vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 7 χρήστες
Stedorian93, djfloor, dkostas, ΨΗΛΟΣ, giorgos1999, tibolaso, Jorge

Twitter

Pali V4 SS

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 13, 2012, 15:09 »
Λίγη υγρασία μου μαζεύει. Δεν είναι καθαρό υγρό από τα φυτίλια. Φαίνονται για σταγονίδια υγροποιημένου ατμού. Ελάχιστα όμως. Όχι, δε φτάνει να κάνει μπουρμπουλήθρες

Αποσυνδεδεμένος Pant

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 07:14 »
Δεν ξερω εαν ξαναγραφτηκε,αλλα νομιζω οτι μπορει ανετα να δουλεψει με ενα μονοκοματο mesh αντι για φυτιλι με τις ακρες του να μπαινουν μεσα στο τανκ....κατι σαν αναποδος genesis....

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 17:59 »
 pant: Δοκίμασες αυτό τον τρόπο τροφοδοσίας; Πώς το εννοείς; Η αντίσταση να είναι στριμμένη στο πλέγμα ή να τροφοδοτεί αυτό μια αντίσταση με φυτίλι; Στην πρώτη περίπτωση δε μπορώ να σκεφτώ πώς θα περάσουν τα άκρα του πλέγματος από τις τρύπες.
 Ακόμα δεν έχω πετύχει καλή τροφοδοσία που να κρατά κάποιες μέρες. Τριάρι φυτίλι χωρίς πλέγμα υπερτροφοδοτεί, με πλέγμα στραγγαλίζεται. Με δυάρι φυτίλι και πλέγμα δυο στρώσεις τυλιγμένο γύρω του, παίζει αρκετές ώρες αλλά κάποια στιγμή μπουκώνει την αντίσταση από υπερτροφοδοσία...
Πιστεύω πως είναι τόσο πολλοί οι παράγοντες οι οποίοι παίζουν ρόλο στην τροφοδοσία που φοβάμαι πως ό,τι περπατά στον ένα αποτυγχάνει στον άλλο και τελικά δε μπορούμε να αλληλοβοηθούμε. Ίσως ούτε ο καθένας μας δε μπορεί να επαναλάβει μια επιτυχημένη δικιά του τροφοδοσία.
 Μου έρχονται στο νου κάποιοι καθοριστικοί παράγοντες:
-Αναλογία VG και PG στα υγρά που χρησιμοποιούμε (λόγω διαφορετικής πυκνότητας, εγώ μόνο VG)
-Πιθανόν παίζει ρόλο στην πυκνότητα του υγρού και η αναλογία νικοτίνης και αρώματος σ΄αυτό (φαντάζομαι πως βάση, νικοτίνη και άρωμα έχουν διαφορετική πυκνότητα αν και δεν είναι φανερό με το μάτι)
-Πόσο υγρό τραβά η αντίσταση (πάχος φυτιλιού, ΩΜ , ταχύτητα αρπάγματος σύρματος-πάχος του κ.λ.π.)
-Ο τρόπος που ρουφά ο καθένας μας
-Το πάχος του πλέγματος (αν βάλουμε), πόσες φορές δηλ. το τυλίγουμε στο φυτίλι και η πίεση που θα του ασκήσουμε όταν το τυλίγουμε
Τι λέτε;
pipits : Σου τροφοδοτεί ακόμα σωστά χωρίς mesh το 2αρι φυτίλι της τροφοδοσίας;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2012, 18:28 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 19:06 »
Τα θυμάται κανείς αυτά ; .. μπα ε ?



Εγώ μόνο με αυτά κατάφερα να κάνω φιτίλια τροφοδοσίας της προκοπής που να πάνε όπως πρέπει μέχρι τώρα (3 μέρες χρήσης)

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 19:45 »
Τι είναι πάλι αυτό; Δεν το βρίσκουμε. Να το πάρει το ποτάμι. Οι επιστημονικές ανακαλύψεις πρέπει να γίνονται κτήμα της διεθνούς κοινότητας με ανακοινώσεις σε παγκόσμια συνέδρια...  Πες το και κερνώ ρακή είπαμε

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 20:08 »
Το τυλιγμένο mesh  γύρω απ'το κεραμικό του ατμοποιητή eGo-T (A ή B)...

Μόλις πριν ένα-ενάμιση χρόνο ήταν, όταν ρίχναμε τις σχετικές "ανασκαφές" ;)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 20:13 »
σωστός ο vangos   :thumpup:
Με αυτό το πλέγμα φτιάχναμε παλιά τα φιτίλια τροφοδοσίας των τότε ego-T  :-[ (πάνε 2 χρόνια νομίζω ;  :hmmm:)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 20:30 »
Ιούνιο-Ιούλιο του 11, αλλά ποιος μετράει :tongue_smilie:...
Το θέμα είναι ότι απ'ότι έχω καταλάβει, ίσως θέλει σχετικά "αραιό" το περιτύλιγμα του φιτιλιού στις τρύπες τροφοδοσίας.

Εν τω μεταξύ, μάλλον η μετατροπή σε τζένεσις που σκεφτόμουν, δεν μπορεί να γίνει. :hmmm:

Όπως το βλέπω, θα υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση της αντίστασης με τα ελατήρια των πόλων,  πριν να κλείσει ο κύλινδρος...
Μάλλον πρέπει να πάω σε κλασσική λύση, άλλου ατμοποιητή κτλ.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 20:40 »
Ιούνιο-Ιούλιο του 11, αλλά ποιος μετράει :tongue_smilie:...
Ακόμα πιο παλιά  :))

Θα μπορούσε να γίνει genesis αν ήταν οι τρύπες τροφοδοσίας σε σταθερή σχέση με τους πόλους, αλλά με το ξεβίδωμα χανεται κάθε κεντράρισμα οπότε ...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 20:50 »
Ακόμα πιο παλιά  :))

Οντως πιο παλια  :yes: :thumpup:  και με αρκετες επιτυχιες.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 17, 2012, 20:52 »
 Ένας κόμπος από πάνω θα μπορούσε να κόψει το πολύ υγρό; 
Πού είναι το νεκροταφείο ατμοποιητών να ξεθάψουμε τον ego-t; Θα μπορούσαμε να πειραματιστούμε και με άλλα υλικά, π.χ. φίλτρο απορροφητήρα, αρκεί να μην ακουμπούν στην αντίσταση αλλά στο παραπανήσιο φυτίλι που τη σκεπάζει. Νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Pant

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 18, 2012, 05:09 »
sarchos59εννοώ ενα κομματι mesh στο οποιο θα ειναι στριμενη πανω η αντισταση(χωρις φυτιλι) και οι ακρες του θα εισερχονται μεσα στο τανκ..Για να μπορεσεις να κρατησεις την μορφη U του mesh πρεπει πρωτα να τοποθετησειςτο mesh πριν το οξειδωσεις και μετα οταν βρεις περιπου το μεγενθος και την κλιση που χρειαζεται τοτε το οξειδωνεις.... προσωπικά δεν τον εχω δοκιμασει τον ατμοποιητη...αλλα εχω κανει κατι παρομοιο με τον ls-e και δουλευει αψογα...

Επισης βοηθαει πολυ να το κοψεις το mesh  σε κλιση 45 μοιρων.Το κανει σαν ελατηριο και δεν διμιουργει γωνιες.Σε αυτο το βιντεο δείχνει πανω κατω τι εννοω για το mesh...


https://www.youtube.com/watch?v=ltSXpG6a8QA&feature=plcp


Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 18, 2012, 09:35 »
Ακόμα πιο παλιά  :))
...
Οντως πιο παλια  :yes: :thumpup:  και με αρκετες επιτυχιες.
...τότε δεν έμπαινα ούτε σαν επισκέπτης, αλλά δεν φημίζομαι και για την μνήμη μου :idiot1:
Πωω, περνάει ο καιρός...

...
Θα μπορούσε να γίνει genesis αν ήταν οι τρύπες τροφοδοσίας σε σταθερή σχέση με τους πόλους, αλλά με το ξεβίδωμα χανεται κάθε κεντράρισμα οπότε ...  :dontknow:
...αυτό ακριβώς εννοώ, προσπαθούσα να βρω εναλλακτικό τρόπο, αλλά δεν... :nope:

Τέλος του "οφφ" από μένα, ας συνεχίσουν οι ενδιαφερόμενοι την κουβέντα για τον ατμοποιητή.


Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 18, 2012, 09:45 »
Παιδιά μην το συζητάτε άλλο το θέμα με το mesh. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αντί φυτίλι-αντίσταση mesh-αντίσταση μονοκόματο με τροφοδοσία. Και καλά ο pant λέει ότι δεν το έχει, δεν το ξέρει. Εσυ sarchos59 που το έχεις δεν βλέπεις ότι δεν γίνεται? Τα πράγματα είναι απλά. Τον έχω 2 βδομάδες, την πρώτη βδομάδα τον πάλεψα και από την δεύτερη δουλευει τέλεια. Αντίσταση 3αρι φυτίλι η μία άκρη προς τα κάτω να ακουμπάει την βάση η άλλη προς τα πάνω να ακουμπάει την "οροφη". Εάν έχεις με το ελατήριο που οι άκρες είναι σηκωμένες κοψε τες (ενοχλούν την τροφοδοσία), η αντίσταση να προεξέχει λίγο πάνω απο τα ελατήρια. Για τροφοδοσία μονοκόματο φυτίλι και οι ελεύθερες άκρες στον θάλαμο καύσης. Βάλε χοντρό φυτίλι και αν δεις ότι δεν κάνει καλή τροφοδοσία να αφαιρείς ίνες, μέχρι το επιθυμητό. Πάντως δεν αξίζει τόση συζήτηση ο συγκεκριμένος ατμό. Πολύ ντουμάνι αλλά από γευση πολύ κάτω του μετρίου. Υπ΄όψιν έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους που έχουν αναφερθει. Σε μένα εφτασε στο επιθυμητό με τον τρόπο που περιγράφω. Μου αρέσει αισθητικά γι΄αυτό τον πάλεψα, αλλιώς θα είχε πάει στα σκουπίδια από το 3ο-4ο αποτυχημένο setup.

Αποσυνδεδεμένος pipits

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
  • Σκοτείνιασαν όλα ή φταίει το άτμισμα???
Απ: Pali V4 SS
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 18, 2012, 13:51 »
pipits : Σου τροφοδοτεί ακόμα σωστά χωρίς mesh το 2αρι φυτίλι της τροφοδοσίας;

Ναι μου τροφοδοτουσε σωστά αλλά το άλλαξα γιατί στις μεγάλες τζούρες έδινε πολύ υγρό....... τώρα έχω κάνει τη θηλειά από πάνω και με mesh στις τρύπες και πάει πολύ καλά εδώ και μια βδομάδα δεν έχω πειράξει το setup.....
αυτό που έχω καταλάβει από τη φυσαλίδα που δημιουργείται όταν κατεβάζει υγρό είναι ότι αν γίνει και κλείσει σωστά η τροφοδοσία κατεβάζει υγρό όσο ρουφάς..... και για αυτό πρέπει όταν ρουφάς να συνεχίζεις για λιγότερο από 1sec όταν ξεπατάς για να έχει υγρό για την επόμενη τζούρα και να είναι έτοιμο γτ αλλιώς θα το φας το καμμένο..... πράγμα που εγώ το κάνω από συνήθειο πλέον γτ έχω το Vmax που όταν ξεπατάς συνεχίζει να δίνει για λίγο και το κάνω για να ρουφάω όλο τον ατμό και να μην έχω περαιτέρω υγροποίηση από αυτόν που παραμένει..... οπότε όλα καλά!!!!!!
setup 2αρι αντίσταση με 0,16 στα 2,8Ωμ στα 3,7V στο Vmax και τροφοδοσία 2αρι με θηλειά στο τανκ και mesh και εδώ και μια βδομάδα αποκλειστικής χρήσης πάει καλά.........
αααααα.... αλλαγή γεύσης περίπου μισό τανκ για να πάρεις τη δεύτερη καθαρότατη....!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 23 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085776 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro