vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

108 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Milarepa, Jorge, bloodlessz, Mantis039, I.P

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1440 στις: Μαρτίου 26, 2016, 02:13 »
Tην φοβομουν αυτη την απαντηση.Το θεμα ειναι της εδειξα το μοντ,πως βαζουμε βατ και κλειδωνουμε αλλα ολα αυτα σε πρωταρηδες ειναι λιγουλακι ακαταλαβιστικα και συνηθως εχουν μια αντιμετωπιση βαλτο εκει να ατμιζω μη με ζαλιζεις :wall:.Η Δευτερα θα δειξει τι καταφερε :laugh1:
Ευχαριστω φιλε μου :bye:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1441 στις: Μαρτίου 26, 2016, 02:18 »
 :bye:


Short answer: πάρε τις bvc 1,8.

Long answer: Να τα πιάσουμε απ' την αρχή. Οι αντιστάσεις και των δύο ναυτίλων είναι όλες συμβατές με τον triton mini, αλλά όχι με τον triton 1 ή 2. Δεν ξέρω τι σημασία έχει αυτό εδώ αλλά για να το αναφέρεις φαντάζομαι πως ίσως σκέφτεσαι κάποια μελλοντική αναβάθμιση. Πάντως οι συμβατότητες είναι αυτές που σου είπα.
Για την επιλογή της προτιμότερης αντίστασης τώρα. Όπως ίσως θυμάσαι είχα ναυτίλους αρκετούς (και ακόμα τους έχω) αλλά τους έχω λίγο βάλει στην άκρη γιατί προτιμώ πια τους επισκευάσιμους. Δεν έχει όμως περάσει πολύς καιρός και θυμάμαι καλά κάθε αντίσταση που δοκίμασα και τις δοκίμασα όλες. Μεταξύ BVC 1,6 και BVC 1,8 ποτέ δεν βρήκα καμία διαφορά αλλά επειδή οι παλιότεροι εδώ στο νήμα επέμεναν πως οι 1,8 ήταν καλύτερες, τελικά κόλλησα σ' αυτές και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Τις παλιότερες BDC τις δοκίμασα και αυτές αλλά δεν με ικανοποίησαν ποτέ. Όταν βγήκαν στην αγορά η clapton 1,8, η 1,2 και η ni 200 (όλες BVC), τις δοκίμασα κι αυτές αλλά δεν βρήκα κάτι που να με κάνει να τις επιλέξω (παρεμπιπτόντως την 1,2 την δούλεψα μέχρι 12-13 watt και δεν είχε προβλήματα). Φυσικά αυτή είναι μια εντελώς υποκειμενική άποψη αλλά δεν μπορώ να σου πω τίποτα πέρα από την άποψη μου. Αυτό που είναι λίγο πιο αντικειμενικό είναι το ότι με την BVC 1,8 που ο akilleas κι εγώ σου προτείνουμε, η συνάδελφός σου θα έχει μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας και μικρότερη κατανάλωση υγρών λόγω λιγότερων watt (9-10 μια χαρά).

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. :)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2016, 13:40 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1442 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:29 »
Γιατρε μου μιλω για αυτες http://prntscr.com/ak7krv που το καταστημα τις περιγραφει ετσι http://prnt.sc/ak7ki6.Ειναι του triton που κανουν για μινι ναυτιλο.Τις bvc δεν τις προτιμησα λογω οτι εχουν φυτιλι αντι βαμβακι[αρα και λιγοτερη γευση] αλλα δεν υπολογισα οτι ενας πρωταρης καιει πιο ευκολα το βαμβακι.Της εχω αφησει το μοντ στα 14βατ αν θυμαμαι καλα.Παντως τηλεφωνο δεν εχει χτυπησει ακομα για παραπονα και αποριες.Αν το παει καλα  να την αφησω να συνεχισει με αυτες η να την γυρισω στις παλιες κλασσικες bvc για ναυτιλο με το φυτιλακι; :bye:
δεν το ηξερα οτι ειναι κλαπτον οι 1,2 ωμ :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1443 στις: Μαρτίου 26, 2016, 14:21 »
Υπάρχει clapton 1.8 αλλά η 1.2 ΔΕΝ είναι clapton. Επίσης BVC είναι όλες εκτός από τις παλιές διπλές BDC που ναι μεν κατασκευάζει ακόμα η Aspire αλλά δεν πολυκυκλοφορούν. Και ναι, για τους λόγους που σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου (λιγότερα watt άρα μεγαλύτερη αυτονομία και μικρότερη κατανάλωση υγρού), καλύτερη περίπτωση είναι η BVC 1.8 ή 1.6 στα 9-10 watt.
Τα φιτιλάκια που αναφέρεις δεν έχω ιδέα τι είναι. Θα με κάνεις να σκίσω τα διπλώματα μου...
Ο γιατρός. ;D

ΥΓ. Αν ο 'πελάτης' είναι ευχαριστημένος με την 1.2 στα 14 watt, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Γιατί όπως λένε και οι Γάλλοι "If it ain't broke, don't fix it".
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2016, 15:22 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1444 στις: Μαρτίου 26, 2016, 15:52 »
Καλησπερα σας.
Με ναυτιλο μινι και κολημενος στις 1,8 Aspire Mini Nautilus (BVC) coils by Eigate 
10 με 12 watt πεζει καλα,αλλά και στα 8,7w που το δουλευω, μου φαινεται πως εχω και καλυτερη γευση,παρ΄ολο που ατμιζω με VG ΑΤΜΟΣ.
Ερχεται και ποιο δροσερος ο ατμος ετσι.
αυτα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος valdegart

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1445 στις: Μαρτίου 30, 2016, 18:40 »
Παιδιά καλησπέρα και από μένα.
Κλείνω 3 μήνες στο η.τ. έχοντας αλλάξει 2 ατμοποιητές.Ξεκίνησα με SubTank τον οποίο αντικατέστησα με τον Nautilus τις πρώτες 3 μέρες μιας και μου είχε βγάλει τη πίστη.
Ο Nautilus απλά με κάλυψε σε ότι ζήταγα.Τρομερό εργαλείο.
Μέχρι πριν μια βδομάδα τον δούλευα με 1,6Ω αντίσταση,από 8,5-9,5 watt.
Προχθές αποφάσισα να αλλάξω και να πάρω 1,8Ω.Την δοκίμασα λοιπόν απο 9-12 watt και παρατήρησα όντως πιο έντονη γεύση.
Αλλά έκανα 5 ml απ'το πρωί μέχρι το απόγευμα και είδα και πτώση της μπαταρίας.
Με τις 1,6 έκανα 3 ml/μέρα και η μπαταρία ούτε μέχρι τη μέση δεν έφτανε.
Γιατί αυτό?
Να πω ότι χρησιμοποιώ την eVic-VTC Mini της Joyetech.
Επίσης κάπου διάβασα ότι πάνω από τα 4,2V ίσως να μην είναι ασφαλές το άτμισμα γενικότερα.Αλλά οι 1,8Ω πάνω γράφουν από 4,2-5V. Τελικά τι ισχύει?
Επίσης,ποιος ο λόγος τότε το mod μου να μπορεί να ανεβάσει μέχρι 70w?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος akilleas

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1446 στις: Μαρτίου 30, 2016, 19:08 »
Έχω την εντύπωση, και ας με διορθώσει κάποιος πιο παλιός, περισσότερα Ω της αντίστασης=λιγότερα watt στο μοντάκι.
Πάντως εγώ τις 1,8Ω της δουλεύω στα 10 watt.

sent from my Amstrad CPC6128


Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1447 στις: Μαρτίου 30, 2016, 19:55 »
Σωστο οσο μεγαλυτερη αντισταση τοσο λιγωτερα βατ χρειαζομαστε. Περισσοτερα βατ χρειαζομαστε οταν χρησιμοποιουμε αντιστασεις κατω του ενος Ωμ (sub-ohming) για αυτο τον λογω εχουν βγει μοντ με παραπανω απο 20 βατ.

Οσο για την καταναλωση της μπαταριας, αφου απο τα 3ml πηγες στα 5ml ειναι λογικο οτι χρησιμοποιησες περισσοτερη ενεργεια. Αφου εχεις το vtc mini να τσεκαρεις το "ΤΙΜΕ" που αναφερεται στον χρονο συνεχους ατμισματος σε δευτερολεπτα. (απο πληρη φορτισμενη μπαταρια εως εκει που αναβοσβηνει η ενδειξη της).

"Επίσης κάπου διάβασα ότι πάνω από τα 4,2V ίσως να μην είναι ασφαλές το άτμισμα γενικότερα.Αλλά οι 1,8Ω πάνω γράφουν από 4,2-5V. Τελικά τι ισχύει?"

Aυτο εξαρταται απο τους ατμοποιητες και τις αντιστασεις που χρησιμοποιουνται. Γενικα εσυ ο ιδιος βλεπεις ποιες ρυθμισεις σε ικανοποιουν , αρχιζοντας απο χαμηλα βατ η βολτ και ανεβαινοντας, εως οτου παρεις "καμμενο".

http://www.ecigator.net/blog/wp-content/uploads/2014/02/safe-vaping-power.jpg

Αποσυνδεδεμένος valdegart

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1448 στις: Μαρτίου 30, 2016, 20:39 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας,
Γιατί όμως μου τελείωσε τόσο γρήγορα το υγρό με την 1,8Ω?Νομίζω ότι λένε ότι η 1,8 είναι πιο οικονομική και στο υγρό απ'την 1,6Ω.
Δεν ξέρω πως ελέγχεις το ΤΙΜΕ στην μπαταρία αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν το χρησιμοποίησα περισσότερο μέσα σε μισή μέρα απ'ότι το χρησιμοποιώ μια ολόκληρη με την 1,6,όπου δεν πέφτει ούτε κάτω απ'τη μέση.
Με την 1,6 έκανα 3ml όλη τη μέρα χωρίς να μου λείψει καθόλου και το δούλευα στα 3,9V(~8,9W).

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1449 στις: Μαρτίου 30, 2016, 21:06 »
Την  1,8 την  δούλευες σε  περισσότερα Volt πάνω από από τα  4,2 v πολύ  σωστά  έκανες  και  για  αυτό σου  κατανάλωσε  περισσότερο  υγρό  και  μπαταρία , την 1,6 της  δουλεύεις στα  3,9v λιγότερο  ρεύμα λιγότερη  κατανάλωση ,εσύ δες  πιες  σου  αρέσουν  περισσότερο εγώ  προτιμώ την 1,8 .

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1450 στις: Απριλίου 04, 2016, 22:08 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας,
Γιατί όμως μου τελείωσε τόσο γρήγορα το υγρό με την 1,8Ω?Νομίζω ότι λένε ότι η 1,8 είναι πιο οικονομική και στο υγρό απ'την 1,6Ω.
Δεν ξέρω πως ελέγχεις το ΤΙΜΕ στην μπαταρία αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν το χρησιμοποίησα περισσότερο μέσα σε μισή μέρα απ'ότι το χρησιμοποιώ μια ολόκληρη με την 1,6,όπου δεν πέφτει ούτε κάτω απ'τη μέση.
Με την 1,6 έκανα 3ml όλη τη μέρα χωρίς να μου λείψει καθόλου και το δούλευα στα 3,9V(~8,9W).
Καλησπερα σας παιδια.
Μάλλον το εκανες πιπιλα λογω καλυτερης γευσεις. :))

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1451 στις: Απριλίου 08, 2016, 23:53 »
Εχω 2 Nautilus mini χρησιμοποιω την 1.8Ω(BVC....4.2V-5.0V) και ατμιζω στα 10W-11W,λειτουργουν αψογα,η καταναλωση υγρου σε λογικα επιπεδα,η γευση αρκετα καλη(αν και κανω κυριως σκετη βαση 60pg/40vg),και πανω απο ολα  χαλαρα,ομορφα,και σε λογικα πλαισια χωρις καμμια αναγκη για υπερβολες διχως νοημα !!!    :yes:

Αποσυνδεδεμένος Pafapoufas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1452 στις: Απριλίου 10, 2016, 12:07 »
Κι εγω με ενα Ναυτιλο και δυο Ναυτιλους μινι θεωρω την 1.8Ω BVC καλυτερη και την δουλευω απο 4-4,5 Volt στα 8-10 Watt. Και οπως λεει και ο origenis, χαλαρα, ομορφα και χωρις υπερβολες διχως νοημα.
Ναυτιλοι και Τριτων 2 οι αγαπημενοι μου ατμοποιητες!

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1453 στις: Απριλίου 12, 2016, 20:59 »
Παιδιά μόλις πήρα το nautilus mini. τον έβαλα πάνω στο istick 40 και ενθουσιάστικα από την απόδοσή του σε σχέση με τον icube 16 που είχα. Έχω όμως δύο απορίες. εγώ το δουλεύω στα 7 wat . είναι πολύ χαμηλά για αυτόν τον ατμο? και δεύτερον. το mod μου την αντίσταση τη διαβάζει 1.92 αντί για 1.8. υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1454 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:01 »
Κανενα προβλημα, μην περιμενεις να διαβαζεται ακριβως μια αντισταση ειτε γιατι το mod εχει σφαλμα ειτε γιατι η αντισταση δεν ειναι ακριβως οτι αναγραφει, τωρα στα watt σε παιρνει να ανεβασεις μεχρι εκει που σε ικανοποιει χωρις να παρεις καμμενο, χαρηκα παντως

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro