vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, gfilip, petr@n

Twitter

Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Κάποια συμπεράσματα έχουν βγει ως τώρα.
Η συνέχεια εδώ:

Άτμισμα και σακχαρώδης διαβήτης (ή: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο)








εχει αναφεθει ποτε σχεση προπυλενογλυκολης
και ζαχαρου,και αν οχι υπαρχει στο φορουμ
κανεναςαρμοδιος απο ιατρικη αποψη να μας πει αν θα μπορουσε να υπαρχει σχεση?
το αναφερω γιατι προκειτε να συστησω το ητ
σε ατομο με προβλημα σακχαρου,αλλα και για ενημερωση σε ατομα απο εμας που αντιμετωπιζουν παρομοιο προβλημα


Από τον συντονισμό:
Για τους βιαστικούς: Οι πρώτες επίσημες έρευνες που αναφέρθηκαν εδώ, πάνω στο θέμα του διαβήτη, βρίσκονται εδώ:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,842.msg756147.html#msg756147
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:47 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 13:43 »
εχει αναφεθει ποτε σχεση προπυλενογλυκολης
και ζαχαρου,και αν οχι υπαρχει στο φορουμ
κανεναςαρμοδιος απο ιατρικη αποψη να μας πει αν θα μπορουσε να υπαρχει σχεση?
το αναφερω γιατι προκειτε να συστησω το ητ
σε ατομο με προβλημα σακχαρου,αλλα και για ενημερωση σε ατομα απο εμας που αντιμετωπιζουν παρομοιο προβλημα

Κάπου θυμάμαι να είχα διαβάσει πως πρόβλημα υπάρχει μόνο με την VG, αλλά όχι με την PG.
Δεν θυμάμαι όμως που, και δεν θυμάμαι αν ήταν απλά γνώμη κάποιου ή από έρευνα, αρα το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη!

Πάντως, συνάδελφος που έχει πρόβλημα ζάχαρου και διαβήτη, για κάποιο χρονικό διάστημα άτμιζε PG χωρίς πρόβλημα (μετα.... βαρέθηκε και το παράτησε..)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 13:58 »
Νομίζω ότι μια δοκιμή με παράλληλα συχνή μέτρηση του ζάχαρου , δείχνει αν έχει επικινδυνότητα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 15:10 »
Με την VG (γλυκερόλη) σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα από ό,τι λέει η Wikipedia αλλά και αυτό εδώ το άρθρο το οποίο βασικά είναι για την PG (προπυλενογλυκόλη) αλλά γράφει για την Glycerol (VG) ως εναλλακτική λύση κάτω, κοντά στην τελευταία παράγραφο.

Για να μην ψάχνετε σε κάθε σελίδα όλο το κείμενο, μόλις ανοίξει η σελίδα πατήστε Ctrl+F και γράψτε sugar levels. Θα βρείτε πιο εύκολα το επίμαχο σημείο.  ;)


Για την PG αντιθέτως βρήκα μόνο αυτήν εδώ την - κάπως σχετική - πληροφορία που λέει ότι η προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται ως φάρμακο στα βοοειδή!! για να ανεβάσει τα επίπεδα της γλυκόζης στο αίμα. Μόλις ανοίξει η σελίδα, πατήστε Ctrl+F και γράψτε blood glucose level για να βρείτε εύκολα το σημείο που το γράφει.
Όλες οι άλλες σελίδες που βρήκα σχετικά με PG και ζάχαρο στο αίμα αναφέρονται επίσης στην κτηνιατρική και στα βοοειδή!

Τώρα το κατά πόσο είναι αξιόπιστες οι πηγές που ανέφερα και κατά πόσο αφορούν την περίπτωση του η.τ. ... δεν μπορώ να σας πω.  :-\


EDIT: Εδώ πάλι βρήκα ότι η νικοτίνη αυξάνει το σάχαρο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2010, 04:11 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 05, 2011, 22:42 »
Μολις επεστρεψα απο εναν παθολογο διαβητολογο μετα απο μετρηση σακχαρου . Σημερα εφαγα αρκετα γλυκα και το απογευμα διψαγα απιστευτα . Τελευταια αντιμετωπιζα ξηροστομια , θολουρα στα ματια και αλλα τετοια ωραια . Μετρηθηκα με το ειδικο μηχανημα και εδειξε 452 !! Πηρα τον γιατρο τηλ και μου ειπε να παω Αμεσως στο ιατρειο οπως και εκανα . Και ναι , ειμαι επισημα διαβητικος .Αφου μου εξηγησε ορισμενα πραγματα για την σοβαροτητα της καταστασης , του ανεφερα οτι εδω και 2 μηνες εχω διακοψει το τσιγαρο και ατμιζω το ητ. Ηταν πληρως ενημερωμενος για το ητ και μου ειπε πως αυτο ειναι πολυ θετικο και πως το παρακολουθει !! Μου συνεστησε φυσικα οτι καποια στιγμη θα ηταν καλο να αποβαλω και αυτο απο την ζωη μου . Ειμαι 45 ετων , 1,90 και 105 κιλα . Δεν τρομοκρατηθηκα , αντιθετα το ειδα ως ευκαιρια να αλλαξω συνηθειες ετων . Καλο μου κουρα ι ο  :)

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 05, 2011, 22:48 »
Μολις επεστρεψα απο εναν παθολογο διαβητολογο μετα απο μετρηση σακχαρου . Σημερα εφαγα αρκετα γλυκα και το απογευμα διψαγα απιστευτα . Τελευταια αντιμετωπιζα ξηροστομια , θολουρα στα ματια και αλλα τετοια ωραια . Μετρηθηκα με το ειδικο μηχανημα και εδειξε 452 !! Πηρα τον γιατρο τηλ και μου ειπε να παω Αμεσως στο ιατρειο οπως και εκανα . Και ναι , ειμαι επισημα διαβητικος .Αφου μου εξηγησε ορισμενα πραγματα για την σοβαροτητα της καταστασης , του ανεφερα οτι εδω και 2 μηνες εχω διακοψει το τσιγαρο και ατμιζω το ητ. Ηταν πληρως ενημερωμενος για το ητ και μου ειπε πως αυτο ειναι πολυ θετικο και πως το παρακολουθει !! Μου συνεστησε φυσικα οτι καποια στιγμη θα ηταν καλο να αποβαλω και αυτο απο την ζωη μου . Ειμαι 45 ετων , 1,90 και 105 κιλα . Δεν τρομοκρατηθηκα , αντιθετα το ειδα ως ευκαιρια να αλλαξω συνηθειες ετων . Καλο μου κουρα ι ο  :)


μη μασάς.ζεις φυσιολογικά αλλά θέλει να προσέχεις.τι τύπου διαβήτης σου είπε;

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 05, 2011, 22:54 »
Νάσο σίγουρα δεν ήταν και ο καλύτερος τρόπος να σου μπει ο νέος χρόνος. Αλλά όπως είπε και ο m.a.x. μη μασάς. Έτσι κι αλλιώς είμαστε σε μια ηλικία που πρέπει πια να προσέχουμε.  :'(

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 05, 2011, 23:00 »
Την Παρασκευη θα κανω τις απαραιτητες εξετασεις . Μου εδωσε το μηχανημα με το οποιο θα μετραω 2 φορες την μερα και την 10η μερα θα παω με τις μετρησεις και τις εξετασεις .

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 05, 2011, 23:14 »
Καμια φορα ξηροστομια και μια ψιλοθολουρα την εχω και εγω  :-[ και ειμαι και γλυκαντζης  :wall:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 05, 2011, 23:20 »
Καμια φορα ξηροστομια και μια ψιλοθολουρα την εχω και εγω  :-[ και ειμαι και γλυκαντζης  :wall:
Και γω ημουν !! Πριν 3 ωρες ....

Αποσυνδεδεμένος bd7

Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 01:48 »
Νασσο να ξερεις το βασικο ειναι ο ελενχος του βαρους σου, και το καλυτερο φαρμακο το περπατημα. στην οικογενεια εχουμε ιστορικο και στο λεω εκ πειρας. δεν τρεχει και τιποτα απλα θελει μεγαλη προσοχη γιατι ειναι πολυ υπουλη ασθενεια. σου κανει χιλιες δυο ζημιες αν δεν το προσεξεις.
Δοκιμασε να περπατας μια ωρα την μερα, αν εισαι φιλοζωος παρε σκυλο  ;D θα σε σηκωνει απο τον καναπε θες δεν θες! (γατα ποντικια ψαρια δεν κανουν μην δοκιμασεις   :))

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 02:22 »
Θα πρότεινα και το στατικό ποδήλατο - να το βάλεις μπροστά στην τηλεόραση!
Ίσως και λίγο off- topic :
Επίσης, επειδή από εδώ και πέρα θα αγοράζεις strips με ρυθμό 2/μήνα, θα σου πρότεινα να τα αγοράζεις από ebay.co.uk. Τ'αγοράζω για την μητέρα μου, και με λίγη ενασχόληση σε τιμές λιγότερες από 16 Ευρώ, από 25+ που τα έχω βρει στην Ελλάδα.
Και για τους υπολοίπους, να κάνουμε  καμμία εξέταση αίματος και ούρων μία φορά τον χρόνο ......

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 03:04 »
nassos33
μολις το διάβασα, αν δεν σου κάνει κόπο θα θέλαμε να μας ενημερώνεις για μετρήσεις σου. Θα είναι πολύτιμο για μας στο μέλλον .
Αν κόψεις το ΗΤ ( που το εύχομαι) μπες και πεσ μας αν οι μετρήσεις είναι καλύτερες ή όχι.
Εύχομαι να σε βοηθήσαμε και να αντιμετωπίσεις αυτή τη δυσκολία που σου έτυχε με  υπομονή. Εύχομαι το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 06, 2011, 10:56 »
Η οικογένειά μου, έχει ιστορικό διαβήτη, από την πλευρά της μητέρας μου. Τα επίπεδα σακχάρου της μητέρας μου είναι αυξημένα, αλλά δεν ακολουθεί αγωγή για την ώρα, απλά δίαιτα και προσοχή. Εξ αυτού, συνεχώς με πιπιλίζει να ελέγχω το θέμα αυτό με εξετάσεις, πράγμα που βέβαια δεν κάνω.
Την ημέρα τψν Χριστουγέννων πήγαμε στο πατρικό για φαγητό και το θυμήθηκε πάλι, αλλά μου λέει κάτσε να σε μετρήσω με το μηχανάκι.

Με μέτρησε και είχα τιμή 83 ( 80-120 είναι το φυσιολογικό), δηλαδή ήμουν ουσιαστικά στο κάτω άκρο. Της είπα μάλιστα πως το πρωί ήπια και καφέ με δύο κουταλιές ζάχαρη που πάντα βάζω. Έμεινε υπερικανοποιημένη.

Θεωρώ πως αν υπήρχε κάτι το επιλήψιμο, η μέτρησή μου θα έπρεπε να ήταν λιγάκι τσιμπημένη. Όχι εκτός ορίων, αλλά λίγο προς τα επάνω κάπως.

Δεν είμαι "γλυκατζής", αλλά ούτε και τα αποφεύγω βέβαια. Με 2 καφέδες την ημέρα, προσλαμβάνω τουλάχιστον 4 κουταλιές ζάχαρη + ότι άλλο από τις λοιπές τροφές.


Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2011, 05:25 »
Ανακινώ το θρέντουλο αυτό γιατί με ενδιαφέρει προσωπικά.
Πολύ καλά αυτά τα άρθρα, αλλά κανένας δεν έχει δώσει μια σαφή και τεκμηριωμένη έρευνα.
Ο γιατρός μου γνωρίζει για το η.τ. και σε συζήτηση που είχαμε μου είπε "καλύτερα αυτό παρά το κ.τ. αν και εγώ θα σου έλεγα να τα κόψεις όλα".
Όπως ανάφερα και σε άλλο post μου σε άλλο θρεντουλο, τις 5 τελευταίες μέρες έχω πολύ καλύτερες μετρήσεις από ότι είχα με κ.τ. και χωρίς να αλλάξω τις διατροφικές μου συνήθειες. Ατμίζω δικό μου υγρό που περιέχει ίδια ποσότητα vg & pg με μικρη δόση νικοτίνης και χωρίς αρώματα. Θεωρώ ότι το περπάτημα και η διακοπή του κ.τ. έχουν συντελέσει σε αυτή την πρόοδο. Αλλά η απορία παραμένει. :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171626 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364