vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

175 επισκέπτες, 5 χρήστες
dallaskdp, Tem, Parolos, manoslykos, Milarepa

Twitter

Πως γίνεται μια σωστή γευσιγνωσία των υγρών μας

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Ανοίγω αυτό το θέμα για να καταθέσουμε όλοι μας για το πως μπορεί να γίνει
μια σωστή κ πιο καλή γευσιγνωσία στα τοσα πολλά και διαφορετικά υγρά που
ατμίζουμε όλοι μας έτσι ώστε να έχουμε μια ποιό σαφή απόφαση για το τι γεύση
πραγματικά μας αρμόζει στο να ατμίζουμε.

Ειναι λάθος να ατμίζουμε συγχρόνως υγρά διαφορετικής γεύσης?
Είναι λάθος να ατμίζουμε υγρά διαφορετικής περιεκτικότητας σε vg η pg?
Πως μπορούμε να γευτούμε καλύτερα κάποιο υγρό η διαφορετικά υγρά
την ίδια ώρα κ να πετυχουμε μια καλή γευσιγνωσία του τι ατμίζουμε?

Ειναι μερικά από τα ερωτήματα που θέτω έτσι ωστε να μπορέσουμε όλοι
μας να δώσουμε τις συμβουλές μας έτσι ωστε και κάποιος νέος ατμιστής
να μπορέσει να κατατοπιστεί καλύτερα στο τι γεύση υγρού του ταιριάζει.

Π.χ εγω για παράδειγμα μπορώ να πω πως με τον καφέ μου μπορω ατμίζοντας
οταν έχω πιει καφέ να δω πως μου χτυπάει η γευση βανίλια κ πίνοντας μια γουλιά
καφέ κ εξουδετερονωντας την γευση που ατμισα δοκιμαζω κατι αλλο να δω πως
μου ερχεται κ το αλλο...Είναι σωστό αυτό?Μήπως γενικότερα στα υγρά που δοκιμάζουμε
κάνουμε κάποιες με λάθος τρόπο δοκιμές κ δεν έχουμε σαφές αποτέλεσμα στην γεύση?
Παίζει ρόλο ο ατμοποιητής στο να γευτούμε καλύτερα π.χ ατμοποιητες τυπου τανκ.... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Πως γίνεται μια σωστή γευσιγνωσία των υγρών μας
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 14, 2011, 22:51 »
Κατά την άποψη μου και χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία σε δοκιμές ακριβείας, νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος για να δοκιμάζουμε υγρά είναι με καλοφορτισμένες μπαταρίες, μέτρια watt (ακριβώς να πω δεν γνωρίζω ακόμα), κάνοντας dripping και όχι χρησιμοποιώντας για παράδειγμα κάρτο.
Θα πρέπει να έχουμε βρει τρόπο να εξουδετερώνουμε την γεύση που έχουμε στο στόμα μας προηγουμένως, όπως πχ κάνει ο Βασίλης με τον καφέ. Επίσης καλό είναι νομίζω, αν παρασκευάζουμε DIY υγρά να τα δοκιμάζουμε μόλις τα φτιάχνουμε αλλά και μερικές μέρες αργότερα ώστε να έχουμε εικόνα και σε περίπτωση ''ωρίμανσης'' αυτών

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Πως γίνεται μια σωστή γευσιγνωσία των υγρών μας
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 14, 2011, 23:07 »
Εγώ δοκιμάζω με 510 ντριπ LR 1,5Ω και 901 ντριπ LR 1,8Ω, έτσι καταλαβαίνω πως θα παίξει το υγρό στο UFS και πώς στον ΙΑΤΤΥ και το fog
Δυνατές γεύσεις στο UFS και ελαφριές στα άλλα δύο, δεν έχω κάποιο τρόπο να εξουδετερώνω την προηγούμενη γεύση, απλά τεστάρω απο 1-1,5 ml την φορά και συγκρατώ τις τελευταίες τζούρες
Επίσης τα τεστ γίνονται στo ggts με τις συνηθισμένες μου μπαταρίες ξεκινώντας απο πλήρως φορτισμένες.
Ο τρόπος δεν ειναι απόλυτα σωστά για γευσιγνωσία, αλλά το προσωπικό μου περιβάλλον χρήσης το υπερκαλύπτει και είναι και αρκετά κοντά στις εκτιμήσεις που κάνω για την χρήση των υγρών σε άλλους ατμοποιητές.
Ο μόνος δόκιμος τρόπος για το γευσιγνωσιακό κομμάτι νομίζω ότι είναι με δοκιμή στη γλώσσα μια σταγόνας και την μυρωδιά του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πως γίνεται μια σωστή γευσιγνωσία των υγρών μας
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 03:59 »
Ο μόνος δόκιμος τρόπος για το γευσιγνωσιακό κομμάτι νομίζω ότι είναι με δοκιμή στη γλώσσα μια σταγόνας και την μυρωδιά του υγρού.

Υποθέτω θα εννοείς για κρασιά και ποτά, γιατί τα e-liquids που έχουν νικοτίνη, καίνε στη γλώσσα. Και δε νομίζω ότι είναι κάτι που συστήνεται.
Εξάλλου δεν είναι σίγουρο ότι το υγρό και ο ατμός θα έχουν το ίδιο γευστικό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Πως γίνεται μια σωστή γευσιγνωσία των υγρών μας
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 08:07 »
Φυσικα κ δεν  πρεπει να δοκιμαζουμε ποτε το υγρο πανω στην γλωσσα μας  :o :o :o ετσι σιγουρα θα παθουμε κατι κ μετα? θα κατηγορησουμε κ παλι το ητ!!!

@Βασιλης, Ξερω πολυ καλα οτι ο καφες μας βοηθαει στην επιλογη αρωματων!! δλδ καλλυντικων ναι?  οταν εχεις μυρισει πολλα αρωματα αμεσως μυριζεις καφε φρεσκο κ εξουδετερωνει οτι εχεις μυρισει κ συνχιζεις  για την επιλογη σου για ενα καλο αρωμα. Αφου ισχυει αυτο με τις κολονιες? γιατι οχι κ για τα υγρα ατμισματος? πιστευω οτι σιγουρα θα βοηθαει ο καφες ο φρεσκος να μυρισουμε πολλα υγρα κ να καταλαβουμε το αρωμα τους.

Εγω πινοντας καφε? χανω τις γευσεις!!! Οχι την οσφρηση! Μυριζοντας μονο τον φρεσκο καφε? αμεσως μπορω να πω ποιο υγρο μου αρεσει! Δοκιμαστε το κ θα καταλαβετε τι λεω  ;) ;) Παλια κ καλη τεχνικη!

ΕDIT: Πιστευω οτι οι ατμοποιητες παιζουν τον μεγαλυτερο ρολο στο να καταλαβουμε τις γευσεις που ατμιζουμε κ θα το πουν αυτο σιγουρα πολλοι εδω!! εγω εχω μικρη εμπειρια μα η αλλαγη μου σε αλλον  ατμοποιητη με επεισε !!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Πως γίνεται μια σωστή γευσιγνωσία των υγρών μας
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 10:49 »
Υποθέτω θα εννοείς για κρασιά και ποτά, γιατί τα e-liquids που έχουν νικοτίνη, καίνε στη γλώσσα. Και δε νομίζω ότι είναι κάτι που συστήνεται.
Εξάλλου δεν είναι σίγουρο ότι το υγρό και ο ατμός θα έχουν το ίδιο γευστικό αποτέλεσμα.
Ναι έχετε δίκιο ήταν άκυρο τελείως έτσι που το έγραψα και δεν σκέφτηκα καν ότι διαβάζει γενικά κόσμος.
Συγνώμη

Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως γίνεται μια σωστή γευσιγνωσία των υγρών μας
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 13:21 »
Νομίζω οτι το στόμα θα πρέπει να έχει ξεπληθή μόνο με νερό. Και αυτό το στηρίζω στους κριτές του εσπρέσο που πίνουν νερό. Ίσως να πρέπει να αραιώσουμε το δείγμα πρίν να το μυρίσουμε με ζεστό νερό έτσι ώστε να πάρει θερμοκρασία και να αναδείξει το άρωμα του.  :hmmm: Πάντος με τον καφέ αν ξεπλήνουμε το στόμα μας θα αλλάξει η γέυση ανάλογα με τον καφέ που έχουμε δοκιμάση πρίν. Και δεν εννοώ να έχουμε βάλει ζάχαρι ή γάλα αλλά αν έχουμε δοκιμάση Εσπρέσο ,φραπέ, Γαλλικό.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πως γίνεται μια σωστή γευσιγνωσία των υγρών μας
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 13:44 »
Ας παραμείνουμε στη γεύση των υγρών όμως και να μην επεκταθούμε σε γενικά θέματα περί γεύσης γιατί μπορεί να φτάσουμε και στην οινολογία στο τέλος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix