vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 4 χρήστες
takoulas, dkostas, giorgos1999, Lazy Dog

Twitter

Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #75 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:49 »
Ντερμπι φαινεται  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος porto13

  • **
  • 363
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #76 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:49 »
Απο την πρώτη μερα κυκλοφορίας του μεχρι χθες ειχα 2 Οδυ V1,απο την πρώτη μερα κυκλοφορίας εχω 1 Οδυ V2,απο την πρώτη μερα κυκλοφορίας εχω 2 Πιτσες και απο σήμερα το μεσημέρι εχω στα χερια μου και τον Βασιλιά iatty.Δεν χρειάστηκαν περισσότερες απο 3-4 ωρες για να με κερδίσει ο ΠΑΠΠΟΥΣ!!!!!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:50 »
Μια χαρά τα πάει ο παππούς ναι , αλλά είναι στα όρια του …..

Δεν νομίζω   :nope: :respect:

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:51 »
Όλοι διπλά account έχετε ρε ?  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:54 »
Tεσσερις ... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 :respect: :respect: :respect: :respect:
   pari αν παει 10 μπροστα σφαχτω σφαχτω  :yes: :laugh1:
μην σφαξεις κατα λαθος ομως το προβατο.. :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος paris307cc

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
  • IATTY+PROVARI ...
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 05, 2012, 23:56 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
ειπαμε...
 δεν ξανασφαζω προβατο... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:09 »
   pari αν παει 10 μπροστα σφαχτω σφαχτω  :yes: :laugh1:
μην σφαξεις κατα λαθος ομως το προβατο.. :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Τέσσερις έμειναν  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:39 »
Όπως τα περισσότερα ερωτήματα, έτσι κι αυτό μπορεί να απαντηθεί σε διάφορα επίπεδα:

Καλύτερος κατασκευαστικά; Αναμφισβήτητα ο Οδυσσέας. Πιστεύω ότι δεν πρόκειται να υπάρξει πληρέστερος atomizer και επίσης ότι κανένας μας δεν έχει εκμεταλλευτεί πλήρως όλες τις δυνατότητες του.

Τροφοδοσία και ευελιξία στο σεταπ; Οδυσσέας επίσης - χωρίς αντιρρήσεις απ' όσο έχω διαβάσει (διορθώστε με αν μου ξέφυγε κάποια  ;)) και η Πηνελόπη ακολουθεί από πολύ κοντά - ίσως και να τον ξεπεράσει στην πορεία.

Ευκολία στη χρήση; Πηνελόπη η πιο εύκολη στο σετάρισμα (ακολουθεί ο Iatty) και ισόβαθμη με τον Οδυσσέα στην ρύθμιση υγρού με την καμπάνα-επιστόμιο.

Τα δύσκολα τώρα:
Γεύση: το έχω ξαναγράψει ότι, κατά τη γνώμη μου, ο Iatty χρωματίζει τις γεύσεις - λόγω πλαστικών, λόγω μικρού κεραμικού, δεν το ξέρω. Από την άλλη ο Οδυσσέας, ενώ γενικά έχει εξαιρετικά καθαρή γεύση, σε αρκετά υγρά την αποδίδει κάπως υποτονικά. Στις γλυκές γεύσεις Οδυσσέας, Bebeca/Tribeca/Coffee Iatty, σκέτη βάση Οδυσσέας. Υποψιάζομαι ότι η Πηνελόπη θα τους αφήσει πίσω και τους δύο στο σύνολο, αλλά θα περιμένω να περάσει κάποιο διάστημα πριν αποφασίσω.

Συνολική ατμιστική απόλαυση: να μην το αναλύσω πολύ αυτό - παραγωγή ατμού, αίσθηση του ατμού στο στόμα, χτύπημα. Τις πιο καλές στιγμές τις είχα με Iatty (σε UFS, αν έχει κάποια σημασία), τις πιο πολλές με Οδυσσέα. Και πάλι περιμένω το χρόνο να δείξει την αξία της Πηνελόπης.

Δεν έχω ψηφίσει ακόμα, λόγω Πηνελόπης.
Αν και πρόκειται για επισκευάσιμους, θα ακολουθήσω την κινέζικη φιλοσοφία  :))
Ας μη βιαστούμε. Ας τους δοκιμάσουμε για 50-100 χρόνια και μετά το συζητάμε και αποφασίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:47 »
Μάλλον πρέπει να ανοίξε κ άλλο νήμα που να λέει και ποιός ατμοποιητής του ιμεο σε νευρίασε περισσότερο επειδή δέν βλέπω κανέναν να αναφέρει πόσο καιρό του πήρε να φέρει βόλτα τον ατμοποιητή που υποστηρίζει.

Εχω πιάσει στα χέρια μου ότι υπάρχει απο μηχάνημα ηλεκτρονικό και μή, έχω δουλέψει στον ελεύθερο μου χρόνο ως ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων , φαναρτζής , ξυλουργός, σιδεράς  υδραυλικός και εγώ δεν ξέρω τι άλλο  και παιδεύομαι 30 λεπτά τουλάχιστον κάθε μέρα καί με τους 2 και εδώ και δύο εβδομάδες και με την πόπη, και ακόμα ΔΕΝ εχω τερματίσει κανέναν τους απο δυνατότητες, ούτε ισχυρίζομαι οτι έχω καταλάβει απόλυτα όλες τις αρχές λειτουργίας τους.

 πώς γίνεται να τεκμηριώνεται μια άποψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα όταν τελειώνει με μία πρόταση του τύπου " πεταξα μια φυτυλοαντίσταση 1φ 3σ και πυροβολάει ......"

και δυστυχώς τα περισσότερα ποστ έτσι είναι , όλοι έχουνε ιάττυ και είναι ότι καλύτερο αλλά μια ξεκάθαρη απάντηση που παίζει καλύτερα δέν εχω βρεί στις 7000 σελίδες του ιάττυ , όπως και καμία τεκμηρίωση σχετικά με το ότι ο ιάττυ παιζεί μέχρι 0,16 χωρίς προβλήματα με τα πλαστικά π.χ. επειδή δέν έχει χώρο το κεραμεικό κτλ κτλ κτλ. και το ίδιο με τον οδυσσέα  "έκανα μια αντίσταση  και σκοτώνει".

όσο αφορά την πηνελόπη , το νήμα με τους συνδιασμους φυτιλοαντίστασης είναι πιό μικρό απο την φορολογική μου δήλωση..... και κυκλοφορεί 2 εβδομάδες σε 150.000 κομμάτια.
ο ωμέγα έκανε μια υπερπροσπάθεια όπως και σε άλλα πόστ και έκανε το νήμα με τον οδηγό της πηνελόπης,αλλά μέχρι εκεί.

Δέν θα ήτανε πιό δημιουργικό να ασχοληθούμε λίγο περισσότερο με τεχνικά θέματα και να μήν δικαιολογούμε όλες τις απόψεις με μια δήλωση του στίλ " ολα ειναι υποκειμενικά και η γεύση ότι αρέσει στον καθένα αλλά αισθητικά αυτός είναι ο πιό όμορφος ή εγώ αυτόν γουστάρω. που οδηγεί το θέμα σε φάση ποδοσφαίρου όπου ολυμπιακός είναι ο οδυσσέας παναθηναικός ο ιάττυ και αεκ η πηνελόπη και τέλος , πετάει η ομάδα και δέν ξέρω τί λες εσύ...

τα παλιότερα νήματα των επισκευάσιμων είχαν συζητήσεις σχετικά με φιτύλια και σύρματα και πάνω απ όλα λεπτομέρειες εδώ και κάποιους μήνες αυτά τα νήματα έχουν " κορεστεί" ή παραιτηθεί και τα τελευταία ποστ έχουνε γίνει μονολεκτικά χωρίς τόσες φωτογραφίες όπως παλιά , χωρίς τεχνικές συζητήσεις ,χωρίς να παρουσιάζουν την ίδια επιθυμία για μετάδοση τεχνογνωσίας , αλλά έναν ελιτισμό που σε κάποιους όλα δουλευουν ρολόι και άμα δέν σου δουλευει εσένα κάτι δεν κάνεις σωστά τέλος, ή συνεχόμενα πόστ για τα ίδια προβλήματα επειδή κανείς δέν μπαίνει στον κόπο να γυρίσει 2 σελίδες πίσω να διαβάσει τι προβλήματα είχαν οι άλλοι και τί λύσεις δόθηκαν. Και όλα σε ένα νήμα 234.000 σελίδες.

Είναι ιδέα μου ή περισσότερα πόστ γίνανε για το πότε θα βγεί η πηνελόπη μέχρι να βγεί παρά
για την πηνελόπη αφότου βγήκε ?

Διορθώστε με σε ότι κάνω λάθος , όλα είναι καλοπροέρετα με σεβασμό σε όλους και ιδιαίτερα στους παλιούς.











 

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:52 »
Απλα ο καθενας εχει τη δικη του αποψη.

Απο τη στιγμη που στηριζεται σε εμπειρια , σε αισθηση και οχι στο οτι 3*8=24
ο καθενας θα εχει τη δικη του αποψη και θα την υποστηριζει μεχρι τελους.

Κανεις δεν μπορει να πεισει κανεναν οτι ενα πιατο φασολαδας ειναι αλμυρο, λιγο αλμυρο, καθολου αλμυρο.

Αλλους τος πειραζουν τα πλαστικα , σε αλλους δεν αρεσουν τα ατσαλια , εμενα μου αρεσει το βιβλιο και εσενα η τηλεοραση. Αντε να σε πεισω οτι ειναι καλυτερο ... Για καθε εμπειρικο και υποκειμενικο επιχειρημα που θα φερω για το βιβλιο , αλλα τοσα θα παρω ως αντιπαραβολη για την τηλεοραση.

Ο σκυλος οταν δει γατα γαυγιζει.
Ο σκυλος γαυγισε. Ειδε γατα ?

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:54 »
Συμφωνούμε άλλα το βρίσκεις λογικό Ωμέγα να έχει φτάσει 6 σελίδες το νήμα με την ψηφοφορία σε μία μέρα και το νήμα των φιτυλοαντιστάσεων να είναι κολλημένο 2 εβδομάδες στισ 2?

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:55 »
Μια χαρα τα είπατε και οι δυο σας  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 06, 2012, 00:56 »
ο andyapos εχει δίκιο σε όσα λεει. Νομιζω οτι περισσότεροι είτε βαριομαστε είτε εχουμε κουραστεί. Μας προβληματισες ωραία φίλε μου :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 06, 2012, 01:01 »
Συμφωνούμε άλλα το βρίσκεις λογικό Ωμέγα να έχει φτάσει 6 σελίδες το νήμα με την ψηφοφορία σε μία μέρα και το νήμα των φιτυλοαντιστάσεων να είναι κολλημένο 2 εβδομάδες στισ 2?
Ελα μου ντε...
Ακομα περιμενω για να μαζεψω την πληροφορια στο manual της Πηνελοπης. ;D
Αν αναλυσεις τα γραφομενα μου θα δεις οτι κρυβεται και αυτη η ερωτηση σου φιλε andyapos.
Αμεση απαντηση δεν θα δωσω ομως. Με διακρινει σκεπτικισμος παρα τα γρηγορα συμπερασματα που οδηγουν πολλες φορες σε λαθος δρομους.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: [Ψηφοφορία] Καλύτερος επισκευάσιμος atomizer by imeo ?
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 06, 2012, 01:20 »
Ειδικά για τις φυτιλοαντιστάσεις της Πηνελόπης

Αν ανατρέξετε στο νήμα του Iatty, θα δείτε σελίδες επί σελίδων με μηνύματα για το σετάρισμα - στα πρώτα μάλιστα προσπαθούσαν να καταλάβουν ποιο είναι το σύρμα με και ποιο το σύρμα χωρίς αντίσταση - γιατί ήταν κάτι τελείως διαφορετικό απ' ότι ήξεραν οι τότε χρήστες επισκευάσιμων, οπότε εκεί υπήρχαν λεπτομέρειες και αναλυτικές οδηγίες από το πως πιάνουμε τα σύρματα, μέχρι το πως λυγίζουμε την αντίσταση στο κεραμικό.

Στο νήμα του Οδυσσέα, υπήρξε επίσης μεγάλη συζήτηση, σε πιο προχωρημένο επίπεδο, γιατί υπήρχε ήδη η γνώση από τους κατόχους του Iatty και το βάρος δόθηκε πλέον σε πιο προχωρημένες τεχνικές που έγιναν δυνατές χάρη στο διαφορετικό και μεγαλύτερο κεραμικό του Οδυσσέα (και τις υπόλοιπες διαφορές του). Το νήμα είναι πολύ πλούσιο σε σετάπ (με φωτογραφίες κλπ)

Στην περίπτωση της Πηνελόπης το σύστημα κεραμικό-βάση-αντίσταση είναι το ίδιο με εκείνο του Οδυσσέα, σε μικρότερες διαστάσεις. Άρα πρακτικές λεπτομέρειες δεν πρόκειται να γραφτούν γιατί θα είναι απλώς επανάληψη - εκτός αν ρωτήσει κάποιος νέος χρήστης.

Ύστερα, η Πηνελόπη κυκλοφορεί ούτε 2 εβδομάδες και οι περισσότεροι την έχουμε με το 2ο ή 3ο σετάπ, δηλαδή ακόμα σε αρχικό στάδιο εξοικείωσης. Αν εξαιρέσεις τους power testers  ;D, οι υπόλοιποι μόλις τώρα αρχίζουμε να εξερευνούμε την απόδοση της με διαφορετικά σετάπ, για να μπορούμε να τα προτείνουμε κιόλας.

Πιστεύω ότι σιγά-σιγά θ'αρχίσουν και τα μηνύματα με παραλλαγές σετάπ προσαρμοσμένων για καλύτερη απόδοση της Πηνελόπης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2012, 01:44 από WileECoyote »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364