vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις έστησα κι εγώ μια αντίσταση με τον νέο τρόπο, δηλαδή χωρίς πύρωμα. Χρήσιμη πάντως θα είναι μια παρέμβαση  του γιατρού στο παρόν θέμα ώστε να δωθούν οι απαραίτητες διευκρινίσεις.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Έχει τύχει φορές που στο μάτι έχω κάνει το τέλειο coil κι όμως μόλις πατάω το fire button ανάβει ότι να'ναι. Μου έχει τύχει ακόμα και να ανάβουν μόνο τα ποδαράκια της αντίστασης! Εκεί βλέπω το "σφάλμα" όμως και αναλόγως διορθώνω μέχρι να επιτύχω το άναμμα του coil απ'τη μέση προς τα έξω.
Δεν γίνεται βρε παιδιά να μην τσεκάρω πριν βάλω το βαμβάκι, έστω ένα "απαλό" άναμμα (όχι τέρμα ρεύματα δηλαδή ) το βρίσκω απαραίτητο, διαφορετικά δεν ξέρω τι στήνω..

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Παρακαλω Link απο το βίντεο που αναφέρεστε...
  Αν δεν κάνω λάθος καποια σύρματα -μάλλον το κανθαλ- έχει & αλουμίνιο μέσα το οποίο είναι ότι χειρότερο για τους πνεύμονες,  στο παρελθόν δουλεύα σε μηχανή CNC αλουμίνιο & έπαιρνα επίδομα επικίνδυνου μετάλλου & τσάμπα γάλατα & χυμούς...
Βέβαια εκεί είχαμε να κάνουμε με ρινίσματα του μέταλλου που επικάθονταν στους πνεύμονες & μάλλον ο οργανισμός δυσκολευόταν να αποβάλει & οχι οξίδια λόγω καύσης....
 Σε χειρότερη κατάσταση απο εμάς τους ελασματουργούς ήταν οι ηλεκτροσυγκολητές οι οποίοι ανέπνεαν ατμούς αλουμινίου...

edit: δεν το είχα δεί, ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 00:20 από Aris78 »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Τι βίντεο βρίσκεται στο πρώτο ποστ του νήματος. ;)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
σωστος ο aris το αλουμινιο ειναι εξαιρετικα βλαβερο και να σκεφτεις οτι υπαρχουν και πωλουνται καφετιερες εσπρεσσο (ασχετο αλλα καλο να το γνωριζει κανεις) απο αλουμινιο,η οποια κατα την χρηση βγαζει ρινισματα στον πυθμενα

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ο γιατρος οταν το ειπε αυτο  και εννοω με το πειρωμα του συρματος .. και μαλιστα το επανελαβε πολλακις .. καποια στιγμη καποιος απο τους υπευθυνουν του ραδιοφωνικου σταθμου .. αναφερε τα βοηθηματα της κατασκευης coil  σαν το kuro coiler και διαπιστωσα οτι δεν διαφωνησε κανεις .. με αυτο .. και το αναφερω γιατι οι τυποι στο ραδιο .. ηταν εμπειροι ατμιστες και μαλλον ο γιατρος τους σοκαρε ..

τωρα αν εχουμε θεματα με hot spots  και τα συναφη .. ισως  και να μην εχουμε .. το λεω αυτο .. γιατι αυτο με το φτοιαξιμο του κοιλ το εκανα παντα και με κεραμικο τσιμπιδακι και στην αρχη που ηταν στεγνο το συρμα ειχα τετοια .. μια να αναβουν τα ποδαρακια μια οι ακρες .. αλλα δεν ξερω αν ηταν συμπτωση αλλα οταν το εστριψα ετσι και δεν το πειρωσα .. με σπειρες που δεν τις πειραξα .. τις αφησα ανοιχτες .. δεν ειχα θεμα τετοιο οταν ειχα περασει βαμβακι και υγρο και μετα  πειρωσα ..  μπορει να ηταν συμπτωση αλλα το ειδα να δουλευει καλα ...  :hmmm: :-\

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Αυτό έχει ξανασυζητηθεί κάπου στο φόρουμ, αλλά πολύ απέξω απέξω. Οπως και κάποιες κουβέντες του γιατρού για τις ουσίες που εκλύονται όσο ανεβαίνουμε σε βατ, ειδικά πάνω από 10.
Αλλά δυστυχώς ο γιατρός πήγαινε κόντρα στη μόδα, που θέλει να καίμε τα πάντα. Μαικροκόιλ με κοτετσοσύρματα για ένα μήνα στον ατμοποιητή (έχω διαβάσει και για περισσότερο) απανωτά dry burn, άτμισμα στο 100 βατ.
Επιλογή του καθενός είναι, αλλά όχι κι έκπληξη η πιθανότητα να είναι βλαβερά.


Αν κάποιοι διαβάζουν προσεκτικά τα νήματα, θα διαπιστώσουν ότι πλέον αυτοί που βάζουμε ψιλό σύρμα χωρίς μαικροκόιλ και το πετάμε μαζί με το βαμβάκι μετά από 2-3 μέρες, είμαστε λίγοι πια. Καιρός να (ξανα)γίνουμε περισσότεροι.


ΥΓ.Η αντίσταση ελέγχεται πολυ εύκολα όταν τη φτιάχνουμε: με νοτισμένο βαμβάκι μέσα.





Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα,συγγνωμη αλλα ειχε ειπωθει, εμπειρικα ισως, και απο τον Βασιλη[smokeguru]
σε ενα νημα,μαλλον για τα συρματα του,το ξανανεφερα στην σελιδα 32 στο νημα φυτιλι-συρμα αλλα δεν δοθηκε πολυ σημασια.
Εχει φαινεται δικιο ο γιατρος μας,λογικο ακουγεται και αν σκεφτειται την συσταση των συρματων θα καταλαβετε τι ενωσεις,οξειδια κλπ σχηματιζονται απο νικελιο,αλουμινιο,χαλκο κλπ οταν τα πυρακτωνετε.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
αυτο που λεει η Βουλα ειναι αληθεια ... δεν θα ξεχασω οταν αρχισα με επισκευασιμους και μου εστειλε ενα μηνημα χωρις να εκθεσει κανενα και μου ειπε ξεκαθαρα ... Κωστα μην ακους τα διαφορα ακουσε με ... βαλε ενα συρματακι ψιλο και με ανοιχτες σπειρες και βαλε βαμβακι και ατμισε ... με ρεγουλα οχι ανεβασματα σε βατ .. και να πω την αληθεια στο μονο που δεν την ακουσα τοτε ηταν στο συρμα που το ενωνα .. γιατι ειχα βλεπετε παρει και κεραμικο παπαρακι που ηταν μοδα ... αλλα τωρα ... δεν ξερω .. ισως πρεπει να ακουμε ..... και οχι μονο να μιλάμε ...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγω παντως dry burn δεν κανω αλλα το συρμα το καιω για να ενωσω το microcoil οπως θελω. Βεβαια κανω κυριως αντιστασεις με πολλαπλα στριμμενα συρματα και αυτα δεν χρειαζονται καψιμο.
Καλο θα ηταν αν ο γιατρος μπορεί να μας διαφωτισει  σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ ενδιαφέρον και η αλήθεια είναι ότι το ακούω πρώτη φορά. Παρ' όλα αυτά και βάσει λογικής, ακούγεται φυσιολογικό ότι όταν το σύρμα θερμαίνεται σε βαθμό που κοκκινίζει "καταστρέφεται" και η αρχική του δομή. Ήταν πολύ βολικό για εμάς η αλλαγή βαμβακιού και το dry burn για να φύγουν υπολείμματα του προηγούμενου υγρού, αλλά για εμένα πλέον είναι παρελθόν.


Και για να το πάω παρακάτω, ακόμα και το πύρωμα του σύρματος για να "στρώσει" πριν το στρίψιμο, υποπτέυομαι ότι θα έχει τα ίδια αποτελέσματα με το dry burn.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Γιαννη .. ο γιατρος το ειπε ξεκαθαρα .. ουτε μια φορα δεν πρεπει να του κανουμε πειρωμα ... ( γινομαι γραφικος αλλα δεν πειραζει επειδη επαναλαμβανω ) .. οπως το στριβουμε το συρμα ετσι το αφηνουμε χωρις να το πειρωσουμε στεγνο ουτε μια φορα και μονο οταν εχουμε βαλει βαμβακι και υγρο τοτε δινουμε πειρωμα ...

Μονο ο γιατρος μπορει να μας διαφωτισει ταρακουνησει και μας δωσει την ορθοτητα της πραξης αυτης .. αλλα και το πιο βασικο να μας πει τι ηταν αυτο που καναμε οταν πυρώναμε το συρμα μας

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
τι αλλο να πει ρε παιδια?οταν πυρακτωνουμε το μεταλλο αλλαζουμε την δομη του, με βλαβερες συνεπειες για την υγεια μας,τι πιο σημαντικο απο αυτο?


αναμενω με αγωνια τα αποτελεσματα για τις συσκευες με ελεγχο θερμοκρασιας.


ειπε ποτε θα ανακοινωσει τα πρωτα αποτελεσματα?




Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
βαγγο απο τα λεγομενα της συνεντευξης .. μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν θα βγαλει ακομα το πορισμα και μαλλον χρειαζονται και αλλα χρηματα .. που δεν υπαρχουν  .. δεν ξερω το λογο  και δεν θελω  να κανω ικασιες .. 

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Να κανεις μικροκολι χωρις hotspots δεν ειναι δυσκολο, ακομα και αν δεν το καψεις για να δεις.
Απλα "χαϊδευεις" κατα μηκος της αντιστασης με ενα ισιο κατσαβιδι 2-3 φορες. Οπως κανουμε οταν βλεπουμε ενα πιανο και σερνουμε το χερι απο το πρωτο πληκτρο ως το τελευταιο, οσοι δεν εχουμε ιδεα απο το οργανο  ;D
Απλα φροντιζεις να μην ειναι χαλι μαυρο την ωρα που το στριβεις, η χρησιμοποιεις ενα kuro coiler κλπ.

Το προβλημα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, ειναι στους μεσατους..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172293 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364