vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 17:00 »
Πως ειναι οταν εχουμε αρρωστηση και εχουμε πονολαιμο ..αυτο !
 Απλα του περνάει αν πιω, η περισσότερο αν φαω κατι ...
Με το που παρω ομως 2 τζουρες με ξανα πιανει  !
Αν θελεις να καταλαβεις σιγουρα τι φταιει? Ατμισε ενα υγρο η κ μια βαση μονο με VG  κ δες μετα απο λιγο αν νιωθεις τα ιδια τα συμπτωματα. Αυτο που περιγραφεις το παθαινα οχι αμεσως ομως λιγες μερες μετα οταν ατμιζα υγρα με μεγαλο ποσοστο σε PG!!

Εσενα μπορει να σε πειραζει κ το λιγο ποσοστο της ναι? Αυτο το λεω γιατι δεν γνωριζω αν ατμιζεις αποκλειστικα με PG.
Θα βρεις την ακρη οταν το ψαξεις  λιγο με τα υγρα. Μην απογοητευεσαι ναι?
Γιατι πιστευω οτι φταιει ειτε η PG ειτε τα υγρα  που εχεις  δεν σου κανουν.

Nai_Ego


Αποσυνδεδεμένος dennisgr

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 21:22 »
δεν εχω τετοιο μπουκαλι εγω

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 23:24 »
......Όταν ατμίσω άλατα 20mg παρατηρώ ότι σποραδικά αφήνω κάτω το μοντάκι, ενώ με την κλασσική νικοτίνη δεν ξεκολλάει από το χέρι μου. Μη φανταστείτε κάποια σημαντική διαφορά, αλλά υπάρχει.
Με τρομάζεις .. διότι.
1. Είχα διαβάσει στο site της FlavorArt.It, παλιά, ότι το μέγιστο επιτρεπτό όριο ημερήσιας κατανάλωσης νικοτίνης είναι 58mg το 24ωρο.
2. Ατμίζω 10ml/ημέρα 6ρα (πιπίλα) = 60mg/ημέρα, MTL.
3. Αν η "κάποια διαφορά στην κατανάλωση" που λές, χρησιμοποιώντας NIC SALT 20mg/ml , μεταφράζεται σε  π.χ  7ml/ημ αντί για 10ml/ημ, τότε την κάτσαμε την βάρκα. διότι 7ml X 20mg/ml = 140mgNIK/ημέρα.  
4. Oσο και άν η ημιπερίοδος παραμονής της νικοτίνης στον οργανισμό είναι 2-3 ώρες και αποβάλλεται με τα ούρα, Οσο και αν στους MTL ένα 30% περίπου δεν πάει στα πνευμόνια , Οσο και αν η νικοτίνη απλώς σφίγγει-συστέλλει  λίγο τα μικρά αγγεία, Οσο και αν Δεν υπάρχει κίνδυνος νικοτινίασης λόγω έγκαιρης αντίδρασης του οργανισμού,          ΕΝ Τούτοις , έτσι όπως εσύ διαπιστώνεις, δύσκολα τα πράγμα για τους "πιπιλιάρηδες" όπως εγώ.
Εσύ τι λές ?

PS. Ανησυχώ, διότι δοκίμασα να ατμίσω 3ml με Νιc Salt, αλλά ΔΕΝ διεπίστωσα σχεδόν καμία
διαφορά ως προς την "πιπίλα" 

Nai_Ego

Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 23:44 »
δεν εχω τετοιο μπουκαλι εγω
Θα με τρελάνεις;
Ερωτηση πρωτη , στο υγρο Halo Tribeca Hi-VG την νικοτινη την εχει μεσα η πρεπει να την προσθεσεις ? ..Εγω δε το αφηνω απο το χερι μου , συνέχεια κανω , ανα ποσο καιρο περιπου θα μ τελειωνει ενα μπουκαλάκι τον 10 ml ?

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 03, 2019, 08:10 »
Θα με τρελάνεις;
Φίλε μου καλή χρονιά!
Διάβασε λίγο προσεκτικά την σειρά των απαντήσεων και θα καταλάβεις πως ο φίλος στον οποίο απευθύνεσαι
δεν έχει το τριμπέκα.απλα του το προτείνανε και ρωτάει κάποια πραγματα χρησιμοποιώντας το όνομα του υγρού χωρίς όμως να το
έχει αγοράσει.Ελπίζω να βοήθησα.

Nai_Ego

Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 03, 2019, 09:24 »
Καλημέρα, καλή χρονιά. Έτσι όπως γράφει...

Ερωτηση πρωτη , στο υγρο Halo Tribeca Hi-VG την νικοτινη την εχει μεσα η πρεπει να την προσθεσεις ? ..Εγω δε το αφηνω απο το χερι μου , συνέχεια κανω , ανα ποσο καιρο περιπου θα μ τελειωνει ενα μπουκαλάκι τον 10 ml ?

Αποσυνδεδεμένος dennisgr

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 09:39 »
Εντάξει βρε παιδιά δεν είμαστε όλοι του πανεπιστημίου! Τεσπα εγώ απλά ζήταγα πληροφορίες γιαυτό το υγρό , δεν το δοκίμασα και δεν το διαθέτω . Ανέφερα στο κατάστημα ότι ίσος να μην σηκώνω την pg αλλά μου απέκλεισαν ότι αυτο είναι το πρόβλημα μου αλλά η νικοτίνη . Μου έφτιαξαν λοιπόν ένα μίγμα με 6 νικοτίνη αλλά ένιωθα ότι τραβάω σκέτο αρωματισμένο αέρα. 

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 11:00 »
Φίλε μου το κατάστημα πιθανόν να θέλει να σου πουλήσει τα υγρά που διαθέτει, εδώ σου δίνουμε συμβουλές με βάση την εμπειρία που έχει ο καθένας μας χωρίς να έχουμε κάποιο όφελος.

Όπως σου έγραψα και αρχικά, καλό θα ήταν να πάρεις ένα υγρό με περισσότερη VG, γιατί αρκετοί ατμιστές έχουν δυσανεξία στην PG.
Το Tribeca HI-VG που σου πρότεινα είναι μια καλή επιλογή για κάποιον που ξεκινάει το άτμισμα και έχει ακόμα το τσιγάρο στο μυαλό του.
Πάρε ένα έτοιμο δεκάμελο με 12άρα νικοτίνη (για να μη νιώθεις ότι τραβάς αέρα...) και δες πώς θα πάει.
Μέχρι να βρεις τι σου αρέσει και να μάθεις κάποια βασικά πράγματα, μην αγοράζεις αμφίβολης ποιότητας υγρά τα όποία δεν ξέρεις με τι είδους νικοτίνη και βάση τα έφτιαξε ο καταστηματάρχης...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2019, 12:53 από apva »

Nai_Ego

Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 11:06 »
Εντάξει βρε παιδιά δεν είμαστε όλοι του πανεπιστημίου! Τεσπα εγώ απλά ζήταγα πληροφορίες γιαυτό το υγρό , δεν το δοκίμασα και δεν το διαθέτω . Ανέφερα στο κατάστημα ότι ίσος να μην σηκώνω την pg αλλά μου απέκλεισαν ότι αυτο είναι το πρόβλημα μου αλλά η νικοτίνη . Μου έφτιαξαν λοιπόν ένα μίγμα με 6 νικοτίνη αλλά ένιωθα ότι τραβάω σκέτο αρωματισμένο αέρα.
Καλημέρα. Εντάξει φίλε μου, δεν σου επιτέθηκα, απλά με μπέρδεψες

Αποσυνδεδεμένος Efi76

  • *
  • 64
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 14:08 »
Ποιο χτύπημα ; Τι χτύπημα ; Το μόνο που νιώθω όταν ατμιζω είναι η δράση της νικοτίνης και ο ατμός -να ναι καλά - που οπτικά και σαν αίσθηση στο στόμα μου με καλύπτει . Ατμιζω μόνο εξάρες και ένα υγρό 12 ρι που το πήρα για να δοκιμάσω το υγρό με θανάτωσε , αλλά νομίζω όχι εξαιτίας της νικοτίνης αλλά λόγω της ΚΑΝΕΛΑΣ 🤢

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 15:37 »

Εντάξει βρε παιδιά δεν είμαστε όλοι του πανεπιστημίου! Τεσπα εγώ απλά ζήταγα πληροφορίες γιαυτό το υγρό , δεν το δοκίμασα και δεν το διαθέτω . Ανέφερα στο κατάστημα ότι ίσος να μην σηκώνω την pg αλλά μου απέκλεισαν ότι αυτο είναι το πρόβλημα μου αλλά η νικοτίνη . Μου έφτιαξαν λοιπόν ένα μίγμα με 6 νικοτίνη αλλά ένιωθα ότι τραβάω σκέτο αρωματισμένο αέρα.

Συγγνωμη αλλα στο λεω σιγουρα απο δικη μου εμπειρια οτι η pg μπορει να σε πειραξει.
Να νιωθεις πονο στον λαιμο σαν να εχεις κρυωσει.  Κ φυσικα γιατι οχι ναι? Κ η vg  μπορει να σε πειραξει!

Απλα εγω σου λεω οτι μαλλον ενα απο τα δυο σε πειραζει κ οχι κ τα δυο που δεν ετυχε εγω να ακουσω ναι?
Η νικοτινη  δεν ακουσα εγω τουλαχιστον να πειραζει καποιον στον λαιμο ομως  μπορει να σου ριξει την πιεση αλλα κ παλι αυτο εχει συμβει σε εμενα κ σε λιγα ακομη ατομα που γνωριζω δλδ δεν σημαινει οτι θα  κανει το ιδιο κ σε εσενα ναι?

Αλλαξε υγρα κ αν θελεις? Περασε κ απο αλλο καταστημα γιατι οταν ΔΕΝ σου δινουν επιλογες τοτε εισαι σε λαθος δρομο... Οταν καποιος επιμενει οτι  η νικοτινη μονο φταιει εσυ πρεπει να το ψαξεις ακομη περισσοτερο κ στο τελος?  Αντε να πουμε οτι τελικα εσενα σε πειραζει η νικοτινη ναι?
Εσυ ψαξε το γιατι θα ειναι κριμα να αποθαρρυνθεις κ να παψεις ετσι το ατμισμα.

Θα δεις οτι ολοι οσοι σου εχουμε  μιλησει? Κατι παραπανω ξερουμε ναι?
Ατμισε κ μια απλη βαση με vg κ δες πως θα νιωσεις.

Ατμισε  χωρις νικοτινη για λιγες ωρες  κ μετα ατμισε κ με νικοτινη για να δεις αν οντως σε πειραζει η νικοτινη.
Αν δεν σε πειραζει τιποτα απο τα παραπανω ισως τοτε να σε πειραζει το αρωμα στα υγρα σου.


Οτι βημα κανεις με το ατμισμα σαν νεος? Κανε το με προσοχη κ μην ακους τα παντα αλλα ακουσε εκεινους που δεν εχουν να κερδισουν τιποτα απο εσενα κ μιλαω για τα παιδια εδω στο φορουμ ναι? Οτι λεω εδω το λεω μονο με καλη καρδια γιατι εχω δει αρκετα ατομα να παρατανε το ατμισμα απο λαθος καθοδηγηση!!!

Ολα θα πανε καλα πιστευω κ σε λιγο καιρο θα δινεις κ εσυ συμβουλες απο την εμπειρια σου με το ατμισμα γιατι  θα εχεις περασει απο καμποσα κυματα κ θα γνωριζεις σιγουρα περισσοτερα.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2019, 16:26 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 18:35 »
έχει δίκιο ο φίλος για αυτά που σου λέει και είναι κρίμα να στραβώσεις και να το παρατήσεις θέλει για να ασχοληθείς να το δεις και γιατί όχι σαν χόμπι εγώ θα σου πρότεινα να πας να πάρεις μια νικοτίνη 20   άρα 50pg 50 vg σκέτη booster  μια vg 100άρα  και μια pg 100άρα  αν ξέρεις αραίωσετη σε 10άρα  50 50 και δοκίμασε τη χωρίς άρωμα, αν δεν μπορείς η δεν κατάλαβες πες μου να σου πω αναλυτικά εγώ η κάποιος άλλος φίλος πως θα το κάνεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε

Συνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 19:15 »
[member=1000]DARK ANGEL[/member]
Η νικοτίνη αυξάνει την πίεση, είσαι σίγουρη ότι εσένα στην έριξε;γιατρός σου το είπε;
Επίσης νομίζω ότι έχει να κάνει και με το χτύπημα στο λαιμό άρα και ενδεχόμενο ερεθισμό.Και με τα τσιγάρα αυτό λέγαμε,ελαφριά,βαριά που είχε να κανει και με την περιεκτικότητα της νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 04, 2019, 19:54 »
Φίλε μου όταν άρχισα το άτμισμα νόμιζα ότι με ενοχλεί η pg γιατί με έγδερνε ο λαιμός μου  αλλά δεν ήταν αυτό που νόμιζα , και τώρα κάνω τα υγρά 50-50 (Θυμάμαι πήγαινα στα ατμομάγαζα και ζήταγα υγρά high vg) .
Όπως ορθά σου είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι δώσε μια ευκαιρία ακόμη στο άτμισμα .

Υ.Γ  Πολλές  φορές οταν αρχίζουμε κάτι θές απο φόβο θές απο οτιδήποτε άλλο νομίζουμε διάφορα .
Και το πιο βασικό :  ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΆΝΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix