vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, antre, Milarepa, arispat, pngtszs1976

Twitter

Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
 Ώρες ώρες σκέφτομαι το ζόρι που τράβηξα όταν μπήκα στο χώρο των επισκευάσιμων και μετά από πολύ διάβασμα (να είναι καλά το φόρουμ και τα εκλεκτά μέλη του) και μελέτη διαφόρων βίντεος στο youtube κατάφερα να φτιάξω την πρώτη μου πετυχημένη αντίσταση. Από τότε οι γνώσεις εμπλουτίστηκαν έγιναν πράξη και πλέον μπορώ να πω με "περηφάνεια" ότι το λύσιμο - στήσιμο - δέσιμο ενός από τους ατμοποιητές μου δεν μου παίρνει πάνω από ένα 10 λεπτο χαλαρά με παρέα το φραπεδάκι μου.

Με αφορμή μηνύματα που μου έρχονται κατά καιρούς από νέα μέλη (όχι ότι εγώ είμαι παλιός  :)) ) και ερωτήσεις σχετικά με το στήσιμο των RBA (επισκευάσιμης βάσης ατμοποιητή), αλλά και τα εργαλεία που χρησιμοποιώ, θεώρησα αναγκαίο για την βοήθεια των φίλων συνατμιστών που τώρα μπαίνουν στο χώρο των επισκευάσιμων να ανοίξω αυτό το νήμα όπου κάθε συνατμιστής μας θα μπορεί να παραθέτει τις εμπειρίες του για το πως να διευκολύνουμε τη ζωή μας κατά τη συμβίωσή μας με επισκευάσιμο ατμοποιητή.
 Παρακάτω παραθέτω εκόνες με τα υλικά και εργαλεία που χρησιμοποιώ καθημερινά για να στήνω τις RBA μου:



Από πάνω προς τα κάτω και από δεξιά προς τα αριστερά βλέπουμε:

Σύρμα Kanthal A1 (εγώ χρησιμοποιώ για τους τανκάτους μου 0,32mm (28AWG) και για τους ντρίπερς μου 0,41mm (26AWG)).
Βαμβάκι "οργανικό" Ιαπωνίας
Ψαλιδάκι για κόψιμο βαμβακιού με ακρίβεια (το έκλεψα από τα υλικά μανικιούρ της συζύγου μου  :laugh1: )
Μεγενθυντικός φακός για να βλέπω - μετράω τις σπείρες (γεράσαμε μου φαίνεται, η πρεσβυωπεία προ των πυλών  :)) )
Νυχοκόπτης για να κόβεις εύκολα το σύρμα
Κατσαβιδάκια ίσιο και σταυρωτό 2mm
Tσιμπιδάκι που βγάζουν οι γυναίκες τα φρύδια τους για κατασκευή micro coils, να τραβάμε, συγκρατούμε σύρματα κλπ (και αυτό το σούφρωσα στα μουλωχτά :laugh1: )
Ομόμετρο απαραίτητο για να φτιάχνεις αντίσταση και να την μετράς επιτόπου.
Εργαλείο για να στρίβεις σε δευτερόλεπτα αντίσταση. Υπάρχουν διάφορες μάρκες όπως Curο coiler, Universal tools κλπ). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τρυπανάκι 2 ή 2,5 ή 3mm. Εγώ τις αντιστάσεις μου τις κάνω με διάμετρο σπείρας 2,5mm
Βάση με σπείρωμα 510 για να βιδώνεις ατμοποιητές, για μεγαλύτερη σταθερότητα (αν έχεις ομόμετρο δεν χρειάζεται)
Μοντ και μπαταρία. Αν υπάρχουν δεν χρειάζεται τόσο πολύ το ομόμετρο και η βάση.



Το ομόμετρο από κοντά επιτελώντας το καθήκον του σαν πιστός και φιλότιμος στρατιώτης  :))



Το εργαλείο που μου έλυσε τα χέρια. Στρίβω τέλεια αντίσταση σε 5 δεύτερα  ;)



Η RBA ενός Kayfun Lite Plus έτοιμη. Αντίσταση με σύρμα Kanthal A1 0,32mm, 10 σπείρες με διάμετρο σπείρας  2,5mm - 1,87 Ohm.
Αυτά μπόρεσα να σκεφτώ και να γράψω για την ώρα.
Ελπίζω να φάνηκαν χρήσιμα σε κάποιους νέους φίλους συνατμιστές στο χώρο τον επισκευάσιμων.



 
 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 04, 2015, 19:56 »
Φιλε μακη μπραβο   :thumpup:  χωρισ να θελω να περιαυτολογεισω  αν και περα απο το ομομετρο και  τη βαση ολα τα υπολοιπα τα εχω παρη  καπια στιγμη μπορη  :hmmm:  αν και δεν μου χρειαζωνται μπορη να τα παρω μονο για τη συλογη γιατη τα εργαλεια κανουν το μαστορα   :bye:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 04, 2015, 20:21 »
Μπράβο Μάκη! Και θα συμφωνήσω! Αυτά τα....tool τύπου 10Χ, 15Χ κλπ, είναι τα πιο χρήσιμα. Εγώ, έχω αρχίσει να μη βλέπω ούτε το deck..... :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 04, 2015, 20:25 »
 :lotpot: :lotpot: :lotpot: Κλαίω!!!
Υπάρχει και 15Χ? Κι εγώ το 10Χ έχω, αν χρειαστεί και είμαι έξω, αλλά μέχρι τώρα ευτυχώς δεν χρειάστηκε.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 04, 2015, 20:39 »
Άσε Γιώργο, ειδικά όταν στήνω νύχτα, το γραφείο μου από τα πολλά φώτα, μοιάζει με πάγκο πανηγυριού. Η γεννήτρια λείπει….

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 04, 2015, 22:23 »
Πολύ χρήσιμο Μάκη! Αλλά μη μου πεις ότι τα έχεις πάντα έτσι τακτοποιημένα, γιατί εμένα το γραφείο με τα αξεσουάρ είναι σα βομβαρδισμένο Ναγκασάκι, κορίτσι πράμα!

Συνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 04, 2015, 22:37 »
Εγω τα εχω παντα τακτοποιημενα αλλιως με πιανει κριση!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 05, 2015, 07:19 »
Πολύ χρήσιμο Μάκη! Αλλά μη μου πεις ότι τα έχεις πάντα έτσι τακτοποιημένα, γιατί εμένα το γραφείο με τα αξεσουάρ είναι σα βομβαρδισμένο Ναγκασάκι, κορίτσι πράμα!

Eιρήνη ναι, αναγκαστικά τα έχω τακτοποιημένα. Έχω το δικό μου "γραφείο" - χώρο, έτσι το έτερο ήμιση δεν γκρινιάζει. :))
Με λίγα λόγια γλιτώνω την "παντόφλα". :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 05, 2015, 08:42 »
Για όσους θέλουν να τα έχουν όλα τακτοποιημένα υπάρχει και μια κασετίνα με την ονομασία Coil Master Kit.....
Έχει ουσιαστικά όλα όσα χρειάζονται για το στήσιμο RBA. Aπλά λείπει ο πολύ χρήσιμος μεγεθυντικός φακός  ;)





http://www.coil-master.net/


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 05, 2015, 14:38 »
Κοίτα να δείς...πάνω στην ώρα εμφανίστηκε αυτό πρίν λίγο: https://www.fasttech.com/products/1/10012341/3029400

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 05, 2015, 15:02 »
Φίλε makis66 που το βρήκες το 10Χ για το μάτι ??. Δώσε link εάν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 05, 2015, 15:08 »
Εδώ είσαι κι εσύ :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος xemaliaris

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 05, 2015, 15:25 »
Κοίτα να δείς...πάνω στην ώρα εμφανίστηκε αυτό πρίν λίγο: https://www.fasttech.com/products/1/10012341/3029400

Εμφανίστηκε μεν δεν μπορούμε να παραγγείλουμε δε...όπως είχε πεί και ένας συνατμιστής, τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι χάσαμε τα κουτάλια.

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 05, 2015, 15:31 »
 από όλα αυτά τα εργαλεία και μπράβο στην προσπάθεια να τα έχουμε κάπου μαζεμένα, όπως και η κασετίνα του Tem, το περισσότερο ενδιαφέρων βλέπω συγκεντρώνει ο μεγενθυτικός  φακός, και σε μεγάλα  νούμερα, 10χ 15χ.
Για να δούμε τι θα βγάλει και η  έρευνα του microchip για το ηλικιακό προφίλ του φόρουμ. :hmmm:


θα ήθελα επίσης να προσθέσω και κάτι ακόμα που σε αρκετές περιπτώσεις γίνεται άκρος απαραίτητο.
ΤΟΥΛΟΥΜΠΑΚΙΑ. :laugh1: :laugh1:
 βάλτε το στο ψαχτιρι του φόρουμ να δείτε σε πόσα στησίματα έχει βοηθήσει. :yes:
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2015, 16:14 από oaksmoke »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Τί εργαλεία-υλικά χρειάζονται για το στήσιμο RBA
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 05, 2015, 16:21 »
Φίλε makis66 που το βρήκες το 10Χ για το μάτι ??. Δώσε link εάν γίνεται.

Καλέ μου φίλε Βασίλη το αγόρασα από Κίνα 1 ευρώ!!!
Κάθε φορά που στρίβω αντίσταση με αυτό μετράω τις σπείρες για να είμαι σίγουρος.
Είναι πολύ χρήσιμο ειδικά για μας που είμαστε στα πρόθυρα της πρεσβυωπίας.  :))
Πάρε το 10Χ γιατί το 5Χ δεν μου φάνηκε και τόσο χρηστικό όσο το 10Χ με το οποίο βλέπεις την αντίσταση τεράστια. :))
Αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις αγορά από εξωτερικό το λινκ είναι αυτό:

http://www.ebay.com/itm/1Pc-5x-10x-Watch-Jewellery-Magnifier-Loupe-Eye-Len-Eyepiece-Repair-Kit-Tool-Y5RG-/371239531593?var=&hash=item566f99b449

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix