vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, bloodlessz, Mimhsdr, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Αν το υγρό είναι άχρωμο - ελαφρά κίτρινο, το χρησιμοποιείς κανονικά. Αν είναι έντονα κίτρινο - καφέ, το πετάς. Αυτά ανεξάρτητα από ημερομηνίες.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα.
Δεν ειναι βαση αυτο που δειχνει.SNV ειναι και ο χρωματισμος του μπορει να προερχεται απο τα αρωματα.

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα. Είμαι πολύ νέος στο χώρο του η.τ. και του ατμισματος. Άντε και βγάλαμε άκρη (για αρχή) με τα mod-ατμοποιητες κτλ κτλ. Ήρθε η ώρα για τα υγρά. Πήρα αρχικά ένα υγρό της liqua με 3mg/ml νικοτίνη (συνολική ποσότητα 10ml) το οποίο με καλύπτει στις απαιτήσεις μου. Τώρα θέλω να πάω παρακάτω και να δω τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω. Και εδώ γίνεται ο χαμός...
Σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο flavor shot. Αν κατάλαβα καλά, αγοράζω το flavor shot, βάση pg, βάση vg και νικοτίνη (έστω 20mg 50/50 pg/vg). Έστω πάλι ότι το flavor shot έχει 10ml αρώματος για 30ml τελικού υγρού. Θα πρέπει να βάλω στο μπουκαλάκι του shot 4.5ml νικοτίνη, 7.75ml pg και 7.75ml vg ώστε να έχω ένα υγρό 3mg/ml νικοτίνη και σύνθεση 50/50 pg/vg??

Sent from my COL-L29 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Τα αρώματα είναι διαλυμένα σε pg, κατά κανόνα, οπότε θα χρειαστείς 15ml vg και μόλις 0,5ml pg.

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Αυτό θα το γράφει φαντάζομαι σε κάποιο χαρτάκι εντός της συσκευασίας του ε; Αλλά γενικά την λογική την έχω πιάσει σωστά;;
Και επίσης ποια η διαφορά του αρώματος και flavor shot? ( Μιας κ σε όλα τα eshop είναι σε ξεχωριστές κατηγορίες...)

Sent from my COL-L29 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Το πιο πιθανό είναι να το γράφει.
Οι λόγοι οφείλονται κυρίως στη φορολογία.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Η σελίδα e-liquid recipes, έχει έναν καταπληκτικό calculator που του βάζεις πόσο υγρό θέλεις να φτιάξεις, σε τι αναλογίες και σου βγάζει πόσο θα χρειαστείς από το κάθε συστατικό. Έχει τεράστια βάση δεδομένων και στα flavor shots συμπληρώνει αυτόματα την προτεινόμενη από την κατασκευαστή αραίωση. Μπορείς να αποθηκεύσεις τη συνταγή σου για να το ξαναφτιάξεις στο μέλλον και μπορείς να την επεξεργαστείς αν θέλεις να αλλάξεις οποιαδήποτε παράμετρο.
https://e-liquid-recipes.com/

Η διαφορά μεταξύ flavor shot και αρώματος είναι ότι το πρώτο είναι πιο σύνθετη συνταγή, μπορεί δηλαδή να σταθεί και μόνο του, ενώ το δεύτερο συνήθως χρειάζεται να συνδυαστεί με άλλα αρώματα. Σαν να λέμε το f.s. είναι «μείγμα μπαχαρικών για ψάρι» ενώ το άρωμα είναι ρίγανη.

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Sent from my COL-L29 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Ξεχασα 40μλ υγρου στο αμαξι για κανα 4ωρο και παροτι η γευση δεν αλλαξε νιωθω να με χτυπαει αρκετα στο λαιμο σε σημειο βηχα. Να ριξω λιγη VG μπας και σωθει ή να φαει νεροχυτη?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Το πιο λογικό είναι να αραιώσεις το υγρό με προσθήκη vg.

Αποσυνδεδεμένος haytek

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
  • Si vis amari, ama
Καλημέρα.
Αν βάλω βάση αλάτων 40mg σε υγρα shake n vape μπουκαλιού 60ml, τι  τελική νικοτινή θα έχω;
Υπολογιζω σε σαιτ του διαδικτυου αλλα εχω μπερδευτει.Με ενδιαφερει να το κανω 20αρα.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Θες 30ml 40άρας για να γίνει 20mg/ml.

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1452 στις: Αυγούστου 07, 2019, 16:42 »
παρατηρησα οτι σε 3 διαφορετικα υγρα και με διαφορετικους ατμο,μολις φτασουν προς το τελος του τανκ αρχιζουν και γλυκιζουν και χανουν την αρχικη γευση,γιατι συμβαινει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος martheo

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1453 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2019, 09:50 »
Καλημερα παιδιά! Δεν ξέρω πως να γράψω ένα θέμα και που.. Θα μάθω όμως. Ατμιζω παλιά για 3 μήνες αλλά δεν έβρισκα κανένα υγρό να με καλύπτει και ξαναπείς στο ΚΤ. Πρόσφατα πήρα άλλο mod Και βρήκα ένα υγρό που με καλύπτει Αλλά και πάλι όχι εντελώς..  πήρα ένα tesla σωλήνα με αποσπομενη μπαταρία και υγρό το gold leaf americano.  Ήθελα άποψη για την επιλογή μου .. Ευχαριστώ!

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1454 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2019, 10:37 »
Καλημέρα,

Αν εννοείς για την επιλογή στο υγρό, όλοι θα σου απαντήσουν το ίδιο πράγμα: Όποιο υγρό σου αρέσει και σε κρατάει μακριά από το τσιγάρο είναι το καλύτερο. Αν σου αρέσει η τσιχλόφουσκα πεπόνι, τότε αυτό είναι το καλύτερο υγρό στο σύμπαν.

Αυτό που προτείνω εγώ πάντα σε νέους ατμιστές, είναι να μην τσιγγουνευτείς τα χρήματα σε υγρά στην αρχή και να πάρεις να δοκιμάσεις διάφορα μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Έχε υπόψιν ότι ακόμα κι αν το ατμίσεις στο μαγαζί και σου φανεί ωραίο, υπάρχει περίπτωση να το πάρεις σπίτι και την επόμενη μέρα να σου φαίνεται απαίσιο. Μπορεί να είσαι από αυτούς τους ανθρώπους που θέλουν να αλλάζουν και μέσα στη μέρα γεύσεις. Πάρε δύο διαφορετικά υγρά και παίξε.

Κυκλοφορεί πολύ η άποψη ότι οι νέοι ατμιστές πρέπει να παίρνουν καπνικά υγρά να τους θυμίζει τσιγάρο. Εγώ δεν συμπάθησα ποτέ τα πολύ καπνικά υγρά που θυμίζουν τασάκι. Άλλοι επίσης ξεκίνησαν να ατμίζουν φρούτα και έμειναν εκεί.

Τέλος, να ξέρεις ότι η γεύση σου μπορεί να αλλάξει με το χρόνο. Ένα υγρό που σου αρέσει τώρα να μην μπορείς να το ατμίσεις μετά από μερικούς μήνες και το αντίθετο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34051 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12