vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

PAPS Spheroid Hints&Tips

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 18, 2012, 23:59 »
Προσπάθησα να κανω πλεγματένιο λάσσο αλλα δεν έκατσε.
Και με μικρό πλάτος πλεγματος, και αραια στριμμένο, δέν ειναι αρκετά μαλακό ωστε να κανει ενα ικανοποιητικού σχήματος λάσσο. Γιατι με αλλο τρόπο πέραν λασσου δέν το βλέπω να γίνεται, χωρίς να κουνιέται όλο το σύστημα με κάθε βίδωμα ξεβίδωμα. Με πλεγμα μονο στην επριοχ΄η της αντίστασης, τά γραψα, η διαφορά ΑΝ υπάρχει είναι απειροελάχιστη, οπότε δεν βλεπω μέλλον.
Το μόνο κρίμα είναι, επειδή το πλέγμα θα ήθελε αλλαγή πολύ σπανιότερα.
Το μεγάλο καλό απ την αλλη, είναι οτι είδα οτι δεν εχω διαφορά γεύσης με πλεγμα, ετσι όπως τουλάχιστον μπόρεσα να το δοκιμάσω.
Δυστυχώς, παραμένουμε στο πλέξιμο αντίστασης καθε μερικές μέρες, αλλα τί'χαμε τι χάσαμε.
Εξάλλου είναι ευκολος στο στήσιμό του.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 19, 2012, 22:44 »
αν εφτιαχνες το πλέγμα με την μια μόνο ακρη να φτάνει το serra?
έχω την εντύπωση και τροφοδοσία θα είχες και δεν θα είχες τοσο μεγάλο πρόβλημα στο βίδωμα
 στην θεωρία πάντα

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 20, 2012, 07:17 »
Το δοκίμασα κι αυτό, να μην είναι λάσσο αλλα με ενα πλεγματοφύτιλο να εξεχει.
Το κακο είναι οτι σε αυτήν την περίπτωση, και με την παροδο του χρόνου, εχει την πιθανότητα, να μαγκώνεται η ακρη πάνω στο σέρα. Και να σου τραβαει και να μετατοπίζει την αντίσταση στο βίδωμα ξεβίδωμα.
Η τελική αλήθεια, είναι οτι οτι πείραμα και αν έκανα, εστω για να το τοποθετήσω και να το δώ πως δουλευει, εστω και αν θα γινόταν μετατόπιση μετά, δεν εδωσε αρκετά καλα αποτελέσματα.
οχι οτι ήταν κακή η απόδοση ή η γεύση, αλλα δέν ηταν αρκετά διαφορετική για να δικαιολογήσει την φασαρία.
ΔΕΝ δοκιμασα με πολλά υγρά, ή διαφορετικές αντιστάσεις κλπ, και γι αυτό δεν το ανάφερα. Αλλα η απόδοση του ώς έχει, είναι ήδη πολύ καλή, και διαφορές δεν βλέπω που να αξίζουν τον κόπο, περαν του σημαντικότατου βεβαια ζητήματος οτι με πλέγμα θα μπορούσες να αλλαζεις κάθε καναδυο μήνες.
Κανω σιγά σογά κατι πειραματάκια με κομματια πλέγματος κομμένου περίεργα και οχι ως απλού ορθογωνίου, μήπως οι κούρμπες βγαίνουν καλύτερα.
Θα ενημερώσω και ελπίζω να δίνω καμμια ιδέα για να το κανει και καποιος αλλος.
Ετσι ακόμα και αν είναι φασαρία, αν είναι να την κανεις καθε δίμηνο, μετράει.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 23:32 »
εδώ και 6 ημέρες χρησιμοποιώ διπλό  2αρι φυτίλι και στο σημείο που είναι η αντίσταση εχω τυλίξει το mesh
τροφοδοσία μόνο απο την μία πλευρά (κόλπο απο τον alex για να μην λερώνομαι οταν γεμίζω)
η απόδοση γεύσης έχει βελτιωθεί αισθητα
χτυπημα και ντουμάνι στα ίδια επίπεδα
νομίζω οτι αξίζει τον κόπο

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 03, 2013, 10:44 »

Εκανα αυτό!
Το εχει περιγράψει γερμανός σύντροφος εδώ:
http://www.vaporwall.com/forum/viewtopic.php?f=196&t=1251&start=980#p69009
Είναι μεταλλικο πλέγμα αντί για σέρα.
Σϋμφωνα και με τις οδηγίες των εκεί, θέλει μια λωρίδα καπου 2 εκατοστών πλάτους, (1,8 την εκανα) και περιπου 60 εκατοστών μήκους.
Απ οτι βλεπω εγώ, σε υγρά 50-50, μαλλον χρειάζομαι αλλα 5-6 εκατοστά μηκους, γιατι ενίοτε μπορεί και να τρέξει με τις μετακινήσεις.
Είχε μια γευση την πρώτη μέρα, αλλα τώρα εχει φύγει.
Το πλεγμα τελειως ανοξείδωτο! οπως είναι.
Το θεμα του είναι οτι θεωρητικώς, δεν θα χρειαστεί να το αλλαξεις ποτέ.
θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 03, 2013, 10:55 »
αν δεν ειναι για μονιμο... ειναι σπαταλη :))

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 03, 2013, 11:20 »
αν καταφερεις την πυκνοτητα του mesh και βρεις σωστη τροφοδοσια παιζει πολυ καλα και καλυτερευει και η γευση  :)

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 03, 2013, 11:27 »
τι γίνεται όμως με το φυτίλι οταν στρίβουμε για να το βιδώσουμε δεν θα σκαλωνει στο πλέγμα?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 03, 2013, 11:52 »
Οτι είναι σπατάλη, είναι!
Δεν θα το εκανα αν δεν είχα τι να κανω τις λωρίδες του 1,8 εκατοστών.
Αλλα επειδή τα μές τόσο τα κάνω, μια χαρά μου ήρθε το πείραμα! και αν αποτύχει, θα το χρησιμοποιήσω.
Απο σκάλωμα δέν παίζει, μια χαρά παει, δέν θα σκαλωνε περισσότερο απο το σέρα εξαλλου. Οχι με το δικό μου λασσο έστω.
Τωρα βεβαια, δεν μπορώ και να πω οτι είμαι υπέρ.
Αν ειναι να το παρατήσεις εκει μέσα δια παντός οκ, καλό είναι, απ την αλλη το να αλλαζεις καθε δυο βδομαδες ξερω γω το σέρα, εαν και εφόσον εχεις βρεί το ιδανικό σου απο ποσότητες ειναι και 30 δευτερολεπτων δουλειά.
Εχω να αλλαζω μια αντίσταση τώρα να δω και εκεί αποτέλεσμα γιατι αυτή με την οποία παίζω δέν παίζει και τόσο καλα, τα φαγε τα ψωμιά της και θα επιστρέψω.

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 14:45 »
Αν και θα ήθελα με κάποιο τρόπο να ξεφορτωθώ το σερα (ποτέ μου δεν το χώνεψα και πάντα μπροστά μου είναι.. :tongue_smilie: ) έχω τις αμφιβολίες μου για το εγχείρημα..
Εκτός και αν η διαφορά στην γεύση είναι τόσο σημαντική που αξίζει..


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 17:28 »
Απνδέητ!
μούφα!
Εξηγούμαι. Μεγάλο το έξοδο σε σχέση με το σέρα που έχει τρείς και πέντε το κιλό, η γευση αν δεν το ψιλοκάψεις στην αρχή είναι καπως αλλα μετά φεύγει, εγώ για υγρά 50-50 χρειαζόμουν παραπανω απο 69 εκατοστά, μαλλον καπου 70 για να μην εχω διαρροές, και ενω ειναι κατι που θεωρητικώς θα μπορούσε να κρατήσει επ απειρον, εφόσον διαφορά στην γεύση δεν ειδα ΚΑΜΜΙΑ, δέν αξιζει τον κόπο και το έξοδο εναντι του ενός λεπτόυ απασχόλησης ανα δυο βδομάδες ξερω γώ που χρειάζεται για να αλλαξεις το σέρα.
Αν το χει κανει αλλος και εχει δεί διαφορά στην γεύση, ας το πεί, καθότι τα δικά μου υγρά είναι πολυ ασθενικά σε αρωμα.

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 06, 2013, 20:35 »
καλησπερα, σημερα αγορασα εναν spheroid απο zerobacco, μου setαρισε το serra και το φυτιλι ο Zetel και τα εχω δει ολα !!!! ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να ατμισω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 24, 2013, 11:06 »
 
έχω μια απορία σε έμενα δεν ανάβουν όλες οι σπείρες μαζί συνήθως μονο μια ανάβει (τα σύρματα είναι καλά δεμένα με τα βιδάκια) τον δουλευω με 3.7 volt


Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 24, 2013, 12:00 »
Όταν είναι βρεμένο το φιτίλι, δε θα πρέπει ν'ανάβει καμία σπείρα. Αν συμβαίνει αυτό (hot spot), θέλει σφίξιμο το σύρμα, να έρθει σε καλύτερη επαφή με το φιτίλι.

Αν συμβαίνει κατά το dry burn, κάπου το τύλιγμα δεν είναι ομοιόμορφο και το πιθανότερο είναι οι σπείρες σε κάποιο σημείο ν'ακουμπούν μεταξύ τους.

Αν δεν διορθώνεται το φαινόμενο φτιάχνοντας τις αποστάσεις στις σπείρες του σύρματός σου, χρησιμοποιώντας π.χ. μια οδοντογλυφίδα, καλύτερα να ξανασετάρεις τη φιτιλοαντίστασή σου απ'την αρχή. ;)

Καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #59 στις: Ιουλίου 24, 2013, 23:00 »
κατοχος τοy σφεροιντ v2 απο το Σαβατο,και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος!
το μονο θεμα που εχω,αν γινεται η τζουρα να γινει λιγο πιο χαλαρη
Μηπως εχει να κανει αυτο με τη τοποθετηση του σερα?Παντως καμενα και γενικα προβληματα τροφοδοσιας δεν εχω.
το χρησιμοποω κυριως σε βαμο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364