vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, zalaros

Twitter

Cloud One by Cloud Mods

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1710 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:07 »
[justify]Σήμερα, είχα μαζί μου τον Cloud, κάπου μέσα στη μέρα, μίλησα με φίλο όπου άτμιζε κι αυτός με Cloud. Επάνω στην ανταλλαγή γεύσεων διαπίστωσα πως ο δικός του ήταν με πολύ σφιχτή τζούρα, αν και είχαμε και οι 2 τέρμα ανοιχτό τον αέρα. Επάνω στη λύση τού μυστηρίου διαπίστωσα πως δεν άφηνε ποτέ τα 2 κενά (κόκκινα σημάδια στην παρακάτω εικόνα) ώστε να αναπνέει το στήσιμό του. Η δε αντίσταση ήταν πνιγμένη στο βαμβάκι και δεν ακολουθούσε ποτέ το λειτουργικότατο στήσιμο με αφράτο το βαμβάκι / μύτη προς τα πάνω (κόκκινη πυραμίδα στην εικόνα), εκτόνωση εκεί που χρειάζεται το βαμβάκι (ψαλίδισμα). Τα λέω όχι από εξυπνάδα ούτε από βαριά εμπειρία, απλώς ακολουθώ κι εγώ βήματα πιο έμπειρων ατμιστών. Αν θέλω πυκνότατο ατμό, και σωστή λειτουργία των εισαγωγών αέρα, δεν αρκεί να είμαι προσεχτικός μόνο στα λούκια αλλά και στα κενά πλάι στην αντίσταση και στο σωστό στρώσιμο-ποσότητα βαμβακιού.[/justify]


Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1711 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:27 »
ετσι ακριβως....πολυ ωραιο το ποστ σου με εικονες(οπως και πολλα αλλα)

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1712 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:43 »
Πάντως φίλε JoeBarTeam, δεν υπάρχει σωστό και λάθος (από την στιγμή που δεν παίρνεις καμένο). Όλα είναι ανάλογα του αποτελέσματος που αναζητάς και ανάλογα το υγρό πολλές φορές. Εγώ τα κάνω όλα σχεδόν όπως ο φίλος σου με πιο pg-άτα καπνικά που γουστάρω σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα και γεύση και κρατάω και σχετικά χαμηλά την αντίσταση (στην μέση σχεδόν σε σχέση με τις βίδες των πόλων)... Ακόμα και 3άρι πυρήνα μπορει να κάνω αν το θέλω πιο σφιχτό. Το ότι "δεν αναπνέει" δεν ισχύει, ισχύει το "δεν αναπνέει τόσο όσο θα αναπνέει αν κάνεις αυτά που λες". Γιατί ναι μεν πιο μπουκωμένο αλλά η γεύση γίνεται καλύτερη. Θεωρώ ότι όταν είναι "μπουκωμένος" στο βαμβάκι ο χώρος ατμοποίησης, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται προκαλεί και υγρό από το βαμβάκι που δεν ακουμπάει στην αντίσταση να ατμοποιηθεί και να προσθέσει στην γεύση...
Αν θέλω πιο ντουμανάτες καταστάσεις, πιο αεράτο άτμισμα, πιο vg-άτα υγρά κτλ τότε προσέχω να αφήνω λίγο κενό στο βαμβάκι (και πάλι όχι τελείως, απλά να μην το μπουκώνω) από την μεριά που είναι οι πόλοι, ανεβάζω λίγο πιο ψηλά την αντίσταση, λίγο ψαλίδισμα αν κρίνω ότι χρειάζεται κτλ...
Σε οποιαδήποτε περίπτωση βέβαια το στρώσιμο του βαμβακιού και να μην φράξεις τα λούκια είναι τα πιο σημαντικά.
Βασικά είναι και ένας από τους λόγους (πέρα από την 100% απροβλημάτιστη λειτουργεία του) που τον γουστάρω πολύ αυτόν τον ατμοποιητή, γιατί επιτρέπει αρκετό παιχνίδι με το στήσιμό του. Γίνεται από αρκετά τσιγαρίσιος μέχρι αρκετά αεράτος.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1713 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 02:35 »
[justify]Όταν έχω τις εισαγωγές αέρα τέρμα ανοιχτές, αυτόματα σημαίνει πως ζητάω το μέγιστο που μπορεί να αποδώσει σε αέρα ο Cloud. Για να το πετύχω αυτό πρέπει να έχω και το ανάλογο στήσιμο, διαφορετικά δεν θα έχω όσα μπορεί να μου δώσει. Το πιο βασικό όμως για μένα δεν είναι αυτό, είναι πως δεν χτυπάει σωστά ο αέρας την αντίσταση, με αποτέλεσμα να χάνω και σε γεύση και σε όλα τα υπόλοιπα, όπως επίσης, του αφαιρώ τις ρυθμίσεις που μπορεί πραγματικά να κάνει.[/justify]

[justify]Το παράδειγμα με τον φίλο, όταν συγκρίναμε τα 2 στησίματα, είχε -κατά δική του παραδοχή- υποδεέστερο αποτέλεσμα και στους 3 τομείς: γεύση, χτύπημα, ντουμάνι. Όταν μάλιστα προσπάθησε να κλείσει περισσότερο τον αέρα, τότε δεν μπορούσε καν ν' ατμίσει. [/justify]

Ασφαλώς, δεν λέω πως όλα τα παραπάνω είναι η χρυσή αλήθεια τοy σύμπαντος, απλώς μεταφέρω όσα μου έμαθαν και είδα πως λειτουργούν σωστά. 

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1714 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 03:48 »
ΟΚ μάλλον ο φίλος σου κάτι είχε παρακάνει λάθος το οποίο δεν κατάλαβα εγώ, γιατί αυτό που προσπάθησα να περιγράψω ως στήσιμο παρόμοιο με του φίλου σου, σε καμία περίπτωση δεν μου στερεί τις ρυθμίσεις αέρα που μπορεί να δώσει ο ατμοποιητής.
Μωρέ μια χαρά τα λες, προσωπικά αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι δεν είναι απαραίτητα ένα μόνο στήσιμο (και κυρίως αναφέρομαι στο βαμβάκι) που είναι το ιδανικό για τον cloud. Απλά μικρές λεπτομέρειες έχουν ως αποτέλεσμα μεγάλες διαφορές με διαφορετικό αλλά εξίσου καλό ατμιστικό αποτέλεσμα.
π.χ. εγώ λέγοντας "μπουκωμένος" εννοούσα αρκετό ωραίο αφρατεμένο βαμβάκι... όχι στουμπωμένο... τώρα που ξαναβλέπω πιο προσεκτικά την φώτο από το στήσιμο του φίλου, το βαμβάκι του δεν είναι καθόλου καλά απλωμένο στο ντεκ... και δεν φαίνεται αν υπάρχει καν κενό μεταξύ βαμβακιού και αντίστασης στην περιοχή μεταξύ των πόλων και της αντίστασης (αν γίνομαι κατανοητός...) και ίσως δεν περνάει καθόλου αέρας από εκεί... μόνο εσύ το είδες, άρα μόνο εσύ το ξέρεις :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1715 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 11:43 »
[justify]Πράγματι, το είχε παρακάνει. Ήταν μη φυσιολογική η σφιχτή τζούρα που έβγαζε, με ασθενικό ντουμάνι (πολύ αραιό), πράγμα απαγορευτικό για έναν Cloud. Το παραπάνω στήσιμο το έκανα εγώ και είναι από τις πρώτες τζούρες. Χρησιμοποίησα όσα βήματα μού περιέγραψε ο φίλος. Στις πρώτες τζούρες χρησιμοποιούσα μία μικρή οδοντογλυφίδα για ν' ανοιγοκλείνω κατά βούληση τα μικρά ανοίγματα πλάι στην αντίσταση, όπως επίσης κι ένα μικρό κατσαβίδι για να πατάω το βαμβάκι εξωτερικά. [Δεν θέλω να οδηγηθεί πουθενά η συζήτηση, ό,τι περιέγραψα είναι απλή μεταφορά απόψεων. Υπάρχουν κατά πολύ εμπειρότεροι από εμένα ατμιστές (και στο νήμα και στο φόρουμ και παντού), και να πω την αμαρτία μου, κουράστηκα να λέω πως δεν είμαι ελέφαντας. Το θέμα δεν είναι τι είδα εγώ, άρα μόνο εγώ το ξέρω, αλλά τι λειτουργεί σωστά, να το δουν κι άλλοι που τυχόν δεν είδαν μέχρι τώρα ώστε να με διαψεύσουν]. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1716 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:57 »
...ή να σε επιβεβαιώσουν :)
Προσωπικά πάντως σε καμία περίπτωση δεν προσπάθησα να διαψεύσω αυτό που αρχικά περιέγραψες ως "λειτουργικότατο" στήσιμο. Ναι αυτό που περιέγραψες είναι πράγματι ένα πολύ λειτουργικό στήσιμο για τον cloud. Προσπάθησα μόνο να πω ότι γίνεται και αλλιώς αν θες ένα διαφορετικό αποτέλεσμα, πιο σφιχτό, πιο τσιγαρίσιο χωρίς να αφαιρεί από τις ιδιότητες του συγκεκριμένου ατμοποιητή. Τίποτα περισσότερο.

Και φίλε δεν θα οδηγηθεί πουθενά η κουβέντα. Την ίδια λογική έχω και εγώ, ότι εδώ καλό είναι να παραθέτουμε απόψεις για να βοηθηθούμε όλοι. Δεν έχεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, δεν ξέρω γιατί το νιώθεις αυτό και είναι κρίμα... Κουβέντα κάνουμε :) 

Κανείς μας δεν κατέχει μοναδικές αλήθειες, γιατί οι αλήθειες συνήθως δεν είναι μοναδικές :) Παραθέτουμε απόψεις, πράγματα που δοκιμάσαμε και δουλεύουν, εσύ την δική σου, εγώ την δική μου, κ.ο.κ.

Εγώ ξέρεις τι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο νήμα του cloud πάνω από τα μισά posts είναι άσχετα με τον ατμοποιητή και αναλώνονται σε παρεξηγήσεις μεταξύ μας... Γράφεις μια άποψη και αναρωτιέσαι "για να δούμε, ποιος θα παρεξηγηθεί/θα μου την πει αυτή τη φορά"... χαχαχα, λες και υπάρχει λόγος να χαλιόμαστε για την κουβέντα ενός ατμοποιητή, υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα, και άσε που στο τέλος τέλος δεν ξέρω αν όντως υπάρχει τίποτα στη ζωή που αξίζει να παρεξηγείσαι με τους ανθρώπους :) 

Εν κατακλείδι, για να το κλείσουμε (όχι δεν θέλω να έχω την τελευταία κουβέντα, κλείσε το εσύ το θέμα αν θες, προσπαθώ να μην με παρεξηγήσεις γιατί γενικά δεν γουστάρω παρεξηγήσεις και αρπάγματα :) ) το στήσιμο του φίλου σου είναι λάθος και καλά έκανες και το παρέθεσες, μάλιστα με εικόνες επισημαίνοντας τα λάθη του με πρόθεση καλή και μόνο, να γλιτώσεις κόσμο που ακόμα δεν έχει βρει το στήσιμο του cloud. Το στήσιμο που περιέγραψες (κωνικό με ψαλίδισμα) είναι σούπερ, και εγώ έτσι το κάνω συνήθως. Το μόνο που ήθελα ήταν να προσθέσω ότι γίνεται και με ακόμα άλλον ένα τρόπο και δουλεύει δίνοντας ένα πιο τσιγαρίσιο αποτέλεσμα και κατά την υποκειμενική μου αντικειμενικότητα ίσως και πιο γευσάτο. Και προς Θεού (λέμε τώρα...), ούτε εγώ ήρθα να πουλήσω εμπειρία, ένα χρόνο ατμιστής είμαι...

Όλα καλά, το θέμα είναι ένα, ο cloud τα σπάει! :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1717 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 13:02 »
Σωστός, σωστότατος ο φίλος, (κρίμα όμως, κι είχα όρεξη για ξύλο).   ;D

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1718 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:02 »
Το τριγωνικό αφράτεμα στο πάνω μέρος του βαμβακιού, γίνεται κυρίως για να χωράσει άνετα στην καμπάνα και να μην το παρασέρνει στο άνοιγμα-κλείσιμο των υγρών. 
Το κενό στο κάτω μέρος του στησίματος που βοηθάει την καλύτερη κυκλοφορία του αέρα, πράγματι επηρρεάζει και την ατμιστική εμπειρία στον cloud. 

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1719 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:14 »
επισης νομιζω(μπορει να κανω και λαθος)οτι καλυτερο αποτελεσμα δινει με τις σπειρες ανοιχτες και οχι κολημενες,την καλησπερα μου σε ολους

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1720 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:51 »
Έτσι το προτιμώ και εγώ Γιάννη, ελαφρώς ανοιχτές, δηλαδή προσωπικά ίσα να μην ακουμπάνε η μια την άλλη...

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1721 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 16:25 »
ετσι εχω παρει Αντρεα πιο πολυ ντουμανι και καλυτερη γευση,βεβαια ειπαμε γουστα ειναι αυτα οπως ολα στην ζωη

Αποσυνδεδεμένος ciumel

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1722 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 00:01 »

[justify]Σήμερα, είχα μαζί μου τον Cloud, κάπου μέσα στη μέρα, μίλησα με φίλο όπου άτμιζε κι αυτός με Cloud. Επάνω στην ανταλλαγή γεύσεων διαπίστωσα πως ο δικός του ήταν με πολύ σφιχτή τζούρα, αν και είχαμε και οι 2 τέρμα ανοιχτό τον αέρα. Επάνω στη λύση τού μυστηρίου διαπίστωσα πως δεν άφηνε ποτέ τα 2 κενά (κόκκινα σημάδια στην παρακάτω εικόνα) ώστε να αναπνέει το στήσιμό του. Η δε αντίσταση ήταν πνιγμένη στο βαμβάκι και δεν ακολουθούσε ποτέ το λειτουργικότατο στήσιμο με αφράτο το βαμβάκι / μύτη προς τα πάνω (κόκκινη πυραμίδα στην εικόνα), εκτόνωση εκεί που χρειάζεται το βαμβάκι (ψαλίδισμα). Τα λέω όχι από εξυπνάδα ούτε από βαριά εμπειρία, απλώς ακολουθώ κι εγώ βήματα πιο έμπειρων ατμιστών. Αν θέλω πυκνότατο ατμό, και σωστή λειτουργία των εισαγωγών αέρα, δεν αρκεί να είμαι προσεχτικός μόνο στα λούκια αλλά και στα κενά πλάι στην αντίσταση και στο σωστό στρώσιμο-ποσότητα βαμβακιού.[/justify]


ερωτηση απειρου σχετικα απο επισκεαυασιμους..
στη τριτη φωτο σου λες οτι εκει που εχεις τους κυκλους,θα επρεπε να υπαρχει κενο μεταξυ βαμβακιου και αντιστασης;
κι αν ναι γιατι αυτο;
ισχυει να φανταστω για ολους τους ατμο αυτο;
σορυ για το παιδεμα αλλα ειπαμε,απορια απειρου..

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1723 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 00:16 »
Στην ουσία προσπαθείς να κρατάς μια τυπική απόσταση μεταξύ βαμβακιού και τρύπας εισαγωγής του αέρα στο στήσιμο σου, και στον αέρα επιτρέπεις να εισέρχεται πιο ελεύθερα, και τις πιθανότητες για διαρροές μειώνεις.. ;)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1724 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 00:23 »
Aναλογα την κατασκευη του καθε ατμοποιητη,στον στον cloud(αν και δεν εχω τον αυθεντικο) υποθετω  καλο ειναι να υπαρχει αυτη η καμπυλη στο βαμβακι μας εκτος απο τους λογους που ανεφεραν τα παιδια αλλα ισως και για αποφυγη διαρροων.

Δηλαδη να μην επιτρεψουμε στο υγρο να περασει στην εισαγωγη αερα της ατιστασης .

Επισης εκτος απο το να ''αναπνει'' η φυτιλοαντισταση μας κανοντας καμπυλη στο βαμβακι αρα να υπαρχει αποσταση απο τον αερα που χτυπα την αντισταση,

επισης συγκρατει περισσοτερο υγρο στα σημεια που βρισκονται εκτος των τελευταιων σπειρων την αντιστασης και εχουμε καλυτερη τροφοδοσια.

Και εγω ειμαι παντα με αποστασεις στις σπειρες,τωρα αυτα ειναι προσωπικη μου γνωμη οποτε δοκιμαζεις και οτι σου αρεσει το κρατας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364