vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, lagoudakis, Parolos, maprix, Milarepa, Jorge, laniel

Twitter

GG Iatty

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 21:02 »
Μετα απο πολυ διαβασμα και αρκετες δοκιμες καταλαβα οτι φταιει το υγρο μου...θυμηθηκα οτι οταν το εκανα μου επεσε παραπανω wfi και ετσι βγηκε αρκετα αραιο.καθε 3-4 τζουρες μπουρμπουληθρες και οταν το φυσουσα απο κατω πανω σε μια χαρτοπετσετα το υγρο που εσταζε ηταν αοσμο και διαφανο..

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 10:15 »
Για σήμερα το μενού έχει μονό 2αρι, αντίσταση στα 1,8 Ω. Για την ώρα έχω τέρμα κλειστή καμπάνα, στα 3,6 βολτ (θα ανεβάσω αργότερα) (βασικό σετάπ αλλά Pseiras). Γέμισμα μέχρι το τέρμα και λίγο πιο κάτω του κώνου. Όλα καλά για την ώρα.


Ερώτηση:
Τα έντονα τσατ, μπαμ, πατ, κιουτ, που ακούω είναι κάτι κακό? ή να μην το φοβάμαι? καμμένο πάντως δεν έχω.


Μεταξύ μας, πράγματι ίσως το καλύτερο σετάπ, από όλα τα πειράματα που έχω κάνει :yes: , ευχαριστώ Pseiras, Kiltsikis21, grifos....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2013, 10:27 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 10:23 »
 :)) τσιτσιράει.... μια χαρά τον βλέπω τον ιάττυ σου!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:36 »
Πρώτα από όλα να πω ότι με μονό 2αρι φυτίλι είμαι μια χαρα από εχθές!!
Απίστευτη γεύση, ακόμη και σε "καπνικά" υγρά, αν και δεν το περίμενα!!

Ομως... Αν τολμήσω να βάλω πάνω από το μισό της καμπάνας υγρό έχω πρόβλημα υπερτροφοδοσίας. Καθώς και διαρροές. Οπότε θα πρέπει να τον φυσήξω από τη βάση. Μετά ξανά ΟΚ.


Οπότε... Ερώτηση.


Ποιά είναι η σωστή ποσότητα γεμίσματος με 2αρι μονό φυτίλι? από ότι έχω καταλάβει, το 2αρι φυτίλι μονό, κλείνει οριακά τη δίοδο του υγρού στο πάνω πλαστικό της καμπάνας. Αυτό δεν το είχα με 2Χ1,5 φυτίλια. Εκεί γέμιζα και πάνω από την καμπάνα, σχεδόν τέρμα. Μάλιστα η "ζημιά" της διαρροής παρατήρησα ότι γίνεται τη στιγμή που βιδώνω το επιστόμιο, προφανώς γιατί συμπιέζεται με το βίδωμα ο αέρας και κατ επέκταση και το υγρό, οπότε προσπαθεί το σύστημα να εξισορροπήσει την πίεση με το να βγεί από κάπου υγρό.

Αν τον γεμίσω ως πάνω θα έχω πλυμμύρες? ρωτάω, μιας και δεν έχω τολμήσει να το δοκιμάσω!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:58 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:41 »
συνήθως μέχρι εκεί που αρχίζει το "καλαμάκι"... αλλά υπάρχει και στο εσωτερικό του σώματος μια χαραγή αν σε διευκολύνει αυτό... κλείνε την καμπάνα όταν γεμίζεις και τσέκαρε τα σφιξίματα και τα orings σου.

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:46 »
Διπλο 1.5αρι φυτιλι αντισταση 1.7ωμ.....και γεμιζεις μεχρι επανω.... :)
 
Αυτο κανω εγω.... :yes:
 
Τα υγρα που ατμιζω ειναι οργανικα και παχυρευστα...
και με αυτο το σεταπ εδω και 18 μηνες που εχω Ιαττυ δεν εχω προβλημα  8)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:50 »
Ευχαριστώ timeco, με τα όριγκ πρέπει να είμαι ΟΚ. Τη διαρροή την έχω κάτω, από τον πόλο.


vougiouklakis ... Μάλλον τελικά σε αυτό το σετάπ καταλήγω και εγώ. Αν και με το μονό 2αρι έχω την εντύπωση ότι η γεύση είναι λιιιιίγο καλύτερη, αν και αυτό θα πρέπει να είναι και θέμα φυτιλιού.


Το δε 3άρι ή 3,5 φυτίλι (δεν ξέρω τι είναι) που ήρθε με τον ΙΑΤΤΥ, δεν μπόρεσα με τίποτα να το δουλέψω. Φαντάζομαι ότι για να δουλέψει καλά, μάλλον θέλουν άνοιγμα τα αυλάκια του κεραμικού. Νοιώθω ότι σε εκείνο το σημείο στραγγαλίζεται το φυτίλι και δεν υπάρχει σωστή τροφοδοσία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:57 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:05 »
Το 1.5αρι φυτιλι ειναι το καταλληλο διοτι το ιδιο ανοιγμα
εχει και το κεραμικο......αποτελεσμα??...να εχεις την σωστη τροφοδοσια  :yes:
 
Ουτε πνιγεται το φυτιλι για να παιρνεις καμμενο  :nope:
αλλα.....ουτε και εχεις υπερτροφοδοσια  8)

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #98 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:05 »
και γευση θα εχεις καλυτερη και ντουμανι πολυ περισσοτερο με το μονο φυτιλι....
Ποτε κανενα διπλο φυτιλι δεν εβγαλε περισσοτερο ντουμανι και γευση απο το μονο φυτιλι και ειναι απλο και θεμα φυσικης.

Στο μονο φυτιλι εχεις περισσοτερες σπειρες , πιο κοντα και σε διαμετρο και σε υψος δημιουργώντας πιο ευκολα θερμοκρασια εχοντας φυσικα καλυτερη ατμοποιηση απο οποιοδηποτε διπλό οπου οι σπειρες αναγκαστικα "ανοιγουν" πολυ.
Το μονο μειον ειναι οτι δεν γεμιζεις μεχρι πανω.
Αλλα μπροστα στην αποδοση , προσωπικα δεν με ενοχλει.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι καλοι ντριπατοι 306/357 που φημιζονται για την γευση και το ντουμανι τους ειναι με μονο φυτιλι.

Εκανα για 7-8 μηνες το διπλο και ειναι οντως ενα πολυ καλο σεταπ αλλα πλεον κλασικο και ξεπερασμενο για μενα προσωπικα.
Αλλους τοσους μηνες κανω με το μονο και δεν ξαναγυρναω πισω γιατι απο αποδοση ειναι αλλου....

Τωρα οπως του κατσει του καθενος...




Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Re: GG Iatty
« Απάντηση #99 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:07 »
Κι εγω με μονο 2αρι ειμαι να ναι καλα ο pseiras ;) γεμισμα μεχρι εκει που ξεκινα το καλαμακι και δεν εχω διαροες αλλα θα δοκιμασω και φουλ γεμισμα να δω αν θα χει προβλημα

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #100 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:10 »
και γευση θα εχεις καλυτερη και ντουμανι πολυ περισσοτερο με το μονο φυτιλι....
Ποτε κανενα διπλο φυτιλι δεν εβγαλε περισσοτερο ντουμανι και γευση απο το μονο φυτιλι και ειναι απλο και θεμα φυσικης.

Στο μονο φυτιλι εχεις περισσοτερες σπειρες , πιο κοντα και σε διαμετρο και σε υψος δημιουργώντας πιο ευκολα θερμοκρασια εχοντας φυσικα καλυτερη ατμοποιηση απο οποιοδηποτε διπλό οπου οι σπειρες αναγκαστικα "ανοιγουν" πολυ.
Το μονο μειον ειναι οτι δεν γεμιζεις μεχρι πανω.
Αλλα μπροστα στην αποδοση , προσωπικα δεν με ενοχλει.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι καλοι ντριπατοι 306/357 που φημιζονται για την γευση και το ντουμανι τους ειναι με μονο φυτιλι.

Εκανα για 7-8 μηνες το διπλο και ειναι οντως ενα πολυ καλο σεταπ αλλα πλεον κλασικο και ξεπερασμενο για μενα προσωπικα.
Αλλους τοσους μηνες κανω με το μονο και δεν ξαναγυρναω πισω γιατι απο αποδοση ειναι αλλου....

Τωρα οπως του κατσει του καθενος...
θα το κανω και θα σας πω

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #101 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:15 »
Ευχαριστώ timeco, με τα όριγκ πρέπει να είμαι ΟΚ. Τη διαρροή την έχω κάτω, από τον πόλο.
Εννοώ τα orιngs που κάθεται το κεραμικό.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:22 »
Το μεγαλο θεμα με το μονό φυτιλι και σε συνδιασμο με την ιδιοτροπια του ιαττυ στο σφιξιμο των νον συρματων ειναι να μην σου ξεφυγει και σφιξει η αντισταση παραπανω στο φυτιλι.
Κατι που το διπλο φυτιλι συγχωρει πιο ευκολα.
Οι παλιοι κατοχοι το εχουν συνηθισει πια αλλα οι πιο νεοι πρεπει να δωσουν προσοχη.

Ενα τιπ ειναι το πολυ καλο καψιμο του φυτιλιου μεχρι να γινει "κοκκαλο" ετσι ωστε να ΜΗΝ μπορει να σφιξει η αντισταση ευκολα πανω του.
Καλο επισης ειναι να καιμε και το συρμα με αναπτηρα πιο πριν για να μαλακωσει.
Στο μονο φυτιλι απαιτει μικροτερη διαμετρο κυκλων στο στριψιμο οποτε το μαλακοτερο συρμα θα μας βοηθησει πολυ.
Το νον συρμα καλο ειναι να το στριβουμε στα πλαστικα αναποδα απο την φορά που σφιγγουν

Καμπανα 2-3 βολτες ανοιχτη παντα και δεν την ξαναπειραζουμε ποτε.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #103 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:24 »
Είμαι ΟΚ στα όριγκ του κεραμικού. Είναι πολύ σφιχτά.


Pseiras σε αυτό συμφωνώ. Δηλαδή στον συμβιβασμό που θα πρέπει να κάνεις.


Αν .... Προσπαθούσα να τον στήσω ως εξής. Κανονικά 2άρι φυτίλι μονό με την αντίσταση, και έβαζα και ένα 1,0 φυτίλι στα αυλάκια του πάνω πλαστικού, με σκοπό να κλείσω λίγο τη δίοδο του υγρού? λέω αν... :hmmm:


Σόρρυ αν λέω βλακείες. :-[

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
GG Iatty
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:25 »
Προσοχή όταν γεμίζετε να είναι κλειστή η καμπάνα και να μην είναι κουμπωμένος σε μοντ. Αν έχετε πρόβλημα μπουρμπουλήθρας βρείτε κατάλληλο ορινγκ για το καπάκι-επιστόμιο ή μην χρησιμοποιείτε καθόλου.

Γεμίζουμε, βάζουμε καπάκι, βάζουμε ορινγκ, βάζουμε επιστόμιο κουμπώνουμε σε μοντ. Εγω με αυτή την σειρα τα κάνω και γεμίζω μέχρι το καλαμάκι με σεταπ 2πλο 2αρι φυτίλι, 0,16 σύρμα 1,4-1,6 αντίσταση και συννεφιααααααααάζει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7035 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos