vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 5 χρήστες
white varadero, funes, manoslykos, dimitrisd, Jorge

Twitter

Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #45 στις: Ιουλίου 03, 2010, 10:52 »
πιστεύω ότι η κρίση που τρομάζει είναι ένας επιπρόσθετος λόγος που καθιστά σήμερα αναγκαία την εύστοχη επιλογή ΗΤ. Επομένως ο νέος χρήστης που δεν έχει ενδεχομένως τη δυνατότητα να πετάει χρήματα χωρίς λόγο, θα βγεί πιθανότατα κερδισμένος αν κατευθυνθεί σε λύσεις στις οποίες έχουν καταλήξει έμπειροι χρήστες μετά απο αρκετό καιρό αναζήτησης. 

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #46 στις: Ιουλίου 03, 2010, 11:22 »
Κάποτε είχα γνωρίσει έναν κυριο μιας καποιας ηλικιας σε ένα καφενειο.
Μαζι με την παρεα του επαιζε πρεφα σε ένα καφενειο.
Προσφατα ειχε ξεκινησει το ηλεκτρονικο τσιγαρο και συγκεκριμενα καπνιζε το μεγαλο της njoy (αυτό το 801 δεν θυμαμαι πως το λενε).
Ειχε γινει το επικεντρο της παρεας. Το τι δουλεμα του κανανε δεν λεγεται.
Βγαλε ρε συ το μπαζουκας , τον πυραυλο και κατι τετοια του λεγανε.
Όταν ειδαν το «αναιμικό» μου evo κόλωσαν οι μάγκες παπούδες του καφενείου.
«ΆΑΑΑ υπάρχει και τέτοιο?   Που το πήρες? Κοίτα ρε μ@##κα σαν τσιγάρο είναι…έλεγαν)

Στο παλιο e-kapnisma-info το 80% των συζητησεων περιστρεφοταν γυρω από το θεμα «evolution από την intellicig, απλά ….άπαιχτο!!!» το οποίο είχε δημιουργήσει ο σημερινός atmos ( ο οποιος ηταν και ο πρωτος που το ανακαλυψε και το εφερε στην Ελλαδα –πριν ακομα το φερει η intellicig gr) . Αν θέλετε λοιπόν να πάρετε κάποιον με τις πέτρες μπορείτε να το κάνετε για τον atmos μιας και οι περισσότεροι εξαιτίας αυτουνού το πήραμε.
Αν χαρακτηριζουμε το best seller της αγορας αναιμικο τοτε σαφως εχουμε χασει τη μπαλα.

Οσον αφορα το eGo που εγω προσωπικα ειμαι ενας από αυτους που το εχουν κανει Θεο ας μην υπερβαλουμε. Εχει απλώς μια μεγαλη μπαταρια και μια αρκετα αποδεκτη εμφανιση και τιποτα παραπανω. Οι δε περισσότεροι το χρησιμοποιούν όχι ατόφιο όπως πουλιέται αλλά με διάφορες μετατροπές. Ούτε αυτό λοπόν είναι ολοκληρωμενη προταση.
Επίσης οι αναιμικες μου ασπρες μπαταριες ( αν και εχουν γινει inox από την πολύ χρηση εδώ και μηνες ) δουλευουν ακομα από περσυ.
Η μπαταρια του  eGo είναι υπεροχη όταν είναι καινουργια . Στους 2 μηνες όμως όταν η αποδοσή της πεφτει στο μισο και βαλε?
Ότι θεωρω τον ατμοποιητη του evo μακραν τον καλυτερο της αγορας το εχω πει πολλες φορες .Νομιζω και πολλοι αλλοι εχουν την ιδια αποψη. Τωρα μαλιστα που υπαρχουν τα ανταπτορακια και οι μπαταριουλες με κουμπι μπορεις να τον αξιοποιησεις 100% . Δεν συνεχίζω γιατί ο σκοπος της αρχικης μου δημοσιευσης δεν ηταν να επικεντρωθω σε καποιο συγκεκριμενο μοντελο , λυπαμαι αν δεν εγινα κατανοητος . Ο abet που είναι και εμπειρος  μοντερ  καταλαβε σε τι αναφερομουν.

Τελος φιλε atmistis μιας και μου εισαι ένα από τα πιο συμπαθη προσωπα στο φορουμ , η αναφορα μου στην κριση σε καμια περιπτωση δεν αναφεροταν σε εσενα .
Και αλοιμονο αν εκλεινε το ala-chat , άλλωστε και εγω ο ιδιος κατά καιρους εχω γραψει στο συγκεκριμενο θεμα τις μ@#&κίες του αιωνα.

Ειλικρινα όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΚΡΙΣΗ.
Το ακουω στη δουλειά , το ακουω στις ειδησεις, στις παρεες ,στην τσεπη μου , πρεπει να το διαβαζω κάθε μερα και στο φορουμ?
Προσωπικά για μενα (και πιστευω για πολλους αλλους) το φορουμ είναι ενας χωρος που μπω μια ωρα το βραδυ να διαβασω αν βγηκε κατι καινουργιο ,αν βρήκε κανεις κανενα καινουργιο κολπο  ή να συζητήσω με αλλους συνατμιστες.
Υπαρχουν χιλιαδες αλλα σαιτ πιο ειδικα για τετοιες συζητησεις. Ξεπερασε τα 1000 μυνηματα αυτό το θεμα στο τελος θα χασει την ουσια του το φορουμ. Και εγω γραφω κάθε μερα για τον Παναθηναικό αλλά το κάνω σε άλλο site.
Και φυσικα δεν λεω να κλεισει αλλα τα ειπαμε τοσες φορες για την κριση, ας βαλουμε λιγο φρενο στο συγκεκριμενο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #47 στις: Ιουλίου 03, 2010, 12:53 »
Γιώργο, οι καιροί αλλάζουν. Με τα σημερινά δεδομένα ναι, το evo είναι αναιμικό και ακόμα και τον ατμό θα πετροβολούσα εαν μου το πρότεινε σήμερα.
Παραμένει ο ατμ ένας από τους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ στο να αναδυκνείει τη γεύση ενός υγρού, αλλά μέχρι εκεί...
Το ego που ανέφερες συγκεκριμένα δεν έχει απλά μια μπαταρία και αυτό είναι όλο.
Ο 510 δεν έχει σχέση με τους παλαιότερους και είναι κάτι που κι εσύ ο ίδιος καταλαβαίνεις πρώτα κι από εμάς  ;)
Όλα αυτά ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.
Τώρα για την κρίση, τι να πω, όποιος δεν θέλει ας μην διαβάζει το θέμα, ας κλείσει τα αυτιά και τα μάτια να μη βλέπει γύρω του και ας ελπίζει οτι με αυτόν τον τρόπο θα περάσει  :-\
Τέλος, λυπάμαι που δεν κατάλαβα το νόημα του μηνύματος σου.
Δεν πειράζει  :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #48 στις: Ιουλίου 03, 2010, 19:48 »
Δεν θα πάρω θέση, απλά θα περιγράψω πρόσφατο γεγονός
Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο ήμουν στο εξοχικό. Είχα πει σε γείτονα εδω και λιγο καιρο για το ΗΤ, είναι πάνω απο 70 ετών.
Του έδωσα ένα παλιό σετ BL και υγρό, του ειπα να το δοκιμάσει να δει αν τον εξυπηρετεί. Αφού του έδειξα το eGo, tου εξήγησα ότι αν όλα ειναι οκ να πάρει αυτό , ώστε να έχει αυτονομία κλπ
Μετά απο 1 μέρα τον ρώτησα αν δοκίμασε και μου είπε ότι οχι γιατί  περίμενε πρώτα να φύγει ενας συγγενής του !
Του έδωσα τηλ και διεύθυνση intellicig αν χρειαστει κάτι (μενει κοντά) και έφυγα.
Σημερα που τον ξαναείδα είχε μειώσει το ΚΤ στα
5 τσιγάρα / ημέρα, ήταν ενθουσιασμένος και ....ειχε ένα  ασπρο αυτόματο evo στο χέρι !
Τα σχόλια περιττά !!!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #49 στις: Ιουλίου 03, 2010, 20:01 »
Αβετ, η αλήθεια είναι οτι παίρνεις θέση, αλλά γι αυτό είμαστε εδώ όλοι και εκθέτουμε την άποψή μας, χωρίς να ΄περιμένουμε την αποδοχή της σώνει και καλά από τους άλλους ;)
Δεν παίρνω κι εγώ θέση  ::) , αλλά φέρνοντας ως παράδειγμα τον εαυτό μου που στην αρχη δεν ήθελα καν να κρατήσω οποιοδήποτε Η.Τ. που δεν θα μοιάζει με το κανονικό, έχοντας ξοδέψει ένα σκασμό χρήματα, κατέληξα φυσικά στο ego (προς το παρόν).
Με αυτό ως δεδομένο, εγώ δεν θα προτείνω σε κάποιο νέο ατμιστή "μικροσυσκευές" Η.Τ.  :laugh1: , για να μην τραβήξει όσα εγώ, αλλά το Η.Τ. που θα τον καλύψει κατά μεγάλο ποσοστό και θα τον στηρίξει στην προσπάθειά του να κόψει το καταραμένο Κ.Τ.
Όσο για το δικό σου παράδειγμα δεν είναι πιστεύω τόσο αντιπροσωπευτικό, γιατί στα 70 λίγα οφέλη μπορεί να προσφέρει το Η.Τ. για κάποιον που κάπνιζε μία ζωή, ή να του προτείνεις να δεχτεί να πάρει με ευκολία ένα ego.
Ετσι νομίζω εγώ τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #50 στις: Ιουλίου 03, 2010, 20:56 »
αλλά φέρνοντας ως παράδειγμα τον εαυτό μου που στην αρχη δεν ήθελα καν να κρατήσω οποιοδήποτε Η.Τ. που δεν θα μοιάζει με το κανονικό,
Αυτή η πρόταση σου τα λέει όλα.
Πρέπει επίσης να λάβουμε υπόψη ότι αν κάποιος είναι με παρέα και ντρέπεται να βγάλει το ητ που
έχει τότε θα στραφεί προς το κτ.

Για μένα πρωταρχικό ρόλο παίζει ο νέος στο ητ να περάσει μια συνεχόμενη εβδομάδα με αυτό και αρωγός του
είναι η ευκολία χρήσης του ητ, η ομοιότητα του με το κανονικό και ένα καλό υγρό.

Παραθέτω την απάντηση μου στο χρήστη akou όταν ρώτησε πιο ητ να πάρει.
Την ίδια απάντηση δίνω σε φίλους και γνωστούς όταν με ρωτούν για το ητ.

Λοιπόν akou κοίτα πως έχουν τα πράγματα.
Εδώ μέσα μετά από αρκετές αγορές-δοκιμές έχω βγάλει μερικά συμπεράσματα.

Αν σε ενδιαφέρει αυτό που κρατάς να μοιάζει εμφανισιακά με το κανονικό τσιγάρο πήγαινε σε njoy με cartomizer. Τα cartomizer είναι μεγάλη ευκολία αφού τα
βιδώνεις ατμίζεις και μόλις τελειώσει το υγρό βάζεις άλλο cartomizer και συνεχίζεις το άτμισμα (και αυτό που τελείωσε το κρύβεις ώστε μετά από λίγο καιρό
στο άτμισμα να μάθεις να τα γεμίζεις για να μειώσεις το κόστος).

Αν δεν σε ενδιαφέρει να μοιάζει με κανονικό τσιγάρο πήγαινε σε Ego. Αυτό μοιάζει κάπως με μαύρο πουράκι και το δυνατό του σημείο είναι ότι η μπαταρία του
κρατάει 6-8 ώρες (στο njoy υπολόγισε 2-3 ώρες το πολύ).Με το Ego μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φιλτράκια αλλά και cartomizer(με τη χρήση αντάπτορα
μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτά που πωλούνται Ελλάδα αλλιώς μόνο αγορά από εξωτερικό).

Όσο αφορά τα υγρά γνώμη μου είναι να πάρεις κάποια σε high περιεκτικότητα νικοτίνης. Αυτό θα σε βοηθήσει να απαλλαγείς από το τσιγάρο πιο εύκολα και
στο μέλλον μπορείς αν θέλεις να ρίξεις την περιεκτικότητα πιο χαμηλά.
Τέλος η γεύση είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Πάρε ότι σου κτυπάει καλύτερα στο μάτι και κάνε το σταυρό σου να ατμίζεται.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #51 στις: Ιουλίου 04, 2010, 00:50 »

Σ' αυτά που λες ως προς τις σωστές συμβουλές έχεις δίκιο. Οικονομία χρήματος και max απόλαυση . Σχεδόν όλοι όσοι νέεοι στο forum που συμβουλεύουμε ακολουθούν τις συμβουλές μας. Αλλά στους ανω των 65 κλπ αντε βρες άκρη , άλλωστε δεν έχουν σχεση με ιντερνετ. 
Παράθεση
γιατί στα 70 λίγα οφέλη μπορεί να προσφέρει το Η.Τ. για κάποιον που κάπνιζε μία ζωή
Όμως εδω εχεις μεγάλο λάθος εδω φίλε. Ο 70ρης δεν υπάρχει περίπτωση να κόψει το ΚΤ. Ειναι καταδικασμένος. Το ΗΤ ειναι η μόνη του λύση. Αν μθηθεί  και καταλάβει τι πα να πει πραγματική "αναπνοή" αισθάνεται 10 χρόνια νεότερος. Επίσης ο 70ρης (και ανω) είναι ο μόνος που έχει βαθιά συνειδητοποιήσει 100%,  ότι το ΚΤ του καταστρέφει τη ζωή. Εχω δώσει οδηγίες σε 3 άνω των 70 ( ο ένας είναι 80) και καθε φορά που συναντιόμαστε μου λένε "με έσωσες".

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #52 στις: Ιουλίου 04, 2010, 07:43 »
Geraki συνυπογράφω την απάντηση που έδωσες τότε στον akou προς το παρόν βέβαια, γιατί τα πράγματα αλλάζουν.
& Abet, σύντομα ο Άγιος Πέτρος θα ακούει μόνο καλά λόγια για εσένα :laugh1:
(Πλάκα κάνω έτσι?  :respect:)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2010, 07:52 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #53 στις: Ιουλίου 16, 2010, 01:29 »
Τα τελευταία μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,716.msg29846.html#msg29846

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180352 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14145 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136092 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12