ίδιου μαγαζιού (με κοντό κεντρικό σωλήνα και τρύπες στο κάτω καπάκι)...




Jericho, μηπως οι εψιλον κεφαλες δεν ταιριαζουν ακριβως...?
Αυτο που εννοω ειναι μηπως ειναι ενα χιλιοστο πιο κοντες και το σιλικονακι δεν εφαπτεται καλα με το επιστομια με αποτελεσμα οταν το αφηνεις στο πλαι (ή οταν ατμιζεις υπο γωνια) να περναει καθε φορα λιγο υγρο αναμεσα στο επιστομιο και την τρυπα?

Παιρνω ως δεδομενο οτι το γεμιζεις προσεκτικα και δεν περναει κατα λαθος στην φαση του γεμισματος (μου συνεβαινε καμια φορα στους εψιλον οταν γεμιζα βιαστηκα)




Αν αυτό συμβαίνει λόγο διαφοράς χιλιοστού στην κατασκευή (που μάλλον αυτό είναι) θα πρέπει να καταφύγω σε κάτι άλλο μιας και το να ξαναγυρίσω σε V4 και κατέβασμα του σωλήνα δεν το θεωρό πλέον επιλογή  :wall:






Να προτείνω κάτι που έκανα: είχα κρατήσει μία 1.8 Ohm από το vivi που είχα πάρει, για να την συγκρίνω με οποιαδήποτε άλλη σκόπευα να πάρω. Οχι μόνο στην όψη, αλλά τις έβαζα δίπλα δίπλα να δω αν είναι ακριβώς και η ίδια διάσταση.




Δυστυχώς έχουν μία μικρή διαφορά ύψους στην εξοχή που σταματάει το σιλικονάκι, όπως και στους κώνους (του έψιλον είναι λίγο ποιο αδύνατος και λίγο ποιο ψηλός).











Αντικατέστησα τα σιλικονάκια του ενός με του άλλου και μου αμέσως η τζούρα έγινε ποιο σταθερή και καθόλου χουρχούρημα.
Άτμισα περίπου στην μισή ώρα και των άφησα και ένα τέταρτο ξαπλωμένο και συνολικά είδα ελάχιστο υγρό γύρο από τα κοίλωμα.

Θα συνεχίσω για το υπόλοιπο της ημέρα και θα επανέλθω.




Σ'ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 15:58 »
Ενώ σε μένα αλλάζοντας τα σιλικονάκια με τον μεταλλικό κώνο όχι μόνο δεν άλλαξε τίποτα αλλά μου έκανε και κάτι άλλο πολύ "κουλό": ΠΟΛΥ ατμό ΜΕΣΑ στο tank και ψιλογουργούρισμα! Eχει συμβεί και σε κάποιον άλλο αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2012, 18:32 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 17:15 »
Αρχίζουμε να βγαίνουμε off topic τώρα αλλά με τον βίβι V4 και τις έψιλον μου το έκανε αυτό σε κάποιες κεφαλές, προσωπικά δεν με πείραζε (μπορώ να πω ότι μου άρεσε κιόλας αισθητικά!) και είχα και λίγο αυξημένη ποσότητα στον ατμό.


Κάτι αρνητικό στο άτμισμα πάντως δεν δημιουργούσε πέρα από το οπτικό θέμα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 18:00 »
και σε μενα εχει συμβει αυτο στον βιβι Νο2..και ειχα παρατηρησει οτι εφταιγε οτι η κεφαλη δεν εφαρμοζε καλα (δεν ηταν απολυτα συμβατη). Δημιουργουσε ενα πολυ μικρο κενο αναμεσα στο σιλικονακι και το επιστομιο απο οπου και στο τανκ εμπαινε ατμος...και συχνα ειχα μικροδιαρροες. Με αλλαγη κεφαλης στην "σωστη" για τον βιβι μου λυθηκαν και τα 2...

Σημ: μιλαω για τον βιζιον βιβι νοβα..αλλα στο νημα αυτο το προιον ειναι αντιγραφη του..οι ιδιες αρχες/θεματα θεωρω οτι ισχυουν και εδω.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 19:03 »
To προιόν αυτό κάπου είχε πει η Μαρία ότι είναι του ίδιου εργοστασίου με τους crystal thor, γι΄αυτό και δέχεται τις ίδιες κεφαλές.
Αντε, να πάρει και τις νομπάκο εψιλον.


Φρονώ ότι αμφότερες είναι εύκολο να βρεθούν.


από κει και πέρα, όποιος πειραματίζεται με άλλες κεφαλές - βιβι - απλών ce4, ce4 διαφόρων βερσιόν συμπεριλαμβανομένης και της 3 (αλλά άλλου εργοστασίου) απλά πάει γυρεύοντας για προβλήματα.


Είναι τόσο απλό και τόσο εύκολο να  αποφύγουμε δυσλειτουργίες που προέρχονται από μη συμβατή κεφαλή: αγοράζουμε τη συμβατή.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 20:14 »
Επειδη εχω και vivi και tanko, μπορω να πω οτι οι κεφαλες κανουν και στα 2 αρκει η καθεμια να εχει το δικο της σιλικονακι. Μπορει η κεφαλη του tanko χωρις σιλικονακι να ειναι πιο ψηλη απο την κεφαλι του vivi, αλλα αυτη η διαφορα καλυπτεται διοτι το σιλικονακι του vivi περισσευει και ερχεται πιο πανω απο την κορυφη της κεφαλης, ενω του tanko ερχεται στο ιδιο επιπεδο. Δηλαδη, η μια κεφαλη σκετη ειναι πχ 10 χιλιοστα και με το σιλινονακι παει στα 13, ενω η αλλη σκετη ειναι 12 αλλα με το σιλικονακι παει παλι στα 13.
Αυτο απο προσωπικη εμπειρια αφου εχω χρησιμοποιησει και τις 2 κεφαλες και στα 2 τανκ και παιζουν απροβληματιστα.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 20:55 »
Το πρόβλημα της ασυμβατότητας για μένα το δημιουργούν και τα μαγαζιά τα οποία μέσα στο γενικό μπάχαλο που εχει δημιουργηθεί με τους τύπους τις version και τις ονομασίες των δεκάδων πλέον μοντέλων clearomizers δεν έχουν σταθερή ποιότητα στις εισαγωγές τους διαλέγοντας με γνώμονα μόνο την χαμηλή τιμή μπερδεύοντας έτσι τους πελάτες τους...
Εχω δεί καταχώριση πώλησης φυτιλοαντιστάσεων για  clearomizer σε πολύ γνωστό site του είδους με άλλο τίτλο, άλλο υπότιτλο και άλλη περιγραφή του προϊόντος...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2012, 01:10 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 21:14 »
Εχεις απόλυτο δίκιο. το συγκεκριμένο όμως το φέρνουν ως τώρα πόσα;; Ενα;; δυο μαγαζιά;;; Εχουν κεφαλές. Ποιος ο λόγος να ψαχνόμαστε αλλού;;
Αν το κάνουμε, δεν μας φταίνε τα καταστήματα. Γι΄αυτό το θέμα.


Αποσυνδεδεμένος KATARAMENOS

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 22:16 »
ιδιο με το βιβι νοβα δεν ειναι αυτο?γιατι εχω και μοιαζουν πολυ...η διαφορα ειναι μονο οτι παιρνει διαφορετικες κεφαλες?η και σε γευση κ ατμο?

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 00:40 »
To προιόν αυτό κάπου είχε πει η Μαρία ότι είναι του ίδιου εργοστασίου με τους crystal thor, γι΄αυτό και δέχεται τις ίδιες κεφαλές.
Αντε, να πάρει και τις νομπάκο εψιλον.


Φρονώ ότι αμφότερες είναι εύκολο να βρεθούν.


από κει και πέρα, όποιος πειραματίζεται με άλλες κεφαλές - βιβι - απλών ce4, ce4 διαφόρων βερσιόν συμπεριλαμβανομένης και της 3 (αλλά άλλου εργοστασίου) απλά πάει γυρεύοντας για προβλήματα.


Είναι τόσο απλό και τόσο εύκολο να  αποφύγουμε δυσλειτουργίες που προέρχονται από μη συμβατή κεφαλή: αγοράζουμε τη συμβατή.




Το σκεπτικό σου σαφέστατα είναι ορθό και θα συμφωνούσα μαζί σου αν δεν ήμουν αναγκασμένος να καταφεύγω σε αυτές τις "πατέντες".
Βλέπεις τα φιτίλια της nobacco (και τα έψιλον αλλά και αυτά που μοιάζουν με τα θορ) είναι πολύ καλή ποιότητας συγκριτικά με αυτά που έχουν οι βίβι και οι κλώνοι τους.
Μου προκαλούν σοβαρό ερεθισμό στον λαιμό μέσα σε λίγες ώρες και αδύνατό να ατμίσω.
Εξού και οι προσπάθειες ευρεσιτεχνίας (και συνεπώς όλο το παίδεμα).


Αν γνωρίζεις εσύ (ή κάποιος άλλος φίλος) ατμοποιητή κλώνο του βίβι ο οποίος χρησιμοποιεί τόσο ποιοτικά φιτίλια είμαι διατεθειμένος να τον δοκιμάσω άμεσα.  :)
 




Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 01:03 »
Θα αστειεύεσαι βέβαια. Δεν θα παρακαλάω κανέναν ατμοποιητή να μου κάνει τη χάρη να ατμίσει σωστά. Οποιος δεν... ξουτ... από δω πάν κι άλλοι. Εχει η αγορά πολλούς, να καλύψουν όλα τα γούστα έτσι όπως βγαίνουν από τη γραμμή παραγωγής.


Αυτό σαν πρώτη αντίδραση.
Αν θέλεις τώρα πραγματικά απάντηση με τα όσα ξέρω, αυτό που κατάλαβα είναι ότι σου αρέσουν τα φιτίλια του θορ.
Αν σου αρέσουν, πού το πρόβλημα;
Από το ίδιο εργοστάσιο με τα θορ είναι ο τανκο, τις ίδιες κεφαλές με τα κρίσταλ θορ φοράει. Τι ακριβώς ψάχνεις αλλού;;

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 01:16 »
...το συγκεκριμένο όμως το φέρνουν ως τώρα πόσα;; Ενα;; δυο μαγαζιά;;; Εχουν κεφαλές. Ποιος ο λόγος να ψαχνόμαστε αλλού;;
Αν το κάνουμε, δεν μας φταίνε τα καταστήματα. Γι΄αυτό το θέμα.
Eίναι κοινό μυστικό όμως το γεγονός ότι τα μαγαζιά πολλές φορές προμηθεύονται από αλλού την συσκευή και από αλλού τα ανταλλακτικά αρκεί να τους συμφέρει η τιμή...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2012, 01:40 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 02:18 »
Αυτό αν συμβεί, θα έχουν προηγουμένως τσεκάρει τουλάχιστον τη συμβατότητα.
Από κει και πέρα, είναι υποχρεωμένα να αλλάξουν τις μη συμβατές κεφαλες που πούλησαν κατά λάθος - αν συμβεί κάτι τέτοιο.
Εδώ όμως δεν είδα παράπονα για καταστήματα που πούλησαν μη συμβατές για συμβατές.
Για την ακρίβεια, άλλου κατασκευαστή εκτός από τις μανίσιες.


βλέπω συνατμιστες που αγνοούν το κατάστημα που τους πούλησε τη συσκευή και έχει τις μανίσιες κεφαλές και τρέχουν να βρουν από αλλού άλλες.


Πραγματικά έχω απορία.


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 02:25 »
Εγω εχω αλλη απορια.
Μανισιες ή μαμισιες?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Farmax

  • **
  • 198
  • Βαριεμαι που Ζεις
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 24, 2012, 02:50 »
το 2ο γιατι ειναι πιο ευηχο  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12