vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

404 επισκέπτες, 8 χρήστες
Doubt, dkostas, camber, tibolaso, angelosdes, john67, gigelis78, lagoudakis

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #690 στις: Ιουνίου 03, 2017, 22:33 »
πνευμονικός χωρίς κατανάλωση δεν γίνεται. Και θα έλεγα ότι είσαι ήδη και αρκετά χαμηλά με την 0.3
Αν θυμάμαι καλά εγώ με αυτή ήμουν στα 47w περίπου.

Μάλλον ήθελες τσιγαρίσιο και όχι πνευμονικό ατμο

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #691 στις: Ιουνίου 03, 2017, 22:47 »
Φυσικά και θέλω "τσιγαρίσια".Δουλεύω 2 mod ήθελα και την πνευμονική για αυτο και το πήρα.Στο σπίτι κυρίως είμαι με αυτό με 3 mg νικοτίνης αλλά δεν περίμενα τέτοια κατανάλωση.Αν τον έχω όλη μέρα θέλω 4 γεμίσματα.Ψάχνω αρκετά για έναν ατμοποιητή με λίγη κατανάλωση αλλά δεν έχω βρει άκρη.Το istick 30w με το gs tank με 1 τρύπα αέρα ανοιχτή (14w)πάλι μου φένεται μεγάλη κατανάλωση.Sorry αν βγήκα εκτός θέματος!

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #692 στις: Ιουνίου 03, 2017, 23:33 »
θα σε στενοχωρήσω πολύ.
Πνευμονικός με μικρή κατανάλωση δεν υπάρχει. 
Αν ακόμα και με τον gs που είναι τσιγαρίσιος σου φαίνεται μεγάλη η κατανάλωση (δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν τον έχω δουλέψει) μήπως τότε θες απλά μεγαλύτερη νικοτίνη? Μάλλον εδώ ξέφυγα κι εγω από το θέμα χαχαχα. 

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #693 στις: Ιουνίου 04, 2017, 01:52 »
Μεγάλο ντουμανι = μεγάλη κατανάλωση, εγώ θέλω περίπου 10μλ την ημέρα,

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #694 στις: Ιουνίου 04, 2017, 02:51 »
Παράθεση
Το istick 30w με το gs tank με 1 τρύπα αέρα ανοιχτή (14w)πάλι μου φένεται μεγάλη κατανάλωση.
Φίλε αν με τις πνευμονικές  καταναλώνεις 8ml στο μέλο, με έναν τσιγαρίσιο λογικά δεν θα έχεις κατανάλωση ούτε 4ml. Αυτό δεν είναι πολύ. Μάλλον σου φαίνεται πολύ ως προς την τιμή. Και εγώ την ίδια εντύπωση είχα στην αρχή, καθώς έρχομαι από καπνό που δεν είναι τόσο ακριβός όσο τα πακέτα. Ψάξου λίγο καλύτερα γιατί υπάρχει μαγαζί που έχει παλιές συσκευασίες (20μελα, 30μελα) πολύ πιο φθηνά κάνε μια καβάτζα 100- 150 ml, και προχώρα σε diy άμεσα, εγώ βρήκα μεγάλη βοήθεια στα σχετικά threads του φόρουμ, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται  :)

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #695 στις: Ιουνίου 04, 2017, 15:37 »

Κατάλαβα τι εννοείς και πιστεύω είναι η καλύτερη λύση!!Τέλοσπάντων σας ευχαριστώ πολύ,αν γνωρίζετε με βάση την εμπειρία σας και όχι από όσα έχετε διαβάσει έναν τσιγαρίσιο ατμ στείλτε μου πμ!!



aiakos ήξερα ότι οι πνευμονικές πίνουν το υγρό αλλά όχι τόσο.Για ατμοποιητή ψάχνω ''τσιγαρίσιο'' με λίγη κατανάλωση όχι ''πνευμονικό'.

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #696 στις: Ιουνίου 04, 2017, 15:46 »
ναυτίλος 2 χαχααχχα 

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #697 στις: Ιουνίου 04, 2017, 16:16 »
Τα ντομάνια,τα γούστα και οι μ.....ες πλερώνονται ;D

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #698 στις: Ιουνίου 04, 2017, 23:14 »
Σωστός ςςςςςςςςςς

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #699 στις: Ιουνίου 04, 2017, 23:26 »
Λοιπόν....
μετά από τις Vaporesso EUC ceramic 0.5 που δοκίμασα και όπως ανέφερα είμαι καταευχαριστημένος από την απόδοσή τους (μόνο σε temp control δεν απέδωσε όσο θα περίμενα) ήρθε η ώρα να δοκιμάσω τις Eleaf EC NC (notch coil).

έχουμε και λέμε,
γεύση καλύτερη από τις απλές kanthal και παίζουν μια χαρά και σε tc. Αν και αυτές τις δίνει 30-60w (σε σχέση με τις απλές που τις ανεβάζει η eleaf μέχρι τα 80w) δεν πήγα ποτέ πάνω από 50w. ΜΕτά ήταν αρκετά θερμός ο ατμός. Καλό ντουμανάκι και όπως είπα καλύτερη γεύση από τις απλές και φυσικά και η δυνατότητα για tc αφού είναι ss.

Αν ήταν να συγκρίνω τις δύο θα διάλεγα vaporesso όμως, ακόμα και εάν δεν απέδωσαν τα μέγιστα σε tc. Θα τις δοκιμάσω ξανα σε tc σε άλλο mod μήπως και αυτό που έχω τώρα δεν μπορεί να προσφέρει αυτό που θέλω (και πράγματι το nebula δεν είναι και ότι καλύτερο σε tc για ss).

Απομένουν οι eleaf ECL για τεστάρισμα αν δεν περιμένω κάτι καλύτερο σε σχέση με το notch coil που μόλις δοκίμασα.

Οι δοκιμές έγιναν με max VG (το λέω για να δείξω ότι δεν έχουν πρόβλημα τροφοδοσίας με υγρό)

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #700 στις: Ιουνίου 08, 2017, 19:29 »
Ήρθε επιτέλους το voopoo drag και άμεσα μπήκε ο melo πάνω για δοκιμή σε tc και των δύο αντιστάσεων eleaf ec NC και vaporesso euc ceramic.

Καμιά σχεση... Το μοντάκι τα δίνει όλα και τελικά οι vaporesso σε tc τα σπάνε. Πάρα πολύ γεύση. Μία από τα ίδια και τα notch coil της eleaf

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #701 στις: Ιουνίου 09, 2017, 18:53 »
Λοιπόν, ήμουν προς αναζήτηση αντιστάσεων mtl για τον melo και σου διάβασα κριτικές για τις vaporesso ήμουν έτοιμος να τους αγοράσω. Είδα όμως τις καινούριες euc οι οποίες είχαν επίσης καλές κριτικές, οπότε αγόρασα αυτές μαζί με το μετατροπέα για τον melo.
Στο μεταξύ αποφάσισα να πάρω και ατμοποιητη να παίρνει τις ίδιες αντιστάσεις. Κατέληξα στον vaporesso veco 2ml.
Οι αντιστάσεις δεν έφτασαν ακόμη, αλλά ήρθε o veco.
Αμέσως έβαλα την traditional 0.3 και μόλις δοκίμασα έπαθα πλάκα! ΑΝΩΤΕΡΕΣ σε γεύση και καμία σχέση με το melo με τις eleaf 0.3. Πραγματικά έμεινα μ@λ@κας που λένε!
Με το ίδιο υγρό έχω χαοτικα αποτελέσματα! Τώρα όταν έρθουν οι αντιστάσεις με το sleeve θα δοκιμάσω και στον melo τις vaporesso.
Υγρό και στις 2 περιπτώσεις χρησιμοποιώ το zen της atmos lab.

Στάλθηκε από το M2 Note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #702 στις: Ιουνίου 09, 2017, 20:46 »
Μόλις κούμπωσα και τις eleaf ECL για δοκιμή. Rated 60-80w (μανούλααααα).
Αποτέλεσμα... καλή γεύση, πολύ μεγάλη κατανάλωση, και δεν ανέβασα πάνω από 70w γιατί ο ατμός ήταν αρκετά θερμός για μένα, παρά μόνο για λίγο για την δοκιμή. Τις δοκίμασα και σε  TC με αναμενόμενα αποτελέσματα, παρόμοια με τις EC NC. Δεν είδα καμιά ιδιαίτερη διαφορά σε γεύση. Εντύπωση μου έκανε η τεράστια κατανάλωση για μία μικρή αντίσταση (δεν μιλάμε για κανένα τέρας όπως πχ.V8 ). Τέλος, από άποψη τροφοδοσίας έπαιξε απροβλημάτιστα με chain vaping σε max vg υγρό.

Όπως μου φαίνεται εμένα, δοκιμάζοντας αρκετές αντιστάσεις μάλλον θα παραμείνω στις vaporesso για όσο μπορώ. υπολογίζοντας τα πάντα, γεύση, κατανάλωση υγρού και μπαταρίας, τιμή, τροφοδοσία.
(από ότι βλέπω το gearbest έχει την 10αδα γύρω στα 8.50 ευρώ... απότε ακόμα και με μεταφορικά μιλάμε για μέγιστο 1 ευρω η αντίσταση... απλά δεν υπάρχει η τιμή)

Με το καλό Νίκο να έρθουν και οι δικές σου να μας πεις απόψεις κι εσύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2017, 21:14 από Aiakos »

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #703 στις: Ιουνίου 10, 2017, 08:51 »
Εχω παραγγειλει κι εγω τις EUC vaporesso και περιμενω πως και πως να τις δοκιμασω... διαβαζω τις κριτικες σας και ειμαι περιεργη να δω πως ειναι. Αν και εχω εμπιστοσυνη στην vaporesso... χρησιμοποιω τις vaporesso ccell στον gardian tank και ειμαι χιλιοευχαρηστημενη. Καμια αλλη αντισταση και ατμοποιητης δεν μου εχει προσφερει αυτα που μου δινουν οι ccell.... κι εχω δοκιμασει αρκετους ατμο και πολλες αντιστασεις εως τωρα... 
Τις EUC θα τις δοκιμασω στον vaporesso target και στον melo μετα.

Οι μονες αντιστασεις της βαπορεσσο που με απογοητευσαν ήταν οι 0.9 kanthal.... πολυ ιδιοτροπες. Απο τις 5 στο κουτι μονο η μια δουλεψε (και οντως πολυ καλη γευση και διαρκεια) ολες οι αλλες τζουφιες. Καιι αν ειναι να δινεις τοσα λεφτα για να παιζεις με τον νομο των πιθανοτητων δεν λεει πραγματικα δεν λεει... μπορει να εφταιγε η παρτιδα δεν ξερω... αλλα δεν ξαναδοκιμαζω. Ελπιζω οι EUC να μην ειναι ετσι... 

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #704 στις: Ιουνίου 10, 2017, 16:11 »
Λοιπόν....
μετά από τις Vaporesso EUC ceramic 0.5 που δοκίμασα και όπως ανέφερα είμαι καταευχαριστημένος από την απόδοσή τους (μόνο σε temp control δεν απέδωσε όσο θα περίμενα) ήρθε η ώρα να δοκιμάσω τις Eleaf EC NC (notch coil).

έχουμε και λέμε,
γεύση καλύτερη από τις απλές kanthal και παίζουν μια χαρά και σε tc. Αν και αυτές τις δίνει 30-60w (σε σχέση με τις απλές που τις ανεβάζει η eleaf μέχρι τα 80w) δεν πήγα ποτέ πάνω από 50w. ΜΕτά ήταν αρκετά θερμός ο ατμός. Καλό ντουμανάκι και όπως είπα καλύτερη γεύση από τις απλές και φυσικά και η δυνατότητα για tc αφού είναι ss.

Αν ήταν να συγκρίνω τις δύο θα διάλεγα vaporesso όμως, ακόμα και εάν δεν απέδωσαν τα μέγιστα σε tc. Θα τις δοκιμάσω ξανα σε tc σε άλλο mod μήπως και αυτό που έχω τώρα δεν μπορεί να προσφέρει αυτό που θέλω (και πράγματι το nebula δεν είναι και ότι καλύτερο σε tc για ss).

Απομένουν οι eleaf ECL για τεστάρισμα αν δεν περιμένω κάτι καλύτερο σε σχέση με το notch coil που μόλις δοκίμασα.

Οι δοκιμές έγιναν με max VG (το λέω για να δείξω ότι δεν έχουν πρόβλημα τροφοδοσίας με υγρό)
Γειά πες λεπτομέρειες σχετικά με τις ρυθμίσεις που χρησθμοποιησες please (βαθμούς, tcr, joules)..

Send via LG G4


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279283 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias