vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, dkostas, FaniFox, JohnDag, gama, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« στις: Σεπτεμβρίου 20, 2012, 01:17 »
Review για τον ατμοποιητή Tanko clearomizer από το μέλος Jericho


Από το Συντονισμό


Οι κεφαλές για CE4+ V3 Crystal ΤΗΟR του fabvape.gr ταιριάζουν απόλυτα στα ViVi Nova V2 (και το αντίθετο) απλά αντικαθιστώντας το πάνω σιλικονένιο κυλινδρικό λαστιχάκι και το μεταλλικό εξάρτημα με το αντίστοιχο της κεφαλής του ViVi Nova (και το αντίθετο)...
Λογικά τα ίδια πρέπει να ισχύουν και για τις κεφαλές του Tanko...

Προσθήκη πληροφοριών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2013, 00:13 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 18, 2012, 22:00 »
Ως παντελώς ασχετος με το αθλημα του βιβι αλλα νεος κάτοχος τάνκο, να πω οτι οι κεφαλές του μινιβιβι μπαίνουν μια χαρα στον τανκο!
Ο τανκο μου ήρθε με κεφαλή με μύτη και ο βιβι οχι! παρ ολα αυτά, χωρίς ναλλαξω το σιλικονάκι με το δικο του με την μύτη, σφραγίζει μια χαρά και δεν εχει κανενα πρόβλημα.
Ρηβγιού εγω δέν κάνω, γιατι θα σας ενδιαφέρει η σύγκριση με τον βιβι τον οποίο δέν εχω και δέν ειχα ποτέ.
Παντως εμένα με εξεπληξε ΠΟΛΥ ευχάριστα, που έψαχνα για εναν αντικαταστάτη του καρτοτανκ!
Δεν επλυνα, δέν καθαρισα, δεν εκανα τίποτα για να δω αν θα μου ερθει φυτιλίλα, ΔΕΝ μου ήρθε τίποτα, και το απολαμβανω μια χαρά.
Λίγο πιο σφιχτή η τχούρα απ οτι εχω συνηθίσει τελευταία ελέω Σφερώη, αλλα οχι τοσο που να ενοχλέι! Σφιχτή, σαν να λέμε μεταξύ Boge και Kanger καρτο. Θορυβος μηδέν που το κυνηγάω και γεύση ΠΑΡΑ πολύ καλή!
Α! τζούρα λίιιιγο πιο σφιχτή απο τον μινιβιβιμινινοβαβιβιμινι.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 01, 2012, 11:53 »
Και το μεγαλο το vivi εχει πιο σφιχτη τζουρα απο το μινι.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 00:35 »
Τω πρωι παρελαβα κι εγω το tanko και μερικες κεφαλες. Εχω κανει σχεδον 4 ml οποτε θα σας πω εντυπωσεις.
Οι κεφαλες tanko και vivi ταιριαζουν και στους 2 αρκει να μην αλλαχτει το σιλικονακι. Δηλαδη, αν βαλετε σε κεφαλες tanko το σιλικονακι απο vivi δεν βιδωνει το καπακι του τανκ. Με το δικο τους πανε παντου.
Το αλλο που διαπιστωσα ομολογω πως δεν μου πολυαρεσε (σε συγκριση με τις παλιες κεφαλες του vivi τουλαχιστον) ηταν η φυτιλιλα. Ρε παιδια, δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου η αν ετυχε μονο σε εμενα καθως ο φιλος alexmach ειπε οτι δεν ειχε τετοιο θεμα.
Πριν τη χρηση η κεφαλη πλυθηκε με νερο και οινοπνευμα και αφου στεγνωσε χρησιμοποιηθηκε για 4ml περιπου, αλλα η ψιλοασχημη γευση παραμενει. Δοκιμασα και 2η κεφαλη (1ml ομως σε αυτη περιπου) και η ιδια γευση.
Ισως αν εκανα καποιο πιο εντονο υγρο να μην το καταλαβαινα, αλλα με bebeca απλα δεν.

EDIT: Δοκιμασα αλλο υγρο και ειναι καλυτερα και ετσι την ψιλιαστηκα τη δουλεια: Μαλλον κατι επαιζε με τη bebeca που μολις την ειχα ανοιξει. Τη δοκιμασα και με παλια κεφαλη και εχει την ιδια γευση.

EDIT2: Δοκιμη σημερα με tribeca ενος φιλου.
Η χθεσινη κεφαλη εδωσε πολυ καλη γευση αμεσως. Αχρησιμοποιητη κεφαλη (πλυμενη) εδωσε μια ελαφρια φυτιλιλα αλλα για λιγο, μετα απο 5-6 τζουρες εστρωσε.

Συμπερασματικα:
Ενα πολυ καλο clearomizer.
Τζουρα και γευση οπως ο vivi nova.
Ελαφρως διαφορετικο σπειρωμα απο vivi nova. Στο βιδωμα "τερματιζει" οταν ακουμπαει ο πατος του τανκ στο χειλος του κονεκτορα. Αυτο βοηθαει στο να μην σπρωχτει ο πολος της μπαταριας. Σε μια ego ηθελε σηκωμα ο πολος για να παιξει γιατι τον ειχε κατεβασει ελαφρως ο vivi.

+Καλη γευση (θελει λιγο στρωσιμο με νεες κεφαλες)
+Καλη τζουρα, πιο "σφιχτη" απο mini vivi.
+Στενη τρυπα στο καπακι που κουμπωνει αψογα τα περισσοτερα drip tips (στο mini vivi καποια "παιζουν")

-Μαζευει ευκολα υγρο (το οποιο ομως σπανια  ερχεται στο στομα) στο καπακι αφου δεν εχει τη μεγαλη τρυπα και το σιλικονακι με το "πιατακι" που εχει ο vivi.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2012, 11:06 από vato »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 23:04 »
Tanko Clearomizer







Πριν από μερικές ώρες ήρθε στην κατοχή μου και είπα να αναφέρω πρώτες εντυπώσεις μιας και ως φανατικός Vivi Nova ατμιστής θεώρησα καθήκον μου να παραθέσω περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό το νέο προϊόν.

Πριν πω οτιδήποτε άλλο να αναφέρω ότι η συγκρίσεις που κάνω είναι με το Vivi Nova που αναγράφει 3ml στο τάνκ, με τις τρύπες κάτω στον σωλήνα και έρχεται στο μαύρο κουτί με τις δύο έξτρα αντιστάσεις και είναι αυτός στην παρακάτω φωτογραφία.






Όπως θα δείτε και στο video τα περισσότερα σημεία με τον Vivi είναι κοινά.

Το τάνκ του vivi κουμπώνει κανονικά στην βάση του τάνκο και αν και τα κεφάλια είναι λίγο διαφορετικά (του τάνκο μοιάζει περισσότερο με αυτό της vision έκδοσης του vivi nova (δεν είναι το ίδιο παχύ, αλλά είναι εξίσου συμπαγές κατασκευή)) ταιριάζουν και τα δύο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ως πότε αν σας έχουν μείνει spare parts από παλιούς vivi μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε για ανταλλακτικά.


Η Βάση (πάνω και κάτω όψη) και το τάνκ του Τάνκο



(Αν προσέξετε θα δείτε ότι ο κεντρικός σωλήνας του Τάνκο στο πάνω μέρος έχει μια τρύπα στην μέση) σε αντίθεση με του Vivi Nova που είναι συμπαγές)








Τάνκο και Vivi Nova



Αυτό που θα ήθελα να είχε (αλλά δεν χάλασε κι ο κόσμος κιόλας ) είναι ότι έχει τις τρύπες κάτω στον σωλήνα ενώ θα προτιμούσα να τις είχε στην βάση του κυλίνδρου όπως ο vision.



Κατά τ'άλλα όπως βλέπετε στην παρακάτω φώτο αν δεν δεις τα γράμματα στο τανκ δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος ότι δεν είναι Vivi









Ολοκληρώνοντας λοιπόν έχουμε... :


Θετικά
Μεγάλο Τανκ
Εύκολο γέμισμα
Καλύτερη κατασκευή από τις περισσότερες εκδόσεις vivi που κυκλοφορούν (μόνο την Vision θεωρώ καλύτερη)
Δεν υπάρχουν διαρροές.
Μεγαλύτερο θετικό απ'όλα δέχεται κεφαλές Thor, Epsilon και Crystal CE4

Αρνητικά
Προσωπικά δεν έχω να πω κάτι αρνητικό προς στιγμής μιας και τον χρησιμοποιώ μόλις λίγες ώρες.
Να έχετε απλά υπόψιν σας ότι ο Τάνκο είναι μία αντιγραφή του Vivi με απλά διαφορετική βάση, αν δεν σας άρεσε κάτι στον Vivi το ποιο πιθανό είναι να μην σας αρέσει ούτε και σε αυτόν.


Τον συγκεκριμένο τον αγόρασα από Fabvape αλλά έχει και το Mpixlimpidi (κάπου άλλου για την ώρα δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμος).

Πρώτες Εντυπώσεις


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r25islcjqac[/youtube]

Τροποποίηση : Όσο αφορά το θέμα που δημιουργείτε στην συνέχεια του νήματος με τις κεφαλές να πω ότι Ο ατμοποιητής δουλεύει χωρίς πρόβλημα με οποιαδήποτε από τις 3 (thor, crystal, epsilon). Στο μόνο πράγμα που πρέπει να δοθεί προσοχή είναι στο drip tip.


Μετά από αίτηση του συντάκτη προστέθηκε το παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2012, 03:08 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 00:05 »
Ωραίο βιντεακι..μπράβο.
Αν κατάλαβα καλά,ο ατμοποιητης είναι ένας βιβι νοβα με την διάφορα της τρύπας στον πόλο και,φαντάζομαι,ελαφρώς στο ύψος ώστε να κουμπώνουν οι epsilon,σωστά? Δεν έχει κάποια άλλη διάφορα..

Θυμάμαι στο νήμα του βιβι είχαν αναφερθεί και κάποιες άλλες εκδόσεις από άλλες εταιρείες (που πάλι ταίριαζαν οι κεφαλές κρυσταλ).. έχεις τσεκαρει μήπως είναι ιδία με αυτήν?

Μιας και δηλώνεις "βιβις" στο βιντεακι κανε μας αν γινεται μια ατμιστικη συγκριση με τον αυθεντικό βιβι με τις βιζιον(αρχικές) κεφαλές...ποιο σου αρέσει περισσότερο?

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 04:21 »
Έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 διαφορετικοί Vivi και σε κανέναν δεν ταίριαζε καμία από τις 3 κεφαλές που αναφέρω.


Θεωρώ τον Vision καλύτερο από τους vivi λόγο κατασκευής και τζούρας, δυστυχώς οι κεφαλές του είναι πάνω κάτω ίδιας ποιότητα με των υπολοίπων και όχι μόνο αυτό, αλλά έχει χοντρό κεφάλι και κεφαλές με flat πλαστικό, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μπουν ούτε οι υπόλοιπες με σπρώξιμο του σωλήνα προς τα κάτω ως πότε μία σύγκριση θα ήταν άτοπη.




Αυτό που έχω να πω προς το παρών είναι ότι επειδή άνοιξα την καινούργια κεφαλή μόνο για την παρουσίαση, ξανά έβαλα μετά την παλιά κεφαλή που είχα στον κανονικό vivi (την οποία την έχω επάνω από 12/11) και μπορώ να πω ότι έχω λίγο ποιο ευχάριστη τζούρα και λίγο πυκνότερο ατμό.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 21, 2012, 09:32 »
πολυ εδιαφερουσα παρουσιαση.. και αν παιρνει και κεφαλες απο κρυσταλ που εγω χρησιμοποιω τοτε σιγουρα ειναι σουπερ ...  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Μπραβο .. υπεροχη παρουσιαση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 04:28 »
Ύστερα από 3 ημέρες συνεχούς ατμίσματος έχω συναντήσει ένα μόνο πρόβλημα (το οποίο όμως θεωρώ και πολύ σημαντικό).


Για κάποιο λόγο η κεφαλή στο επάνω μέρος (μιλάω πάντα για τους έψιλον) εκεί που κουμπώνει το κεφάλι του τάνκο μαζεύει υγρό.


Είτε από συνεχή άτμισμα μισής ώρας (αρχίζω και ακούω χουρχούρισμα ως πότε θα πρέπει να τον ανοίξω και να τον καθαρίσω γιατί θα έχει κάνει πηγαδάκι από το υγρό), είτε αν ατμίζω δέκα λεπτά, τον αφήσω (ακόμα και όρθιο) και τον ξαναπιάσω μετά από μισή ώρα.


Έχω δύο ατμοποιητές και το κάνει και στους δύο (ως πότε αποκλείουμε θέμα εργοστασιακού προβλήματος).


Δοκίμασα με δύο διαφορετικές κεφαλές (αυτή που είχα στον βίβι πριν πάρω τον τάνκο, η οποία δούλευε μία χαρά, και την καινούργια που έκανα το τεστ).


Δοκίμασα με χαλαρό και σφιχτό κλείσιμο του καπακιού (το ίδιο αποτέλεσμα).


Δοκίμασα με καπάκια από διαφορετικούς βίβι (το ίδιο αποτέλεσμα).


Δοκίμασα και κόντυνα τα φιτίλια  (το ίδιο αποτέλεσμα).


Δοκίμασα διαφόρων ειδών drips (το ίδιο αποτέλεσμα).


Μαζεύει πηγαδάκι με υγρό στην κοιλότητα και φυσαλίδα στην μύτη του κώνου κάθε φορά (είτε είναι στα 0,70ml γεμάτος είτε στα 2,1ml).


Δεν δοκίμασα με thor και crystal γιατί με ενδιαφέρει να τον δουλέψω τους έψιλον!


Καμία άλλη ιδέα?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 07:42 »
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και γώ πριν καιρό με no name μακρυφύτιλες κεφαλές γνωστού καταστήματος πάνω σε Vision ViVi Nova (με μακρύ κεντρικό σωλήνα και τρύπες στο σπείρωμα 510) ενώ δεν το είχα σε no name ViVi Nova του ίδιου μαγαζιού (με κοντό κεντρικό σωλήνα και τρύπες στο κάτω καπάκι)...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 08:47 »
Jericho, μηπως οι εψιλον κεφαλες δεν ταιριαζουν ακριβως...?
Αυτο που εννοω ειναι μηπως ειναι ενα χιλιοστο πιο κοντες και το σιλικονακι δεν εφαπτεται καλα με το επιστομια με αποτελεσμα οταν το αφηνεις στο πλαι (ή οταν ατμιζεις υπο γωνια) να περναει καθε φορα λιγο υγρο αναμεσα στο επιστομιο και την τρυπα?

Παιρνω ως δεδομενο οτι το γεμιζεις προσεκτικα και δεν περναει κατα λαθος στην φαση του γεμισματος (μου συνεβαινε καμια φορα στους εψιλον οταν γεμιζα βιαστηκα)

Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 08:55 »
Μιας και μιλάμε για έναν ατμοποιητή τύπου vivi nova ή vivi nova.
Οι κεφαλές είναι πολλών λογιών και πλέον αρχίζει να χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα.
Τα πράγματα είναι περίπλοκα και εδώ.
Αν οι κεφαλές του Epsilon είναι ίδιες με των Vivi Nova αρκεί να ρίξετε μια ματιά στην πιο κάτω φωτογραφία.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 09:14 »
Να προτείνω κάτι που έκανα: είχα κρατήσει μία 1.8 Ohm από το vivi που είχα πάρει, για να την συγκρίνω με οποιαδήποτε άλλη σκόπευα να πάρω. Οχι μόνο στην όψη, αλλά τις έβαζα δίπλα δίπλα να δω αν είναι ακριβώς και η ίδια διάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Farmax

  • **
  • 198
  • Βαριεμαι που Ζεις
Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 09:16 »
Γιαννη μ αυτα και με κεινα εχει καταντησει βαρετο πλεον
Οταν παιρνω πια αγοραστη κεφαλη παιρνω οτι ναναι και
Χεσ...Εγχειρηση και τη βαζω εκει που πρεπει σιγα μη κατσω να σκασω  :tongue_smilie:

Απ: Tanko Clearomizer Πρώτες Εντυπώσεις
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 23, 2012, 09:22 »
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου αν και κάπου ασπάζομαι τη γνώμη σου, αλλά όλοι οι εργοστασιακοί
ατμοποιητές απευθύνονται σε ατμιστές που θέλουν να έχουν όσο τη δυνατόν σταθερή και απροβλημάτιστη απόδοση και που χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις πρέπει να μην προβληματίζονται,
γιατί ίσως αυτό τους κοστίσει την απομάκρυνση από το η.τ. και επιστροφή στο κ.τ.
Σε αυτούς πιστεύω πρέπει να απευθυνόμαστε με πιο λεπτομερής αναφορές παραδειγμάτων
του τι πρέπει να προσέχουν γιατί δεν ξέρουμε μέχρι που μπορεί ο καθένας να βάλει το χέρι του :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8342 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12