vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 7 χρήστες
dimitrisd, george kotsopoulos, tibolaso, Jorge, manoslykos, I.P, Buliwyf

Twitter

Οι εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

φιλε μου η νικοτινη μου ειναι χαμηλα,στα 6 ειμαι τωρα,πριν λιγο καιρο εκανα 0 αλλα λογω φαινομενου πιπιλα το σπιτι ειχε μονιμα ομιχλη και ξαναπηγα 6 για να ξεθολωσει το τοπιο παλι.δεν εχω θεμα εγω με την νικοτονη,γενικα μιλαω.................το πολυ πολυ να θολωσω παλι το τοπιο :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Καλό στην υγεία κάνεις αν μειώσεις τα ml, όχι αν μειώσεις την νικοτίνη και αυξήσεις τα ml.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Από τα 6 δεν χρειάζεται να πας στα 0.. Υπάρχουν και τα 5,4,3,2,1 στα ενδιάμεσα ώστε να μην ντουμανιάζει το σπίτι.. ;)


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Καλό στην υγεία κάνεις αν μειώσεις τα ml, όχι αν μειώσεις την νικοτίνη και αυξήσεις τα ml.

Καλό στην υγεία κάνεις , αν δεν έχεις εξάρτηση.. Τότε κάνεις όσα ml θέλεις.. Η εξάρτηση είναι από την νικοτίνη, όχι απο το strawberry pancakes..

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ο Tolis το εθεσε πολυ σωστα. Απο αποψη υγειας ειναι καλυτερα νικοτινη με μικρη καταναλωση σε ml παρα χωρις νικοτινη και μεγαλη καταναλωση στα ml. Η νικοτινη δεν προκαλει καποιο ιδιαιτερο προβλημα υγειας. Ο,τι (και αν) κανει κακο στην υγεια βρισκεται στα αλλα συστατικα και οχι στη νικοτινη. Αρα μεγαλυτερη καταναλωση = μεγαλυτερη η εκθεση στον υποτιθεμενο κινδυνο ;) . Ας επιστρεψουμε τωρα στο θεμα μας.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
αυτο περι ml vs νικοτινης το ξεκινησε ο aresmares αλλα διαφωνω καθετα!
Αν ρωτησεις το συκωτι σου αν προτιμαει γλυκερινη και μερικα εσσανς (ναι, κι αυτα με το φοβεγο και τγομεγο διακετυλιο) η νικοτινη δε νομιζω να προτιμησει το δευτερο!
επισεις το αν η καταναλωση / υπερκαταναλωση /υπερ-υπερ καταναλωση ατμου κανει "κακο στην υγεια" ειναι κατι τελειως υποθετικο που μεχρι τωρα μαλλον καταρριπτεται, (κανει κακο? δεν κανει τιποτα? κανει καλο? ) αντιθετα η καταναλωση νικοτινης φυσικα και γνωριζουμε οτι ειναι βλαπτικη (μη μπερδευουμε το οτι δεν ειναι καρκινογονα, οκ, δεν ειναι αλλα δεν ειναι και το οτι καλυτερο για αγγεια, συκωτι, παγκρεας, νευρικο συστημα, κτλ κτλ κτλ)  οποτε αναμεσα σε νικοτινη και περισσοτερη καταναλωση υγρου η πλαστιγκα κατα τη γνωμη μου γερνει καθετα προς τα ντουμανια

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Αν και είμαστε off topic
 και η νικοτίνη δεν είναι αθώα (η νικοτίνη έχει την ιδιότητα να προκαλεί την ανάπτυξη νέων πολύ μικρών αιμοφόρων αγγείων, με αποτέλεσμα να δίνεται περισσότερο αίμα στους όγκους οι οποίοι με αυτό τον τρόπο μπορούν να μεγαλώνουν)
και σαφώς το συκωτάκι μας δεν θα ήθελε αυξημένες γλυκερίνες.
Μην είμαστε υπερβολικοί όμως με όλα.


Το  σαφαρι  ψηφων  απο  τα  κοματα  στην  ελλαδα  ΕΧΕΙ  ΘΕΣΗ  ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ 
εαν  υπαρχει  αντιδραση  απο  επαγγελματιες  και  ατμιστες  ...το  μαζευουν  μπαμ  μπαμ 

ειναι  πολλοι  οι  ψηφοι  ΑΡΗ ....... ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
μπα, στην Ελλαδα η ψηφοθηρια γινεται κανα μηνα πριν τις εκλογες με το να ταζουν λαγους με πετραχηλια

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Καλά τα λέτε, δε λέω, αλλά:
γίνεται να μην αλλάζετε συνέχεια άβαταρ;;;  :idiot1: :idiot1:

Δεν ξέρουμε με ποιόν μιλάμε πια εδώ μέσα...  :lotpot:

εαν  η  ψηφοφηρια  ηταν κανενα  μηνα  τοτε  ..οταν  θα  ησουν  στην  εφορια  δεν θα  εκανες  6  ωρες  για  ενα  θεμα  4 λεπτων  
η  ανοχη  της  εξουσιας  ειναι  ψηφοθηρια  δυστηχως  ...ολο  τον  χρονο  απλα  τον  μηνα  των  εκπλογων  υπαρχει  εξαρση  
στο  δια ταυτα  επειδη  πιστευω  οτο  το  παιχνιδι    ειναι  τελειωμενο   απο  καπνοβιομηχανιες    οπου  εχουν  ηδη  εξαγορασει  το  80%  των  εταιρειων  η.τ  οπου  ειχαν  την  μεγαλη  κερδοφορια   ....ΤΩΡΑ κανουν  μια  εξυπνη  ερευνα  αγορας  βαζοντας  ολους  μας  σε  ενα  τριπακι  περι  νομων  κλπ  κλπ  ....και  μολις  βγει  το  αποτελεσμα  της  μελετης  .......τοτε  ειδομεν  

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Καλά τα λέτε, δε λέω, αλλά:
γίνεται να μην αλλάζετε συνέχεια άβαταρ;;;  :idiot1: :idiot1:

Δεν ξέρουμε με ποιόν μιλάμε πια εδώ μέσα...  :lotpot:

μας  ζητας  να μην αλλαζουμε  αβαταρ  οταν  μας  δινεις  την  επιλογη  να  το  κανουμε  :hmmm:

πλακα  κανω  οκ  ;)

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Παράθεση
Αύξηση των ειδικών φόρων κατανάλωσης σε τσιγάρα και καπνό τον Ιούνιο του 2016. Επίσης, θα επιβληθεί φόρος και στα ηλεκτρονικά τσιγάρα (1η Ιανουαρίου 2017)

:angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
μονο το ματι θα μεινει αφορολογητο, κοινως μπανιστηρι
μην πεφτετε απο τα συννεφα

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πιστεύω πως τρελαινόμαστε άδικα, εμένα προσωπικά τα υγρά μου βγαίνουν κάπου στα 0.30 ευρώ τη μέρα ακόμα και 50% πάνω να μου το πάει κανείς θα έχω έξοδα 0.60 σιγά, 4 ευρώ vs 0.60 νομίζω πως δεν με καίει ιδιαίτερα.

Τώρα για κάποιον που πίνει τα υγρά όχι τα ατμίζει ε τότε ίσως να του κακοφανεί και λίγο, αλλά πόσα έξοδα μπορεί να έχει μια φουγάρα; 1 ευρώ τη μέρα; Νομίζω πάλι κερδισμένος είναι.

Θα μου πεις ρε μεγάλε τα γκουρμέ που κάνω θα με πιάσει πονοκέφαλος με τις νέες τιμές, θα του πω και γω, "ρε φίλε" και γω θέλω να ανοίγω ένα καμπερνε κάθε μέρα...

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
τα τσιγάρα δεν τα πήγα 30% πάνω αλλά 300% μακροπρόθεσμα. Νομίζω είναι πολύ πιο πάνω από το νούμερο αυτό αλλά είπα ένα μικρό τυχαία.

Μόλις βάλουν χέρι στα ηλεκτρονικά , σε κάθε αφορμή θα ανεβάζουν το φόρο. Το ίδιο κάνουν στο αλκοόλ, καπνό, βενζίνη.
Έτσι κι αλλιώς δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα , ο φόρος θα μπει, θα γονατίσουν τα τοπικά μαγαζάκια και θα οργιάσει το παραεμπόριο.

Εγώ δε πρόκειται να δώσω λεπτό του ευρώ για μπουκαλάκι με κορδελίτσα φόρου για αυτό το κράτος.



Παράθεση
Υιοθετείται Ειδικός Φόρος στον καφέ από την 1η Ιανουαρίου του 2017.

:fight_hammered2:

άντε να αδειάζει καμία καφετέρια γιατί όλα τα μαγαζιά κλείνουν και ανοίγουν μόνο καφετέριες , γυράδικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2016, 15:55 από globalzero »

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
αυτο περι ml vs νικοτινης το ξεκινησε ο aresmares αλλα διαφωνω καθετα!
Αν ρωτησεις το συκωτι σου αν προτιμαει γλυκερινη και μερικα εσσανς (ναι, κι αυτα με το φοβεγο και τγομεγο διακετυλιο) η νικοτινη δε νομιζω να προτιμησει το δευτερο!
επισεις το αν η καταναλωση / υπερκαταναλωση /υπερ-υπερ καταναλωση ατμου κανει "κακο στην υγεια" ειναι κατι τελειως υποθετικο που μεχρι τωρα μαλλον καταρριπτεται, (κανει κακο? δεν κανει τιποτα? κανει καλο? ) αντιθετα η καταναλωση νικοτινης φυσικα και γνωριζουμε οτι ειναι βλαπτικη (μη μπερδευουμε το οτι δεν ειναι καρκινογονα, οκ, δεν ειναι αλλα δεν ειναι και το οτι καλυτερο για αγγεια, συκωτι, παγκρεας, νευρικο συστημα, κτλ κτλ κτλ)  οποτε αναμεσα σε νικοτινη και περισσοτερη καταναλωση υγρου η πλαστιγκα κατα τη γνωμη μου γερνει καθετα προς τα ντουμανια
Όλες οι έως τώρα έρευνες έχουν δείξει ότι υγρά με νικοτίνη και χωρίς έχουν την ίδια κυτταροτοξικότητα.
Επίσης μετά από μακροχρόνιες έρευνες έχει αποδειχτεί ότι η χρήση νικοτίνης δεν ενέχει σοβαρούς κινδύνους και επιτρέπεται πλέον η χρήση της μακροχρόνια σε σκευάσματα όπως nicorette εφ'όρου ζωής.(Μην ξεχνάμε πως υπάρχει ούτως ή άλλως στη διατροφή μας σε μικρές ποσότητες, από τις ντομάτες, τις μελιτζάνες κ.τ.λ.)
Αυτές τις μελέτες επικαλείται ο Δρ. Φαρσαλινός, που όπως κάθε σοβαρός επιστήμονας δεν λέει την προσωπική του άποψη αλλά τι δείχνουν οι μελέτες, και λέει ξεκάθαρα στις συνεντεύξεις του ότι είναι προτιμότερο  να αυξήσεις την νικοτίνη παρά τα ml.
Επίσης αντί να μειώσεις την νικοτίνη καλύτερα να μειώσεις τα αρώματα για να μειώσεις την πιθανότητα να υπάρχουν βλαβερές ουσίες που φυσικά δεν έχουν μελετηθεί τόσες χιλιάδες που είναι και δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν με το άτμισμα τους. Σε πολλές μελέτες έχει βρεθεί αυξημένη κυτταροτοξικότητα(δηλαδή πεθαίνουν τα κύτταρα που είναι μέσα στο υπό μελέτη υγρό με γρήγορους ρυθμούς) σε συγκεκριμένα αρώματα ανεξαρτήτου περιεκτικότητας σε νικοτίνη, και σε μηδενική δηλαδή το ίδιο κυτταροτοξικά είναι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias