vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, grag, Ηρακλης, Doubt, dvelev, yorgoss

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Μια off topic παρατήρηση μόνο .
Βλέπω οτι το χιούμορ σπανίζει η δεν είναι ιδιαίτερα ανεκτό στο φόρουμ .
Ως νέος (οχι ηλικιακά με πίεση ,χοληστερίνη και ζάχαρο ) λοιπόν θα συμμορφωθώ προς το σοβαρόν των ποσταρισμάτων .
Απλά αναρωτιέμαι ο καταιγισμός ποστ για νέα μοντάκια γίνεται δια λόγους υγείας  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868

Ως νέος...

...ξεκίνα από εδώ...

Καλό το χιούμορ αλλά προσέξτε ΠΟΥ το κάνετε

και συνέχισε και με τους υπόλοιπους

ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ (FAQ)- ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

Που ξέρεις μπορεί να βρεις ενδιαφέροντα πράγματα που δεν τα ήξερες... αλλά και δεν τα ρώταγες... :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
προσοχη σε τι??

Υποθέτω ότι εννοεί πως όταν βάζεις το πηνίο κάτω από το νερό, να προσέχεις να μην πέσει νερό στη βάση ή στο ίδιο το mod,
αλλά με σταθερές κινήσεις να βρέχεται μόνο το σύρμα :dontknow:
Μέχρι τώρα το έκανα κι εγώ αυτό, βρέχοντας και πυρώνοντας 5-6 φορές,
αλλά ΟΧΙ πατώντας το fire ενώ ταυτόχρονα να πέφτει νερό στην αντίσταση, όπως πρότεινε ο φίλος, ακριβώς γιατί φοβόμουν το βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Πως ξέρουμε ότι όταν το νερό "σβήνει" την αντίσταση δεν αφήνει πάνω της κατάλοιπα που ατμίζοντάς τα κάνουν το σύνολο ακόμα πιο βλαβερό απ'ότι η ίδια αντίσταση πριν πλυθεί με αυτό; Ποιος είναι 1000% σίγουρος για το νερό που τρέχει στη βρύση του και για το δίκτυο γενικότερα;

Όλα τα παραπάνω για το χιούμορ που ζητήθηκε νωρίτερα. :D

Πλάκα θα έχει να άνοιξα νέο κύκλο επεισοδίων με αυτό..

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Ευκολάκι.
Το επιβεβαιώνει και ο Λεπά

:laugh1::laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχήν αρχικά πρέπει να δούμε αν γίνεται αυτό, δηλαδή αν σε αφήνει το μοντ ή το θεωρεί βραχυκύκλωμα. Δεύτερον, αν σε αφήνει, θα πετάει όντως τα σκουπιδάκια πάνω από την αντίσταση ή όχι διότι εφόσον δεν πυρώνει, δεν κάνει και κάτι? Π.χ. όταν πυρώνεις την αντίσταση και φυσάς, τότε όσο φυσάς δεν πυρώνει και δεν κάνει κάτι. Επομένως όσο είναι κάτω από το νέρο και εφόσον λειτουργέι το fire button, θα κάνει τη δουλειά που θέλουμε? Προσωπικά θα το δοκιμάσω αύριο που θα αλλάξω βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Εγω παντως με ΣΠΡΕΥ ΝΕΡΟΥ (=νερο + αερας υπο πιεση), με τον ατμοποιητη στο χερι και οχι πανω στο μοντακι, και μαλιστα σε λειτουργια ( ??? ??? ?!!!!!!) (νερο + κυκλωμα/ρευμα = ΜΠΕΛΑΣ :βραχυκυκλωμα, παροδικο η' περισσοτερο μονιμο, οσο και να προσεξεις καποια στιγμη θα γινει με απροβλεπτα αποτελεσματα)  και υστερα καλο ΣΤΕΓΝΩΜΑ με αερα υπο πιεση , αποτελεσμα να μη καθαρισει σχεδον τιποτα.


Απο εκει και περα επειδη τα πραγματα ξεφευγουν κι αλλο, οπως ειχα προβεψει και στις πρωτες σελιδες του νηματος :(  ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:


1) Για να αποφυγετε την φυσικη οξειδωση του συρματος (πυρωμα) που πιθανον ειναι κακη, ριχνετε νερο σε μια αντισταση που καιει για να εξασφαλισετε μιασιγουροτατη χημικη οξειδωση? :wall:
2) Η μακα της αντιστασης μειωνει την αποδοση της, και την απολαυση του ατμισματος.
 Στην υγεια ομως κανει κακο η' λειτουργωντας σαν επενδυση στο κακο (υποτιθεται) συρμα κανει καλο? ??? ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 15:12 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Τι λέτε μωρέ ξεμωραθήκατε; :idiot1:
Να βάλουμε το μοντ κάτω απο την βρύση και να πατήσουμε και το κουμπί; :idiot1:
Και επειδή κάποιος το έκανε θα πρέπει να το γράφουμε έτσι ελεύθερα εδώ μέσα; :idiot1:
Και άμα πάει να το κάνει κάποιος με μηχανικό μόντ και καεί ζωντανός τι θα του πείτε μετά; :wall:


Ήμαρτον ρε παιδιά, ήμαρτον!!!

Συμφωνώ αυτές είναι αντιδράσεις πανικού. Και καλύτερα από εδώ και στο εξής να επιλέγουμε υγρά πιο φιλικά ως προς τις αντιστάσεις για να μην σετάρουμε ή καθαρίζουμε τόσο συχνά.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Επειδη εγω, ως αραιος επισκεπτης πλεον, δεν το εχω ξαναδει...

για πες μου... προσοχη σε τι??

βραχυκυκλωνει ή οχι ο καθαρισμος αυτος? Υπαρχει κατι αλλο?

οκ! να προσεξω... αλλα τι να προσεξω να κανω ή να μην κανω..

το προβαρι σταματα να δινει ρευμα στο βραχυκυκλωμα (οπως εχω πολλες φορες δει και με τα ματια μου) αλλα με νερο δεν εχω παιξει

(χθες εκανα καθαρισμο τελευταια φορα.. οποτε θελω να ξερω αν θα το δοκιμασω στην επομενη)


Δημήτρη... αυτό το είχε κάνει και συνατμιστής παλαιότερα και το είχε προτείνει...


Όταν ακόμη βρισκόμασταν και με εσένα στα διάφορα νήματα.


Και είχε γίνει κουβέντα, ότι θέλει προσοχή ειδικά με τα μηχανικά μοντ...


Εξάλλου δεν λέω κάτι περίεργο :)


Ρεύμα και νερό δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός...
Οπότε μάλλον πρέπει να τηρούνται τουλάχιστον τα βασικά.


Στην τελική αν δεν μας νοιάζει ο εαυτός μας, ας ΜΗΝ το κάνουμε για να μην χαλάσουμε ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ το μοντάκι μας :)) .


Δεν είμαστε μόνο παλαιότεροι εδώ... υπάρχουν και άτομα που μπήκαν "χθες". Μπορεί λοιπόν κάποιος χωρις να γνωρίζει το τί μπορεί να συμβεί να το δοκιμάσει, και μεταξύ μας στην τελική να χώσει και το μοντ από κάτω από το νερό για να καθαρίσει (με την ευκαιρία) και αυτό... ;)


Το ότι εσύ και εγώ και κάποιοι άλλοι μπορεί να ξέρουν, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να συμβεί το "τυχαίο" ακόμη και σε μας.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Τι λέτε μωρέ ξεμωραθήκατε; :idiot1:
Να βάλουμε το μοντ κάτω απο την βρύση και να πατήσουμε και το κουμπί; :idiot1:
Και επειδή κάποιος το έκανε θα πρέπει να το γράφουμε έτσι ελεύθερα εδώ μέσα; :idiot1:
Και άμα πάει να το κάνει κάποιος με μηχανικό μόντ και καεί ζωντανός τι θα του πείτε μετά; :wall:


Ήμαρτον ρε παιδιά, ήμαρτον!!!
το νημα λεει πως υπαρχει ενδεχομενος κινδυνος αν πυρωνουμε την αντισταση και καθως πολλοι απο εμας το κανουμε για τον καθαρισμο, καποιο μελος ανεφερε οτ ο δικος του τροπος (νερο και πατημα) του καθαριζει την αντισταση..

Εχοντας στο μυαλο μου πιθανα βραχυκυκλωματα δεν το ειχα ποτε δοκιμασει.. αλλα την εμπειρια καποιου δεν την αποριπτω χωρις σκεψη/συζητηση.

Και ναι.. φυσικα και μιλαμε ελευθερα..

και προσπαθω να δω 2η και 3η γνωμη και εμπειρια πανω σε αυτον τον τροπο..

Το προβαρι μου, οπως ειπα και πριν, δεν θα δωσει ρευμα σε περιπτωση που θα νιωσει βραχυκυκλωμα.. ενω ηδη μετα το πλυσιμο που του κανω μεχρι ωρας..ειναι ηδη βρεγμενο το ντεκ/συρμα (εστω και λιγο) οταν του κανω dry burn.. αρα δεν ειμαι μακρια..

Το θεμα μου ειναι¨αν δουλευει και αν καθαριζει..

Αρη.. περιμενω νεα σου αν το δοκιμασεις.. εγω σε μερικες μερες θα ξαναμπω στην διαδικασια..

Και αν αυτο δουλευει και καθαριζει..τοτε και γω μεσα στο κλιμα των ημερων...

..να μην το "καιω το συρμα"...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κυρίες και κύριοι, νομίζω ότι πρέπει να αφήσουμε τη συζήτηση περί βραχυκυκλωμάτων και καθαρισμού MC για άλλα θέματα. Ας επιστρέψουμε στη συζήτηση περί πυρώματος του σύρματος.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Τι λέτε μωρέ ξεμωραθήκατε; :idiot1:
Να βάλουμε το μοντ κάτω απο την βρύση και να πατήσουμε και το κουμπί; :idiot1:
Και επειδή κάποιος το έκανε θα πρέπει να το γράφουμε έτσι ελεύθερα εδώ μέσα; :idiot1:
Και άμα πάει να το κάνει κάποιος με μηχανικό μόντ και καεί ζωντανός τι θα του πείτε μετά; :wall:


Ήμαρτον ρε παιδιά, ήμαρτον!!!

Όχι Δήμο δεν ξεμωραθήκαν...

Άγνοια έχουν περί ηλεκτρονικών και νομίζουν ότι είναι παιδικά παιχνιδάκια οι μπαταρίες που χρησιμοποιούμε

Όπως είπώθηκε και σε άλλο νήμα... θλίψη... :(


ΕΔΙΤ ;D
Σόρυ Τρύφων αλλά γράφαμε μαζί... :D

Συχωρεμένος!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 15:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
αλλαγή αντίστασης και spaced ρε παιδιά
και τέλος

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Άγνοια έχουν περί ηλεκτρονικών και νομίζουν ότι είναι παιδικά παιχνιδάκια οι μπαταρίες που χρησιμοποιούμε

Όπως είπώθηκε και σε άλλο νήμα... θλίψη... :(

Απολύτως λογική η παρατήρησή σου, για όποιους ελαφρά τη καρδία, δοκιμάζουν ότι να 'ναι και όπως να 'ναι, αλλά απολύτως λογική επίσης η άγνοια των περισσότερων μελών περί ηλεκτρονικών, χωρίς αυτό βέβαια να τα απαλλάσσει από την ευθύνη για τις συσκευές που χρησιμοποιούν.
Τα απαξιωτικά σχόλια όμως δεν βοηθούν τον αδαή, μάλλον τον αποθαρρύνουν. Το ζητούμενο πάντα για κάθε παλιότερο μέλος, είναι να βοηθά χωρίς να κράζει τους νεώτερους, σε όποιο βαθμό μπορεί και όταν μπορεί, χωρίς να είναι φυσικά υποχρεωμένος να το κάνει.
Γιατί και μένα με πιάνει θλίψη όταν βλέπω αρκετά σχόλια να "σκοτώνουν" την ελληνική γλώσσα, αλλά δεν το έκανα θέμα, ίσως επειδή δεν έχει άμεση σχέση με το αντικείμενο του φόρουμ.
Φιλικό παραπονάκι ήταν αυτό και όχι μομφή :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38070 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem