vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, Jorge, camber

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Δεν θα πω κάτι παραπάνω πέρα του ότι έχει απαντηθεί το ερώτημα σου σε προηγούμενη σελίδα. Γενικά, υπάρχει και το google  ;)
Στην κυριολεξια εχει δικιο για τ μορια οκ ,αλλα αποτελουνται (τα μεταλλα) απο ατομα,που εχουν μια δομικη συσταση,ετσι και αλλιως ο δοκτωρ δεν μιλησε για μορια,οποτε βιαστικα να βγαλω συμπερασμα για τον μεταλλουργο..

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα παντως μου κάνει και κάτι άλλο εντύπωση. Και οι ηλεκτρόνιο φουρνοι είναι φτιαγμένοι απο kanthal απο όσο ξέρω και όμως η θερμοκρασία στο εσωτερικό τους είναι μεγάλη. Δε θα ήταν περίεργο να ψηναμε σε αυτούς αν ήταν επικίνδυνο?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Μη ξεχνουμε κατι πολυ βασικο που τονισε και ο γιατρος. Στην περιπτωση του ΗΤ το κανθαλ ερχεται σε συνεχη και αμεση επαφη με το υγρο πραγμα που πολυ πιθανο να προκαλει διαβρωση και στη συνεχεια εισπνεουμε τον ατμο που παραγεται απο την επαφη του κανθαλ με το υγρο λειτουργωντας ως "διαβιβαστης" (ο ατμος) και ποιος ξερει τι εχει αυτο ως αποτελεσμα... Ο,τι ειπωθηκε στο ecf και εδω σχετικα με τις ιδιοτητες του κανθαλ ισχυει για τη χρηση του σε αλλες συνθηκες και τιποτε δεν εχει μελετηθει οσο αφορα τη συμπεριφορα του σαν αντισταση στο ΗΤ. Αρκει να αναφερω οτι στη σελιδα του κανθαλ που αναφερθηκε και προηγουμενος συνατμιστης αναφερεται οτι ακομη και η επαφη με τον ιδρωτα των χεριων μπορει να προκαλει τη διαβρωση του και τη μειωση διαρκειας ζωης του. ==> "Corrosive or potentially corrosive constituents can considerably shorten wire life. Corrosion can be caused by perspiring hands, mounting or supporting materials or other contamination."

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
An καταλαβαινω σωστα ο τυπος ο οποιος αυτοαποκαλειται μεταλλουργος λεει οτι τα μεταλλα δεν εχουν μοριακη δομη?υπαρχει κατι τετοιο στην φυση?πως να τον πιστεψω οταν ξεκινα με αυτην την μπαρουφα,εκτος εαν καταλαβαινω κατι λαθος η θελει να πει κατι αλλο..

ο τυπος εχει καλο βιογραφικο περα απο πρωην μεταλλουργος (παλι συμφωνα με τον ιδιο) που τον κανει αρκετα ειδικο να μιλησει για το θεμα..
Παράθεση
I am a closeted PhD in metallurgy (10+years), have masters in physics, now work at a university doing research in biomedical field (10+ years) – papers, h-index, etc.

Φυσικα ολοι στα φορουμ δηλωνομαστε κατι χωρις αποδειξεις του τι ειναι ο καθενας (ανωνυμια μεσω ψευδωνυμου) αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον λογο να μην τον πιστεψω

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
An καταλαβαινω σωστα ο τυπος ο οποιος αυτοαποκαλειται μεταλλουργος λεει οτι τα μεταλλα δεν εχουν μοριακη δομη?υπαρχει κατι τετοιο στην φυση?πως να τον πιστεψω οταν ξεκινα με αυτην την μπαρουφα,εκτος εαν καταλαβαινω κατι λαθος η θελει να πει κατι αλλο..
Διάβασα αυτή την απάντηση. Άνοιξα νέο tab στο browser. Μου πήρε 35" να πληκτρολογήσω "δομή μετάλλων", να ανοίξω 2 λινκ και να διαβάσω επί τροχάδην τις πρώτες βασικές φράσεις και δω κάτι εικόνες. Δεν έμαθα σε 35" τα πάντα για την δομή των μετάλλων.
Αλλά μου πήρε λιγότερο από όσο σου πήρε να το γράψεις αυτό.
Αν δεν έχεις ιδέα για κάτι και δεν έχεις καμία διάθεση να μάθεις γι αυτό τότε το να σχολιάζεις (και μάλιστα με τόσο απόλυτη σιγουριά) κάνει κακό σε εμάς που μπαίνουμε εδώ για να ανταλλάξουμε πληροφορίες για την υγεία μας.
Ας παίρνει ο καθένας την ευθύνη αυτού που γράφει.

Εμένα παντως μου κάνει και κάτι άλλο εντύπωση. Και οι ηλεκτρόνιο φουρνοι είναι φτιαγμένοι απο kanthal απο όσο ξέρω και όμως η θερμοκρασία στο εσωτερικό τους είναι μεγάλη. Δε θα ήταν περίεργο να ψηναμε σε αυτούς αν ήταν επικίνδυνο?
Δεν ξέω αν έχει δίκιο ο γιατρός (όσο διαβάζω τόσο διχασμένος μένω) αλλά δεν ισχυρίζεται γενικά πως το Kanthal είναι επικίνδυνο υλικό. Υποστηρίζει πως μπορεί να είναι επικίνδυνο όταν πυρώνει και μετά ατμίζουμε.
Ατμίζουμε= θερμαίνεται το σύρμα μουσκεμένο σε υγρό το οποίο ατμοποιεί κι εμείς ρουφάμε τους ατμούς κάθε τόσο.
Επικίνδυνο= μπορεί να απορροφούμε με την τζούρα τόσο μέταλλο που η μόνιμη χρήση να είναι αθροιστικά κακή για την υγεία.

Δεν βλέπω καμία σχέση με τους φούρνους ή με οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός από το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ το συσχετισα μονο λόγω του οτι ψήνουμε φαγητό σε περιβάλλον όπου αιωρουνται μέταλλα αν ισχύει αυτό. Δεν είπα οτι ατμιζουμε με τον φουρνο σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ναι, ήσουν σαφής, δεν υπάρχει θέμα.
Αλλά κι εγώ δεν μπορώ να το πω πιο καθαρά...
Λέει ο Δρ. Φαρσαλινός (τα bold δικά μου):
Παράθεση
Τα coils αυτά δεν έχουν φτιαχτεί για να ποτίζονται με υγρό, να εξατμίζεται το υγρό πάνω τους και να το εισπνέει ο χρήστης ακριβώς πάνω από το coil. Επίσης, να ξέρετε πως τα υγρά πολλές φορές προκαλούν διαβρωτικές φθορές στα μέταλλα.
Δεν τέθηκε ποτέ θέμα με την γενικότερη χρήση των μετάλλων όταν πυρώνουν. Οπότε δεν έχουν θέμα οι φούρνοι, οπότε δεν θα το ξέραμε από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Οκ. Περισσότερο το είπα σκεπτόμενος το οτι χαλάει η δομή του και όχι λόγω υγρού. Σαφείς και οι δύο :).

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Διάβασα αυτή την απάντηση. Άνοιξα νέο tab στο browser. Μου πήρε 35" να πληκτρολογήσω "δομή μετάλλων", να ανοίξω 2 λινκ και να διαβάσω επί τροχάδην τις πρώτες βασικές φράσεις και δω κάτι εικόνες. Δεν έμαθα σε 35" τα πάντα για την δομή των μετάλλων.
Αλλά μου πήρε λιγότερο από όσο σου πήρε να το γράψεις αυτό.
Αν δεν έχεις ιδέα για κάτι και δεν έχεις καμία διάθεση να μάθεις γι αυτό τότε το να σχολιάζεις (και μάλιστα με τόσο απόλυτη σιγουριά) κάνει κακό σε εμάς που μπαίνουμε εδώ για να ανταλλάξουμε πληροφορίες για την υγεία μας.
Ας παίρνει ο καθένας την ευθύνη αυτού που γράφει.
Δεν ξέω αν έχει δίκιο ο γιατρός (όσο διαβάζω τόσο διχασμένος μένω) αλλά δεν ισχυρίζεται γενικά πως το Kanthal είναι επικίνδυνο υλικό. Υποστηρίζει πως μπορεί να είναι επικίνδυνο όταν πυρώνει και μετά ατμίζουμε.
Ατμίζουμε= θερμαίνεται το σύρμα μουσκεμένο σε υγρό το οποίο ατμοποιεί κι εμείς ρουφάμε τους ατμούς κάθε τόσο.
Επικίνδυνο= μπορεί να απορροφούμε με την τζούρα τόσο μέταλλο που η μόνιμη χρήση να είναι αθροιστικά κακή για την υγεία.

Δεν βλέπω καμία σχέση με τους φούρνους ή με οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός από το άτμισμα.
Ρε συ μολις δυο μηνυματα πιο κατω παραδεχομαι οτι εβγαλα γρηγορο συμπερασμα,το ιδιο γρηγορο συμπερασμα εβγαλε και ενας φιλος μια σελιδα πισω,προφανως φταιγαμε εμεις που αντιληφθηκαμε κατι αλλο πιο γενικο και ισως η απλουστευμενη διατυπωση του (δεν μπορει και οι δυο να μαστε τοσο χαζοι),εσενα τωρα που σου πηρε τοσο λιγο να μαθεις τα βασικα πες μου σε παρακαλω, σε τι σου χρησιμευσε η διαπιστωση οτι οι δεσμοι των μεταλλων δεν ειναι σε μοριακο επιπεδο αλλα σε ατομικο?μηπως μιλησε ο δοκτωρ για μορια?...η μηπως σου εκανα κακο που χαρακτηρισα εναν αγνωστο μπλογκερ?μαλιστα τον χαρακτηρισμο τον ανακαλεσα.η μηπως απλα ηθελες να μου την πεις?...ελεος..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2015, 23:07 από FINIX »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ένα σημαντικό νήμα κοντεύει να γίνει κατά το 1/3 άχρηστο από υστερίες, άσκοπα γκάζια και ατάκες που πετάγονται επειδή δεν τσεκάρουμε πριν γράψουμε. Έβγαλες συμπέρασμα χωρίς γνώσεις, την είπες σε κάποιον που έδωσε καλή πληροφορία και... δεν είχες διαβάσει ούτε μια σελίδα πίσω.
Ήθελα να σου πω πως αυτό κάνει 500 ανθρώπους που θα διαβάσουν το νήμα να μπερδευτούν περισσότερο.
Το δικό μου ψάξιμο με βοήθησε να καταλάβω πως ο "μεταλλουργός" είχε σοβαρά πράγματα να πει. Αν άκουγα εσένα δεν θα το ήξερα. Δεν αποκάλεσα κάποιον χαζό.

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Το θεμα ειναι οτι ανακαλεσα,αλλα εσυ απλα ηθελες να μου την πεις,δικαιωμα σου..δεν την ειπα σε αυτον που εδωσε την πληροφορια αλλα στον συντακτη,ο φιλος που εδωσε την  πληροφορια μου ειπε οτι εχει απαντηθει πιο πισω,μονο συ βρηκες θεμα..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2015, 23:20 από FINIX »

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
off topic αλλα bigsur σε παρακολουθω πολλες φορες οτι εισαι ετοιμος να βγαλεις μαχαιρια- ειδικα σε νεους στο φορουμ μαλλον γιατι εκει σε παιρνει-και αναλλωνεσαι στο να γραψεις ολοκληρα σεντονια ως απαντησεις βαζοντας παραθεσεις απο αλλους...δεν τολμαει καποιος νεος να εκφερει εστω με οχι σωστο τροπο μια σκεψη ή αποψη και ξαφνικα πεταγεσαι απ το πουθενα να του''την πεις''...γνωμη μου παντα απο εναν νεο στο φορουμ και με σεβασμο στο λεω ξεκαβαλα λιγο..

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Ωχ έρχεται πόλεμος.

Το είχα φανταστεί και έτσι έγινε.
Όσο ο δοκτορ λέει λόγια καλά που μας συμφέρουν είναι ο καλύτερος και όλα καλά.
Τώρα που είπε κάτι που δεν σας αρέσει (εμένα δεν με ενδιαφερει ατμιζω με έλεγχο θερμοκρασίας ) ψάχνετε googlaρετε να τον βγάλετε λάθος.   Πλάκα έχει συνεχίστε Εληναρες μου

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε υπαρχουν και χειροτερα απο τις αψιμαχιες των Ελληναρων,ο Αγγλος τουριστας στην Κω δυσφορει και χαλαει η αισθητικη του γιατι του κρυβει την θεα ο εξαθλιωμενος προσφυγγας,τελος το off topic απο εμενα...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1106616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro