vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, dkostas, camber, Jorge

Twitter

Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 26, 2023, 14:54 »

"Τα γηρατεια ειναι ασχημα, η εναλλακτικη ομως ειναι ακομα χειρότερη"!




Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ.

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 26, 2023, 23:35 »
Αυτό το νεαρό της ηλικίας που εχω και ο τρόπος που γράφει ένας κύριος εδω μέσα με παρέσυραν να πάρω για δοκιμή ενα Halo Whisper 30ml που ωριμάζει απο χθές το βράδυ σε ενα ντουλάπι.Το πήρα μόνο 5€ αλλά δεν σας λεω που γιατί μπορεί να μου αρέσει και μετά να μην υπάρχει!


Πόσο % το έφτιαξες; (Ξέρω από που το πήρες!!!)

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 27, 2023, 00:26 »
Χμμμ : ο τροπος που γραφει ο εν λογω κυριος ειναι ενα θεμα βεβαιως , ευχαριστω πολυ !  Ο τροπος ομως που ατμιζει ο καθε αλλος εξισου κυριος εδω μεσα ειναι μια τελειως διαφορετικη συζητηση . Λεω τα αυτονοητα  ο γεροντας , διοτι το τελευταιο που θελω να μου συμβει στην ηλικια που τρεχω ειναι να με κυνηγαει καποιος "νεανιας" γιατι οι προτασεις μου δεν του καθισαν καλα ...

Anyway , 25% το φτιαχνω - αυτο προτεινει αλλωστε και η Halo και ειμαι πολυ ok με αυτο. Oκταρα νικοτινη και 60-40 η αναλογια  vg/pg και ειμαι ετοιμος για mtl. Με δυο εβδομαδες ομογενοποιηση ("ωριμανση" και καλα ...) βρισκω οτι μου δινει οτι εχει να μου δωσει. Ελπιζω να το βρεις του γουστου σου , θα χαρω πολυ.

Απο κει που νομιζεις το πηρα , ναι , μαλλον τα "σκοτωνει" γιατι δεν περπατησαν και δεν ξερω αν θα ξαναβρουμε , αλλα θα δειξει.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 27, 2023, 14:21 »
......  ......

Πόσο % το έφτιαξες; (Ξέρω από που το πήρες!!!)

25% 70pg
 :lipssealed:




.... Λεω τα αυτονοητα  ο γεροντας , διοτι το τελευταιο που θελω να μου συμβει στην ηλικια που τρεχω ειναι να με κυνηγαει καποιος "νεανιας" γιατι οι προτασεις μου δεν του καθισαν καλα ...
... .... ....
Απο κει που νομιζεις το πηρα , ναι , μαλλον τα "σκοτωνει" γιατι δεν περπατησαν και δεν ξερω αν θα ξαναβρουμε , αλλα θα δειξει.





1) "νεανιας"...τι σημαίνουν τα εισαγωγικά; :dontknow:


2) Μάλλον τα σταματάει η ίδια η Halo μου είπαν εκεί που το πήρα αλλά δεν λεω που... :lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 27, 2023, 16:04 »
Λοιπον , η παρεξηγηση εχει ως εξης :  θελει ο κυρ - Γιαννης να κανει παραθεση τα λεγομενα σου, αλλα τα βαζει αυτουσια. Τα διαβαζω εγω , και θεωρω οτι ειναι δικα του σχολια - αρα απαντω σε αυτον , τρολαροντας (καλοπροαιρετα εννοειται) την δηλωση που θεωρω οτι εκανε περι νεοτητας - εξ 'ου και τα εισαγωγικα. Και θεωρωντας βεβαιως οτι ρωτα εμενα απαντω αντ' εσου ! Η κωμωδια των λαθων ...


Οπως και ναχει , δειξε κατανοηση παλληκαρι μου : η εξελιξη της ηλικιας (κατ' αλλους ωριμανση) συνοδευεται πολλες φορες και απο πνευματικη παρακμη. Δεν ειναι παντα σοφοι οι γεροντες , καθε αλλο ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2023, 16:15 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 27, 2023, 19:15 »
Δείχνω,δείχνω!!
Είμαι παλληκάρι εγω!!
 :yes: :yes: :yes:
 :yes: :yes: :yes:
 ::) :yes: :yes:
 :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 27, 2023, 21:12 »
Παρά τη παρεξήγηση, (για την οποία έβαλα και εγώ το χεράκι μου) , ευχαριστώ για την απάντηση. Έβαλα και ωριμάζουν 2 120μελα γιατί είμαι σίγουρος για τα γούστα σου. Κάπου διάβασα αλλά δεν θυμάμαι πια: << Εμπειρία είναι να αποκτάς χτένα όταν είσαι καραφλός>>.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 27, 2023, 22:57 »
Εχω βαλει κι εγω ενα 120μελο να ζυμωνεται σιγα-σιγα αλλα πηρα σημερα και ενα TNT VIRGINIA το οποιο ηδη το μπουμπουνισα χωρις να περιμενω πανω απο 10 λεπτα μετα το ανακατεμα και το βρισκω αρκετα καλο.
Αν ειναι και καθαρο οπως ηταν το Balkan Sobranie (πολυ εντονο για εμενα στα 30ml οποτε το ειχα αραιωσει πολυ περισσοτερο) με βλεπω να πεφτω παλι στα net οπως ο @panos,αφου με τα γκουρμε υγρα που εκανα το τελευταιο διαστημα δεν βρηκα καποιο να με ικανοποιει.
Ομολογω οτι δεν κρατηθηκα και δοκιμασα λιγο το Whisper μολις την τριτη μερα κατα τας γραφας...
Δεν ειναι ετοιμο ομως,θεωρω οτι χρειαζεται σιγουρα τουλαχιστον τις δυο εβδομαδες που εχετε αναφερει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2023, 15:52 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 29, 2023, 09:40 »
Τι θα κανουμε τελικα εμεις οι "γεροι" ; Aς προσπαθησουμε κατ αρχην να συνταξουμε εναν μινι οδικο χαρτη για την αναποτρεπτη πορεια μας προς την αιωνιοτητα - και μετα βλεπουμε:

1) Εμφανιση "παλιουρα" ατμιστη με το ρολο το χαρτι υγειας στο ενα χερι και την ατμομηχανη στο αλλο συν λαδιες στο πουκαμισο απο ατμοποιητες που σταζουν , εν ετει 2024 ειναι απλως απαραδεκτη. Δεν ξερω αν καποιος στα γεραματα επιμενει να γουσταρει να στριβει συρματακια , ειμαι ομως βεβαιος οτι απαιτειται η κατοχη και η χρηση για λογους ευκολιας ενος τουλαχιστον συγχρονου εργοστασιακου ατμοποιητη ΜΕ ΠΑΝΩ ΤΟΝ ΑΕΡΑ και με αντιστασεις που δινουν ικανοποιητικη γευση αλλα ταυτοχρονα εχουν αποδειξει και την αντοχη τους για ενα ευλογο χρονικο διαστημα. Δινω ιδεες: Voopoo Uforce L-tank , Lost Vape Centaurus Sub-Ohm Tank και Eleaf Melo 6 ειναι εξαιρετικες επιλογες για DL χρηση , ενω ενας Nautilus GT απο Aspire- Taifun η ενας Innokin Zenith Pro αποτελουν διαχρονικα αξιοπιστες MTL επιλυσεις.


2) Ενα σοβαρο διμπαταρο mod με ικανοποιητικη διαχειριση ρευματος χωρις πολλες- πολλες τεχνολογικες εμμονες (μιας και οι πτωσεις ειναι στην ημερησια διαταξη και ο συνακολουθος θρηνος κανει τους αλλους να σε λυπουνται) ειναι πλεον απαραιτητο αποκτημα. Οι "λαικες" εκδοσεις χωρις DNA κλπ των Lost Vape Thelema Quest , Dovpo Riva 200 και Voopoo Drag 4 ειναι παραπανω απο επαρκεις και αρκετα οικονομικες για να μην τις κλαις σε περιπτωση ατυχηματος (που ειναι παραπανω απο βεβαιο οτι θα συμβει). Επι πλεον :  Παλιος ατμιστης που χρησιμοποιει αυτα τα καινουργια "πλαστικουρε" κινεζικα ψευτοπραγματα για χαριν - υποτιθεται - ευκολιας , ειναι (αισθητικα τουλαχιστον) απαραδεκτος.


3) Δοξα τω Θεω , υγρα υπαρχουν ! Και αναφερομαι βεβαιως σε διαχρονικης αξιας υγρα που νοσταλγουν μεν τον καπνο αλλα δεν μενουν κολλημενα εκει - χωρις αυτο κατ αναγκην να σημαινει οτι το ατμισμα θα πρεπει να ισοδυναμει με επισκεψη στο ζαχαροπλαστειο η στην χασαποταβερνα. Longhorn απο την Halo, Dark Thirty απο την Rope Cut , Major και Decano απο E Liquid France, Watson White Gold απο την OPMH , Odin 101 απο Baker & White και φυσικα Soho απο Flavour Art και Grandmaster απο την  5 pawns  ειναι παντα εκει εξω και μας περιμενουν.


4) Eν ταξει , μπορει να μην εχουμε ολοι το χαρισμα του δημιουργου. Ομως διαολε, ΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ DIY ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ - τουλαχιστον αν εισαι "παλιος" που σεβεται τον εαυτο του. Και αυτο οχι μονον για λογους οικονομιας , αλλα ως signature sign : πρεπει νομιζω να επιδιωκουμε να αφηνουμε καποιο χναρι μας οπου περιδιαβαινουμε στους χωρους της ζωης - αλλιως δεν υπαρχει νοημα. Προσωπικα φτιαχνω κατι που το λεω μεγαλοσχημα "HABANOS PRIMEROS" επειδη εχω πετυχει αυτην την πουρισια κρεμωδη αισθηση που μου εδιναν καποτε τα αγαπημενα Hoyo de Monterrey. Mισο δεκαμελο Camila απο την Atmos Lab , ενα δεκαμελο Bavarian cream και αλλο ενα δεκαμελο Sweet cream απο την Capella  (μονον !) - oλα αυτα σε συνολο 300 ml με pg, vg και νικοτινη της επιλογης σας φυσικα - δεκα πεντε με εικοσι μερες αναμονη  και το πραγμα εγινε.


5) To ατμισμα τελικα , οπως και ο ερωτας κατα καποιο τροπο, ειναι υποσυνολα της ιδιας της ζωης και διεπονται απο τους ιδιους νομους : ξεκινας ενθουσιασμενος, θελεις να δοκιμασεις τα παντα , αναζητας καινοτομιες και νεους δρομους να βαδισεις , χρησιμοποιεις πολυ συναισθημα και λιγη λογικη . Και καταληγεις σιγα σιγα σε πιο ορθολογικες και δοκιμασμενες επιλογες , χωρις να πολυ-ψαχνεις καινουργια πραγματα και ΕΜΒΑΘΥΝΟΝΤΑΣ (αλλα οχι ΠΛΑΤΕΙΑΖΟΝΤΑΣ...) σε καταστασεις που πλεον εχεις βρει οτι κολλας. Ωριμανση και παρακμη ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος , ευτυχως η δυστυχως. Και καπως ετσι γραφεται σαν αεναο εκκρεμες η ιστορια του ανθρωπινου ειδους. Αν αντεχει κανεις να δει σημερα τετοιου ειδους σινεμα, οι ταινιες του μεγιστου Αντρει Ταρκοφσκι στεκονται πολυ πανω σε αυτου του ειδους τα μοτιβα.


Ολα αυτα φυσικα , ειναι απλως ο δικος μου δρομος . Προφανως , υπαρχουν κι αλλοι. Σιγουρα ομως θα υπαρχουν και αδελφες ψυχες - ξερω ηδη μερικες ! Καλη "ωριμανση" ευχομαι παιδια , στα υγρα μας και σε εμας τους ιδιους ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2023, 09:47 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος haris231

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 29, 2023, 15:55 »
Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια, τόσο σε περιεχόμενο αλλά και σε ταύτιση. Εύγε.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 29, 2023, 17:50 »
Μόνοι σας τα λέτε, μόνοι σας τ' ακούτε, μάπετ σόου καταντήσατε, αλλά κι αυτό μόνο εσείς το θυμάστε πια. Όσο και να συμφωνείτε μεταξύ σας αδυνατείτε να δείτε ότι σε λίγο καιρό θα υπάρχει μόνο το hi-end και το disposable. Ούτε κλώνοι δε θα βγαίνουν κι αν βγαίνουν δε θα έρχονται στην Ευρώπη, θα κάθονται στην Κίνα. Κράξτε ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 29, 2023, 20:35 »
Γι' αυτό στοκάρω μανιωδώς ατμοποιητές από τα βάθη της Κίνας 8) .


Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 29, 2023, 20:56 »
 Υπαρχει που λετε μια ευρεως διαδεδομενη και – επιτρεψτε μου – ολιγον πληκτικη καταστροφολογικη αντιληψη συμφωνα με την οποια τα μεσοστρωματα της κοινωνιας (και αρα και οι λυσεις που θα τα εκφραζουν) αποσαθρωνονται  νομοτελειακα και στη θεση τους απομενει μια τεχνικα προηγμενη ελιτ του high end και η πολυπληθης πλεμπα του disposable. Η αποψη αυτή μαλιστα συνηθως συνοδευεται από μια καποια υπεροψια του στυλ «ολοι οσοι δεν το καταλαβαινουν αυτό είναι πουθεναδες η ξεπερασμενο μαπετ σοου ένα πραγμα». Βαριεμαι και να το συζηταω – ποσο μαλλον να το κραξω ολο αυτο, όμως υπαρχει ένα “θεματακι” : ο τροπος που εκφραζει κανεις εστω και μια κοινοτυπη αποψη είναι κατ ουσιαν και το μυνημα που εκπεμπει – ποσο μαλλον σε μια εποχη που τα παντα εχουν ηδη ειπωθει. Διαλεγει λοιπον κανεις τι προτιμα , ευτυχως: αγενεια και προπετεια είναι μια επιλογη, κομψοτητα και στυλ είναι μια άλλη. Koινοτυπα πραγματα λεμε οι περισσοτεροι εδώ μεσα , οκ , όμως η ιστορια της ζωης μας δεν συμβαινει ερημην μας , εχει και την υπογραφη μας από κατω, επιλεγουμε συνεπως σε ένα βαθμο το τι θα μας συμβει. Ας ηρεμησουμε αρα λιγακι μερικοι μερικοι , μπορει να ανεβασουμε πιεση στην ηλικια μας και αυτό μονο καλο δεν θα μας κανει , εν ταξει ;

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 29, 2023, 21:27 »
Μόνοι σας τα λέτε, μόνοι σας τ' ακούτε, μάπετ σόου καταντήσατε, αλλά κι αυτό μόνο εσείς το θυμάστε πια. Όσο και να συμφωνείτε μεταξύ σας αδυνατείτε να δείτε ότι σε λίγο καιρό θα υπάρχει μόνο το hi-end και το disposable. Ούτε κλώνοι δε θα βγαίνουν κι αν βγαίνουν δε θα έρχονται στην Ευρώπη, θα κάθονται στην Κίνα. Κράξτε ελεύθερα.

Που βασίζεται η παραπάνω άποψη; Παίζουν καινούριες νομοθεσίες;

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Τι θα κανουμε εμεις οι γεροι;
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 29, 2023, 21:33 »
...χμφφφ...χιχιχι...βλεπω να ανεβαινει αποτομα το ενδιαφερον για συμμετοχη στο φορουμ που λεει και ο φιλος μου ο Μπαλιγουαλη σε αλλο νημα... ;) ...


Εχω μια απορια ομως...γιατι θεωρουμε οτι οι "παλιουρες" κυκλοφορουν με το ρολο χαρτι υγειας στο χερι και λαδιες στο πουκαμισο σαν να μην υπαρχουν επισκευασιμοι ατμο που ΔΕΝ σταζουν;
Δεν θυμαμαι να μου εχει συμβει κατι τετοιο τα τελευταια 4-5 χρονια και ειμαι με ταπεινους γαλλο-κινεζικους ατμο των 30-35€.
Κατανοω την ευκολια ενος καλου εργοστασιακου αλλα και σε αυτους μπορει για καποιο λογο να εχουμε διαρροες και λαδιες.
Αν υποθεσουμε οτι με τον εργοστασιακο χρειαζεται να αλλαζουμε μια αντισταση καθε εβδομαδα υπαρχει μεγαλη διαφορα και στο θεμα του κοστους χρησης μεταξυ των δυο.
  Οσο αφορα το diy στα υγρα,δεν ξερω...εγω ειχα καταφερει καποτε να φτιαξω ενα που μυριζε ψαριλα και απο τοτε τα παρατησα! :yes: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180540 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33942 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10217 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12