vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Κανείς δεν έχει συγκεκριμένες αποδείξεις για τις τυχόν βλαβερές επιδράσεις του ατμίσματος σε διάφορες συνθήκες. Λογικά σκεπτόμενος όμως, όλο και κάποια επίδραση θα έχει, δεν είναι βουνίσιος αέρας :hmmm:
Αυτό που λένε όλοι οι ειδικοί νομίζω είναι ότι χρειάζεται όπως σε όλα τα πράγματα να έχουμε ένα μέτρο, παν μέτρον άριστον που έλεγαν και οι πρόγονοι μας.
Πως λέμε, φάε και κανένα κοψίδι αλλά όχι κάθε μέρα και συνδύασε το με λαχανικά, όσπρια, κτλ? Έτσι και με το άτμισμα, κάνε και την πλάκα σου με clapton και άλλα εξωτικά στησίματα σε πολλά W για ντουμάνια, αλλά κατά κύριο λόγο άτμιζε σε πιο "νορμάλ" συνθήκες ειδικά αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία για τις επιπτώσεις αυτού που κάνεις.
Επίσης να πω κάτι και για τα πολλά ή λίγα W. Δεν υπάρχει από μόνος του αυτός ο όρος αλλά είναι συνυφασμένος με την αντίσταση που χρησιμοποιούμε και τον αέρα που έχει ο κάθε ατμοποιητής. Για παράδειγμα, τα 15W είναι πολλά για μια αντίσταση 1.2Ω με 0.2mm kanthal σε phenomenon, αλλά τα 40W είναι λίγα για διπλή SS 0.32mm στα 0.4Ω σε velocity.
Όποιος τηρεί τον κανόνα του μέτρου είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν εκτίθεται σε μεγάλους κινδύνους.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Είμαι από τους αρκετούς που δεν τους νοιάζουν όλα αυτά. Δεν ξέρω αν πράττω καλώς ή κακώς, αλλά φαντάζομαι θα το δείξει η ιστορία. Υποσυνείδητα, φυσικά και με νοιάζουν. Όχι τόσο για το πόσο και αν κάνω κακό σε μένα, όσο για το πως θα χρησιμοποιηθούν τέτοιες πληροφορίες από τους πολέμιους του ητ. Πάω να ρίξω και μια ματιά στο βιντεάκι του Ρένου.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Α
« Απάντηση #633 στις: Μαρτίου 17, 2016, 13:01 »
Τυχαιο λετε να είναι που ολο και περισσοτεροι αρχιζουν και κατασκευαζουν ατμοποιητες με κεραμικες αντιστασεις?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγώ θα το πω μόδα φίλε μου, οι κατασκευαστές πάντα κάτι ψάχνουν για να δημιουργήσουν νέες αγορές και να δυναμώσουν τις πωλήσεις τους, κάτι σαν το TC (που μόνο κατ' όνομα είναι TC) και πάρε νέα σύρματα, πάρε ατμοποιητές που δεν σκαμπανεβάζουν την αντίσταση, πάρε νέα μοντάκια, κοκ.

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
 Δείτε το ,με δυο λέξεις τα λέει όλα ο γιατρός μας.Εδώ ναι..απλά και κατανοητότατα Εδώ ναι ΝΙΚΆΜΕ!!επιτέλους και σε ένα μεγάλο κανάλι σωστά λόγια..Απλό? απλούστατο που έλεγε και σε μια ελληνική ταινία η Μάρω Κοντού.Από κει και πέρα συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα των άνωθεν λεγομένων.Έλεος,αν είναι κάτι σαν νοήμον νους να με νοιάζει( το νοήμον σε παρένθεση για μένα :) ) επί της εκατό είναι τι στην ευχή του Μανιτού έχουν αυτά τα υγρά που ατμίζω ,πασαλείβομαι,μου κάθονται στην γλώσσα ,καταπίνω κλπ κλπ.Ας επικεντρωθούμε εκεί ,κάτι που και ελέγχετε εύκολα αν θελήσουν,και μπορούμε να πιέσουμε για καλύτερη ποιότητα και λιγότερα βλαβερά βλαμενίδια σταγονίδια και όλα τα εις ίδια.Πάω να βάλω μια κατσαρόλα με νεράκι και φασκόμηλο στην κατσαρόλα,να σκεπαστώ με μια πετσέτα  να ντουμανιάσω,όσο έχει υγρό μέσα μόνο καλό θα μου κάνει ο ατμός.Αν προσθέσω αρσενικό,θειάφι για ράντισμα που έχω για τα αμπελάκια μου,λίγο καμένη βαλβολίνη από το σασμάν της γουρούνας μου,και μια τζούρα από Έλληνα πολιτικό την έκατσα την βάρκα.Αν αφού τελειώσουν όλα αυτά και μείνει στεγνός ο πάτος της κατσαρόλας και έχω επιβιώσει το ζόμπι ,αφήσω να πυρώσει και ο πάτος και αρχίσω της τζούρες από αλουμινοαμιαντονικελοσιδεροτιτανιο ,εε τότε καλά κρασιά και σε μένα ευχές για το καινούργιο κεφάλι που θα εχω ,αφού μου σβαρνίσει την κατσαρόλα η γυναίκα,ΑΠΛΌ? Απλούστατο .Καλή σαρακοστή σε όλους και πάνω από όλα χαμόγελο.

 ΑΑΑ!!! και ένα ακόμα ΕΛΕΟΣ..Για καθυστερημένους μας έχει κάποιος που κατά τα άλλα συμπαθώ και λέει πολλά σωστά. να πυρώνουμε πχ το Kanthal ενώ ατμίζουμε.Μιλάμε για πριν ορέ Φίλε .Για ΠΡΙΝ.ΜΌΝΟ.Όχι κατά την διάρκεια του ατμίσματος..ΕΕΕ μα πιααααα.Η ΗΜΙΜΆΘΕΙΑ είναι χειρότερη από την αμάθεια.Η ΗΜΙΜΆΘΕΙΑ σκοτώνει.
Και προσωπικά ατμίζω σε Kanthal 10-12 watt 1.5 ωμ αντίσταση ενώ σε νικέλιο άντε 15-16 watt στους 190-200-αντε 220 Κελσίου,με έλεγχο θερμοκρασίας ,υγρασίας εφορίας, ml.καθώς και με το απόλυτο γκατζετ ( πρόσθετο στο vtc mini ) τον έλεγχο πεθεράς.ΑΠΛΆ στα κόβει όλα τα βλαβερά,Μετά εσύ απλώς κόβεις τις φλέβες σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2016, 16:35 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Ρε παιδες να κανω μια ερωτηση επειδη ψαχνομαι τελςυταια με το mesh! Αφου δεν κανει να πυρωνουμε το coil στο mesh ππυ ειναι απαραιτητο το πυρωμα δεν τπαρχει θεμα? Κι αυτο ατσαλι δεν ειναι...

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
 Μα δεν λέμε ούτε ότι κάνει, ούτε ότι δεν κάνει να πυρώνουμε το coil...
Κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς επιδράσεις έχει και το ένα αλλά και το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Ο δοκτωρ ειπε οτι δεν κανει αρα το mesh ειναι ανθυγιεινο...

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδες να κανω μια ερωτηση επειδη ψαχνομαι τελςυταια με το mesh! Αφου δεν κανει να πυρωνουμε το coil στο mesh ππυ ειναι απαραιτητο το πυρωμα δεν τπαρχει θεμα? Κι αυτο ατσαλι δεν ειναι...

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείτε, όσο πιο πολύ το καις τόσο περισσότερες πιθανότητές να παραχθεί εξασθενές χρώμιο.
Οι ανησυχίες για το mesh υπαρχουν εδω και χρονια, το SS για δημιουργία πηνίου βγήκε τώρα τελευταία με το TC.
 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ρε παιδες να κανω μια ερωτηση επειδη ψαχνομαι τελςυταια με το mesh! Αφου δεν κανει να πυρωνουμε το coil στο mesh ππυ ειναι απαραιτητο το πυρωμα δεν τπαρχει θεμα? Κι αυτο ατσαλι δεν ειναι...

Κώστα, δεν υπάρχει απάντηση σ' αυτό, ούτε κάποια επιστημονική τεκμηρίωση ακόμη. Εγώ πάντως στήνω τον nextgen χωρίς φόβο και πάθος και ο καθένας κάνει ότι κρίνει ο ίδιος σωστό. Ίσως η οξείδωση του σύρματος με το πύρωμα, αποδειχθεί βλαβερή, ίσως όμως και το αντίθετο. Στην αναμονή λοιπόν. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Καλα κι εγω ακομα κανω microcoil... Απλα το ρωτησα πως κ δεν εχει ακομα στοχοποιηθει ο genesis...

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Η έκφραση "ατμιζω σκουριά", αν την έχεις ακουστά, λόγω mesh βγήκε!


Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Συγνώμη που το παραθέτω πάλι άλλα το διόρθωσα λίγο ορθογραφικά,και μεταφραστικά,και το βάζω ξανά για να καταλάβουμε πως προς το παρόν το θέμα είναι πιάσε το αυγό και κουρεψέτο .Ανεβασμένο Αμερική  από άτομα που όπως λένε τουλάχιστον έχουν σπουδάσει μεταλλουργεία,με αρκετή δόση επιστημονικής τεκμηρίωσης.ΙΣΩΣ.
Η θέρμανση λοιπόν του  Kanthal  ίσως είναι ένα  πολύ χρήσιμο πράγμα. Θα πρέπει να θερμάνουμε το Kanthal coil μας για να το κάνουμε ασφαλέστερο.. Κατ 'αρχάς, μπορείτε να καταργήσετε μολύνσεις  που ο  διαλύτης δεν μπορεί να τους αφαιρέσει τόσο καλά όσο η ξηρή καύση. Δεύτερον, θα σχηματίσει καλό προστατευτικό στρώμα σε ένα σύρμα.Η λεπτή κλίμακας επικάλυψη  οξείδιο του αλουμινίου που προκαλείτε από την  θέρμανση είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μέσον στην προστασία του πηνίου από την περαιτέρω οξείδωση, ιοντική διάχυση και χημική έκλυση.Χρησιμεύει για να βοηθήσει να σφραγίσει την επιφάνεια της σπείρας, την παγίδευση και την προστασία του σιδήρου, αλουμινίου και χρωμίου κάτω από αυτό.
ΔΕΝ γνωρίζω προσωπικά,Δεν το έχω σπουδάσει το θέμα,οπότε δεν μπορώ να πω σωστό η' λάθος.Έτσι το πάω χαλαρά μέχρι να ΤΕΚΜΗΡΙΩΘΕΊ το μεν η' το δε.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καλό ήταν να έβαζες και την πηγή της πληροφορίας για να μπορούμε να διαβάσουμε και το πρωτότυπο αλλά και ποιοι είναι αυτοί που το γράφουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix