vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 4 χρήστες
fysa-roufa-travatone, manoslykos, Jorge, camber

Twitter

ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« στις: Ιουλίου 03, 2013, 15:59 »
Must:
+ Όλο και περισσότεροι βελτιώνουν την υγεία τους και πιθανόν σώζουν και τη ζωή τους
  Αυξάνονται οι φόροι
? Μπαίνουν στο κόλπο εταιρείες κολοσσοί. Θα κάνουν κάτι καλύτερο; Θα εκφυλίσουν την προσπάθεια που έχει γίνει μέχρι τώρα;

Για λίγους:
+ Πορευόμαστε κατά τα γνωστά, έχοντας το κεφάλι μας ήσυχο
Λιγοστές οι πιθανότητες για κάποιον καπνιστή να ξεφύγει, ενώ θα μπορούσε…
? Όλοι γύρω μας καπνίζουν, με αποτέλεσμα…

Δύσκολο ερώτημα… ακολουθούν ψήφοι και σενάρια κοινωνικής φαντασίας…
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2013, 22:17 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 03, 2013, 16:36 »
Τι να πρωτοπείς τώρα?
Ξεκίνησα το η.τ. γιατί δεν ήθελα να σταματήσω να καπνίζω, αλλά οι επιπτώσεις του κ.τ. είχαν γίνει έντονες και έπρεπε να το σταματήσω. Στη πορεία εκτός της ευκολίας που έγινε η αλλαγή από το κ.τ. στο η.τ., άρχισα να το απολαμβάνω. Άρχισα να παίζω με τις γεύσεις, να αγοράζω καλύτερες συσκευές, να έχω την υπέροχη παρέα του φόρουμ και χίλια δυό καλά. Ακόμη και ένα καινούργιο άρωμα, ένας καινούργιος ατμοποιητής, είναι ένα δώρο χαράς στον εαυτό μου. Έτσι το "πρέπει" έγινε απόλαυση και κατά κάποιο τρόπο χόμπυ. Τώρα χαίρομαι να βοηθάω τους νεοεισερχόμενους και να "προσυλιτίζω" κι άλλους.
Για μένα λοιπόν είναι must και στη συνέχεια hobby.
Άρα must + hobby = απόλαυση!!!  :))

Τι θα γίνει στο μέλλον? Αν συνεχίσουμε να κινούμαστε όπως και ο υπόλοιπος ελληνικός λαός σήμερα, μας βλέπω αν έχουμε λεφτά, να ψωνίζουμε υγρά από φαρμακεία και σε τιμές χρυσού  :wall: Και το λέω γιατί οι 800 υπογραφές που μαζέψαμε όταν χρειάστηκε, ήταν τουλάχιστον ντροπή.  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2013, 16:42 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 03, 2013, 16:45 »
Σωστά   όλα τα παραπάνω. :thumpup: :thumpup: :thumpup: Ψήφισα για λίγους. Έτσι απλά. :dontknow:

Εγώ θάβαζα και μία άλλη επιλογή. ;)

Για έξυπνους πρώην καπνιστές. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 03, 2013, 16:46 »
Ωραία... Είμαι ο πρώτος που λέει ότι είναι για λίγους...

Δεδομένα:
α) Λάσπη και μπετόν από ΜΜΕ
β) Όλοι οι εκτός ητ έχουν γίνει ξερόλες (μου πε η θεία του γαμπρού του μπατζανάκη του κουμπάρου αυτουνού που έφερε το τραγί από το χωρίο για να μου γκαστρώσει την κατσίκα τη ζερβομάτισα, ότι κάνει μπορμπουλήθρες)
γ) Δεν υπάρχει συλλογική οργάνωση αρκετή ώστε η διαφήμιση να γίνει πιο επιθετική, λόγω κόστους.

Θεωρώ ότι είναι δύσκολη η εισαγωγή κάποιου στον κόσμο του ητ. Εκτός από ένα boom που έλαβε χώρα μεταξύ 6/2011-6/2012, υπάρχει μια καθίζηση στην αγορά η οποία οφείλεται σε πολλούς λόγους, ο χειρότερος εκ των οποίων είναι η ελλειπής υποστήριξη από αρκετές επιχειρήσεις του χώρου προς πελάτες. Θα έπρεπε να είναι "must για τους πολλούς" και "hobby για τους λίγους". Μακάρι να το δούμε αυτό...

Πολύ καλό θέμα Μιχάλη!

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 03, 2013, 16:48 »
Πολύ καλό θέμα too !!!  :yes:


Spectrum, με λίγες καθαρές κουβέντες, που παρουσιάζουν την αλήθεια ακόμη και στις 3 επιλογές της ψηφοφορίας συν το ποστ σου, τα είπες όλα, και χωρίς να γέρνει η πλάστιγγα ...

Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη.

Από την άλλη είμαι χαρούμενος που ανακάλυψα τον ατμό ..

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 03, 2013, 17:10 »
Ψήφισα Must...

γιατί η γλυκήτατη κοπελίτσα στην παραλία να λερώνει τα χεράκια της προσπαθώντας να στρίψει το τσιγάρο της; γιατί να της πέφτει το κουτάκι με τα φιλτράκια και γεμίζει άμμο; γιατί να της φυσάει ξαφνικά ο αέρας όλη την κάπνα στο πρόσωπο και να τσούζουν τα ματάκια της;

και (δευτερεύον και όχι τόσο σημαντικό) γιατί να τρώω ξενέρωμα με το που την είδα να βγάζει τα στριφτά;
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

γιατί;

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 03, 2013, 17:42 »
ψηφισα ελα ντε...
γιατι μετα απο τοσα χρονια (3+) δεν εχω καταλαβει ακομα ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 03, 2013, 17:52 »
Νομίζω ότι δεν είναι τίποτα από τα δύο  :dontknow: ....ή μπορεί να είναι και τα δύο  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 03, 2013, 18:09 »
Ψήφισα must με γνώμονα  το γενικότερο καλό αλλά και για την εξέλιξη των υφιστάμενων η.τ.

Αποσυνδεδεμένος sv1awi

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaper since 15/12/12
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 03, 2013, 18:15 »
Τίποτα από τα δυο και θα παρακαλούσα όλους τους ατμιστές να προσπαθούν να πείσουν όσους περισσότερους καπνιστές μπορούν να δοκιμάσουν η.τ., κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό , εσύ που ήσουν καπνιστής και τώρα είσαι η.τ. ξέρεις τους λόγους .

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 03, 2013, 19:26 »
ατμισμα για λιγους απο εμενα, καθωτι φανατικος πλεον οπαδος της απαντησης στην ερωτηση
- "τι ειναι αυτο που κρατας?"   
- "λαμπατερ να κοιτα...αναβει"

πολυ λιγος χρονος ειναι η ζωη  για να εξηγεις σε ουγκα-μπουγκα-ξερολες-εχω αποψη για τα παντα-εγω ξερω κτλπ ανθρωπους για το η.τ.

οποτε Ατμισμα για λιγους για τους υπολοιπους... λαμπατερ κυριοι....

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 03, 2013, 19:30 »
3

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 03, 2013, 19:47 »
Για λίγους

πολυ λιγος χρονος ειναι η ζωη  για να εξηγεις σε ουγκα-μπουγκα-ξερολες-εχω αποψη για τα παντα-εγω ξερω κτλπ ανθρωπους για το η.τ.

Γιατί το πλείστον δεν αντιλαμβάνεται καθόλου τα θετικά , πόσο μάλλον ούτε καν επεξεργάζεται την εικόνα και προτιμάει να βρυχείτω γιατί έτσι έχει μάθει.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 03, 2013, 19:47 »
Το must ήταν ό,τι πιο κοντά σε αυτό που φαντάζομαι.
Δε σημαίνει ότι περιμένω να γίνει το άτμισμα trendy από μεγάλες εταιρίες και να το κάνουν 16χρονα για να βγάλουν γκόμενα στα starbucks στη Κηφισιά. Θα γίνει, αλλά είναι αποδεκτή απώλεια, αυτά έτσι κι αλλιώς κάτι θα κάνουν.


Για μένα το να εξαπλωθεί είναι ένα 5% προσωπικό συμφέρον εξέλιξης και διάδοσης του τι είναι αυτό που κάνω ρουφώντας ένα μεταλλικό ματσούκι


και το υπόλοιπο να μη σκέφτεται κάποιος "να το κάνω", "έζησε κανένας που το άτμιζε 5 χρόνια άραγε", να δωθεί στον κόσμο ίση ευκαιρία με αυτούς όπως εμείς που internetιαζόμαστε να κάνουν κάτι καλύτερο για τον εαυτό τους. Και πάλι θα υπάρχουν παροδικοί ατμιστές, και πάλι θα υπάρχουν ατμιστές που κάνουν στριφτό στα κρυφά. Τουλάχιστον όμως δε θα κάνουν στριφτό στα φανερά γιατί θα ντρέπονται να ατμίσουν.


(Τώρα που οι καπνοβιομηχανίες έχουν σκοπό να πάρουν κομμάτι από την πίτα μην ανησυχείτε, η διάδοση έρχεται..)

Αποσυνδεδεμένος psychologos

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
  • DUM SPIRO SPERO
Απ: ΑΤΜΙΣΜΑ: must ή hobby για λίγους;
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 03, 2013, 20:05 »
Εν αρχη ήν..... ο Ego-C, o Ego-T, o Ego-W παρεα με μια μπαταρια 500αρα και πουλάγαμε μουρη. Κοιταξτε με, ατμιζω, ειμαι must, κλπ. Στη συνεχεια ανακαλυψαμε το φορουμ. Ενημερωθηκαμε. Μεταπηδησαμε σε clearomizer και τα συναφή και μαζι με αυτους ηρθαν και τα mods. Για όλα τα βαλάντια και ακρως ελκυστικα και λειτουργικά. Η αποκτηση ενος mod εγινε μονόδρομος. Πολλοι αναγκαστηκαμε να κοψουμε απο καπου για να αποκτησουμε ενα επωνυμο mod, μηχανικό ή ηλεκτρονικό. Καθαρα θεμα επιλογή μας. Αργοτερα...."ξεψαρωσαμε" και ειπαμε να γνωρισουμε τον κοσμο των επισκευασιμων. Αλλο κονδυλιο απο' κει. Ατμοποιητες για ολα τα γουστα και για ολα τα πορτοφολια και παλι. Καποιοι ακομα σκεφτηκαμε, γιατι να καθομαστε να στριβουμε αντιστασεις οταν ενα κουτακι μπορει να το κανει για μας ευκολα, γρηγορα και με απολυτη επιτυχια; Επισης επιλογη μας. Οπως πολλα πραγματα στη ζωη ειναι θεμα επιλογων. Εν κατακλείδι, το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι αναμφιβολα must δεδομενου οτι μας κραταει μακρια απο το καρκινωμα που λεγεται κανονικο τσιγαρο. Οσο για το αν ειναι hobby, πιστευω οτι πλεον ειναι σε μεγαλο βαθμο. Το αν ειναι για πολλους ή για λιγους, εξαρταται απο τον οβολό του καθενος και απο το τι είναι κανεις διατεθειμενος να επενδύσει πανω σε αυτο......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278618 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos