vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 6 χρήστες
athanasiosm, tibolaso, vasim, manoslykos, Milarepa, camber

Twitter

Eleaf iStick 100W

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 14:17 »
Τα fire button έχει κάποιο θέμα με missfire, κροτάλισμα, κολλήματα, extra δύναμη κτλ όπως είχαν αναφερθεί για το 50ρι?

Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 14:26 »
Εκτος το κουδουνισμα τον πληκτρων μεχρι στιγμης δεν εχω στο δικο μου τετοια θεματα.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 15:11 »
Τα ρεύματα κυκλοφορίας είναι ιδιαίτερα μεγάλα όμως (έστω και για πολύ λίγο) και αυτό δεν έχει ποτέ καλά αποτελέσματα.....

Φυσικά δεν εννοούμε να τραβάει απ' τη μια 22Α και απ την άλλη 6Α. Λέμε για διαφορές του στύλ η μιά μπαταρία έχει 20mΩ αντίσταση στις επαφές της και η άλλη 60mΩ πχ.

Και τα ρεύματα δεν είναι πολύ μεγάλα γενικά, βάλε αμπεροτσιμπίδα σε καλώδιο φορτιζόμενου δράπανου (που και αυτά έχουν 5-6 IMR εν σειρά) και πάτα τη σκανδάλη με μπλοκαρισμένο μοτέρ και δες πόσα αμπερ φεύγουν (40-50Α για πλάκα).

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 15:33 »
Μία επισήμανση να κάνω για το συγκεκριμένο μοντ, όσον αφορά τις μπαταρίες.
Επειδή ως γνωστόν η συνδεσμολογία τους είναι παράλληλη, θα πρέπει οι μπαταρίες που θα χρησιμοποιούμε να είναι πάντα το ίδιο ζευγάρι και αγορασμένες την ίδια ημερομηνία, ίδια μάρκα ίδια χωρητικότητα, ίδιος τύπος.
Θα πρέπει με έναν μαρκαδόρο να τις σημειώσουμε Α και Β και κάθε φορά που τις φορτίζουμε να τις βάζουμε μέσα στο μοντ εναλλάξ, δηλαδή αν είχαμε την Α δεξιά την επόμενη φορά πρέπει να βάλουμε την Β δεξιά και την Α αριστερά. Αυτό γίνεται για να έχουμε ομοιόμορφη φθορά και σίγουρα καλίτερη και πιο μακρόχρονη λειτουργία.
Αυτό το έχω διαβάσει και σε άλλο σάιτ αλλά νομίζω και εδώ.
Αν θέλει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα ας το επιβεβαιώσει ή το διαψεύσει.
Να απαντήσω με "κάποιες γνώσεις" που έχω (και λόγω του επαγγέλματος μου) Ας μιλήσω πρώτα για πρόβλημα όταν είναι οι μπαταρίες εν σειρά. Βέβαια εκεί μιλάμε για πρόβλημα ασφαλείας. Δλδ μέχρι που μπορεί και μπαμ να κάνει ΑΝ είναι εν σειρά σε κάποιο μηχανικό (ειδικά σε μηχανικό μοντ και ειδικότερα αν είναι και ατσάλινο αν κάποιος βάζει 2 εν σειρά, θα πρέπει να γνωρίζει ότι κρατάει μια χειροβομβίδα στα χέρια του, πόσο μάλλον στο στόμα του) ή κάποιο σαν το vamo π.χ. που παίρνει 2 εν σειρά για τους λόγους που ανέφερες. Όταν είναι παράλληλα απλά κρατάει το μοντ παραπάνω χρόνο. Φυσικά ισχύει πως καλύτερα είναι να τηρούν τις προϋποθέσεις που αναφέρεις, αλλά τουλάχιστον δεν υπάρχει θέμα μπαμ/ασφάλειας. ειναι ΜΟΝΟ για να κρατήσουν περισσότερο οι μπαταρίες. ίσως καλύτερη απόδοση εννοείται αφού αν η μια είναι καινούργια και η άλλη παλαιά, η μια μπορεί να αδειάσει και να δουλεύει με μια, και αποτέλεσμα αυτού να τα φτύσει γρήγορα η νέα μπαταρία. Αλλά μέχρι εκεί. Και όταν είναι παράλληλες, δεν έχει σημασία να αλλάζουν θέση κάθε φορά. Αυτό δεν ισχύει γιατί πολύ απλά το ρεύμα δεν διαλέγει να πηγαίνει πρωτα απο τη μια μπαταρία και μετά απο την άλλη, οπου και να την βάλεις την καθε μπαταρία το ίδιο είναι. αυτό που λέω με λίγα λόγια ότι ισχύει το ότι είναι "καλύτερα οι μπαταρίες να είναι ίδιες, με την ίδια χωρητικότητα, και με την ίδια παλαιότητα," και ας μπαίνουν σε όποια θέση λάχει.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 16:15 »
Ευχαριστούμε πολύ για τις εμπεριστατωμένες διευκρινήσεις πάνω σε αυτό το θέμα.  :thumpup:
Τώρα νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί είχα κάποιες υπόνοιες. :)

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 16:17 »
Τα fire button έχει κάποιο θέμα με missfire, κροτάλισμα, κολλήματα, extra δύναμη κτλ όπως είχαν αναφερθεί για το 50ρι?


Και σε αυτό που ήρθε σε μένα για τον φίλο μου, το fire button είναι άψογο, και σαν αίσθηση και με μηδενικό κροτάλισμα.  :thumpup:

Όλο το πρόβλημα είναι στα δύο πλήκτρα + και - που είναι κυριολεκτικά για κλάματα...  :))

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 17:32 »
Και εγω που το δουλεψα για λιγο,το βρηκα εξαιρετικο στο κρατημα και επισης το fire button ειναι πολυ καλο και φυσικα καμια σχεση δεν εχει με το fire button του iStick50...Στο 100αρι δεν υπαρχουν ουτε missfires,ουτε κολληματα,ουτε κουδουνισματα,ουτε τιποτα..Ειναι και πιο μαλακο το κουμπι εδω...Τα + και - ΝΑΙ κουδουνιζουν,ΑΛΛΑ...Το κουδουνισμα ειναι αντιληπτο ΜΟΝΟ οταν ψαχνουμε γιαυτο..Τι εννοω?Οταν φυσικα το μοντ το κουναμε λες και χτυπαμε φραπε,τοτε θα ακουστει και το κουδουνισμα των + και -..Αλλα οταν το κραταμε-πιανουμε-αφηνουμε,το κουδουνισμα δεν γινεται αντιληπτο...Επισης οι μαγνητες στο καπακι ειναι παρα πολυ δυνατοι που το βαζω στα θετικα του φυσικα αυτο καθως το καπακι μενει σταθεροτατο στη θεση του..Φανταζομαι οτι ακομα και μετα απο πεσιμο του μοντ,το καπακι να μενει εκει πανω στο μοντ...Για τα ρευματα του δεν εχω ξεκαθαρη αποψη καθως δεν το δουλεψα παρα πολυ,αλλα τουλαχιστο στην 0.3 κεφαλη του Atlantis 2 και στα 80 watt,σαν να μου φανηκε οτι το ρευμα ηταν λιγο υποτονικο-απαλο σε συγκριση με το ρευμα που ενιωθα στα 80 watt στην ιδια κεφαλη απο το Sigelei 100 Plus που εχω..Οσον αφορα δαχτυλιες,δεν μενουν παρα μονο στα πανω και κατω σημεια που ειναι νικελ..Σε γενικες γραμμες μου αρεσει αρκετα το iStick 100 και σιγουρα αν ηθελα να παρω μοντ αυτη την περιοδο και με την τιμη που εχει,θα το τιμουσα :)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 11:07 »
Φυσικά δεν εννοούμε να τραβάει απ' τη μια 22Α και απ την άλλη 6Α. Λέμε για διαφορές του στύλ η μιά μπαταρία έχει 20mΩ αντίσταση στις επαφές της και η άλλη 60mΩ πχ.

Και τα ρεύματα δεν είναι πολύ μεγάλα γενικά, βάλε αμπεροτσιμπίδα σε καλώδιο φορτιζόμενου δράπανου (που και αυτά έχουν 5-6 IMR εν σειρά) και πάτα τη σκανδάλη με μπλοκαρισμένο μοτέρ και δες πόσα αμπερ φεύγουν (40-50Α για πλάκα).

Τα ρεύματα κυκλοφορίας, δεν αναφέρονται σε αυτήν την περίπτωση...
Για αυτά τα ρεύματα δεν χρειάζεται καν να πατήσεις σκανδάλη.
Είναι ρεύματα τα οποία διαρρέουν τον βρόχο του κυκλώματος που δημιουργείται από τις μπαταρίες μόνο και τους ακροδέκτες τους, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ με το αν είναι σε λειτουργία ή όχι η συσκευή.
Στην παράλληλη σύνδεση, για την καλή απόδοση της συστοιχίας πρέπει οι πηγές να είναι απόλυτα όμοιες. Σε διαφορετική περίπτωση οι πηγές με τη μεγαλύτερη ΗΕΔ θα στέλνουν ρεύματα σε εκείνες με τη μικρότερη ΗΕΔ (έστω για πολύ λίγο), ακόμη και αν το εξωτερικό κύκλωμα είναι ανοικτό.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #38 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 11:30 »
Καθώς μιλάμε για μπαταρίες όμως και όχι ιδανικές πηγές, στην πραγματικότητα η μπαταρία με την μεγαλύτερη τάση θα αρχίσει να στέλνει ρεύμα. στην άλλη μπαταρία. Σε κάποιο σημείο η μία μπαταρία θα πέσει σε τάση και η άλλη θα ανέβει, έως ότου και οι δύο έχουν την ίδια. Το ότι πρέπει οι δύο μπαταρίες να είναι όμοιες και να έχουν την ίδια εσωτερική αντίσταση είναι σωστό, απλά προσωπικά θεωρώ την παράλληλη συνδεσμολογία πιο ασφαλή με μπαταρίες που έχουν λιγο διαφορετική απόδοση (sample variation η διαφορετικοί κύκλοι).

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #39 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 12:51 »
Πράγματι, αυτό συμβαίνει.
Όμως, επειδή γενικά οι μπαταρίες μας έχουν μικρή ωμική αντίσταση, δεν 'αρχίζει να στέλνει' και επίσης η εξισορρόπιση δεν γίνεται 'σε κάποια στιγμή' αλλά πολύ γρήγορα. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #40 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 15:50 »
Έχω την εξής απορία. Στο κάτω μέρος του iStick η Eleaf υποδεικνύει ουσιαστικά, ότι ο φορτιστής τοίχου (που θα αγοράσουμε έξτρα) θα πρέπει να δίνει 5V και 1A ρεύμα. To 1Α ρεύμα σημαίνει όπως φαντάζομαι, έως και 1Α ρεύμα και όχι υποχρεωτικά 1Α, έτσι δεν είναι;

Έτσι όπως έρχεται το iStick, μπορεί μόνο να συνδεθεί σε μία USB από ένα pc, από τις οποίες θα πάρει 500mA εάν είναι USB 2.0 και έως 900mA εάν είναι USB 3.0. Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε καμία από τις δύο περιπτώσεις, που οι μπαταρίες θα φορτίζονται με λιγότερα mA από το 1Α, έτσι δεν είναι;

Και το ρωτάω γιατί και ο φίλος μου για τον οποίο προορίζεται το iStick 100W δεν έχει καμία διάθεση να αγοράσει εξωτερικό φορτιστή, παρόλο που του το πρότεινα,  :innocent: και σκοπεύει να το φορτίζει συνεχώς μέσω USB από το pc του, που από ότι ξέρω έχει USB 2.0 και όχι 3.0, άρα θα φορτίζει τις μπαταρίες μόνιμα με 500mA...

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #41 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 16:00 »
Αν το mod είναι έξυπνο και βλέπει ότι ή θυρα που συνδέθηκε δεν έχει την κωδικοποίηση DCP που δηλώνει δυνατότητα φόρτισης τότε περιορίζει αυτόματα το ρεύμα ου τραβάει. Το παλιό το 20αρι το φορτιζα από usb hub της οθονης μου και δεν είχα προβλήματα πάντως. Το 100αρι όμως να υπολογίζεις 6 ώρες φόρτισης με 1Α πηγη και διπλάσιο χρόνο από PC.

Αποσυνδεδεμένος dagalis1

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #42 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 12:15 »
καλημερα μολις παρελαβα και γω το μοντακι ..μια ερωτηση μονο ..οταν το κανω δεξια αριστερα το μοντακι ακουγετε κατι σαν βιδακι το οποιο κανει ενα αχνο θορυβο τι μπορει να ειναι λετε να εχουν ξεχασει να βιδωσουν τπτ ..το μοντακι λειτουργει κανονικα αλλα ειναι λιγο σπαστικο να το ακους αυτο..

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #43 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 12:18 »
Το ακούς εσωτερικά της συσκευής ή μήπως είναι τα κουμπάκια + και - που όπως έχει ειπωθεί κροταλίζουν?

Αποσυνδεδεμένος dagalis1

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #44 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 12:21 »
οχι εσωτερικα το ακουω σαν τικ τακ καπως ετσι οταν το πηγαινω δεξια αριστερα σαν να ανεβοκατεβαινει κατι  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix