vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, Tem

Twitter

UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 10:20 »
Χθες μόλις αγόρασα έναν UFO. Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει νήμα αποκλειστικά γι αυτόν, γι αυτό και ανοίγω το παρόν.

http://atomizer.gr/mspictures/ufo-repairable-atomizer-1.jpg


Αυτός είναι που έχω αγοράσει.


Παρακαλώ όσοι τον έχουν δοκιμάσει να μεταφέρουν τη γνώμη τους και τα τυχών σχόλιά τους εδω. Παρακαλώ ΜΟΝΟ για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή!


Αν υπάρχει νήμα άλλο γι αυτόν παρακαλώ τη διαχείρηση να σβήσει το νήμα.


Ας είμαστε όσο το δυνατόν αντικειμενικοί.


Σήμερα γέμισα τη δεξαμενή του με υγρό και άρχισα τη χρήση του. Θα τον χρησιμοποιήσω 3-4 μέρες και μετά θα γράψω κι εγώ τα δικά μου σχόλια.


Για την ώρα δεν του έχω κάνει φυτιλοαντίσταση, και τον χρησιμοποιώ με τα δικά του φυτίλια, όπως τον αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 10:24 »
τον έχω παραγγείλει κι εγώ, είναι στον δρόμο
Δεν περιμένω και πολλά βέβαια, τον πήρα για πειράματα πιο πολύ. θα γράψω εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 10:56 »
Μερικές φωτογραφίες...

Δυστηχώς είναι σε μικρή ανάλυση λόγω κακής κάμερας.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 11:32 »
Ένα βίντεο μικρό γι αυτόν (UFO) σχετικά με τη τζούρα του.


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fzTqQj4KZas[/youtube]


Το πρώτο βίντεο που ανεβάζω γενικώς, παρακαλώ μη με πάρετε με τις πέτρες!!!! :tongue_smilie: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 11:36 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 12:07 »
Τον είχα και τον δούλευα για καμιά βδομάδα περίπου μέχρι που σε μια αλλαγή μου έπεσε και μου έσπασε ο ένας πόλος.
Γνώμη μου είναι ότι ίσως είναι ο καλύτερος από τους φτηνούς κλώνους του Α2Τ.
Ο αέρας έρχεται από κάτω και αυτό είναι το βασικό του ατού που ουσιαστικά τον διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους.
Μάλλον σύντομα θα πάρω ακόμα έναν για να τον έχω όταν είμαι σε εξωτερικές δουλειές.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όλα τα μέρη της βάσης όπως και ο κονέκτορας ξεβιδώνουν και έτσι γίνεται πολύ εύκολα ο καθαρισμός εσωτερικά και εξωτερικά.

Φυσικά από ποιότητα δε το συζητάμε.

Για να μη πω για τις μικρές βίδες του, που την πρώτη φορά πραγματικά έψαχνα να τις βρω μέσα στις βάσεις.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2012, 15:16 »
Έχοντας αδειάσει πλέον το πρώτο τανκ με υγρό έχω να πω τα εξής: ( προσωπικές απόψεις)


Τα καλά:


Η γεύση που μου απέδωσε είναι αρκετά καλή, όμως δε θα πω κάτι παραπάνω, γιατί ξέρω ότι τα φυτίλια του δεν έχουν στρώσει ακόμη.
Ντουμάνι, από την πρώτη στιγμή πολύ καλό, και μάλιστα αυξήθηκε όταν τον έβαλα σε φρεσκοφορτισμένη ego.
Ο αέρας που έρχεται από κάτω.
Ότι λύνεται πραγματικά ολόκληρος, για καθαρισμό και όχι μόνο.


Τα μέτρια:


Το χτύπημα. Θα πω απλά ότι η τζούρα του είναι όπως του ατμοποιητή στον οποίο μοιάζει ;) ... Αεράτη.


Τα άσχημα:


Πάρα πολύ διαρροή προς το επιστόμιο. Εάν δεν καθάριζα κάθε τρεις και λίγο το τανκ μάλλον θα το έπινα το υγρό και όχι θα το άτμιζα.


Συμπεράσματα εώς τώρα... (Με το εργοστασιακό στήσιμο.)


Δε νομίζω ότι απευθύνεται σε νέους ατμιστές, γιατί έχει πάρα πολλές διαρροές προς το επιστόμιο. Αυτό γίνεται λόγω υπερβολικής τροφοδοσίας από το πολύ χοντρό καρφάκι με το φυτίλι (δεν μπαίνει καν σε τανκ iMist, γι αυτούς που ξέρουν!!!!) και το λεπτό φυτίλι της φυτιλοαντίστασης. Ο νέος ατμιστής θέλει να ατμίσει χωρίς να τον νοιάζουν πολλά πολλά, σχετικά απροβλημάτιστα μιας και έχει να σκέφτεται πιο πολύ το κτ που κόβει!! Επίσης σαν αρχάριος, δεν ξέρει πως να αντιμετωπίσει, αυτά τα προβλήματα.


Δυστηχώς δεν θα συνεχίσω να τον ατμίζω με το εργοστασιακό στήσιμο, μιας και πιστεύω ότι έχει πολλά σφάλματα.


Θα κάνω ένα στήσιμο με περισσότερο φυτίλι στην αντίσταση, και μές με φυτίλι στο καρφάκι και θα επανέλθω!!!


Καταλάβατε δηλαδή ότι απευθύνεται σε κάποιους που έχουν ήδη μία σχετική εμπειρία σε επισκευάσιμους. Μάλλον προσπαθεί ο ατμοποιητής αυτός να πάρει τη θέση του δεύτερου ατμοποιητή, ή να γίνει backup ατμοποιητής.


Σχετικά με την ποιότητα κατασκευής το μοναδικό που με προβλημάτισε σε έναν τόσο φτηνό ατμοποιητή, είναι το πόσο θα αντέξουν τα σπειρώματα που ενώνουν τα τρία μέρη του. Αλλά αυτό μόνο η χρήση του μπορεί να μας το δείξει.


ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ : όλα αυτά για το εργοστασιακό στήσιμο του ατμό.


Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 22:16 »
ο ego-ufo που πήρα από vaporbreak δεν έχει προφανώς καμία σχέση με τον ατμο που συζητάτε εδώ
Και ας έχουν το ίδιο όνομα, και ας είναι η φωτογραφία ίδια, ο ατμο που μου ήρθε δεν φέρνει τον αέρα από κάτω αλλά από το πλάι
Πολύ στενός ο κόνος για το τανκ, όσα και να δοκίμασα πρέπει να έχω και ένα σφυρί δίπλα για να του ρίχνω να πάει μέχρι κάτω
Δεν πατάει καλά σε 510 σπείρωμα, είναι ο ιδανικός ατμο για να σου χαλάει το mod και από άτμισμα χάλια μαύρα. Δε μπορείς να πετήχεις τροφοδοσία της προκοπής με τίποτε. Δοκίμασα με φιτίλι, με mesh, και με τα 2, τίποτε

Τον αγόρασα περίπου 5 ευρώ από vaporbreak γιαυτό και δε με έτσουξε καθόλου
Δεν τον κρατάω ούτε για δευτερότριτο, ούτε καν για πειράματα, τον χαρίζω αύριο σε ένα φίλο που γουστάρει τανκάκια (ελπίζω να μη μου κόψει την καλημέρα  :)) :)))

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 22:29 »
Κύριε ArXoS μιλάτε γι αυτόν?

http://www.vaporbreak.com/el/ego-ufo/159-newest-popular-ego-ufo-atomizer-.html

Αν κατάλαβα για ποιόν μιλάτε ούτε κι εγώ μπόρεσα να τον δουλέψω. Οταν προσπάθησα να στρίψω φυτιλοαντίσταση ενώ έκανα μια η οποία ξέρω ότι βγαίνει περίπου 2,2 Ω, όταν την τοποθέτησα στον ατμό το πολύμετρο μου έδειχνε ότι η αντίσταση ήταν 3,7 Ω, θαρρείς και μέσα του ο ατμό είχε εσωτερική αντίσταση. Τα ποιό πεταμένα μου λεφτά!!! :wall: :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2012, 22:40 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 22:36 »
ναι
το link έχει 3 φωτογραφίες, ο πρώτος και ο δεύτερος είναι διαφορετικός από τον τρίτο, εμένα μου ήρθε για ufo ο πρώτος  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 22:39 »
Διαβάστε τι λέω πιό πάνω!!!! Πράγματι, το τανκ του iMist (μεγάλη η χάρη του) πχ δεν χωράει!!!! :idiot1:


Αυτό με την αντίσταση ειδικά δεν μπορώ να το καταλάβω!!!


Προσπάθησα να τον ανοίξω και δεν μπόρεσα με τίποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 22:42 »
ο ego-ufo που πήρα από vaporbreak δεν έχει προφανώς καμία σχέση με τον ατμο που συζητάτε εδώ
Και ας έχουν το ίδιο όνομα, και ας είναι η φωτογραφία ίδια, ο ατμο που μου ήρθε δεν φέρνει τον αέρα από κάτω αλλά από το πλάι
Πολύ στενός ο κόνος για το τανκ, όσα και να δοκίμασα πρέπει να έχω και ένα σφυρί δίπλα για να του ρίχνω να πάει μέχρι κάτω
Δεν πατάει καλά σε 510 σπείρωμα, είναι ο ιδανικός ατμο για να σου χαλάει το mod και από άτμισμα χάλια μαύρα. Δε μπορείς να πετήχεις τροφοδοσία της προκοπής με τίποτε. Δοκίμασα με φιτίλι, με mesh, και με τα 2, τίποτε

Τον αγόρασα περίπου 5 ευρώ από vaporbreak γιαυτό και δε με έτσουξε καθόλου
Δεν τον κρατάω ούτε για δευτερότριτο, ούτε καν για πειράματα, τον χαρίζω αύριο σε ένα φίλο που γουστάρει τανκάκια (ελπίζω να μη μου κόψει την καλημέρα  :)) :)))

Ρε Arxos δεν το λυπάσαι το φιλαράκι σου;
Είπαμε...θήκη για οδοντογλυφίδες... ;)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 10, 2012, 22:52 »
τα κινεζάκια πάντως με την καλύτερη των προθέσεων φτιάξαν ένα κλώνο, με τα οριγκάκια τους σωστά, με τα βιδάκια τους, με το γυαλισματάκι τους το ωραίο ..
Ήθελα να'ξερα, πριν τον βγάλουν στην παραγωγή, τον άτμισε κανείς τους ?  :)) :))

Δε λέω, μπορεί και να παίξει, αν κατέβει πιο κάτω η αντίσταση, αν φας λίγο το τανκάκι, αν διπλώσεις φιτιλάκι για την τροφοδοσία, .. πολλά ΑΝ

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 11, 2012, 16:13 »
Τον ξέσκησα αλλά τον άνοιξα!!!!


Για όποιον προσπαθήσει να τον ανοίξει...


Θέλει καλό πιάσιμο στη μέγγενη, και χτύπημα από τον πόλο προς την άλλη πλευρά με ένα πειράκι. Αν το ήξερα, δεν θα χαλούσα τίποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2012, 15:53 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 15:05 »
ναι δυστυχώς αρχος και μένα αυτόν μου στειλαν.. είναι ο ls-e νομίζω.. ο ufo κι εμένα μου χάλασε από πτώση.. θα έλεγα πως είναι πάρα πολύ καλός.. πιο φθηνά από Ελλάδα από που τον παίρνουμε; από ατμομηχανή;;


ps. τα βιδάκια πάντως μαύρο χάλι.. τα έχασα και τα 2 την πρώτη μέρα.. οπότε εστριβα πάνω στους πόλους τα συρματάκια και ήμουν comple..

Αποσυνδεδεμένος sabas1908

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
  • e-medium ατμιστής
Απ: UFO Επισκευάσιμος Ατμοποιητής
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 16, 2012, 07:39 »
Πήρα τον δικό μου απ' το atmistis εχτές.
Δεν τον έχει ανεβάσει στο σαιτ οπότε δεν μπορώ να βάλω λινκ.
Εγώ αν εξαιρέσουμε το θέμα με το υγρό που όντως έχει διαρροές,
τον βρήκα πολύ καλό για 9 ευρώ που τον πήρα.
Ακόμα τον έχω με το στήσιμο της μαμάς του που είναι στα 2,2Ω
και μου βγάζει και αρκετό ντουμάνι αλλά και καλή γεύση για τανκ ατμο.
Έχω SM VST και the dripper, με τους οποίους φυσικά δεν μπορώ να τον συγκρίνω
αλλά έχω κι έναν Α2-ΤΜ που εάν βάλουμε στα κριτήρια την τιμή, απλά δεν θα τον αγόραζα!
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μιλάμε για ακριβώς τον ίδιο...
Φαίνεται πάντως ολόιδιος με την φώτο στο πρώτο ποστ.
Ξέρω ότι υπάρχει UFO τύπου Α και τύπου Β.. Εγώ πήρα τον Α και απ ότι μου είπε ο Μιχάλης (απ το ατμιστής) αποδίδει καλύτερα απ τον Β για κάποιο λόγο :hmmm:
Αυτά τα ολίγα  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364