vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, th3ofilos, athmichalop, bloodlessz, Ηρακλης

Twitter

Οι εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Εδώ μόνο θα διαφωνήσω.. Ο λόγος που δεν εφαρμόστηκε ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος ήταν επειδή καπνίζαν πολλοί, πάρα πολλοί. Κι οι μαγαζάτορες 'χάναν λεφτά. Οι ατμιστές όμοως είναι λίγοι, και στην αρχή αν ακουστεί δε θα τους οιάζει να χάσουν έναν πελάτη. Βέβαια θασυμφωνήσω ότι ακόμα κι αν γίνει θέμα, έλεγχοι θα υπάρξουν το πρώτο τρίμηνο και μετά θα ξεχαστεί κι αυτό όπως όλα

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Αν δεν υπήρχε το κάπνισμα τότε πιθανότατα δεν θα ένοιαζε τους μαγαζάτορες να απαγορεύσουν το ΗΤ στον χώρο τους. Όμως βρίσκω μάλλον απίθανο να αφήνουν τους καπνιστές και να απαγορεύουν στον ένα και μοναδικό στην αίθουσα να ατμίζει.
Όμως δεν είναι όλα τα μαγαζιά έτσι. Κάποιοι έχουν αίθουσα καπνιστών -στην οποία δεν θέλουμε να είμαστε- και άλλοι τηρούν τον νόμο πλήρως. Για να μην πούμε για τους εργασιακούς χώρους που απαγορεύουν το κάπνισμα αλλά επιτρέπουν το άτμισμα. Εκεί το πρόβλημα είναι σοβαρό...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ, εξηγήστε μας αυτό που όλοι καταλαβαίνουμε, αλλά δεν μπορούμε να τεκμηριώσουμε επιστημονικά.
Γιατί η γνωμάτευση των γιατρών ότι η πνευμονία οφείλεται στο η.τ. είναι ανέκδοτο;


Η λιποειδής πνευμονία είναι μια νόσος που οφείλεται στη παρουσία ελαίου στους πνεύμονες (π.χ. από εισρόφηση.) Γράφουν οι συγγραφείς λοιπόν ότι τα υγρά έλαια γλυκερίνης προκάλεσαν την πνευμονία. Μπορεί να φαίνεται ελαιώδης την υφή η γλυκερίνη, αλλά είναι αλκοόλη κι όχι έλαιο. Άρα, είναι αδύνατο να συμβεί αυτό το πράγμα από την γλυκερίνη.... Το γεγονός ότι η γλυκερίνη είναι αλκοόλη είναι γνώση χημείας γυμνασίου.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS ODYSEUS 2X18650 ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΜΟΥ !
Δεν ξέρω εαν έχει ανακοινωθεί κάπου αλλού .


Την απαγόρευση και του ηλεκτρονικού τσιγάρου σε όλους τους δημόσιους χώρους της χώρας πρότεινε σήμερα το Ανώτατο Συμβούλιο Υγείας της Ιταλίας, ένας κρατικός θεσμός με κανονιστικό και ελεγκτικό ρόλο.[/size]Η σχετική γνωμοδότηση είχε ζητηθεί από την Ιταλίδα υπουργό Υγείας Μπεατρίτσε Λορεντσίν, η οποία τις επόμενες ημέρες αναμένεται να υπογράψει τη σχετική εγκύκλιο.«Πρόκειται, σαφέστατα, για ένα πολυσύνθετο θέμα που πρέπει να τύχει προσεκτικής αντιμετώπισης», δήλωσε η Λορεντσίν. Η γνωμοδότηση αυτή βασίστηκε σε το ανάλογο μέτρο το οποίο εφαρμόζεται στην Γαλλία, όπου η υπουργός υγείας Μαρισόλ Τουρέν, δήλωσε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα απαγορευθεί σύντομα σε όλους τους δημόσιους χώρους και σε κάθε περίπτωση για τους ανηλίκους.Η πώληση ηλεκτρονικών τσιγάρων θα επιτρέπεται μόνον σε νέους άνω των δεκαέξι ετών, ενώ η διαφήμισή τους θα απαγορευθεί αυστηρά, όπως συμβαίνει και με τα προϊόντα καπνού.Ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων (Agenzia Italiana del Farmaco) υπογράμμισε πρόσφατα ότι «τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα έπρεπε να υπόκεινται στις ρυθμίσεις που αφορούν την πώληση και τη χρήση φαρμακευτικών σκευασμάτων».




Πηγή www.zougla.gr

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Στην απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου σε δημόσιους χώρους απ' οτι φαίνεται θα προβεί και η Ιταλία!
Ηδη στην Γαλλία εχεί τεθεί σε ισχύ η νομοθεσία....
Επίσης ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων της Ιταλίας υπογράμμισε οτι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα έπρεπε να υπόκεινται στις ρυθμίσεις που αφορούν την πώληση και τη χρήση φαρμακευτικών σκευασμάτων!


ΠΗΓΗ

[/size]
Και διαιρωτόμαι εγω... λέτε να προσπαθήσουν να κάνουν κάτι τέτοιο κ εδω; κ πχ αν εδω στην  Ελλάδα επιτρέπεται κ ταξιδεύει κανείς με το αεροπλάνο θα επιτρέπεται να ατμίζει; και τι μόλις φτάσει στα εναέρια σύνορα της Ιταλίας; θα του πουν ξέρετε απαγορεύεται;;; [/size][size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγώ αναρωτιέμαι πώς μπορεί να απαγορεύσει κανείς κάτι το οποίο μπορεί να γίνει με τέτοιο τρόπο που να μην φαίνεται και να μην ανιχνεύεται. Γιατί αν έχει κάποιος διακριτικό ατμοποιητή και μπαταρία, υγρό χωρίς ή με διακριτικό άρωμα και ελέγχει τις εκπνοές ατμού τότε δεν παίζει να το δει και να το πάρει είδηση κανένας.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ αναρωτιέμαι πώς μπορεί να απαγορεύσει κανείς ..... τότε δεν παίζει να το δει και να το πάρει είδηση κανένας.
Ναι, το έχω κάνει εγώ σε αεροπλάνο κσι δεν με κατάλαβε κανένας, εκτός απο τον διπλανό μου   :)




@ Manos009
Πιστεύω πως φρόνιμο είναι να απαγορευτεί σε δημόσιους χώρους, απλά γιατι είναι πρόκληση προς τους καπνιστές και μόνο.
Ας μην ξεχνάμε οτι είμασταν και εμείς κάποτε καπνιστές, και θα θέλαμε να είχαμε ίδια μεταχείριση με τους ατμιστές.... Οχι ?

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Φίλε μου OpenMind επίτρεψέ μου να διαφωνήσω!
1) Ο καπνός του κανονικού τσιγάρου αποτελεί παθητικό κάπνισμα είτε είσαι σε κλειστό ή ανοιχτό χώρο όπως ειναι μια καφετέρια αν ο άλλος είναι δίπλα σου κ το εισπνέεις σίγουρα έχεις επιπτώσεις στην υγεία σου το ξέρουμε όλοι μας αυτό!Εν αντιθέσει πάντα με τον ατμό που δεν εχει ουδεμία επίπτωση οσο αφορά το παθητικό κάπνισμα!


2) Οταν εγώ κάπνιζα πάντα το σεβόμουν αυτό! Το οτι ήθελε να καταστρέψω την υγεία μου κ την φωνή μου είναι καθαρά προσωπική μου υπόθεση κ δε μου φταίει κανένας να ανέχεται τον καπνό μου! οπότε ουδέποτε δε στραβοκοίταξα κάποιον που έκανε η.τ. στο κλειστούς χώρους!


3) Για τον λόγο του θέματος 1 που σου ανέφερα θεωρώ πως εκ των πραγμάτων δε γίνεται να έχουμε την ίδια μεταχείρηση με τους καπνιστές γιατί είναι 2 διαφορετικά πράγματα ο καπνός κ ο ατμός!


4) Μπορεί να είναι παρακινδυνευμένο αυτό που θα πω αλλα γενικότερα βλέπω μια εμπάθεια προς το η.τ κ πιστεύω οτι ολος αυτός ο "πόλεμος" ξεκινάει απ τις καπνοβιομηχανίες με ο,τι αυτό συνεπάγεται!
Είναι όπως και με το φάρμακο κατά του καρκίνου... αν βγεί στην αγορά οι φαρμακοβιομηχανείες τι θα κάνουν με τα χημικά σκευάσματα αν σταματήσουν οι χημειοθεραπείες;;;;



[size=78%]  [/size]

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Νέα πολύ θετική απόφαση - αντιμετώπιση από Βρετανία όπου φαίνεται να υποχωρούν μπροστά στην αύξηση των χριστών ηλεκτρονικού τσιγάρου .


Μόνο με άδεια από τον οργανισμό φαρμάκων τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στη Βρετανία

Λονδίνο
Έγκριση από τον οργανισμό φαρμάκων θα απαιτείται για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στη Βρετανία από το 2016, αν και θα συνεχίσουν να πωλούνται στα καταστήματα χωρίς ιατρική συνταγή.

Η Ρυθμιστική Αρχή Φαρμάκων και Προϊόντων Υγείας (MHRA) ανακοίνωσε την Τετάρτη ότι πολλά από τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στην αγορά είναι κακής ποιότητας, παρουσιάζουν «επιμόλυνση» από ακατάλληλες ουσίες και περιέχουν νικοτίνη σε επίπεδα που δεν συμφωνούν με τη σήμανση της συσκευασίας.

Από το 2016, οι κατασκευαστές θα υποχρεούνται να αποδεικνύουν ότι οι συσκευές τους πληρούν τις προδιαγραφές και περιέχουν νικοτίνη στα επίπεδα που αναγράφουν. Δεν θα χρειάζεται πάντως να διενεργούν κλινικές δοκιμές.

Όπως διευκρίνισε η ΜΗRA, η βρετανική κυβέρνηση αποφάσισε να μην απαγορεύσει τα σημερινά ηλεκτρονικά τσιγάρα, παρά τα μειονεκτήματά τους, καθώς μια τέτοια κίνηση θα ανάγκασε πολλούς χρήστες να επιστρέψουν στο κανονικό τσιγάρο, το οποίο είναι ενδεχομένως πιο βλαβερό.

«Οι καπνιστές υφίστανται βλάβες από τη θανατηφόρο πίσσα και τις τοξίνες στον καπνό, και όχι από τη νικοτίνη» δήλωσε η καθηγήτρια Σάλι Ντέιβις, σύμβουλος της κυβέρνησης σε ιατρικά θέματα.

«Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να διακόψει εντελώς το κάπνισμα. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι δεν μπορούν όλοι οι καπνιστές να το κόψουν, και θα ήταν καλύτερο να προσλαμβάνουν τη νικοτίνη τους από ασφαλέστερες πηγές, όπως η θεραπεία υποκατάστασης της νικοτίνης» είπε, αναφερόμενη στα αυτοκόλλητα επιθέματα και τις τσίχλες νικοτίνης.

Όπως αναφέρει στο Reuters, οι χρήστες ηλεκτρονικού τσιγάρου στη Βρετανία εκτιμάται ότι αυξήθηκαν από τους 700.000 το 2012 στους 1,3 εκατομμύρια σήμερα.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο θεωρητικά δεν περιέχει πίσσα, μονοξείδιο και καρκινογόνα προϊόντα καύσης -η συσκευή χρησιμοποιεί μια απλή μπαταρία για να θερμάνει ένα διάλυμα και να δημιουργήσει ένα εκνέφωμα που συνήθως περιέχει νικοτίνη.

Δεδομένου όμως ότι οι μακροχρόνιες επιδράσεις δεν είναι γνωστές, ορισμένες χώρες έχουν επιβάλει περιορισμούς: Η Βραζιλία, η Νορβηγία και η Σιγκαπούρη τα έχουν απαγορεύσει εντελώς, ενώ περιορισμοί υπάρχουν σε Νέα Ζηλανδία, Δανία, Καναδά και Αυστραλία.

Στις ΗΠΑ, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα ελέγχονται στο μέλλον από την FDA (Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων) σύμφωνα με τους κανονισμούς που ισχύουν για τα προϊόντα καπνού. Δεν θα υπόκεινται όμως στους αυστηρότερους κανόνες που αφορούν τις συσκευές χορήγησης φαρμάκων.

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231253067


Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Δεν την βλέπω θετική την είδηση - και μόνο ο τίτλος του παραπάνω άρθρου του news.in.gr είναι κακά νέα.

Σύμφωνα με τους Βρετανούς ατμιστές η εξέλιξη αυτή προμηνύει ουσιαστικά την απαγόρευση του η.τ.: Η Ρυθμιστική Αρχή Φαρμάκων και Προϊόντων Υγείας (MHRA) προτείνει να υπαχθούν τα ητ στα φαρμακευτικά προϊόντα. Ουσιαστικά δηλαδή περιμένει την εφαρμογή της νέας Οδηγίας της ΕΕ (η οποία περίπου τότε θα γίνει υποχρεωτική) για να απαγορεύσει το η.τ. στη Βρετανία. Μέχρι τότε δεν θα είναι υποχρεωτική η άδεια, αλλά θα θεωρούνται "μη συνιστώμενα". Πρόκειται δηλαδή για μία ρύθμιση όπως το αρχικό σχέδιο της οδηγίας.

Αποσυνδεδεμένος markos78

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Τωρα αυτά τα νέα είναι σίγουρα καλά? Τι λεφτά θα ζητάει άραγε ο ΕΟΦ  εάν γίνει κάτι αντίστοιχο εδώ?

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.
Ελπίζω μέχρι τότε να έχουμε κόψει και αυτό ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
σε συνέχεια προηγούμενου ποστ με τίτλο:


Αμερικάνος γιατρός κατηγορεί το Γερμανικό Ερευνητικό Κέντρο Καρκίνου ότι με ψευδείς ισχυρισμούς ότι η εισπνοή γλυκερίνης προκαλεί λιποειδή πνευμονία προσπαθεί να επηρεάσει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στην επικείμενη απόφασή του για τα προϊόντα καπνού και το η.τ.

Είχαμε αναδίπλωση του Γερμανικού φορέα που κατηγορούσε το η.τ. για προκληση σπάνιας μορφής πνευμονίας. Η είδηση έχει ως εξής:


Το Γερμανικό Ερευνητικό Κέντρο Καρκίνου διορθώνει την αναφορά ότι η εισπνοή γλυκερίνης προκαλεί λιποειδή πνευμονία.
Μετά τις διαμαρτυρίες και τις επισημάνσεις ότι αυτό δεν στέκει επιστημονικά, το Ερευνητικό Κέντρο διόρθωσε το σχετικό δημοσίευμα, το οποίο πλέον αναφέρει ότι "Η εισπνοή ελαίων με βάση γλυκερίνης μπορεί να προκαλέσει λιποειδή πνευμονία"


Πηγή:
 http://tobaccoanalysis.blogspot.gr/2013/06/german-cancer-research-center-corrects.html


Πρόκειται για το blogspot του γιατρού Michael Siegel, στο οποίο υπάρχουν και τα σχετικά λινκς προς την αναφορά του Γ.Ε.Κ.Κ.
Σχετικό με το θέμα είναι και το ποστ του "γιατρού μας" λιγο πιο πάνω


Ευχαριστούμε τον συν-συντονιστή του πίνακα WileECoyote για την υπόδειξη του άρθρου και τη σύνοψη της είδησης




Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Δηλ. σαν να λέμε πρώτα ανακοίνωσαν ότι "με το νερό παθαίνεις δηλητηρίαση" και μόλις τους έβαλαν της φωνές το άλλαξαν σε "με δηλητήριο διαλυμένο στο νερό παθαίνεις δηλητηρίαση".
Μωρέ μπράβο!!
Μάλλον το σκεπτικό είναι "ρίξτε λάσπη κι ας την καθαρίζουν, όλο και κάτι θα μείνει".

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Πάλι ρεζίλι θα γίνουν, γιατί όπως αναλύθηκε από τους γνώστες, τα έλεια ευθύνονται. Αρα κάποιος ίσως να μπορούσε να γράψει και το "η εισπνοή ελαίων με βάση κοτόσουπας μπορεί να προκαλέσει λιποειδή πνευμονία". (άρα απαγορέψτε τις κοτόσουπες, όχι τα έλαια)

Γισ να δούμε και τις επόμενες ανακοινώσεις του Κέντρου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2013, 09:47 από vagskarm »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237799 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15984 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12