vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, lounik, Buliwyf

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #165 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 01:52 »
Οταν δινουμε 30ρια γιατι βανιλινη κι οχι βανιλια? (ναι ξερω, δε φτανει για τα παντα... Ε ΑΣ ΦΥΤΕΨΟΥΝ! Τοσο δυσκολο ειναι? )

Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #166 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 12:11 »
Tα πιστοποιητικά για διακετύλιο της Atmoslab βρίσκονται εδώ https://twitter.com/AtmosLab/status/519737832852557824


Ευχαριστώ αλλά έχει κυρίως τα καπνικά και μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό από την συνολική γκάμα του.  Τα κρεμοειδή που είναι τα πιο επίφοβα δεν τα έχει , ούτε ένα. Αναμένουμε λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #167 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 12:40 »
Παιδιά τα υγρά της cutsice(tjuice,13sins,halcyon haze)γιατί δεν τα έχετε μέσα;Η σελίδα με τις αναλύσεις είναι αυτή εδώ:
http://www.cutsice.com/test-reports/


Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #168 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 13:13 »
χωρίς να είμαι ειδικός και αυτές οι αναλύσεις της  CUSTICE πολύ περίεργες μου φαίνονται για δύο λόγους :

1. γιατί το όριο ανίχνευσης είναι 0,1% που είναι πολύ πάνω από τα ασφαλή όρια ,  είναιπάνω από 1000 φορές πάνω από το ασφαλές όριο. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ , επαναλαμβάνω χωρίς να είμαι ειδικός , είναι ότι ανάλογα τι βρίσκουν , μετά ελέγχουν ή δεν ελέγχουν για κάποιες ουσίες ανάλογα και προσαρμόζουν τα όρια ανίχνευσης ανάλογα τα αποτελέσματα.


2. γιατί για παράδειγμα σε όλα τα υγρά της Halicon Haze δεν ελέγχει παρά μόνο για diacetyl και όχι για acetoin και acetyl propionil , ενώ στα υγρά της t-juice και της 13 sins , που έγιναν ενα χρόνο πριν της halicon haze στο ίδιο εργαστήριο , ελέγχει και για αυτές τις ουσίες , έστω με όριο1000 φορές πάνω από το επιτρεπτό.


Έλεος πια... και είναι και του 2014 οι περισσότερες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2016, 13:18 από flavorslut »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #169 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 13:31 »
Tα πιστοποιητικά για διακετύλιο της Atmoslab βρίσκονται εδώ https://twitter.com/AtmosLab/status/519737832e852557824

...και τι δουλεια έχουν να είναι στο twitter???
Η εταιρία έχει επισημο site... δεν θα έπρεπε να βρίσκονται εκεί??
εμένα αυτά μου φαίνονται καπως περιεργα

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #170 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 13:55 »
Παράθεση
[[/size]Η νηφαλιότητα της απάντησης αυτής είναι ένα δώρο που σου έκανε σήμερα η ζωή. Δέξου το και προχώρα σε άλλα πράγματα. Θα μπορούσε ευκολότατα να είναι μπινελίκια.]Υπάρχει αγάπη! [/font]
Αγαπητη big sur.....δεν νομιζω πως ειναι  λογος για μπινελικια σπασιμο μουτρων σε τετ α τετ κατασταση κτλ.Ουτε θεωρω οτι προσβαλλει καποιον ή κατι το post του atmismos .Δεν νομιζω πως θελει να πει να μην νοιαζομαστε για το τι εισπνεουμε ή να μην το ψαχνουμε και εγω το ιδιο κανω,απλα το point βρισκεται στο οτι θα επρεπε να κανουμε το ιδιο και με τα αλλα που καταναλωνουμε και εμεις και τα παιδια μας ,σχεδον απο τη μερα που γεννιομαστε.Το να ψαχνουμε τα ψιλα για τα υγρα (καλα κανουμε) και μετα να πλακωνομαστε στην κρεατοφαγια ,τα γαλατα και τα παραγωγα τους(η θεωρια οτι το γαλα κανει καλο ξεκινησε να καταρρεει)  ,τους καφεδες,τα παυσιπονα για ενα πονοκεφαλο κτλ... (η λιστα ειναι δυστυχως τεραστια),δεν ειναι λιγο καπως?(για να μην πω υποκρισια προς τους εαυτους μας γιατι ειναι βαρια λεξη και ουτε εμενα μου αρεσει).Ναι θα επρεπε να διαμαρτυρηθουμε και για το μολυσμενο αερα και για ολα τα δηλητηρια που καταναλωνουμε με ευχαριστηση μαλιστα και να το ψαχνουμε οπως κανουμε για τα υγρα αναπληρωσης,τωρα θα μου πεις "κατσε ρε φιλε αλλες δουλειες δεν εχουμε...) ναι εχουμε αλλα θελουμε και να ζησουμε για να εχουμε ,οσο μπορει ο καθενας να ψαχνει ,να μαθαινει,να ρωταει ,να διαμαρτυρεται.Τσεκαρισε και το βιντεακι αμα εχεις χρονο ,ενταξει εκτος θεματος ,αλλα βρηκα ευκαιρια (ή τη δημιουργησα  ;D  )Και σιγουρα αγαπη υπαρχει....για ολους :-*





Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #171 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 14:26 »
Αγαπητέ blackdrone...
Είμαι άντρας. Έγραψα στο θηλυκό πρόσωπο για να πάρω ανάλαφρα το ότι ο atmismos μας είπε μοντέλες.
Προσωπικά το βρίσκω αστείο αλλά το να αποκαλέσεις κάποιον με άλλο φύλλο από αυτό που είναι -είτε άντρα είτε γυναίκα- στην καθομιλουμένη είναι από μειωτικό έως υβριστικό. Είναι σίγουρα σεξιστικό. Το λόγια που ακολούθησαν ήταν σαφώς οξύτατα. Αν μιλήσεις σε κάποιον με αυτό τον τρόπο κατά πρόσωπο θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να σε βρίσει και γνωρίζω ανθρώπους που θα χειροδικούσαν.

Επαναφέρεις στην κουβέντα μια στιγμή έντασης. Ο atmismos είχε την σοφία να προσπεράσει.
Δεν θα σου απαντήσω κάτι άλλο πέρα από το ότι διαφωνούμε απόλυτα.
Το τι κάνουμε στην υπόλοιπη ζωή μας δεν το γνωρίζεις, δεν ήρθαμε εδώ να το συζητήσουμε και δεν είναι πολύ έξυπνο να κάνουμε εικασίες και βάση αυτών να κάνουμε κήρυγμα στους άλλους.

Υπάρχει αγάπη μεν, η κατανόησή μου αρχίζει να εξαντλείται δε...  ::)

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #172 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 14:42 »
χωρίς να είμαι ειδικός και αυτές οι αναλύσεις της  CUSTICE πολύ περίεργες μου φαίνονται για δύο λόγους :

1. γιατί το όριο ανίχνευσης είναι 0,1% που είναι πολύ πάνω από τα ασφαλή όρια ,  είναιπάνω από 1000 φορές πάνω από το ασφαλές όριο. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ , επαναλαμβάνω χωρίς να είμαι ειδικός , είναι ότι ανάλογα τι βρίσκουν , μετά ελέγχουν ή δεν ελέγχουν για κάποιες ουσίες ανάλογα και προσαρμόζουν τα όρια ανίχνευσης ανάλογα τα αποτελέσματα.


2. γιατί για παράδειγμα σε όλα τα υγρά της Halicon Haze δεν ελέγχει παρά μόνο για diacetyl και όχι για acetoin και acetyl propionil , ενώ στα υγρά της t-juice και της 13 sins , που έγιναν ενα χρόνο πριν της halicon haze στο ίδιο εργαστήριο , ελέγχει και για αυτές τις ουσίες , έστω με όριο1000 φορές πάνω από το επιτρεπτό.


Έλεος πια... και είναι και του 2014 οι περισσότερες...

Εγώ στο λινκ που στάλθηκε παραπάνω, και συγκεκριμένα για το Yellow Biafra βλέπω αυτό:
Παράθεση
Diacetyl (CAS No 431-03-8), Acetoin (CAS 513-86-0) and Acetyl propionyl (CAS 600-14-6) were not detected (detection limits 0.01% approximately)*

Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #173 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 15:12 »
nick74 η "ιδεα" μπορεί να είναι σύμφωνη... Το θέμα όμως είναι να μη μη μπλέξουμε με συστατικά που τελικά θα έχουν 400 περισσότερες ενώσεις,
έστω κι απο την βανιλλίνη, που μόνο σαν παράδειγμα ανέφερα, γιατί το είδα σαν το απλούστερο της ιστορίας με τα χημικά στο ΗΤ.

Σχετικά με τα υπολοιπα μηνύματα, εγώ συμφωνώ με αυτους που λένε πως εδώ μιλάμε για το ΗΤ και δεν ξέρετε τι κάνει ο καθένας απο εκει και πέρα με τη ζωή του.
Η θεωρητικά μεγαλύτερη επικινδυνότητα στο ΗΤ επίσης, βρίσκεται στο οτι αφορά πνεύμονες και στη συχνότητα και τις ποσότητες που τους προσβάλλουμε.

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #174 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 18:10 »
Παράθεση
Αγαπητέ blackdrone...Είμαι άντρας. Έγραψα στο θηλυκό πρόσωπο για να πάρω ανάλαφρα το ότι ο atmismos μας είπε μοντέλες.Προσωπικά το βρίσκω αστείο αλλά το να αποκαλέσεις κάποιον με άλλο φύλλο από αυτό που είναι -είτε άντρα είτε γυναίκα- στην καθομιλουμένη είναι από μειωτικό έως υβριστικό. Είναι σίγουρα σεξιστικό. Το λόγια που ακολούθησαν ήταν σαφώς οξύτατα. Αν μιλήσεις σε κάποιον με αυτό τον τρόπο κατά πρόσωπο θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να σε βρίσει και γνωρίζω ανθρώπους που θα χειροδικούσαν.Επαναφέρεις στην κουβέντα μια στιγμή έντασης. Ο atmismos είχε την σοφία να προσπεράσει.Δεν θα σου απαντήσω κάτι άλλο πέρα από το ότι διαφωνούμε απόλυτα.Το τι κάνουμε στην υπόλοιπη ζωή μας δεν το γνωρίζεις, δεν ήρθαμε εδώ να το συζητήσουμε και δεν είναι πολύ έξυπνο να κάνουμε εικασίες και βάση αυτών να κάνουμε κήρυγμα στους άλλους.Υπάρχει αγάπη μεν, η κατανόησή μου αρχίζει να εξαντλείται δε... 
Kαταρχην με συγχωρεις για το φυλλο δεν προσεξα διπλα...
Τωρα για τα υπολοιπα θα σου πω εγω με τη σειρα μου να χαλαρωσεις και να μην χανεις την υπομονη σου οπως λες ,δηλ.τι θα κανουμε ,να τις βγαλουμε να τις μετρησουμε  :))  [size=78%]?Σαν παρεα κουβεντιαζουμε εδω μεσα μην αρπαζεσαι και πιστευω οτι σε αυτο το κλιμα εγραψε και ο atmismos.Τωρα αν ενιωσες οτι σε μειωσε οκ παω πασο,το θεωρω πολυ μικρο για να με αγγιξει και να αισθανθω ετσι,και σιγουρα δε θα εσπαγα τα μουτρα καποιου γι αυτο.[/size]
Ουτε κυρηγμα κανω σε καποιο ουτε θα του πω τι να κανει με τη ζωη του και δε με αφορα στη τελικη, ευκαιρια βρηκα και εγραψα τι πιστευω οτι θα ηταν καλο να κανουμε κατα τη γνωμη μου.
Αυτα και σορρυ για τα πολλα,(και ισως κακως να τα εγραψα εδω), χαλαμε και το νημα και θα γινει και τσιρκο.



Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #175 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 18:35 »
Εγώ στο λινκ που στάλθηκε παραπάνω, και συγκεκριμένα για το Yellow Biafra βλέπω αυτό:


έχεις δίκιο , άρα αποδικνείεται ότι με αυτό το εργαστήριιο , έχουν την δυνατότητα για όριο ανίχνευσης διακετίλιο 0,01% αλλά εσχεμένα επιλέγουν 0,1%.


Παράδειγμα:
όριο ασφαλούς άτμισης για έτοιμο υγρό 22 μg/ml για το δυακετύλιο.
Αυτοί σχεδόν σε όλα τα υγρά τους , δεν μπορούν να ανιχνέυσουν το διακετίλιο μέχρι 0,1 % δηλαδή 1000 μg/ml.
Άρα με όριο το 22 μg/ml , αν το υγρό περιέχει για παράδειγμα 900 μg/ml διακετόνης , σου γράφουν " δεν ανιχνέυτηκε".
Στα δύο υγρά με όριο ανίχνευσης 0,01 και πάλι αν περιέχει 90 μg/ml θα σου γράψουν " δεν ανιχνέυτηκε".



Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #176 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 18:56 »
Κάποιες από τις αναλύσεις που κοίταξα στο λινκ πάντως, είναι αναλύσεις για νικοτίνη. Μάλλον γι αυτό έχουν βάλει αυτό το όριο στις άλλες ουσίες... Δεν είναι αναλύσεις με σκοπό την ανίχνευσή τους, και αναφέρεται συμπερασματικά μόνο ότι δεν ανιχνεύτηκαν.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #177 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 19:00 »
Συμφορουμίτες Bocler και flavorslut, δεν είναι κακό να αμφιβάλετε και να ψάχνετε το καλύτερο για τα υγρά που ατμίζετε και την υγεία σας.
Προφανώς όμως δεν γνωρίζετε τι εστί Atmoslab και δυστυχώς μάλλον δεν μελετήσατε τα νήματα που έγραψε ο ίδιος. Προσωπικά δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο, αλλά τον γνωρίζω ως μέλος αυτου εδώ του φόρουμ. Το 2011 που ξεκίνησα, τον βρήκα στο φόρουμ ως "Kallitexnis" και ως μέλος, αλλά πολύ περισσότερο ως χημικός μας συμβούλευε για τα υγρά, μας έλυνε απορίες, μας μάθαινε πως να φτιάχνουμε τα δικά μας υγρά κλπ. Αργότερα όταν ξεκίνησε να φτιάχνει τα δικά του υγρά, ως Atmoslab, ήταν ο πρώτος που μίλησε για ελέγχους, για το οτι πρέπει να υπάρξει νομοθεσία που να εξασφαλίζει τα της υγείας μας κλπ. Ήταν ο πρώτος που πήγε τα υγρά του στα πανεπιστήμια Κρήτης και Θεσσαλίας και έδειξε τον σωστό δρόμο που πρέπει να ακολουθεί ο "σωστός" δημιουργός ατμιστικών υγρών. Κάποια στιγμή στην πορεία άλλαξε την βανίλια, πριν καν εμείς ακούσουμε τη λέξη διακετύλιο. Όχι γιατί έβαζε διακετύλιο, αλλά επειδή το διακετύλιο μπορεί να παραχθεί και από μόνο του αργότερα στον χρόνο. Επίσης με πάρα πολύ μικρή πιθανότητα μπορεί να δημιουργηθεί και από μίξη πολλών αρωμάτων που αρχικά δεν περιείχαν διακετυλιο. Άρα ο άνθρωπος δεν επαναπαύθηκε σ' αυτό που δημιούργησε, αλλά συνέχισε να ερευνά και να βελτιστοποιεί το προϊόν προς ώφελος όλων μας.

Άρα εάν με υπομονή μελετήσετε οτι έχει γράψει εδώ μέσα, θα διαπιστώσετε κι εσείς οτι το να μην υπάρχουν οι αναλύσεις στο site, αλλά στο twitter και στο facebook, είναι τουλάχιστον αστείο. Σας συνιστώ μάλιστα να μελετήσετε τα γραφόμενά του γιατί ίσως μάθετε και κάποια πράγματα που δεν γνωρίζετε.

Φυσικά το "χέρι μου στο ευαγγέλιο" δεν το βάζω για κανέναν, αλλά ως μέλος του φόρουμ ο "Κallitexnis" απέκτησε τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό την εμπιστοσύνη πολλών από εμάς και την εκτίμηση επίσης. Πολλά από αυτά που συμβουλεύουν οι παλαιότεροι, είναι γνώσεις που αποκτήθηκαν από αυτόν τον άνθρωπο.

Την ίδια εκτίμηση επίσης νοιώθω και για το άλλο μέλος του φόρουμ, τον Δρ. Φαρσαλινό που πάλι κι αυτός με τη σειρά του και τις έρευνές του μας ανοίγει τα μάτια και μας προστατεύει όσο μπορεί. Τα ίδια λοιπόν καλά λόγια θα πω και για εκείνον εάν τύχει αύριο κάποιος να τον θεωρήσει ύποπτο, περίεργο κλπ

Αμφιβάλλετε λοιπόν για όλους, αλλά προσπαθείστε αν θέλετε να έχετε την μεγαλύτερη δυνατή πληροφόρηση και όσο το δυνατόν πολύπλευρη για όλα και όλους. Τέλος νομίζω οτι είναι καλύτερα να έχει κάποιος πιστοποιητικά στο twitter και στο facebook, παρά να μην έχει καθόλου....  :)


ΥΓ Σεντόνι βγήκε...συγγνώμη... :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2016, 19:28 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #178 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 20:03 »
Σαφέστατα και έχεις δίκιο για το να υπάρχουν...το θέμα είναι να είναι και εύκολα προσβάσιμα για τον καθένα. Το πρώτο πράγμα που κοιτάει σήμερα κάποιος που ψάχνει για κάτι είναι το site...όλα τα αλλά Facebook,Twitter κτλ. είναι δευτερεύοντα και όχι τόσο επίσημα και προσβάσιμα - δεν έχουν όλοι FB βρε παιδάκι μου ούτε όλοι ξέρουν να το δουλέψουν. Άρα βάζοντας το εκει δεν δίνεις το δικαίωμα σε όλους να το δουν!Γιατι? και άρα μου δίνεις εμένα το δικαίωμα να αναρωτιέμαι?!
Όσο για τον  kallitexnis... Apache και Nutacco ατμιζω όλη μέρα...με τις βάσεις του αρχισα το ´11 και ακόμα τις τιμώ, όπως και τα αρώματα του...Αυτός με δίδαξε και εμένα και ΔΕΝ τον αμφέβαλα ούτε στιγμή. Απλά κάποιες λάθος κατ´εμενα κινήσεις σε κανείς να αναρωτιέσαι!

Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #179 στις: Ιανουαρίου 20, 2016, 21:19 »
Δεν αμφιβάλω για την Ατμος συγκεκριμένα , ούτε είναι προσωπικό το θέμα.


Είμαστε στο νήμα με τις αναλύσεις το οποίο έχει δημιουργηθεί από το 2014 , τότε με την έρευνα με τα 170 υγρά του κ. Φαρσαλινού. Αν δεν μπορούμε σε αυτό το νήμα να κάνουμε ερωτήσεις και να εκφράσουμε το πως αντιλαμβανόμαστε αυτό το χάος που επικρατεί σε σχέση με τις αναλύσεις , τότε να μου πείτε που μπορώ ή να μου πείτε αμα απαγορεύεται να ρωτάμε γενικά.


Εγώ λοιπόν  προσωπικά , θα ήθελα σε σχέση με τις αναλύσεις :


1. Να θέλω να αγοράσω ένα υγρό από μία εταιρία και να μπορώ χωρίς να διαβάζω την γενικότερη ιστορία κάποιου , να βρω στο site του τις αναλύσεις , μην πω να αναγράφονται πάνω στην συσκευασία.


2. Οι αναλύσεις να είναι τουλάχιστον για τις τρεις γνωστές επικύνδινες ουσίες (και για όποιες άλλες υποδείξουν επιστήμονες όπως ο κ. Φαρσαλινός)  και όχι αλλού για μία , αλλού για τρεις  , αλλού για διάφορες ενώσεις που δεν ξέρω τι είναι , αλλού προπέρσινες , αλλού καθόλου. 


3. Τα όρια ανίχνευσης να είναι αυτά που πρέπει και έχουν νόημα να αναρτούνται ως πληροφορία και όχι τέτοια που να αντιστοιχούν σε αναλύσεις νικοτίνης κλπ Αν οι αναλύσεις είναι για νικοτίνη και τα όρια ακατάλληλα , κακώς αναφέρεται ότι δεν ανιχνέυτηκαν οι επικύνδινες ουσίες γιατί αυτό είναι παραπλανητικό για το αγοραστικό κοινό.


4. Οι αναλύσεις να είναι για όλα τα υγρά κάθε εταιρίας και όχι επιλεκτικά για κάποια. Ακόμα και να περιέχουν επικύνδινες ουσίες θα ήθελα να ξέρω σε τι ποσότητες τις περιέχουν.


5. Οι αναλύσεις να είναι υποχρεωτικές , τελεία και παύλα. Λέγαμε οι εταιρίες θα φιλοτιμηθούν , αλλά πολύ αργούνε...


Όταν κάποια εταιρία θα  παρέχει αυτά που ξέρουν πάρα πολύ καλά ότι θέλουν οι καταναλωτές να γνωρίζουν , με απόλυτη διαφάνεια και χωρίς περιστροφές , τότε μέσα μου θα σέβομαι αυτήν την εταιρία. Μέχρι τότε μέσα μου αν δεν με σέβονται , δεν σέβομαι κανέναν.


Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τα πράγματα σε τέτοιο βαθμό που να μπορώ να πω με σιγουριά το ποιόν του καθενώς. Μπορώ να πω με σιγουριά όμως ότι είναι  μια σκέτη ταλεπωρία και μια απογοήτευση , όταν ψάχνω να δω τις αναλύσεις στις περισσότερες εταιρίες , συμπεριλαμβανομένου της Ατμος και χαζοί δεν είμαστε όταν βλέπουμε αυτό το κρυφτούλι , ακόμα και αν δικαιολογείται για διάφορους λόγους. 


Και ενώ θέλω πολύ να στηρίξω μια Ελληνική εταιρία , που άλλωστε έχει πολύ ωραία υγρά και αρώματα , δεν ξέρω γιατί δεν πρέπει να ρωτάω και να ψάχνομαι. Αν δεν ήθελα να αγοράσω υγρά και αρώματα Ατμος , δεν θα την έψαχνα και με τις αναλύσεις της συγκεκριμένης εταιρίας.


Επίσης δεν καταλαβαίνω στο νήμα για τις αναλύσεις , πως κάθε 5 ποστ , εκφράζεται η άποψη ότι κακώς κουβεντιάζουμε , ρωτάμε , αναλύουμε , σκεφτόμαστε σχετικά με τις αναλύσεις , γιατί αλλιώς προσβάλουμε , είμαστε μοντέλες , ανεγκέφαλοι , υποκριτές , άσχετοι και διάφορα τέτοια. :dontknow:


Από όσο γνωρίζω δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν να συμμετέχει ή να διαβάζει ένα νήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2016, 21:26 από flavorslut »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias