vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, Tem

Twitter

Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 01, 2010, 01:01 »
Και που μεταξύ άλλων η συγκεκριμένη εταιρία (που έχει σλόγκαν :Ο σκοπός μας

Αφοσιωνόμαστε στην έρευνα για το καλό της ανθρωπότητας, προκειμένου να προσφέρουμε μακροζωία, υγιέστερη και πιο ευτυχισμένη ζωή μέσω των καινοτόμων φαρμακευτικών και κτηνιατρικών προϊόντων μας. ).(Για την ψυχή της μάνας τους και αυτοί),
προωθεί και διαφημίζει τα ιατρεία διακοπής του καπνίσματος που ούτως ή άλλος και εκεί το δικό τους φάρμακο θα σου δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 01, 2010, 01:05 »
Γιώργο το CHAMPIX έχω ακούσει ότι σε μερικούς έχει psychο επιπτώσεις , έχεις ακούσει κάτι ?

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 01, 2010, 01:10 »
Όχι βρε abet υπερβολές είναι αυτά!!!!
Το πολύ-πολύ να αυτοκτονήσεις : http://www.pfizer.gr/media/champix_fc_tabs.pdf

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 01, 2010, 01:54 »
Ισως δεν θα πρεπε να ανησυχουμε για την διακοπη καπνισματος,μιας και ερχεται η διακοπη ατμισματος γρηγοροτερα μου φαινεται..(βλεπε Αγγλια αυτο το μηνα)  :'( :-\ :hmmm:
Λετε να αρχισουμε να στοκαρουμε?

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 01, 2010, 11:51 »
Γιώργο το CHAMPIX έχω ακούσει ότι σε μερικούς έχει psychο επιπτώσεις , έχεις ακούσει κάτι ?
εγω τουλαχιστον που το ειχα δοκιμασει δεν ειχα καποια παρενεργεια. Αντιθετα, για οση διαρκεια το επαιρνα ειχα μειωσει το καπνισμα στο μισο! Δυστυχως, για διαφορους λογους, δε το συνεχισα. Ειναι ισως το μοναδικο φαρμακο που ειναι τοσο αποτελεσματικο. Ειναι ομως πανακριβο.

οι παρενεργειες που ειχα διαβασει τοτε οτι εχει, ειναι πανω κατω οι ιδιες με αυτες που εχει καποιος οταν του στερουν τη νικοτινη. Εγω προσωπικα δεν ειχα καμια οπως ειπα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 01, 2010, 16:22 »
Τι λες Γιώργο! !!
Ρε παιδιά δε μου βγάζετε απ το μυαλό ότι κάτι παίζεται με το τσιγάρο
Αν θέλανε να το ξαποστείλουν ας το έβγαζαν δηλαδή στην παρανομία όπως την ηρωϊνη.
Εχω αρχίσει και συμπαθώ τους καπνιστές .
Δηλαδή τι ακριβώς σε πειράζει, κυρά μου, αν ο άλλος καπνίζει 50 τσιγάρα στο καπνιστήριο, τον ειδικό χώρο για καπνιστές ? Είναι εντελώς παράλογο και ύποπτο.
Έχει ξεσκίσει στους φόρους ένα προϊόν νόμιμο που του απαγορεύει και τη διαφήμιση.
Κατά την ταπεινή μου άποψη η διαφήμιση πρέπει να επιτρέπεται σε κάθε ΝΟΜΙΜΟ προϊόν. 
Αν η πολιτεία θεωρεί ότι ένα προϊόν είναι πολύ επιβλαβές γιά την υγεία των πολιτών πρέπει να αποκλείεται απ το εμπόριο και τη νόμιμη οδό. ΤΕΛΟΣ

Abet, εκφράζεις ακριβώς τις απόψεις που έχω κι εγώ σχηματίσει τα τελευταία χρόνια για το θέμα.
Προσωπικά πιστεύω ότι παίζεται το εξής:
Μπήκαν και οι φαρμακοβιομηχανίες στο παιχνίδι καθώς και κέντρα διακοπής καπνίσματος κτλ.
Όλοι αυτοί βλέπουν ότι υπάρχει μια τεράστια αγορά (καπνιστές) η οποία θα συντηρείται και θα ανανεώνεται εφόσον η πώληση των τσιγάρων δεν απαγορεύεται εντελως  (πχ στις ΗΠΑ με κτηνώδη αντικαπνιστικά μέτρα απο 22% καπνιστές πήγαν στο 18% αντί να πέσουν σε ένα 2-3%)  και βέβαια συνειδητοποιούν ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που θα κόψουν μια και καλή και για πάντα το κάπνισμα.
Οι περισσότεροι αναμένεται υπό την πίεση των αντικαπνιστικών μέτρων να προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα (δίνοντας χρήματα σε γιατρούς και φάρμακα) και μετά να περνούν από τη φάση που πάλι θα καπνίζουν (καπνοβιομηχανίες) και μετά πάλι να προσπαθούν να το κόψουν κτλ.... δηλαδή μια λογική όχι θεραπείας (που αν ήταν αποτελεσματική και ανώδυνη θα ήταν τέλεια λύση) αλλά "ενοικίου" όπου θα πληρώνουν για ένα διάστημα και μετά θα επανέρχονται.
Όσοι προσπαθούν να το κόψουν θα παίρνουν και κιλά οπότε θα δουλεύουν και τα κέντρα αδυνατίσματος κτλ....

Με αυτά στο μυαλό μου  φοβάμαι για το η.τ. γιατί είναι η απολαυστικότερη εναλλακτική λύση και θα τραβήξει πολύ κόσμο ειδικά όταν βελτιωθούν οι συσκευές, και μια που οι κατασκευαστές των η.τ. είναι πολύ μικροί σε σχέση με καπνοβιομηχανίες + φαρμακοβιομηχανίες μάλλον θα πεταχτούν από το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες...

Αν πάντως απαγορεύσουν το η.τ. εγώ θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να σταματήσω κάθε σχέση με τη νικοτίνη χωρίς να δώσω ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ σε αυτούς τους απατεώνες.

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 01, 2010, 16:47 »
kai για ποιον λογο να κοψουν το ΗΤ?? γιατι δεν θα παρουν λεφτα τα λαμογια και οι φαρμακοβιομηχανιες???
ελεος ποια...!!!!

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 01, 2010, 21:34 »
Ισως δεν θα πρεπε να ανησυχουμε για την διακοπη καπνισματος,μιας και ερχεται η διακοπη ατμισματος γρηγοροτερα μου φαινεται..(βλεπε Αγγλια αυτο το μηνα)  :'( :-\ :hmmm:
Λετε να αρχισουμε να στοκαρουμε?
λεω μεσα στον μηνα να παραγγειλω στοκ για 1 χρονο 90 υγρα 60 ατμο και βλεπουμε

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 02, 2010, 00:24 »
...........Με αυτά στο μυαλό μου  φοβάμαι για το η.τ. γιατί είναι η απολαυστικότερη εναλλακτική λύση και θα τραβήξει πολύ κόσμο ειδικά όταν βελτιωθούν οι συσκευές, και μια που οι κατασκευαστές των η.τ. είναι πολύ μικροί σε σχέση με καπνοβιομηχανίες + φαρμακοβιομηχανίες μάλλον θα πεταχτούν από το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες......
φαίνεται πραγματικά εύκoλο να βγεί απο το παιχνίδι το ΗΤ. Απο εκεί και πέρα βέβαια έχω έντονες αμφιβολίες για το κατά πόσο το ΗΤ είναι η εναλλακτική λύση.
Το σύνολο σχεδόν των ατμιστών στη χώρα μας είναι μέλη αυτού του forum. Αριθμός μικρός. ασήμαντος σε σχέση με εκατομμύρια καπνιστών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2010, 00:36 από Tem »

Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 02, 2010, 00:46 »
Οι φαρμακοβιομηχανιες θελουν το καλο μας, εχουν στα σκαρια και πολλα χαπια για το καθετι. 'one pill for every ill' οπως λενε. Α, ρε πως μας εχουν καταντησει ετσι προβατα, να περιμενουμε να τα πετυχουμε ολα χωρις προσπαθεια και θυσιες.  Οπως ειμαστε σε θεματα π.χ.
χοληστερινης οπου για να μην στερηθουμε τα μεζεδακια νομιζουμε 
οτι με 1-2 χαπακια θα λυσουμε το προβλημα ετσι ειμαστε και στο
καπνισμα.

Πανω απο ολα μην ξεβολευτουμε, γιατι εμεις δεν ειμαστε σαν τους
κουτοφραγκους που σεβονται τους νομους τους και την κοινωνια,
εμεις ειμαστε μερακληδες - 'γλετζεδες' (τρομαρα μας) - ελληναρες.

Και για να το παμε και πιο περα, γιατι να κατσω εγω να δωσω εξετασεις για οδηγηση αφου μπορω να τα σταξω, να μπω σε μια λιστα αναμονης αφου μπορω να λαδωσω και να προχωρησω και
δεν χερω γω τι αλλο...

Μας εχει φαει η μιζερια και ο ωχαδερφισμος. 
 
 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 02, 2010, 13:51 »
φαίνεται πραγματικά εύκoλο να βγεί απο το παιχνίδι το ΗΤ. Απο εκεί και πέρα βέβαια έχω έντονες αμφιβολίες για το κατά πόσο το ΗΤ είναι η εναλλακτική λύση.
Το σύνολο σχεδόν των ατμιστών στη χώρα μας είναι μέλη αυτού του forum. Αριθμός μικρός. ασήμαντος σε σχέση με εκατομμύρια καπνιστών.

Εδώ είμαστε όντως λίγοι (ακόμα) και γιατί το κ.τ. δεν απαγορεύτηκε πραγματικά ποτέ.
Φοβάμαι όμως ότι αν οι λομπίστες σε ΗΠΑ και Αγγλία καταφέρουν να το απαγορέυσουν, θα ακολουθήσει
στα τυφλά και το Ελληνικό κράτος...

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 02, 2010, 17:19 »
δεν ειμαστε σιγουροι οτι οι ατμιστες ειναι μονο οσοι ειμαστε στο φορουμ.
Σιγουρα υπαρχουν και αλοι

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 02, 2010, 18:48 »
Στον κύκλο μου γνωρίζω τουλάχιστον 10 ατμιστές απο τους οποίους μόνο 3 είναι στο φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 02, 2010, 19:50 »
περασε τελικα η ρυθμιση περι απαγορευσης πωλησης στην Αγγλια?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο 1η Σεπτεμβρίου νεα μέτρα κατά του καπνίσματος
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 02, 2010, 20:20 »
Στον κύκλο μου γνωρίζω τουλάχιστον 10 ατμιστές απο τους οποίους μόνο 3 είναι στο φόρουμ
ενδιαφέρον στοιχείο. Αυτό μπορεί να σημαίνει , αν δεν είναι τυχαίο , ότι απο το σύνολο των εν Ελλάδι ατμιστών ένα ποσοστό 70% κινείται εκτός forum. Οπότε μπορούμε να υπολογίσουμε έστω και κατα προσέγγιση τον συνολικό αριθμό ατμιστών στη χώρα μας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35470 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12