vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, manoslykos, Jorge

Twitter

PAPS Spheroid Hints&Tips

Αποσυνδεδεμένος Manolis1979

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Vmax SS, Lava 1.5, VV by me
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 23, 2012, 23:23 »
Το σφύριγμα είναι από το κενό που υπάρχει στο βίδωμα
 του mod με το βίδωμα της σφαίρας

Διορθώνεται αν βάλεις oring στο κενό!!!!!
Και εμένα σφυρίζει πάνω στο VMAX, αλλά
στο lava 1.5 δεν ακούγεται τπτ !!!!!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 28, 2012, 14:07 »
Με σκέτη βάση 80%VG, κλείνω σήμερα δεκαήμερο με την ίδια αντίσταση, κάπου στα 1,8-1,7. Δεν πολυμετράω τελευταία! Βαριέμαι!  :tongue_smilie:
μαυρίλα μεν, χωρις πολλά πολλά καταλοιπα δε.
Δεν ειναι αμιγώς βέβαια θέμα ατμοποιητή αυτό, αλλα λέμε τώρα. μια καλύ τροφοδοσία ψιλοεγγυάται και καλά αποτελέσματα.
Σημερα την αλλαξα την αντίσταση παντως.
Το μόνο που κάνω στο Σφερώη βασικά είναι κάθε μερα σχεδόν, σε κάποια αλλαγή μπαταρίας, τον βγάζω και του κανω και μια έτσι στον πόλο με ατσαλόμαλλο. Το κοινό για κατσαρόλες. Εχω ενα κομματάκι παντα στην τσέπη και περνάω τα μεταλλικά ντρίπς που και πού.
Αν μαζέψει ο Σφερώης μάκα στον πόλο εχει πιθανές πτώσεις τάσης βεβαια οπως ολα τα ορειχάκινα οταν μαζέψουν. Αλλα με μια ετσι τη μερα η καιο σπανιότερα ίσως όλα μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος sifis

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΚΟ CUBE,PROVARI MINI ΛΕΥΚΟ,spheroid,
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 28, 2012, 14:13 »
οπα οπα κατσε αυτο που ειπες δεν το ηξερα,εγω το καθαριζω με ενα χαρτομαντιλο των πολο γιατι μερικες φορες εχει λιγο υγρο.αλλα δεν ειξερα οτι μαυριζη ο πολος,δεν των καταστρεφεις με το σφουγκαρι δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 28, 2012, 14:21 »
Γυαλισμα είναι! Το ατσαλόμαλλο αυτό, για τις κατσαρόλες, είναι σαν 4000 γυαλόχαρτο. Πααααρα πολύ ψιλο! Δεν παίζει δηλαδή να το "φάς".
Εξάλλου μιλάμε για γυαλισματάκι 5-10 δευτερολέπτων, δεν χρειάζεται παραπάνω. Και οτι μακα εχει πιθανόν μαζεψει φεύγει.
Μπορεί να μην  σου μαυρίζει εσένα ο πόλος, εαν και εφόσον κρατάς τον πόλο του μοντ καθαρό!
Αλλα εγώ είμαι γνωστός για την ατημελησία μου σέ κατι τέτοια! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Μόλις καθάρισα το Paps GP μετά απο κάτι μήνες! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sifis

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΚΟ CUBE,PROVARI MINI ΛΕΥΚΟ,spheroid,
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 28, 2012, 14:26 »
επιδη με εβαλες σε σκεψεις κοιταξα τα μοντακια και ειδα οτι ειναι  σαν των ΠΙΟΥ
ο σφερας οχι ακομα παω σουπερ μαρκετ να παρω ατσαλομαλο

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 28, 2012, 14:35 »
Αν βρείς μην παρεις αυτό που είναι ασημί και κατσαρό.
παρε το αλλο που είναι σαν γκρίζο μαλλι της γριάς! (παρομοίωση κι αυτή...)
Το πιο ψιλο που θα βρείς δηλαδή. το αλλο είναι πιο σκληρό και μπορεί να σου κανει χαρακίτσες αν το παρακανεις πανω σε κατι. Στο μοντ ας πουμε.
Εναλλακτικα παρε ενα φτηνιαρικο σφουγγαράκι για τα πιάτα και ξήλωσε το πανω σκληρό μέρος. Κανει μια χαρά κι αυτό!
και λέγοντας αυτό, πήγαινε σύ σούπερ μάρκετ και γώ παω να πλύνω τα πιάτα!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Αντρες είμαστε λεμε! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος karakostas

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 09, 2012, 06:33 »
ας ποσταρω και εγω ενα all time classic.  :laugh1: :laugh1:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9WaXvpBVFY4&feature=youtube_gdata_player[/youtube]
Σα να ακούω τη φωνή του θανάση. Εκτός απο το κτύπημα και τη γεύση η μεγαλήνη δύναμη του σφεροιντ είναι η ευκολία επισκευής του. Δυσκολο να βρεθεί επισκευασιμος  που στηνεται ευκολοτερα. Συγχαρητηρια στο Paps...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 15:37 »
Πειραματάκι!
Δεν ξερω ακόμα αν αξίζει τον κόπο, μόλις τό κανα, είναι καινούριο το φυτίλι και αν και καμμένο θελει λιγο στρώσιμο.
Το πλέγμα είναι οξειδωμένο, η αντίσταση είναι καπου 1,5 με 20ρι κάνθαλ, για να παίζει καλα σε μηχανικό, και θα επανέλθω με εντυπώσεις.
Εκ πρώτης όψεως, μαλλον παραείναι χαμηλή η αντίσταση, και δεν το ξέρω ακόμα το κάνθαλ καλά, αλλα θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 18:56 »
Alex, πως πάει το πείραμα..?
Πες μας τις ως τώρα εντυπώσεις σου.. :)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 19:07 »
Λοιπόν...
Μετά απο ένα περα δώθε, γιατι εστριψα το πλέγμα πολύ σφιχτά πανω στο φυτίλι, και μετά, δεν ειχε τροφοδοσία γιατι πνιγόταν, και μετά ταλαιπωρήθηκε το φυτίλι που το είχα παρατημένο καιρό και κόπηκε, και μετά εβαλα καινούριο αλλα ηταν παλι πολύ χαμηλή η αντίσταση, και μετά που σφιχτή ΠΑΛΙ, και μετά κλπ κλπ κλπ....
Τελικά ίσως και να εχει ενα κλίκ παραπάνω γεύση, ίσως λέω, αλλα θα απέδιδε καλύτερα σε μεγαλύτερη αντίσταση, κατι σαν 2Ωμ σε μηχανικό ας πούμε. Αλλα εγω δεν θα είχα το χτύπημα που θέλω.
Βασικά ακόμα και αν ειναι οντως ενα κλίκ παραπάνω η γεύση, που τελικά δεν το νομίζω, δεν δικαιολογεί την παραπάνω φασαρία. Το πλέγμα θελει και πάλι οξείδωση εξαλλου. Το μόνο καλό θα ήταν το  οτι ειναι επαναχρησιμοποιούμενο με ενα ξέβγαλμα οπως τα τζένεσις, και αλλαζεις μονο το φυτίλι μέσα.
με λίγα λόγια δέν το προτείνω. Η Γεύση του Σφερώη είναι ήδη Παρα πολύ καλή, και δέν βλεπω να προσθέτει κάτι παραπάνω εκτός της παραπάνω φασαρίας.


Σκέφτομαι βέβαια πιθανό σχήμα για να βάλω μονο πλέγμα.... Χμμμμ..... :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 20:04 »
για maximum  γευση και χτυπημα σε μηχανικό mod τι αντίσταση προτείνεις?

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 20:14 »
20αρι συρμα....μονο 3αρι φυτιλι......4 ολοκληρες και 2 μισες....
και μετα μας λες τ' αποτελεσματα  ;)

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 20:46 »
Απογοητεύτηκα... :(
Μου άρεσε πολύ σαν ιδέα και πίστευα ότι θα είχε αποτέλεσμα...


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=F--QtDaqUsM/youtube]

[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 21:56 »
Εγω:
17ρι ή 18ρι σύρμα Νικρομ, κάπου 1,7Ωμια για μηχανικόν, και τα εχω όλα. Με 20ρι δεν μου κατσε ενω το προτιμώ γενικά στα πάντα. Μου φαινόταν οτι αργεί ΠΟΛΥ να παρει εμβρός.
Σε ενα V6 κανω 2,5 Ωμια και πανω γιατι τα υποτιθέμενα 4 βόλτ του καίνε!
Το καλυτερο αποτέλεσμα τώρα το  χω με 20ρι κάνθαλ, εχω ενα στα 1,6 στο μηχανικό και ενα στα 2,5 στο βεσήκσ.


ΥΓ, Μην ρωτάτε τον Κο Βουγιουκλάκη για χτύπημα! Δεν θυμάται τί ειναι!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Ενδιτ: Ολα αυτά με διπλό 2ρι φυτίλι, λάσσο!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Το ΙΔΑΝΙΚΟΟΟΟΟΟ μεγεθος λάσσου. Μετράμε μια στροφή ακριβώς το Σφερώη! βγαίνει 5 εκατοστά! Και απλά τυλίγουμε το σύρμα στην ακρη! Λιγότερο ή περισσότερο ΔΕΝ δουλευει καλα! Εκεί ειναι τζάμι!

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PAPS Spheroid Hints&Tips
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 18, 2012, 21:23 »
Alex μήπως το δοκίμασες με πλέγμα μόνο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59642 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237082 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084969 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy