vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

603 επισκέπτες, 6 χρήστες
Parolos, mbreznik, lagoudakis, yorgoss, bloodlessz, manoslykos

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #315 στις: Αυγούστου 01, 2017, 21:28 »
Εσυ, εκτος απο το να κανεις τρολινγκ και να παρενοχλεις και να ειρωνευεσαι τα μελη, με την καλυψη των διαχειριστων, αλλη δουλεια δεν εχεις να κανεις?
Γκετ ε λαιφ που λενε και οι Εγγλεζοι..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #316 στις: Αυγούστου 01, 2017, 21:34 »
εφοσον ενδιαφερεται για να ατμιζει με οσο το δυνατον ασφαλεστερο για την υγεια του τροπο.
Υπο αυτη την λογικη, αδυνατω να κατανοησω ορισμενα απο τα γραφομενα, ειδικα απο ατομα με ιστορια και κυρος στην διαδικτυακη ατμιστικη κοινοτητα, σε ενα φορουμ που διαβαζουν και αρχαριοι ατμιστες.
Εφόσον δεν ενδιαφέρεται να ατμιζει με οσο το δυνατον ασφαλεστερο για την υγεια του τροπο (και κάποιοι δήλωσαν ξεκάθαρα πως δεν τους νοιάζει) τότε κι εγώ κάπου δεν βλέπω γιατί δεν κατανοείς τα γραφόμενα. Η ισορροπία μεταξύ της απόλαυσης και της ασφάλειας που επιθυμεί ο καθένας είναι διαφορετική.

Είμαι υπερ της ανάλυσης και της σήμανσης. Είμαι υπέρ και του περιορισμού του διακετυλίου σε κάποια όρια (δηλαδή το να μην είναι τελείως ανεξέλεγκτη η ποσότητά του). Θα έβλεπα θετικά την ύπαρξη υγρών δυο ταχυτήτων, όμως η ίδια η αγορά δεν φαίνεται να τα στηρίζει. Αλλά θα προτιμούσα γευστικά υγρά χωρίς καμία ύποπτη ουσία.

Δεν με ενδιαφέρει τι θέλουν οι εταιρίες: δεν φτιάχτηκε το σύμπαν από τις εταιρίες και -όπως τα πάντα- τους επιτρέπεται να υπάρχουν εφόσον δεν παίζουν βλαβερό ρόλο στις κοινωνίες που τις φιλοξενούν. Κι εγώ το κέρδος μου θέλω αλλά αν αρχίσω να σκοτώνω για το κέρδος μου δεν θα πουν όλοι "ε, το κέρδος του θέλει, εμείς οφείλαμε να προσέχουμε". Θα με πουν τέρας και θα με κλείσουν μέσα. Παραείμαστε ανεκτικοί με τις εταιρίες.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #317 στις: Αυγούστου 01, 2017, 21:59 »
Εμένα φίλε @haros θα επιτρέψεις να σου επισημάνω το εξής: δεν έχει καμία κάλυψη ο modivin, απλά πολλές φορές δυστυχώς με προλαβαίνει και μου παίρνει το σχόλιο μέσα από το πληκτρολόγιο.

Θα μου επιτρέψεις επίσης ελπίζω να επαναλάβω ότι εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει το διακετύλιο. Άρα το "όποιος ατμίζει το κάνει για..." δεν με καλύπτει. Ο καθένας ατμίζει για τους δικούς του λόγους με μόνο κοινό το λόγο εκκίνησης του ατμίσματος, τη διακοπή του καπνίσματος δηλαδή. Θέλω να ελπίζω τουλάχιστον.

Αν υπάρξει ποτέ η δυνατότητα να έχουμε υγρά τα οποία είναι απόλυτα γευστικά και χωρίς επιβάρυνση για την υγεία (η TPD δεν μου επιτρέπει να πω "υγιεινά") που να μην τα πληρώνω για Macallan 25 ετών, καλοδεχούμενα. Μέχρι τότε, ο καθένας μπορεί να θέτει τα στάνταρ του για τα υγρά που επιλέγει να ατμίσει. Τα δικά του στάνταρ, όχι τα στάνταρ των άλλων.

@BigSur

Το καλό με τις εταιρείες, είναι ότι υπάρχουν πολλές. Έτσι, έχει τη δυνατότητα ο καθένας να επιλέξει αυτό που του ταιριάζει. Στέκομαι στην τελευταία σου φράση και αναρωτιέμαι: αν δεν υπήρχε αυτός ο αριθμός εταιριών, θα είχαμε τη δυνατότητα να μην "παραείμαστε ανεκτικοί με τις εταιρείες"?

Γιατί το μοναδικό που μπορούμε να κάνουμε, είναι να μην αγοράζουμε συγκεκριμένα προϊόντα αν δεν ανταποκρίνονται στις προϋποθέσεις που έχει ο καθένας μας θέσει.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #318 στις: Αυγούστου 01, 2017, 22:23 »
Τρύφωνα και οι άνθρωποι είμαστε πολλοί αλλά κριτική κάνουμε συνέχεια ο ένας στον άλλο. :D
Δεν θέλω να κλείσουν οι εταιρίες και να έχουμε Κρατικό Μονοπώλιο Υγρών, αλλά βρίσκω σφάλμα η κριτική μας στις πρακτικές τους να τελειώνει με το "τι να κάνουμε, το κέρδος τους θέλουν".

Συμφωνώ πως η αγοραστικές μας συνήθειες καθορίζουν και την στάση τους. Αλλά όχι πάντα και δεν είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε. Για παράδειγμα: ανάμεσα σε ένα ωραίο υγρό μιας εταιρίας που δεν παρέχει πλήρη πληροφόρηση και ένα μέτριο υγρό εταιρίας με άψογη πληροφόρηση/σήμανση, μάλλον οι περισσότεροι θα προτιμήσουμε το νόστιμότερο. Η επιθυμία μας να γνωρίζουμε τι μας γίνεται είναι μικρότερη από την ανάγκη μας για απολαυστικό άτμισμα. Οπότε... δεν θα περάσει η ανάγκη μας για περισσότερη πληροφορία στην αγορά.
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να ζητάμε πράγματα ή να διαμαρτυρόμαστε για πράγματα -και αυτό το φόρουμ είναι ένας τρόπος, εφόσον το διαβάζουν και επιχειρηματίες.

Στην ουσία:
Δεν πιστεύω πως το 2017 δεν έχουν τρόπους να αποδίδουν επαρκώς τις επιθυμητές γεύσεις αποκλείοντας μερικές ουσίες από το μενού. Προσωπικά δεν καίγομαι να απαγορευτούν. Αλλά το να καταφέρουμε το άτμισμα να περάσει οριστικά στην κοινωνία ως σχετικά ελεύθερο προίόν νομίζω πως περνάει από το να είναι αναγκαστικά τα νόμιμα όρια κάποιων ουσιών σημαντικά χαμηλότερα από του τσιγάρου. Ίσως όχι μηδενικά αλλά όχι τελείως και στην διακριτική ευχέρεια του κάθε παρασκευαστή, γιατί ξέρουμε πως δεν είναι άγγελοι. Ας κάνουν την παλιοδουλειά να βρουν το πακέτο γεύσης/ασφάλειας -ποιός άλλος θα την κάνει; Αν θες το προϊόν σου να έχει τιμή που δεν την πιάνει single malt... ε, θέλει δουλειά το χαρμάνι σου, το κέρδος δεν έρχεται μόνο για τα γλυκά σου μάτια.

Δεν το βρίσκω αδύνατο να έχει ένας ατμιστής σαν εσένα την απόλαυση που θέλει κι ένας σαν τον haros την ασφάλεια που ζητάει, ταυτόχρονα, στο ίδιο υγρό.

Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #319 στις: Αυγούστου 01, 2017, 22:33 »
Το πλαινό κουμπί στο mouse πρέπει να το ξηλώσω, δεν γίνεται. 3 παράγραφοι και ένα κλικ και πίσω σελίδα και πάει το κείμενο. 

Λοιπόν, πολύ συνοπτικά, είπα ότι δεν με ενδιαφέρει τί θέλει ο καθένας προσωπικά, άλλος μπορεί να θέλει το υγρό του να έχει κόκα. Γίνομαι υπερβολικός επίτηδες. Με ενδιαφέρει σαν ατμιστή οι παρασκευαστές να ακολουθούν οδηγίες. Μη μου βάζετε σε παράθεση την ερώτηση, ποιες οδηγίες, γιατί τι σκοπό ύπαρξης έχει τότε αυτό το νήμα; Οι ουσίες που είναι δυνητικά επικίνδυνες στο η.τ μέχρι τώρα είναι γνωστές. Άν βγουν και άλλες τότε θα γίνονται έλεγχοι και για άλλες. Και ναι οι έλεγχοι πρέπει να γίνονται κανονικά από κάποιο ανεξάρτητο φορέα. Κάποιος πρέπει να πιστοποιήσει ότι αυτό που ατμίζουμε είναι ασφαλές. Πρέπει να γίνει, πως το λένε. 

Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει και να μην τον νοιάζει το διακετύλιο κλπ. Αλλά όχι εις βάρος των υπόλοιπων ατμιστών. Η αλόγιστη χρήση του η.τ από τα ντουμάνια μέχρι τις ουσίες στα υγρά μπορεί κάποια στιγμή να καταστρέψει αυτό που λέγεται η.τ. Ο σκοπός του είναι η πρόσληψη νικοτίνης με πιο ασφαλή τρόπο και παρόμοιο με το κ.τ ώστε να υπάρχει μία απόλαυση, ντουμανάκι, χτύπημα κλπ. Όχι να γίνουμε μαστερ σεφ. Ναι, ωράια είναι και αυτά αρκεί να είναι ασφαλή. Αν δεν είναι τότε σκέτη βάση. Μας δίνανε έναν γάιδαρο και τον κοιτούσαμε στα δόντια. Το ότι θα ατμίζαμε τάρτα λεμόνι να το λέγανε πριν 10 χρόνια θα ταν πρωτάκουστο. Ας μην είναι τόσο νόστιμο, αλλά να ναι ασφαλές. Και όποιος θέλει γεύση ας πάρει πρώτες ύλες και ας φτιάξει δικό του. Πρέπει τα αρώματα που είναι τα κύρια συστατικά παραγωγής των υγρών να είναι ξεχωριστά ελεγμένα και ελεύθερα συγκεκριμένων ουσίων. Όλα. Γιατί από αυτά φτιάχνονται τα τελικά υγρά. Και μετά να είναι ελεγμένες και οι μίξεις τους. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #320 στις: Αυγούστου 01, 2017, 22:38 »
Εσυ, εκτος απο το να κανεις τρολινγκ και να παρενοχλεις και να ειρωνευεσαι τα μελη, με την καλυψη των διαχειριστων, αλλη δουλεια δεν εχεις να κανεις? Γκετ ε λαιφ που λενε και οι Εγγλεζοι..

Παρενόχλησα και ειρωνεύτηκα επειδή επεσήμανα πως αν κάποιος θεωρεί καλό να είναι vegan και να μην τρώει κρέας είναι ελεύθερος να το κάνει αλλά δεν έχει κανένα δικαίωμα να θεωρεί πως όλοι πρέπει να συμφωνούν μαζί του και πως η άποψη του οφείλει να γίνει νόμος?

Γκετ ε μπρέιν που λένε στο χωριό μου.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #321 στις: Αυγούστου 01, 2017, 22:39 »
φιλε μου απλα ατμισε βαση και ουτε για αυτην μην εισαι ποτε σιγουρος..πηγαμε στοη.τ γτ ειναι ασφαλεστερο.οχι αερας καθαρος σε ενα ομορφο και παρθενο δασος.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #322 στις: Αυγούστου 01, 2017, 22:50 »
Γιατί δεν γίνεται προσπάθεια να σιγουρέψουμε την σκέτη βάση(φαντάζομαι οτι είναι πιο εύκολο και απλό απο τα έτοιμα υγρά ή τα αρώματα) για να έχουμε μια...βάση,ένα σταθερό σημείο αναφοράς ;

Πέρυσι τέτοια εποχή τα ίδια λέγαμε,αν δεν με απατά η μνήμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2017, 23:08 από Chris66 »

Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #323 στις: Αυγούστου 01, 2017, 22:50 »
Παράθεση
Μέχρι τότε, ο καθένας μπορεί να θέτει τα στάνταρ του για τα υγρά που επιλέγει να ατμίσει. Τα δικά του στάνταρ, όχι τα στάνταρ των άλλων.
Ναι, όμως τη στιγμή που αυτά τα στανταρ βασίζονται στις πρώτες ύλες που φτιάχνονται τα αρώματα, αναγκαστικά μπλέκεις και τα στανταρ των άλλων. Εκεί έιναι το πρόβλημα. Η μία λύση θα ήταν να υπάρχουν ξεχωριστά αρώματα που να έχουν τις ουσίες που αναφέρονται και αρώματα που να μην τις έχουν ώστε να επιλέγει ο καθένας. Αλλά αυτό εγκυμονεί ένα πρόβλημα. Ότι στις τελικές μίξεις που σου δίνει μία εταιρεία, δεν ξέρεις ποια αρώματα έχουν χρησιμοποιηθεί. Θα πρέπει λοιπόν ή να είναι όλα το ίδιο, δηλαδή με διακ. ή χωρίς, ή να φέρουν όλα σήμανση ότι έχουν ή δεν έχουν. Όμως τίθεται και ένα άλλο ζήτημα. Θα υπάρχουν στην αγορά υγρά που θα έχουν σήμανση ότι έχουν επικίνδυνες ουσίες; Δηλαδή είναι σαν να φωνάζουμε, το η.τ είναι επικίνδυνο, δίκιο έχουν οι κακές έρευνες, BAN. Δεν χρειαζόμαστε καπνοβιομηχανίες, ξεπαστρεφόμαστε και μόνοι μας. 

Είναι νομίζω αυτονόητο προς τα ποια κατεύθυνση πρέπει να κινηθεί η αγορά και πρός τα εκεί κινείται. Υπάρχει ο υποκειμενικός παράγοντας και υπάρχει και ο αντικειμενικός, που εσε αυτή την περίπτωση είναι για το καλό μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2017, 22:59 από Stathis1 »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #324 στις: Αυγούστου 01, 2017, 22:57 »
Οι ουσίες που είναι δυνητικά επικίνδυνες στο η.τ μέχρι τώρα είναι γνωστές.

Οι ουσίες που είναι δυνητικά επικίνδυνες είναι όλες στις κατάλληλες συγκεντρώσεις. Επειδή κάποιοι από αυτούς που ανέπνεαν τεράστιες ποσότητες διακετύλιου, 8 ώρες καθημερινά για δεκαετίες, στο εργοστάσιο που δούλευαν, έπαθαν κάτι κακό δεν σημαίνει απαραίτητα πως οι μικροποσότητες που υπάρχει περίπτωση να ανιχνευθούν στον ατμό είναι ικανές να κάνουν παρόμοιο κακό. Το κ.τ. περιέχει εκατοντάδες φορές μεγαλύτερες ποσότητες διακετύλιου αλλά δεν νομίζω ποτέ κανείς να έπαθε popcorn lung από το κ.τ. όσο και αν κάπνιζε.

Αν εσύ επιλέγεις να είσαι παρανοϊκός (δεν το λέω με άσχημο τρόπο) στο τι ατμίζεις, που είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου φυσικά, δεν σημαίνει πως όλοι (ατμιστές, κατασκευαστές, κυβερνήσεις) πρέπει να συμφωνήσουν και να ακολουθήσουν.

Το παράδειγμα μου για την γλουτένη ισχύει και εδώ. Κάνει πραγματικό κακό σε ελάχιστους, προκαλεί δυσφορία σε λίγο περισσότερους, έχουν πειστεί πολλοί περισσότεροι οτι είναι κακό, και κοντεύουμε να το απαγορεύσουμε. Για να μην αναφερθώ στα εμβόλια...

Δεν διαφωνώ στους ελέγχους. Διαφωνώ στις απαγορεύσεις και δαιμονοποιήσεις χωρίς θεσμοθέτηση του τι κάνει κακό και σε τι ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #325 στις: Αυγούστου 01, 2017, 23:01 »
...
Δεν πιστεύω πως το 2017 δεν έχουν τρόπους να αποδίδουν επαρκώς τις επιθυμητές γεύσεις αποκλείοντας μερικές ουσίες από το μενού.
...

Μακάρι.

Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #326 στις: Αυγούστου 01, 2017, 23:11 »
Παράθεση
Αν εσύ επιλέγεις να είσαι παρανοϊκός (δεν το λέω με άσχημο τρόπο) στο τι ατμίζεις, που είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου φυσικά, δεν σημαίνει πως όλοι (ατμιστές, κατασκευαστές, κυβερνήσεις) πρέπει να συμφωνήσουν και να ακολουθήσουν.

Το παράδειγμα μου για την γλουτένη ισχύει και εδώ. Κάνει πραγματικό κακό σε ελάχιστους, προκαλεί δυσφορία σε λίγο περισσότερους, έχουν πειστεί πολλοί περισσότεροι οτι είναι κακό, και κοντεύουμε να το απαγορεύσουμε. Για να μην αναφερθώ στα εμβόλια...
Εϊμαι παρανοικός γιατί δεν θέλω να υπάρχουν επικίνδυνες ουσίες στο η.τ; Και φυσικά οι παρασκευαστές πρέπει να λάβουν μέτρα ώστε να μην υπάρχουν διότι έχουν ταυτοποιηθεί και η παρουσία τους έχει ανιχνευθεί σε υγρά με μεγαλύτερες συγκεντρώσεις από τις επιτρεπόμενες. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να ψάχνω για τις αντίστοιχες ανακοινώσεις, θα το κάνω, αλλά μου φαίνεται πάλι στα ίδια θα καταλήξουμε. Στα υγρά της fp π.χ οι συγκεντρώσεις ήταν πολύ μεγαλύτερες από τις επιτρεπτές. Αυτό το ότι οι ουσίες είναι όλες στις κατάλληλες συγκεντρώσεις από που το συνάγεις; Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Και κάποιοι εργάτες δεν εμφάνισαν πρόβλημα στις ίδιες συνθήκες. Τι να λέει. Όπως είπα σε άλλο ποστ για την ιατρική είναι δύσκολο να αποφανθεί τι προκαλεί τι. Πρέπει να κάνουν καλλιέργεια από τον πνέυμονα για να πουν αν κάποιος έπαθε κάτι από την πίσα, το διακετύλιο ή κάτι άλλο. Τέλος πάντων. Κόψαμε το τσιγάρο και τώρα κοιτάμε και τα μικρά. Ναι ισχύει. Δεν αναιρεί τον στόχο όμως, του να είναι το η.τ όσο το δυνατόν ασφαλέστερο.

Για το 2ο συμφωνώ, αλλά είναι λίγο άσχετο παράδειγμα. Στην γλουτένη ή έχει κάποιος ένα βαθμό δυσανεξίας ή δεν έχει. Στο διακετύλιο και δικετόνες δεν υπάρχουν τέτοια. Είναι ουσίες που είναι για τον οργανισμό επικίνδυνες. Πρέπει να ληφθεί υπόψη το ποσοστό που μπορεί να υπάρχουν και πόσο ατμίζει κάποιος και να γίνουν αναγωγές. Καλύτερα να μην υπάρχουν για να μην μπαίνουμε σε αυτές τις διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #327 στις: Αυγούστου 01, 2017, 23:14 »
@Stathis1

Το λάθος στο σκεπτικό σου, είναι η λέξη "επικίνδυνος/η/ο". Και η νικοτίνη επικίνδυνη είναι, αν την ατμίσω καθαρή χιλιάρα (επίτηδες ακραίο παράδειγμα) αλλά η ύπαρξή της σε ποσοστό μέχρι και 2% σε ένα υγρό αναπλήρωσης, δεν θεωρείται επικίνδυνη (δεν το λέω εγώ, το λέει το επίσημο κράτος με το νόμο του). Το διακετύλιο, σε τι συγκέντρωση θεωρείται επικίνδυνο? Εισπνέουμε ίδιες ποσότητες διακετυλίου από 1 ml στα 15W και στα 50W από άλλο ατμοποιητή?

Πρέπει να βάλεις στο σκεπτικό σου την έννοια της συγκέντρωσης μίας ουσίας, και όχι απλά την ύπαρξή της. 

Ζητάς τα αρώματα να είναι ασφαλή και ελεγμένα. Όλα. Μαζί σου. Ασφαλή σε σχέση με τι? Ελεγμένα ως προς τι? Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα αρώματα είναι βρώσιμα και δεν κατασκευάστηκαν ποτέ αποκλειστικά για άτμισμα αλλά για χρήση σε μαγειρική και ζαχαροπλαστική. Στην Vapexrpo, ο ιδιοκτήτης της Capella, έσταζε δυο σταγονίτσες άρωμα φράουλα σε σφηνάκι βότκα. Υπάρχουν φυσικά και αρώματα εντελώς ακατάλληλα για άτμισμα, αλλά αυτό οι εταιρείες το αναφέρουν και είναι συνήθως αρώματα διαλυτά σε λάδι. Εκτός αν οραματίζεσαι κάποια εταιρεία να φτιάχνει αρώματα μόνο για άτμισμα και να απαγορευτεί η χρήση άλλων για άτμισμα. Με απλά λόγια, πήρες την TPD, την έκανες VPD και την εφάρμοσες πιο αυστηρά και από την εφαρμογή Νόμων στο Άμπου Ντάμπι. 

Ζητάς επίσημο φορέα πιστοποίησης. Σε τι ακριβώς δεδομένα και ζητούμενα θα βασίζεται αυτός ο φορέας για να πιστοποιεί? Σε αυτές τις καταπληκτικές έρευνες που κατά καιρούς βλέπουν το φως της δημοσιότητας, σύμφωνα με τις οποίες οι ατμιστές το βράδυ πρέπει να φωσφορίζουμε από τις πολύ χειρότερες συνέπειες που έχει το άτμισμα για την υγεία μας σε σχέση με το τσιγάρο?

Τέλος, θα σχολιάσω μια φράση σου: Άλλα όχι σε βάρος των υπόλοιπων ατμιστών. Δεν είμαστε "εμείς" και οι υπόλοιποι, "εσείς" και οι υπόλοιποι, "αυτοί" και οι υπόλοιποι. Αυτή τη στιγμή τα μέτωπα είναι δύο: οι ατμιστές εναντίον αυτών που τους θεωρούν καπνιστές και εξισώνουν αυτές τις δύο έννοιες. Κάλλιστα θα μπορούσα να σου πω ότι το δικό σου σκεπτικό είναι εις βάρος των υπόλοιπων ατμιστών και να στο αναλύσω κιόλας, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός. Σκοπός είναι να καταλάβεις ότι το "θέλω" που εκφράζεις εσύ, δεν είναι το ίδιο με το "πρέπει".

Από τη στιγμή που δεν κατάφεραν τομπακοκολοσσοί να καταστρέψουν το άτμισμα εν τη γενέσει του, οι μοναδικοί που μπορούμε να το καταστρέψουμε, είμαστε οι ίδιοι οι ατμιστές, μη αντιδρώντας σε μέτρα που πάρθηκαν για εμάς, από ανθρώπους άσχετους με το αντικείμενο, χωρίς εμάς.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #328 στις: Αυγούστου 01, 2017, 23:15 »
η παρουσία τους έχει ανιχνευθεί σε υγρά με μεγαλύτερες συγκεντρώσεις από τις επιτρεπόμενες. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να ψάχνω για τις αντίστοιχες ανακοινώσεις, θα το κάνω, αλλά μου φαίνεται πάλι στα ίδια θα καταλήξουμε.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν υπάρχουν "επιτρεπόμενες" συγκεντρώσεις γιατί δεν υπάρχουν "ανεπίτρεπτες" συγκεντρώσεις αντίστοιχα. Αν μου έχει διαφύγει κάτι θα ήθελα να το μάθω φυσικά, οπότε αν βρεις αυτές τις ανακοινώσεις σε παρακαλώ μοιράσου τις μαζί μας.

Edit:

Δεν αναιρεί τον στόχο όμως, του να είναι το η.τ όσο το δυνατόν ασφαλέστερο.

Αυτόν τον στόχο ποιος τον έθεσε? Μπορεί να είναι ο δικός σου, αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει να είναι κοινός για όλους. Για εμένα ο στόχος είναι να έχω μια νόστιμη εναλλακτική που να με κρατάει μακρυά από το τσιγάρο και ας είναι και 10% λιγότερο ασφαλής από όσο θα μπορούσε να είναι. Το προτιμώ από το να γυρίσω στο τσιγάρο επειδή όλα τα υγρά έχουν γεύση βρεγμένο ροκανίδι ας πούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2017, 23:34 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #329 στις: Αυγούστου 01, 2017, 23:34 »
 Ειναι προφανες οτι οποιοσδηποτε μπορει να βαλει και δηλητηριο στον ατμοποιητη του και να το ατμισει, κανεις δεν θα τον εμποδισει.
 Ομως η ολη ιστορια με το ατμισμα, ξεκινησε ως ενας ασφαλεστερος τροπος για την προσληψη της νικοτινης, σε αντικατασταση του βλαβερου κ.τ.
 Και οχι μονο ετσι ξεκινησε, αλλα για αυτο τον λογο και "νομιμοποιουνται" ηθικα οι υποστηρικτες του και οσοι το διαφημιζουν.
 Αν αρχισουμε ολοι μας να λεμε χαλαρα και να πιστευουμε οτι "δεν τρεχει και τιποτα να βαζουν και βλαβερες ουσιες, η απολαυση πανω απο ολα κλπ κλπ, μπαινουμε σε μονοπατια επικινδυνα δινοντας επιχειρηματα στους πολεμιους του η.τ., λες και δεν εχουν αρκετα.
 Προσωπικα χαιρετιζω οτιδηποτε γινεται προς την κατευθυνση του ασφαλεστερου ατμισματος και η υποχρεωση των εταιρειων να υποβαλλουν πλεον αναλυσεις για τα υγρα τους δεν μπορω να καταλαβω ποιους και γιατι βρισκει αντιθετους.
Καποια στιγμη, ο νεος ατμιστης θα πρεπει να μπορει να αγοραζει υγρα που εχουν μεν καποια καλη γευση, αλλα πανω απο ολα θα ειναι ασφαλη, οσο γινεται δηλαδη.
 Και αυτη η ασφαλεια δεν θα πρεπει να επαφιεται στο φιλοτιμο του καθε κατασκευαστη.
 Προσωπικες επιλογες κλπ my ass, οπως δεν ειναι θεμα επιλογης του καταναλωτη ποιες ουσιες επιτρεπεται να χρησιμοποιηθουν στα τυποποιημενα τροφιμα, δεν θα επρεπε να ειναι θεμα επιλογης ποιες βλαβερες ουσιες θα υπαρχουν η οχι στα ατμιστικα υγρα,μιας και ο μεσος ατμιστης δεν θα καθεται να το ψαχνει.
 Γιατι το ατμισμα δεν αφορα 20-30 χλιδε γκουρμεδιαρηδες, αφορα χιλιαδες ατμιστες και μελλοντικους πρωην καπνιστες.
 Μπορει οι αποψεις μου να μην αρεσουν, αλλα τι να κανω, αυτες εχω.
 Ειμαι περιεργος ο συλλογος τι θεση παιρνει (εαν παιρνει) πανω στο θεμα.
 Θελει να ειναι ολα χυμα στο κυμα, υπο τον μανδυα της "προσωπικης επιλογης" η να μπαινουν περιορισμοι στο τι μπορει να περιεχουν τα υγρα και τι οχι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1101840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem