vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, ZoeM, bloodlessz, Ηρακλης, testament, Tazz, manoslykos, Jorge, GeorgeGTS

Twitter

Voopoo Vinci Air Mod Pod 900mAh

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Voopoo Vinci Air Mod Pod 900mAh
« στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 15:21 »

Άλλο ένα νέο μέλος έρχεται να προστεθεί στην οικογένεια των mod pods της Voopoo.
Αυτή τη φορά έχουμε την έκδοση του Voopoo Vinci Air Mod Pod, που είναι κατά 20% πιο ελαφρύ και κατά 30% πιο λεπτό από το Vinci, έχει ενσωματωμένη μπαταρία χωρητικότητας 900mAh και αποδίδει μέγιστη ισχύ 30W. Το  Voopoo Vinci Air Mod Pod ζυγίζει μόλις 80g.


Το Voopoo Vinci Air Mod Pod θα λέγαμε πως είναι ένα starter kit, που δέχεται μεγάλη γκάμα αντιστάσεων, συμπεριλαμβανομένης και επισκευάσιμης.  
Κατά τα λεγόμενα της εταιρείας προσφέρει mtl και οριακά dl άτμισμα.

Το Voopoo Vinci Air Mod Pod κατατάσσεται στην κατηγορία των mod pods από τη στιγμή που η μονάδα mod του kit δεν μπορεί να δεχθεί άλλον ατμοποιητή, αλλά μόνο τις ειδικές δεξαμενές που προορίζονται γι αυτό το kit. Είδαμε όμως ήδη να κυκλοφορούν αντάπτορες 510 πόλου, που αναβαθμίζουν κατά κάποιο τρόπο τις προηγούμενες εκδόσεις των Vinci, άρα είναι λογικό να αναμένουμε κάτι ανάλογο να συμβεί σύντομα και γι αυτή την έκδοση.

To Voopoo Vinci Air Mod Pod έρχεται στην παρακάτω συσκευασία




Στην συσκευασία περιλαμβάνονται τα ακόλουθα
·        1 x VINCI AIR Device
·        1 x VINCI AIR Pod(4ml)
·        1 x PnP-VM4 0.6ohm Coil
·        1 x PnP-R2 1.0ohm Coil
·        1 x USB Cable
·        1 x Warranty Card
·        1 x User Manual
·        1 x GENE CHIP Card
 
Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος. Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι καλογραμμένο σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.


 
Το Voopoo Vinci Air Mod Pod είναι διαθέσιμο στους παρακάτω επτά πολύ όμορφους χρωματικούς συνδυασμούς




Το συνολικό του βάρος είναι 80g και οι διαστάσεις του και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω

Size: 100.9  x 27 x 18mm
 Power Range: 5-30W
 Capacity: 4ml / 2ml (TPD)
 Resistance Range: 0.45 - 3.0
Ω
 Output Voltage: 3.2 - 4.2V
 Battery: Built-in 900mAh 
 Material: Zinc Alloy + PCTG
 Coils: Suitable for PnP coils

New generation of GENE.AI chip
 Manual & Auto modes for different vape needs
 Intelligently adjust power to match coils
 PUFF curve mode to record vaping habits
 Best fot juice & nic salt
 Pnp coils compatible



Το Voopoo Vinci Air Mod Pod είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου και PCTG.
Η ποιότητα κατασκευής του κι η βαφή του είναι πολύ ποιοτικές κι η συσκευή είναι πολύ όμορφη.
Το σχήμα του είναι ένα αυστηρό ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο, με όλες του τις κορυφές και τις ακμές καμπυλωμένες, ώστε να προσφέρει ένα άνετο κι ευχάριστο κράτημα. 
Η εγκάρσια τομή του όμως δεν είναι τετραγωνική, όπως στα άλλα μέλη της σειράς Vinci, αλλά πιο πεπλατυσμένη. 






Οι δεξαμενές pods των υπολοίπων μελών της σειράς Vinci δεν ταιριάζουν στο Voopoo Vinci Air Mod Pod. Οι διαστάσεις είναι εντελώς διαφορετικές.
Στην πρόσοψή του βρίσκουμε κατά σειρά, από πάνω προς τα κάτω το fire button, την μονόχρωμη, λιτή οθόνη.
Η οθόνη είναι ικανοποιητικά φωτεινή, αλλά είναι σχετικά μικρή κι εκτός από την αναγραφόμενη ισχύ, όλα τα άλλα που αναγράφονται είναι λίγο μικρά.
Στην οθόνη αναγράφονται η ισχύς, η τιμή της αντίστασης και ο αριθμός των puffs. Υπάρχει και μια μπάρα ένδειξης της στάθμης φόρτισης της ενσωματωμένης μπαταρίας των 900mAh. Υπάρχει η δυνατότητα το puff counter να μηδενιστεί.




Στη βάση της συσκευής υπάρχουν τρεις οπές διαφυγής αερίων.
Στη μια παράπλευρη έδρα βρίσκουμε την απαραίτητη θύρα φόρτισης micro usb. Η συσκευή φορτίζεται στα 5V με ρεύμα έντασης
Η θύρα φόρτισης βρίσκεται ακριβώς κάτω από το σύστημα εισαγωγής αέρα.
Στην άλλη παράπλευρη έδρα και πάλι κάτω από το σύστημα εισαγωγής αέρα, υπάρχει το πλήκτρο επιλογών συν (+) και πλην (-).


Το Voopoo Vinci Air Mod Pod μόλις αναγνωρίσει την αντίσταση που τοποθετούμε στην δεξαμενή, κάνει αυτόματη επιλογή της ενδεδειγμένης ή και ιδανικής τιμής ισχύος λειτουργίας. Αν αυτή δεν ικανοποιεί τις δικές μας προτιμήσεις και το δικό μας γούστο, από το πλήκτρο επιλογών μπορούμε να ανεβάσουμε την ισχύ μέχρι τη μέγιστη επιτρεπόμενη (υπάρχει κόφτης που δεν επιτρέπει να ανεβάσουμε την ισχύ όσο θέλουμε) ή να την κατεβάσουμε όσο θέλουμε, χωρίς κατώτερο όριο.

Χωρίς να είναι απαραίτητο η συσκευή να στηρίζεται σε κατακόρυφη θέση, έχει πολύ καλή στήριξη, ακόμη και σ’ αυτή τη θέση.

To fire button και τα πλήκτρα επιλογών λειτουργούν άψογα και διακριτικά.

Το Voopoo Vinci Air Mod Pod είναι εφοδιασμένο με chipset νέας γενιάς, το GENE.AI, που διαθέτει ταχύτατο firing και είναι υποδειγματικά αξιόπιστο.


Το GENE.AI προσφέρει τα παρακάτω επτά συστήματα προστασίας


Διαθέτει επίσης έναν κόφτη, που δεν επιτρέπει στον αρχάριο ή απρόσεκτο χρήστη να ξεπεράσει σαν επιλογή, τη μέγιστη ισχύ που εγκρίνει ο κατασκευαστής για την κάθε αντίσταση. Έτσι αποφεύγεται η καταστροφή της αντίστασης κι αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό ατού της συσκευής.
Οι επιλογές κλειδώνουν με ταυτόχρονο πάτημα του fire button και του πλήκτρου συν (+) και το κλείδωμά τους φαίνεται στην οθόνη.

Η δεξαμενή μπορεί να τοποθετηθεί στο mod με δύο τρόπους, με περιστροφή της κατά 180 μοίρες. Υποτίθεται πως στην κάθε θέση δίνει διαφορετικό αέρα κι έτσι έχουμε δύο επιλογές ατμίσματος. 
Σε αντίθεση με τις προηγούμενες εκδόσεις της σειράς Vinci, υπάρχει πράγματι διαφορά στις δύο δυνατότητες τοποθέτησης της δεξαμενής όσον αφορά στην εισερχόμενη ποσότητα αέρα. Πράγματι η μια επιλογή είναι σημαντικά πιο σφικτή από την άλλη.




Το airflow που βρίσκεται στις δύο παράπλευρες έδρες της συσκευής, διαθέτει δύο τριάδες οπών αντιδιαμετρικά τοποθετημένες στη βάση της δεξαμενής.
Η τοποθέτηση της αντίστασης στη δεξαμενή είναι πολύ εύκολη. Μπαίνει και βγαίνει συρταρωτά, χωρίς βίδωμα. Επίσης η αναπλήρωση υγρού είναι πολύ εύκολη. Αποκαλύπτεται η οπή αναπλήρωσης με το σήκωμα μιας τάπας σιλικόνης. Η στεγανότητα της δεξαμενής είναι πάρα πολύ καλή. Δεν διαπίστωσα ίχνος διαρροής, ούτε λερώθηκα κατά την αναπλήρωση υγρού ή την αλλαγή της αντίστασης. Πάρα πολύ θετικό είναι επίσης το γεγονός πως στην standard έκδοση της συσκευής, η δεξαμενή χωράει 4ml υγρού κι όχι 2ml που χωράει η tpd έκδοση.





Το επιστόμιο στην κορυφή της δεξαμενής είναι πεπλατυσμένο και εφαρμόζει πολύ ωραία στα χείλη. 
Κατά τη διάρκεια της χρήσης και μετά από παρατεταμένες, συνεχείς και μακρόσυρτες τζούρες, δεν διαπίστωσα θέματα υπερθέρμανσης.



Η συσκευή συνοδεύεται από δύο αντιστάσεις τύπου mesh. Την PnP VM4 των 0,6Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 20-28W και την PnP R2 του με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 10-15W
Στα θετικά της συσκευής να προστεθεί η δυνατότητα υποδοχής στη δεξαμενή και των υπολοίπων αντιστάσεων της σειράς PnP των 0,45Ω (τύπου mesh), 0,8Ω (τύπου mesh), όπως και της επισκευάσιμης PnP RBA.





Tώρα, όσον αφορά στην ατμιστική εμπειρία.
Η λειτουργία της συσκευής είναι σχετικά αθόρυβη κι η τζούρα που προσφέρει είναι αρκετά smooth
H παραγωγή ατμού είναι μεγάλη, μεγαλύτερη βέβαια με την αντίσταση των 0,6Ω. Η αντίσταση των 0,6Ω προσφέρεται για DL άτμισμα κι η αντίσταση του 1Ω για χαλαρό ή σφικτό MTL άτμισμα. 
Η αίσθηση του αέρα στο airflow είναι σημαντικά διαφορετική κι αυτό οφείλεται στην διαφορετική κατασκευή και δομή των αντιστάσεων κι όχι στο ίδιο το airflow.
Και οι δύο αντιστάσεις απέδωσαν καλύτερα, για το δικό μου γούστο, στην προτεινόμενη ισχύ που επιλέγεται αυτόματα. 
Αυτή τη φορά, η δυάδα των αντιστάσεων που συνοδεύουν τη συσκευή είναι πιο εξορθολογισμένη. Η αντίσταση του 1Ω ίσως είναι η καλύτερη PnP αντίσταση ή η ιδανικότερη για την σειρά Vinci
Για το δικό μου πάντοτε γούστο, θα προτιμούσα η δεύτερη αντίσταση να ήταν αυτή των 0,8Ω και όχι των 0,6Ω που περιέχεται στη συσκευασία. Οι αντιστάσεις της σειράς PnP  είναι δοκιμασμένες κι από άλλες συσκευές της Voopoo και θα έλεγα πως αφενός η γκάμα τους είναι μεγάλη και θα καλύψει τις ιδιαίτερες προτιμήσεις του κάθε χρήστη κι αφετέρου η απόδοσή τους είναι πολύ ικανοποιητική. Η αντοχή τους όμως και η διάρκεια ζωής τους είναι πολύ μεγάλη.
Η προσωπική σειρά προτίμησης αντίστασης είναι αυτές των 1Ω, 0,8Ω και 1,2Ω. Μέχρι τώρα δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω την επισκευάσιμη αντίσταση.



Η δεξαμενή συγκρατείται στη θέση της με δύο πολύ ισχυρούς μαγνήτες. Τους ισχυρότερους που έχω δει στη σειρά Vinci.

Προβλήματα διαρροών που αντιμετώπισαν διάφοροι χρήστες στις προηγούμενες εκδόσεις της σειράς εδώ πραγματικά δεν υπάρχουν. 
Η στεγανότητα είναι απόλυτη.

Αρνητικό σημείο η τάπα σιλικόνης που καλύπτει την οπή αναπλήρωσης του υγρού. Για όσους δεν έχουν νύχια σαν κι εμένα, το να αποκαλύψεις την οπή είναι μια μικρή περιπέτεια, που δεν μπορεί να γίνει χωρίς κάποιου είδους υποβοήθηση.

Ελπίζω να εισακούστηκε η επιθυμία της Βούλας και αυτή τη φορά να πήρε χρώμα της αρεσκείας της. Το δικό μου χρώμα είναι το Aurora Blue και είναι πράγματι πάρα πολύ ωραίο.

Επιγραμματικά θα έλεγα πως το πιο μικρό mod pod της σειράς Vinci, το  Voopoo Vinci Air Mod Pod, είναι ένα από τα καλύτερα starter kits, με πολλές δυνατότητες επιλογής αντιστάσεων, ακόμη και επισκευάσιμης, πολύ ποιοτικό, με λυμένα τα όποια προβλήματα των προηγούμενων μελών της σειράς, με πολύ ικανοποιητική απόδοση και με την καλύτερη μέχρι στιγμής δυάδα αντιστάσεων να το συνοδεύει.






Συγκριτικό μεγέθους και διαστάσεων των συσκευών της σειράς Vinci που έχω στην κατοχή μου μαζί με το Navi



 

Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Εργονομία-Μέγεθος-Βάρος
GENE.AI chipset
Χωρητικότητα δεξαμενής 4ml
Δυνατότητα εναλλαγής πολλών αντιστάσεων
Παραγωγή ατμού
Ισορροπία έντασης  και πολύ ικανοποιητική απόδοση γεύσης
Χωρητικότητα μπαταρίας 900mAh

Αρνητικά (-)
Μικρή οθόνη με λίγες πληροφορίες
Δυσκολία αποκάλυψης της οπής αναπλήρωσης του υγρού



Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Vinci Air Mod Pod 900mAh
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 19:20 »
Το περιμένω αύριο -πρώτα ο θεος- και μετά από δοκιμή του θα επανέλθω με εντυπώσεις. Για αρχή εντυπωσιάστηκα από το μέγεθος του στις συγκριτικές φωτογραφίες που ανέβασες Πέτρο , στα λίγα βίντεο που το είδα μέχρι στιγμής μου φάνηκε μεγαλύτερο από όλα αλλά αυτό τελικά είναι ακόμα πιο μικρό κι απ το Navi! Θετικοτατο.

Δύο πράγματα με χάλασαν πριν δω το review σου χωρίς να το έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου όμως, η ενσωματωμένη μπαταρία (900mAh μόνο.. ) αλλά και το γεγονός ότι βλέπουμε για ακόμα μια φορά κάτι παρόμοιο με τα προηγούμενα.  Τελικά όμως αναιρω λίγο το δεύτερο αφού αυτό δείχνει τοσοδουλι, δυνατό χαρτί!


Και μια ερώτηση πριν τη δοκιμή μου. Διαρροές παρατηρείς σε αυτο;

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Voopoo Vinci Air Mod Pod 900mAh
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 20:15 »
Μάκη, έχεις δίκιο. Για τις διαθέσιμες αντιστάσεις των 0,6Ω και κάτω, πόσο να κρατήσει η ενσωματωμένη μπαταρία των 900mAh. Αλλά για τις αντιστάσεις από 0,8Ω και πάνω η αυτονομία του σε σχέση με το μέγεθός του είναι ικανοποιητική. Starter kit πρέπει να θεωρείται και backup συσκευή. Δεν είναι για θεριακλήδες.
Το δουλεύω 2 ημέρες και δεν διαπίστωσα ούτε υποψία διαρροής. 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo Vinci Air Mod Pod 900mAh
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 12, 2020, 22:07 »
Το έχω κι εγώ στα χέρια μου από την Παρασκευή. Αύριο η μεθαύριο θα ποσταρω την παρουσίαση. 
Εν ολίγοις, είναι το καλύτερο σετάκι για mtl ατμισμα που έχω δοκιμάσει ως τωρα, για αυτό και δεν το έχω αφήσει από τα χέρια μου, παρά μόνο για φόρτιση. 
Ατυχώς, μου ήρθε στο χειρότερο χρώμα εβερ για μένα, μαύρο καρμπον. 
Εν ολίγοις επίσης, θα συμφωνήσω στα πάντα με τον Πέτρο εκτός από ένα. Ότι οι κεφαλές αντεχουν λιγο ακομη πουσαρισμα στα βατ. Αν το είχαν κι αυτό, θα είχαν την τέλεια απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Vinci Air Mod Pod 900mAh
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 15, 2020, 11:52 »


Να τα πούμε; Να τα πούμε. :))

Τρίτη μέρα στη δουλειά μαζί του και καταλήγω ότι ναι, αφού καταφέρνει να μείνει ζωντανό στην τσέπη μου για όλο το 8ωρο τότε τα βρίσκω απόλυτα μαζί του, όσον αφορά τον ενδοιασμό που είχα για την 900άρα μπαταρία του δηλαδή. Μιλάμε πάντα για χρηση με την pnp κεφαλή του 1ohm βέβαια αφού με εκείνη των 0.6ohm ανεβαίνουν και τα watts με την αυτονομία του να μειώνεται κατακόρυφα.

Για όσους προτιμούν λοιπόν χαμηλά watts και mtl τζούρα (σφίγγει αρκετά στο Vinci Air πλέον! ) τότε μιλάμε για το καλύτερο pod της εταιρίας για τη συγκεκριμένη χρήση.

Πολλά τα θετικά του.

Υλικό και ποιότητα κατασκευής. Αλουμινένιο σώμα που χωρίς έχει βάρος, όταν το πιάνεις στα χέρια φαντάζει σαν μια ιδιαίτερα "βαριά" κατασκευή.
Πολύ καλύτερη σε αίσθηση από τα Vinci και Vinci X που φάνταζαν λίγο πιο "πλαστικά" σε σύγκριση με το Air. Φανταστείτε το σαν να πιάνετε ένα καλό πλαστικό smartphone και ξαφνικά να σας δίνουν ένα πανάκριβο iPhone με μέταλλο και αλουμίνιο. Τέτοια αίσθηση στην υφή του.
Συμβάλει πολύ και η βαφή του σε αυτό. Η Voopoo μιλάει για μέθοδο βαφής matt χρώματος όπως γίνεται και στα αυτοκίνητα. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό, σε κάθε περίπτωση αυτό που κρατάω στα χέρια μαρτυράει άψογη και στιβαρή δουλειά που σε εμένα προσωπικά, ήδη φάνηκε βράχος αφού είχαμε και την πρώτη μας πτώση σε μεταλλικό πάτωμα (ασανσέρ ) βγάζοντας το από την τσέπη στη δουλειά. Ούτε δείγμα γρατζουνιας, καλά αυτά είναι και "τυχερά" πολλές φορές.

Απλό μενού με πολύ μινιμαλ ενδείξεις. Προσωπικά το λατρεύω αυτό το πράγμα, προτιμώ χίλιες φορές μια ασπρόμαυρη οθόνη στα mods μου από οποιαδήποτε έγχρωμη, με ότι χρώματα, με όποια ανάλυση, με ότι συνολικό μέγεθος! Simple is enough για μένα λοιπόν.
Το μενού από την άλλη στα απολύτως απαραίτητα. Ανοιγμα/κλείσιμο της συσκευής, κλείδωμα των πλήκτρων (με ταυτόχρονο κράτημα των fire και + ), μηδενισμός των puffs (με ταυτόχρονο πάτημα των fire και - ), ενεργοποίηση και απενεργοποίηση της αυτόματης τζουρας χωρίς να χρειάζεται να πατηθει το fire, κάτι που παρεμπιπτόντως, σε αυτή τη συσκευή δουλεύει ρολόι! Ο αισθητήρας της ξεκινάει άμεσα και χωρίς να χρειάζεται να τραβήξουμε δυνατά με το στόμα, σίγουρα μου έδωσε πιο άμεση και καλύτερη συνολική αίσθηση με την αυτόματη τζούρα του Vinci. Στα mtl ειδικά είναι ένα πολύ βολικό option, δεν περίμενα ποτέ ότι θα χρησιμοποιήσω αυτή τη λειτουργία τόσο πολύ σε ένα mod.
Σε συνδυασμό με το μέγεθος του Vinci Air αλλα και της σφιχτής τζουρας που μπορεί να δώσει, αυτός ο αυτοματισμός πραγματικά σε εμένα ταίριαξε γάντι.

Το τανκ/cartridge του κουμπωνει ιδανικά μέσα στη συσκευή, δεν μετακινείται και δεν ξεκουμπωνει αν δεν το επιδιωξει ο χρηστης αφού οι μαγνήτες του είναι λίγο πιο ισχυροί αυτή τη φορά.
Σφραγίζει πολύ καλύτερα κατά τη γνώμη μου από εκείνα του Vinci και ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που στο Vinci Air δεν παρατήρησα ακόμα την παραμικρή διαρροή από κάτω από την pnp κεφαλή του. Στεγνό κάθε στιγμή, δεν χρειάστηκε να σκουπισω ποτέ τις επαφές που έχει εσωτερικά. Ευελπιστώ ότι θα παραμείνει έτσι ακόμα κι όταν βρω την RBA που θα εξακολουθήσει να συνοδεύει την συγκεκριμένη συσκευή στα χέρια μου.

Τα πλήκτρα του σε πολύ βολικά σημεία κατά τη γνώμη μου. Καλής ποιότητας και clicky τόσο όσο χρειάζεται. Βολικό επίσης βρίσκω το σημείο που τοποθετήθηκε η θύρα USB, απέναντι από τα + και - δηλαδή στα πλαϊνά μέρη της συσκευής. Θα κάνω μια παρατήρηση εδώ αν και δεν την κρίνω και ιδιαίτερα απαραίτητη, μιας και μιλάμε για συσκευή με εσωτερική μπαταρία των μόλις 900mAh δηλαδή. Θα προτιμούσα σε αυτή τη συσκευή αντί για micro USB να δω θύρα type C. Θα ταίριαζε καλύτερα με το "high end" look του Vinci Air, πάντα σε συνδυασμό με την υπέροχη ποιότητα κατασκευής που το συνοδεύει. Θα φορτιζε ακόμα πιο σύντομα, πάλι όμως μιλάμε για 900mAh που έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζονται και πολύ χρόνο.
Μη σταθείτε πολύ στο τελευταίο, είναι απλώς κάτι που μου κόλλησε στο μάτι και απλώς θέλησα να το αναφέρω.

Μικρό και τελευταίο plus στη συσκευή είναι ότι αρχικά φοβόμουν ότι σε ένα τόσο μικρό σώμα τα χέρια μου θα έκλειναν πολύ συχνά τις τρύπες εισαγωγής του αέρα στο cartridge. Κάτι που δεν συμβαίνει ποτέ όμως αφού οι τρύπες αυτές βρίσκονται στο πλάι και ο τρόπος που με βολεύει να το κρατάω προφανώς και δεν συμβάλει σε αυτό. Τέλεια!

Πάμε και σε ένα τελικό ρεζουμέ μιας και πιστεύω ότι με το Air ίσως και να κλείνει ο κύκλος που έκανε η Voopoo με τα Vinci γενικότερα.
Νομίζω ότι ειναι η καλύτερή τους συσκευή κι ας έχει το μεγάλο - για μένα πάντα- μειονέκτημα της ενσωματωμένης και μικρής μάλιστα μπαταρίας.
Το παίρνω ρεαλιστικά και για τα δικά μου πάντα γούστα. Εγώ τα podάκια δεν τα αγαπώ. Αν κουβάλησω ένα στην τσάντα μου θα το κάνω μόνο σε δύο περιπτώσεις. Όταν θέλω ένα μικρό και ελαφρύ "backup" και όταν φεύγω για ταξίδι σε άλλη χώρα.
Το Vinci X ήταν αγαπημένο για μένα γιατί πρόσφερε την δυνατοτητα για αντικατάσταση 18650 μπαταρίας. Ουτοπία μέχρι να το πιάσω στα χέρια.
Ειχε όμως τα προβληματάκια του, διαρροουλες κλπ κλπ.
Το Navi αντιθετως ειναι άψογο από άποψης έλλειψης διαρροών αλλά με αυτό έχω πρόβλημα με τον αέρα του, εξακολουθώ να κλείνω τις εισόδους με την παλάμη μου. Ξεχνιέμαι συνεχώς, δεν μπορώ να το συνηθίσω διαφορετικά.

Το Air έχει πολύ μικρή και ενσωματωμένη μπαταρία. Εκτός από αυτό όμως είναι η καλύτερη τους συσκευή ειδικά για mtl ατμισμα, απαιτείται για να υπάρχει και μια άλφα αυτονομία. Σφίγγει όμως και πολύ όμορφα την τζουρα του και τελικα καταφέρνει να το κάνει πολύ καλά όλο αυτό.
Για αεράτες τζούρες, αν και τις καταφέρνει κι αυτές άψογα, χρειάζονται watts αρα και αυτονομία που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει για πολύ. Εκεί πας στο Vinci Χ..
Καταληγοντας όμως, εγώ στα backup και τα ταξίδια μου καλυπτομαι απόλυτα με ένα mtl πακετάκι, το Air ήρθε κι έδεσε λοιπόν!

Μέχρι να δουμε αν κάνει και το Air κάποια επανεμφάνιση με 18650 μπαταρία, πράγμα πολύ απίθανο, καλή συνέχεια σε όλους και ευχαριστω που διαβάσατε αυτές τις αράδες. Όπως και την Voopoo για την τιμή που μου έκανε αλλά και την ευκαιρία που μου έδωσε να δοκιμάσω το νέο της προϊόν για ακόμα μια φορά.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2020, 12:17 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Voopoo Vinci Air Mod Pod 900mAh
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 15, 2020, 17:35 »
VINCI AIR by VOOPOO. Το Mod pod του MTLά.



Ως τρίτη και καταιδρωμένη δεν έχω να προσθέσω πολλά τεχνικά χαρακτηριστικά στο μικρό θαύμα αυτό της VOOPOO.

Το vinci air, με την ενσωματωμένη μπαταρία των 900mah, που φτάνει ως τα 30W ήρθε να ολοκληρώσει (;) τη σειρά των vinci. Διόρθωσαν αμαρτίες του παρελθόντος, το έκαναν πιο φιλικό στον μέχρι χτες καπνιστή, έδωσαν ένα διακριτικό εργαλείο στον έμπειρο MTL ατμιστή; Όλα αυτά.

20 και 30% μικρότερο κι ελαφρύτερο από το πρώτο vinci Και συμβατό με όλες τις PnP κεφαλές είναι το μόνο μοντ ποντ της εταιρίας που δεν το αξιολόγησα απλά θετικά, αλλά είναι αυτό που ταιριάζει στις ανάγκες μου και το περιέλαβα στη συλλογή των εργαλείων που χρησιμοποιώ καθημερινά.
Επιτέλους ένα μοντ ποντ για MTL χρήση. Το Vinci X είναι ένα ιδανικό μοντ ποντ για DL χρήση. Με μεγάλη αποσπώμενη μπαταρία εκμεταλλεύεται ιδανικά τις DL κεφαλές των 0.3, 0.45 και 0.6Ω, αλλά έχει τις υγρασίες του και η ρύθμιση του αέρα στο τανκ δεν εξυπηρετεί τόσο τη χρήση με τις 0.8 & 1.0Ω ΜΤL κεφαλές. Η 1.2Ω κεφαλή επιτέλους καταργήθηκε κι αυτή. Πολύ σφιχτή, πολύ περιορισμένη είσοδος αέρα και υγρού.
Το Navi πάλι έχει μεγάλη είσοδο αέρα και πολύ πλατύ επιστόμιο για καλή MTL χρήση. Όχι ότι είναι κακό, αλλά συγκρινόμενο με το νέο vinci air υπολείπεται.







Το vinci air λοιπον είναι το καλύτερο ως τώρα ποντάκι που έπεσε στα χέρια μου για MTL χρήση. Τι έχει και μου άρεσε;
·        Πολύ μικρό κομψό και διακριτικό.
·        Επιτέλους δε δακρύζει η κεφαλή πάνω στη μπαταρία
·        Πιο ισχυρός μαγνήτης (όχι ότι με χαλούσαν οι προηγούμενοι)
·        Επιτέλους λειτουργεί το σύστημα «γύρνα-το-τανκ-180ο-να-μειωθεί-ή-να-αυξηθεί-η-είσοδος-του-αέρα». Πραγματικά, όταν βάζω από την άλλη θέση το τανκ η τζούρα σφίγγει και γίνεται ΜTL. Αυτό έλειπε για να παίξουν σωστά οι κεφαλές 0.8 και 1.0Ω
·        Οι πλαινοί αεραγωγοί είναι διαφορετικοί (έτσι λειτουργεί σωστά η παραπάνω αναφερόμενη λειτουργία) . Στη μια πλευρά αφήνουν περισσότερο αέρα και στην άλλη λιγότερο. Δεν ήταν πυρηνική φυσική ντε!!!!! 
·        Το κουμπί στη μέση επιτρέπει να μην κλείνουμε με τα δάχτυλα τους αεραγωγούς
·        Επιτέλους λειτουργεί σωστά η αυτόματη λειτουργία χωρίς να χρειάζεται να αφήνουμε μισό πλεμόνι πάνω στο επιστόμιο. Όπως ακριβώς θα έπρεπε. Το απλό παλιό vinci μου κρατήθηκε στο τελωνείο, έτσι κάνω τη σύγκριση με το navi.
·        Η κεφαλή των ενός ομ δίνει μια πολύ πλούσια και γεμάτη MTL τζούρα με το τανκ γυρισμένο στη «σφιχτή» θέση.
·        Στην «ανοιχτή» θέση δίνει μια πολύ αεράτη MTL στα όρια του DL για όσους  MTLάδες έχουν ντέρτια.
·        Η μπαταρία με απλές MTL τζούρες 3’’ κρατάει για 300 τζούρες με την 1.0Ω κεφαλή. Καλό!
·        Το επιστόμιο στένεψε κι έγινε περισσότερο MTL

Τι πιστεύω ότι χρειάζεται βελτίωση
·        USB-C αντί για Micro USB. Πιθανολογώ όμως ότι η μόλις 900mah μπαταρία δεν έχει νόημα να φορτιστεί με πάνω από το 1Α που φορτίζει τώρα. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος
·        Θα έπαιρνε μια 1200ρα μπαταρία χωρίς να αυξηθεί πολύ ο όγκος. Για περισσότερη ώρα χρήσης
·        Εντελώς άκυρη κατ΄εμέ η προσθήκη της 0.6Ω κεφαλής στο air με την 900mah μπαταρία. Για DL άτμισμα υπάρχουν το παλιό vinci Και το vinciX. Στο air η 0.6 κεφαλή είναι σαν να πηγαίνεις στο βενζινάδικο και να λες βάλε μου 10 ευρώ 100ρα βενζίνη. Γέμισε ζίππο καλύτερα
·        Η αναθεματισμένη τάπα πλήρωσης. Αφήστε μια προεξοχή στο λάστιχο να το πιάνουμε να ανοίγει. Χωρίς λίγο νύχι (καθόλου ή πολύ νύχι καθιστά το επιχείρημα αδύνατο) θέλεις εργαλείο για να ανοίξεις και να γεμίσεις. Σκέψου τώρα να είσαι σε καφε ή σε μπαρ και να παλεύεις στο μισοσκόταδο. Τράτζικ!
  • Noμίζω ότι οι κεφαλές μπορούν να δουλέψουν καλύτερα με 3-4 βατ παραπάνω. Η 1.0Ω, που τη δουλεύω στο μέγιστο των 15 βατ χαλαρά θα δούλευε ως τα 18, αλλά ο κόφτης δε με αφήνει






Συνοψίζοντας. Το ποντ απευθύνεται κυρίως σ΄αυτόν που ως χτες κάπνιζε. Τι δουλειά έχει αυτός ο άνθρωπος με τις DL και το 90% των ποντ έχουν DL κεφαλές ή αέρηδες ποτέ μου δεν κατάλαβα. Με χαρά θα σύστηνα το vinci air στον νέο ατμιστή και με χαρά θα το κουβαλάω κι εγώ για καταστάσεις που δε θέλω να βλέπουν στα χέρια μου κάτι μεγαλύτερο. Η αυτόματη λειτουργία του είναι ιδανική επίσης για νέους ατμιστές και βέβαια αρεσε και σε μένα. Για πιο παλιούς ατμιστές που καταστάλαξαν στο DL θα έλεγα να πάρουν το X αν θέλουν την άνεση και ευκολία χρήσης των εργοστασιακών κεφαλών.
Ειδικά για τις κεφαλές θα πω ότι είναι ικανοποιητικές σε γεύση και χτύπημα και πλούσιες σε ατμό. Αν ήμουν πιο γκρινιάρα θα ζητούσα ένα κλικ πιο σφιχτή την 1.0Ω κεφαλή. Είπαμε να ανοίξουμε τον αέρα και τα υγρά της 1.2Ω αλλά όχι να τα ανοίξουμε πιο πολύ από την 0.8Ω.
Επίσης, κρατάνε πολύ. Παίζει να είμαι η μόνη άτυχη, που μέσα στην τσάντα πήρε μπρος το μοντ με άδειο τανκ κι έκαψα κεφαλή. Αυτό συνέβη επειδή άτμισα και το πέταξα στην τσάντα και δεν πρόλαβε να απενεργοποιηθεί από μόνο του (αυτό το εκνευριστικό που κάνει να ρίχνει το πρωτο fire ασφαιρο όταν έχουμε να το χρησιμοποιήσουμε λίγη ώρα) Από τότε το κλειδώνω με 10 κλικ πριν το πετάξω σε τσάντα ή τσέπη.
Επίσης χαίρομαι που οι pnp κεφαλές άρχισαν να εμφανίζονται σε πολλά μαγαζιά, όπως και τα ποντάκια, στην τιμή των 3.5 ως 4 ευρώ.
Οσοι MTLάδες το πάρετε θα το χαρείτε. Οσοι το κάνετε δώρο σε άτομα που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα θα … το χαρούν!
Επίσης το φινίρισμά του είναι πολύ καλό.
Ευχαριστώ την VOOPOO που το έστειλε κι εσάς που με διαβάσατε
(αν και πάλι μου έστειλε λάθος χρώμα)


Το βίνδεον:


Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Vinci Air Mod Pod 900mAh
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 27, 2020, 19:14 »
Καλησπέρα σε όλους, επειδή θέλω να το αγοράσω μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει πόσο σφιχτή τζούρα έχει και γεύση συγκριτικά με το zenith 0.8 με το zlide που έχω? Για την 1,0 αντίσταση ενδιαφέρομαι και στην σφιχτή με τη μία τρύπα πλευρά του. Ευχαριστώ πολύ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180599 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536210 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237438 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12