vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #225 στις: Ιουνίου 16, 2016, 16:16 »
Το θέμα είναι αν θα σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα. Απ΄όσο ξέρω η επισκευάσιμη κεφαλή είναι αεράτη. Αν ισχύει αυτό ακόμα και σε ψηλά ohm μην περιμένεις τσιγαρίσια τζούρα. Δεν ασχολούμαι με επισκευάσιμες κεφαλές αλλά από εργοστασιακές έχω δοκιμάσει αρκετές. Όσες έχουν μεγάλη τρύπα στο κέντρο απλά δεν κάνουν για τσιγαρίσια τζούρα. Ακόμα και αν κλείσεις τον αέρα, ακόμα και αν αλλάξεις επιστόμιο. Την καλύτερη τσιγαρίσια τζούρα μέχρι στιγμής την έχω πάρει με την 1,8 του Triton και επιστόμιο Nautilus και με όχι κατ΄ανάγκη πολύ κλειστό τον αέρα. Το επίπεδο γεύσης με αυτήν την σύνθεση έρχεται κοντά σε τσιγαρίσιους ατμοποιητές. Από εκεί και πέρα ,όπως και σε κάθε περίπτωση, είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #226 στις: Ιουνίου 16, 2016, 16:52 »
Να είστε καλά παιδιά για τις απαντήσεις !
Για πάμε τώρα σε δεδομένα...
Με το σύρμα που έχει μέσα στην επισκευάσιμη (που πρέπει να το βάλανε για ν΄αποτρέψουν τον κόσμο να κάνει αντιστάσεις και να πάει σε επισκευάσιμο  :D) προσπάθησα να κάνω αντίσταση Με τον δικό της πόλο έβγαινε 1 Ω
Έλα ντε που ήθελα με τον πόλο της 1,8 του Τρίτων,(τροχισμένη),  για δεν το παλεύω το χωνί  
Την μια μου έδειχνε βραχυκύκλωμα την άλλη αντίσταση χαμηλή 0,01 Ω, Τα άλλαζα ΟΚ τα έβαζα το καθένα στην δικιά του κεφαλή, εντάξει Τα ξανά άλλαζα  τα γίδια, μέχρι που τελείωσε το σύρμα Πάνω από 1,1Ω δεν κατάφερα να φτιάξω Παίρνω ένα σύρμα  30αρι kanthal και στρίβω 7 σπείρες σε 2,5 πυρήνα  2,6 Ω η αντίσταση. όπα λέω εδώ είμαστε Τα Ω θα τα βρούμε
Αρχίζουν οι πλημμύρες  Ε! και τα μακροβούτια εγώ (μια και δεν πήγαμε θάλασσα σήμερα) Πιο πολύ βαμβάκι τα ίδια πιο λίγο τα ίδια Δυσκολοβίδονε και έβλεπα τις άκρες του βαμβακιού από τις θύρες του αέρα Κόψιμο σύριζα (το βαμβάκι και ο σύριζα) και ευτυχώς πήγα για ηλιοθεραπεία
Τέσσερα γεμίσματα από 1 έως 1,5 ml, κάτι πετάγματα στον αέρα κάτι κολοτούμπες,(για τσεκ), ούτε υδρατμούς !
Αλλαγή αντίστασης με 6 σπείρες 2,2 Ω και πάμε καλά  
Κάτι να στενέψουμε   την καμπάνα παίδες Καμιά ιδέα
Μην περιμένετε ν΄απαντήσω σε όλες μου τις ερωτήσεις , για κάντε κάτι Δέστε το ποστ πίσω please  
Πούνε ορέ τα τσακμάκια του Forum ...    :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #227 στις: Ιουνίου 16, 2016, 17:49 »
Βάλε επιστόμιο από nautilus. Δεν το πίστευα......

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #228 στις: Ιουνίου 16, 2016, 19:51 »
Ένας απλός μπακαλίστικος, αλλά παν εύκολος, και πάρε βάλε, βγάλε τρόπος !
Σε ένα cartomizer μέσα έχει ένα τεφλόν
Το βγάζουμε και το κόβουμε στην μέση
Βγάζουμε το drip tip
Βλέπουμε το άνοιγμα που θα στενέψουμε
To βάζουμε μέσα και κουμπώνουμε το drip tip
Και το αποτέλεσμα  Έσφιξε κι άλλο η τζούρα  





Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #229 στις: Ιουνίου 16, 2016, 21:42 »
H επισκευάσιμη θέλει 3αρη πυρήνα αλλιώς δεν κάθετε καλά το βαμβάκι μδε αποτέλεσμα υπερτροφοδοσία και πλημμύρα τα υγρά από κάτω, είναι αεράτη και δεν γίνεται τίποτα για αυτό, έχω δοκιμάσει μέχρι και κάθετη αντίσταση. Στον melo 2 έχω δοκιμάσει ακόμη και την επισκευάσιμη του triton τίποτε και με αυτή όσες φορές προσπάθησα να κλείσω τον αέρα είτε με περισσότερο βαμβάκι είτε με άλλο τρόπο πήρα υπερτροφοδοσία και πλημμύρα. Στο τέλος τα κατάφερα, βρήκα τη λύση, πήρα έναν eXpromizer και ησύχασα   ;)

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #230 στις: Ιουνίου 18, 2016, 14:04 »
Καλημερα παιδια και απο εμενα!!! Μολις εχθες πηρα τον melo III (4ml) και μπορω να πω οτι βρηκα που θα αραξω για πολυ καιρο!!! Ειμαι με 0.5Ω την εργοστασιακη και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Ηρθα απο kanger subtank mini, kfl+ και cubis.
Ατμιζω στα 30-33W με vtc mini...αλλα χρειαζομαι τουλαχιστον 2 μπαταριες την ημερα (18650, 3000mAh)....και καθως νεοεισερχομενος στον κοσμο του subohm ειναι το μοναδικο που δεν μπορω να συνηθισω....

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #231 στις: Ιουνίου 20, 2016, 20:44 »
...οποιος εχει καταφερει να στησει την επισκευασιμη στον melo 3  χωρις διαρροες και βραχυκυκλωματα ειναι ΗΡΩΑΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #232 στις: Ιουνίου 20, 2016, 21:08 »
Άστο το σύρμα που έχει μαζί της πάρε ένα 28-32 kanthal για αρχή και κοίτα αν έχει οριγκάκι η επισκευάσιμη, για τις διαρροές,  αλλιώς βάλε από παρόμοια κεφαλή (του τρίτων)

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #233 στις: Ιουνίου 20, 2016, 21:12 »
Ρίξτε μια ματιά, έτσι στήνεται .. .
Θέλει πάντα 3άρη πυρήνα, προσέχουμε να μην ακουμπά η αντίσταση στα τοιχώματα, κόβουμε πάντα τα δυο ποδαράκια της αντίστασης σε διαφορετικό μέγεθος, βάλτε το μικρότερο εξωτερικά του μονωτικού και το μακρύτερο εσωτερικά με αυτό τον τρόπο δεν διασταυρώνουμε τα ποδαράκια για να πάρουμε βραχυκύκλωμα, μέχρι να βάλουμε σωστά τα ποδαράκια και να τα σταθεροποιήσουμε δεν βγάζουμε τον πυρήνα από την αντίσταση, αντίθετα τον αφήνουμε μέσα και τον σφραγίζουμε με το πάνω μέρος της επισκευάσιμης μέσα στην κεφαλή, με αυτό τον τρόπο όσο και να τραβήξουμε τα ποδαράκια της αντίστασης αυτή δεν μετακινείτε προς το εσωτερικό της κεφαλής και δεν μένουν χαλαρά εσωτερικά τα ποδαράκια να βραχυκυκλώσουν. Όταν πλέον έχουμε σταθεροποιήσει την αντίσταση αφαιρούμε το πάνω μέρος της, βγάζουμε τον πυρήνα και περνάμε το βαμβάκι στο εσωτερικό  λίγο σφικτά. Δεν κάνουμε αντιστάσεις μεγαλύτερες των 8 σπειρών εκτός αν είναι micro coil, δεν τις χωράει ανάλογα βέβαια και το σύρμα.
Έχω στήσει τον melo 2 δεκάδες φορές και δεν έχω πάρει υπερτροφοδοσία, εκτός των περιπτώσεων πολύ λίγου βαμβακιού, επιπλέον βαμβακιού στην προσπάθεια να κλείσω τον αέρα  και κάθετης αντίστασης. Μην προσπαθείτε να κλείσετε τον αέρα της επισκευάσιμης με βαμβάκια, ορεγκάκια ή ότι άλλο σκεφτεί κάποιος θα πάρετε είτε υπερτροφοδοσία και πλημμύρα ή καμένο (εγώ τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα). 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 21:27 από ati »

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #234 στις: Ιουνίου 20, 2016, 21:30 »
@ ati: το ειχα δει το βιντεακι...με την τριτη φορα το καταφερα...η δυσκολοα μου ειναι οταν παω νε βιδωσω την ετοιμη αντισταση με την κεφαλη μεσα στο tank...βρισκει το βαμβακι και φοβαμαι μην φυγει απο τη θεση του και αρχισουν οι διαρροες...
Επισης, οταν τη βιδωσουμε θα πρεπει να μην φαινεται το βαμβακι στο tank απο τις δυο εγκοπες που εχει, σωστα???
Kanthal συρμα χρησιμοποιω 33αρι (νομιζω), 5 σπειρες -> 0.99Ω.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #235 στις: Ιουνίου 20, 2016, 21:37 »
Βάλε το βαμβάκι κόψτω 1-2 χιλιοστά μακριά από το σώμα της κεφαλής. Μη διαβρέξεις εσωτερικά την αντίσταση, ρίξε μια δυο σταγόνες στο βαμβάκι που μένει εξωτερικά και από τις δυο πλευρές άνοιξέ το σαν μαργαρίτα να καλύψει όλη την τρύπα (και τις δυο πλευρές) βίδωσε, γεμισε και άσε κανένα 2λεπτο να διαβραχεί.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #236 στις: Ιουνίου 20, 2016, 21:46 »
Εγω παιδια στην επισκευασιμη βαζω απο παλια εργοστασιακη μονο το coil 0,3 ωμ μετα απο ενα καλο dry burn στην διαμετρο που ειναι ηδη φτιαγμενο και βραχυκυκλωματα δεν ειχα ποτε.Το προβλημα μου ειναι το καμμενο που μεχρι χθες δεν μπορουσα να καταλαβω που οφειλεται.
Ειτε λιγο ειτε πολυ βαμβακι δεν ειχα σωστη τροφοδοσια μεχρι που ανεβασα σε υψος με το ντρεμελ τα αυλακια του καπακιου της επισκευασιμης και ησυχασα.
Υποθετω οταν κουμπωνα το καπακι εσφιγγε πολυ τις ακρες απο τα βαμβακια αλλιως τπτ αλλο δεν μπορουσε να δικαιολογει την υποτροφοδοσια

Αποσυνδεδεμένος george_kyr

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #237 στις: Ιουνίου 20, 2016, 23:18 »
Καλησπέρα σας, το πρώτο μήνυμα μου εδώ αν και σας διαβάζω εδω και περίπου τρείς μήνες που έχω κάνει τη μετάβαση απο κ.τ.

Αρχικά ξεκίνησα με το AIO eGo της Joytech και Maxx Blend 9mg. Ολα καλά αλλα δεν είχα την ευχαρίστηση της τσιγαρίσιας τζούρας. Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος ενός Pico με το Melo III πάνω του και τις 1.8Ω του Τρίτωνα. Ήμουν καλά μέχρι να κάνω το βήμα στην επισκευάσιμη της eleaf, κυρίως για οικονομικούς λόγους, καθώς με το Relax 6mg και 3-4ml/ημέρα που κάνω πλέον, θέλω κάθε βδομάδα νέα αντίσταση.

Το στήσιμο που επιχείρησα να κάνω ήταν 5 σπείρες σε 3άρη πυρήνα με Kanthal 0.25 mm όπου πέτυχα 1.9 Ω.

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα είναι τα εξής:

1) Το υγρό..."αγρίεψε"  :laugh1: . Δεν λαμβάνω την ίδια γεύση με τις 1.8 του Triton και κυρίως μου βγάζει μια "αγριάδα" χωρίς να έχω την ίδια απόλαυση με πρίν. Πολύ περίεργο καθώς υποτίθεται ότι η επισκευάσιμες δίνουν καλύτερη γεύση απο τις εργοστασιακές αντιστάσεις.

2) Η παραγωγή ατμού μειώθηκε μαζί με τη γεύση :(. Προσπάθησα σε διάφορα W αλλά τίποτα...

3) Πολλές διαρροές. :angry_orange: Πάρα πολλές. Και φυσικά άλλαξα τα rings, δεν γέμιζα απότομα, ούτε μέχρι πάνω. Φυσικά και με τον αέρα κλειστό απο κάτω. Απογοήτευση...

4) Είναι πολύ πιό αεράτη η τζούρα απο τις έτοιμες 1.8. :hmmm: Με σχεδόν κλειστό τον αέρα, έπαιρνα κακή γεύση που πιθανολογώ ήταν απο την απουσία του αέρα για την κατάλληλη ατμοποίηση.

Αρχίζω και κοιτάζω άλλους ατμοποιητές αλλά χωρίς θέρμη καθώς δεν τα παρατάω. Γι' αυτό άλλωστε απευθύνομαι και σε εσάς που σίγουρα έχετε παραπάνω εμπειρία απο εμένα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται οι περισσότεροι να προτιμούν τις επισκευάσιμες (ακόμη και στο Melo III) ενώ εμένα με έχει ταλαιπωρήσει τόσο  :wall: . Για να μην αναφέρω οτι με τις διαρροές έχω χαλάσει σχεδόν ολόκληρο το 20μελο του Relax στα...χαρτιά κουζίνας!


Περιμένω τις απόψεις σας για τα παραπάνω προβλήματα που αντιμετώπισα (κυρίως οι διαρροές). Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά η απόγνωση με έχει κυριέψει   :dontknow:

Γιώργος Κ. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2016, 00:30 από george_kyr »

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #238 στις: Ιουνίου 21, 2016, 11:11 »
Καλύτερα να πας σε κάποιον επισκευάσιμο άτμο και να κρατήσεις τον μελο για δευτερο.Δεν αξίζει να πολεμάς με την επισκευασιμη η οποία δουλευει καλά με ποιό χοντρά σύρματα και δεν κάνει για τσιγαρίσιες.
(επίσης καλός εργοστασιακός με πληθώρα κεφαλών που καλύπτουν σχεδόν όλα τα γούστα και άριστη επισκευασιμη ,όλα σε ένα ,είναι ο smok tfv4 micro)

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #239 στις: Ιουνίου 21, 2016, 17:15 »
Φιλαράκι, george kyr ...
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τις προηγούμενες 3-4 σελίδες, έχουν απαντηθεί όλες οι απορίες σου  
Η γνώμη μου είναι ν' ασχοληθείς λίγο με τον συγκεκριμένο πριν πας πιο πάνω σε επισκευάσιμο καθαρά ή σε άλλον εργοστασιακό Καλό θα σου κάνει η ασχολία, θ' αποκτήσεις εμπειρία  


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279352 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias