vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 4 χρήστες
yorgoss, Doubt, Jorge, ΨΗΛΟΣ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
ναι λεμε. 8)

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Στην προσπάθεια κάποιου να ομογενοποιήσει 2 l υγρό από τα οποία 1,5 l είναι vg, το να πούμε ήρεμες κυκλικές κινήσεις μάλλον θα ήταν άτοπο (θα τον πάρει το ξημέρωμα).

Προσπάθησε τουλάχιστον να μην το κάνεις μαρέγκα με τις φυσαλίδες από το χτύπημα.


Αυτό παντός την εποχή που δεν μπορούμε να βρούμε >20mg νικοτίνη το να την σπάσουμε σε ποσοστό τελικού υγρού με αποτέλεσμα μερικά λίτρα για να την βάλουμε κατάψυξη δεν το καταλαβαίνω.  

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Τί προτείνεις δηλαδή; Να την αφήσω όπως είναι κι απλά να χρησιμοποιώ όση θέλω όταν είναι;

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Ότι σε βολεύει πιο πολύ και αναλόγως τι υγρά κάνεις (με αρώματα ή snv), πόσο συχνά κάθεσαι να φτιάξεις και τι ποσότητες. Δεν λέω ότι είναι λάθος αλλά για μένα δεν μου δίνει καμία πρακτικότητα.

Άσε που την ποσότητα που έχεις στα χέρια σου, έμενα μου έφυγε σε περίπου 9 μήνες. Ούτε ψυγείο δεν χρειάστηκε να την βάλω.

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Αφού ολοκληρωθεί το μαγείρεμα της νικοτίνης και την κάνω από 100mg σε 6mg. Μετά από πόσες ημέρες μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;

Επίσης, υπάρχει μια ζυγαριά ακριβείας στο σπίτι που χρησιμοποιείται για κανονικό μαγείρεμα. Τη δοκίμασα να δω τι παίζει και μετράει το βάρος σε ml. Να την εμπιστευθώ; 

Νουμπάδικες ερωτήσεις το ξέρω, αλλά επειδή είναι σοβαρό θέμα η νικοτίνη δε θέλω να το ρισκάρω.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Θεωρητικά καθόλου, εφόσον την ανακάτεψες καλά. Όμως, επειδή η ισχύς των 100mg είναι μεγάλη άστην μερικές μέρες (1-2) να ηρεμήσει.

Ναι, κάνει. Οι περισσότεροι υπολογιστές για μίξεις υγρών εμφανίζουν και σε gr τις αναλογίες. Απλά καλό θα είναι να έχει και δεύτερο δεκαδικό. Να την εμπιστευτείς, εκτός και αν πας να αναμίξεις 100 λίτρα. Στις μικρές ποσότητες του σπιτικού DIY είναι μια χαρά. 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Δεν θυμώνει όταν την σπάς, κατευθείαν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Και άμα φας Hot spot νικοτίνης πας στον grat να τον ρωτήσεις τι πήγε στραβά

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Hotspot μπορεί να φάς αν έχεις καμμιά χιλιάρα και έχει κάτσει καιρό και δεν την ανακινήσεις πριν την χρησιμοποιήσεις.

Στην 6άρα που μόλις έφτιαξε και την ανακάτεψε πού θα το βρει το hotspot?

Έστω οτι είχε όμως, σε 1-2 μέρες θα έχει φύγει?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Είσαι σίγουρος ότι ολοκλήρωσε την ομογενοποιηση και είναι παντού 6αρα; μήπως σε κάποιο σημείο είναι 80αρα και αλλού μηδενική; δεν βλάπτει πιστεύω να περιμένει λίγο. 100αρα είναι. Δεν είναι 20αρα.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Με το να περιμένει δεν θα αλλάξει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Βρε άνθρωπε. Λέει δεν ξέρει. Εσύ του λες ότι άμα έχει κάνει τέλεια ανάδευση δεν χρειάζεται να περιμένει. Χαίρω πολύ. Εσύ είσαι σίγουρος ότι έγινε σωστά η ανάδευση; Εγώ όχι. 

Επιπλέον, τι δεν θα αλλάξει; Δηλαδή τα υγρά δεν ομογενοποιούνται; Θα μας τρελάνεις τελείως;

Φέρε άμα είναι την κατοστάρα σου να της ρίξω ένα απλό κούνημα άμα την σπάσεις στο 1mg που κάνεις και άτμισέ την απευθείας.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν κάνε το εξής.

Πάρε ενα ποτήρι, ρίξε λάδι και νερό μέσα.

Φύσα τα να ανακατευτούν. 
Βγάλε φωτό.

Περίμενε 1-2 μέρες.
Βγάλε φωτό.

Ανέβασε τες και [member=15018]GRat[/member] να δούμε σε πιά φωτό φαίνεται πιο ομογενοποιημένο το μείγμα.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
 Τη δοκίμασα να δω τι παίζει και μετράει το βάρος σε ml. Να την εμπιστευθώ;
Εάν χρησιμοποιήσεις ζυγαριά θα πρέπει να έχεις υπολογίσει το ειδικό βάρος της vg ~1.265, της pg ~1.038 και της νικοτινούχας βάσης σου που εάν είναι 50/50 θα είναι ανάμεσα από αυτά τα δυο νούμερα. Άρα κάθε γραμμάριο δεν αντιστοιχεί με ml εκτός και αν μιλάμε για νερό.
Sorry εάν λέω κάτι που ξέρεις ήδη αλλά έτσι που το διαβάζω πάει για μεγάλη πατάτα.
 
Γενικά οι ζυγαριές κουζίνας δεν είναι ακριβείας και ας μετράνε γραμμάρια. Ρίξε σταγόνα σταγόνα 10ml και δες πότε αισθάνεται το βάρος.
 
Προσωπικά προτιμώ πρώτα να ρίχνω nic + pg που ανακατεύονται πολύ πιο εύκολα και όταν είναι σίγουρος πως η νικοτίνη έχει αναδευτεί με τον σχεδόν μισό όγκο του τελικού υγρού μου, ρίχνω και την πηχτή vg που είναι ορατό πότε αφήνει ακόμα γραμμές στο υγρό.

Nai_Ego

Παιδιά, ρίχνεις πάντα πρώτα το διαλυόμενο και μετά τον διαλύτη, πρώτα αυτό που θέλεις να διαλύσεις και μετά αυτό με το οποίο θα το διαλύσεις. Άρα η σειρά είναι: άρωμα + VG + PG ή VG + PG εφόσον μιλάμε για βάση. Όπως είχε πει σ' ένα βίντεο-τριλογία ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ ιδιοκτήτης της AtmosLab "πρώτα βάζεις τον καφέ και την ζάχαρη και μετά ρίχνεις το νερό"
Σχετικά με τις βάσεις, αυτό που ξέρω κι εγώ είναι ότι η βάση δεν χρειάζεται ωρίμανση (steeping). Την αναμειγνύεις, την ανακατεύεις, έτοιμη. Το τελικό υγρό χρειάζεται ωρίμανση, όχι η βάση.
Σε ότι αφορά την χρήση ζυγαριάς μπαίνουμε πάλι στην αιώνια κουβέντα "gr ή ml". Η ζυγαριά μετράει γραμμάρια και όχι ml που είναι τα υγρά με τα οποία δουλεύουμε. Άρα ή τα ζυγίζουμε όλα ή πάμε με όγκους. Εγώ προτιμώ και προτείνω τις μετρήσεις όγκου γιατί όλα με τα οποία "παίζουμε" είναι σε όγκο. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 198 42392 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Ηρακλης
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos