vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

108 επισκέπτες, 4 χρήστες
stsoulos, Jorge, manoslykos, vougiouklakis

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
να ένας πολύ ωραίος τρόπος να πεις: φορολογήστε τα αρώματα να τους κόψουμε τις αγορές από έξω

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #287 στις: Ιουνίου 17, 2017, 00:08 »
Αυτό το σημείο για το global forum είναι συγκλονιστικό :p

Edit.  Ας του πει κάποιος ότι τα αρώματα δεν είναι υγρά αναπλήρωσης τα βάζω και στον καφέ.
Edit2. Το τίποτα άλλο στο τέλος Εδεσσαϊκός;

Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
να ένας πολύ ωραίος τρόπος να πεις: φορολογήστε τα αρώματα να τους κόψουμε τις αγορές από έξω

Η οικονομική είναι η μία παράμετρος, αλλά η φορολόγηση των αρωμάτων δεν θα έθιγε μόνο τις αγορές απ' έξω, αλλά και εγχώριες επιχειρήσεις.
Υπάρχει πάντα και η παράμετρος της υγείας.

Ας του πει κάποιος ότι τα αρώματα δεν είναι υγρά αναπλήρωσης τα βάζω και στον καφέ.
Βάζεις νατούρα στον καφέ? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
άλλον ένα περιορισμό....για το καλο μου

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Τα αρώματα αυτά χρησιμοποιούνται και στην ζαχαροπλαστική (μην ξεχνάμε ότι για εκεί προορίζονται κανονικά). Αν τα φορολογήσουν ο αντίκτυπος θα είναι εμφανής ακόμη και στη πάστα...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Η φορολόγηση θα έθιγε σαφώς και τους μέσα (και τον ίδιο).
Αλλά δεν μιλάμε για φορολόγηση, καθότι δεν ανήκουν τα shake and vape στα καπνικά. Το θέμα είναι τι προϊόν τελικό ατμίζουμε. Από μια πλευρά έχει δίκιο (και πολλά από αυτά είναι δεδομένο πως δεν θα τα βάλεις στον καφέ σου). Από την άλλη... ο γιατρός έριξε τρελή τάπα! Αν δεν υπάρχει δεδομένη εξασφάλιση ποιότητας παρά μόνο στα λόγια, με τι πειθώ μειώνεις τα shake and vape; Εξάλλου, μόλις χτες χρησιμοποιούσαμε όλοι υγρά που δεν είχαν υποχρέωση σε καμία πιστοποίηση και ελπίζαμε στον επαγγελματισμό ανθρώπων σαν τον κο.Παναγιωτόπουλο. Ακόμα κι αν δεν τον αφορούν πλέον τα ερωτηματικά που θέτει, τον αφορούσαν (όπως και όλους τους παρασκευαστές) μέχρι πριν λίγο καιρό.
Τότε ήταν λογικό που δείχναμε εμπιστοσύνη σε προϊόντα χωρίς προδιαγραφές; Τώρα έγινε παράλογο;
:angel:

ΥΓ: Τα καπνικά δεν προορίζονται για την ζαχαροπλαστική. Ούτε έχουμε πλήρη εικόνα όλων των αρωματικών -πιθανόν να μην είναι τα μόνα. Όσο διαλύονται σε έλαιο είναι ΟΚ για ζαχαροπλαστική αλλά όχι ΟΚ για άτμισμα. Η ζάχαρη επίσης δεν είναι ΟΚ για εμάς. Οπότε το θέμα της ζαχαροπλαστικής δεν μας λέει συνολικά κάτι.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
για να μην ανοίγει το site να φανταστώ ότι δεν θέλει να το συζητήσει με τον κ. φαρσαλινο ε?

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #293 στις: Ιουνίου 17, 2017, 00:38 »
Εδώ δεν σταμάτησαν τα νικοτινουχα τα αρώματα θα σταματήσουν. Πιθανως να το προσπαθούν αλλά μάλλον το σύστημα τους γράφει.
Το chefs που δεν το περνάει η Πειραιώς γιατί είναι κατάστημα ειδών τροφίμων. ..
Αλήθεια που ζούνε;
Από την άλλη η ζημιά που κάνει στο προφίλ των καταστημάτων είναι εντυπωσιακή. Βέβαια να πω τη αλήθεια δεν ξέρω αν στο σεεητ είναι πολλά καταστήματα, μικρά μεγάλα κτλ.
Ps shisha strawberry στον γαλλικό. Τα σπάει. ;)

Edit. Ανάλυση ατμού πως έκανε ορε ο τσάκαλος;
Sent from my siPhone
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2017, 00:47 από firvain »

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Edit. Ανάλυση ατμού πως έκανε ορε ο τσάκαλος;
Sent from my siPhone
Με φασματογράφο ίσως;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Το σχόλιο μου στην παραπάνω ανάρτηση (για όσους δεν έχουν facebook):


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Μολονότι συμφωνώ Σπύρο με το γενικότερο νόημα του σχολίων σου θα διαφωνήσω στο 3 και ίσως στο 4.
Αν θεωρήσουμε ότι πληρώνοντας κάτι παραπάνω το εργαστήριο θα μας βγάλει ότι αποτελέσματα θέλουμε τότε ακυρώνουμε ένα κλάδο επαγγελματιών-επιστημόνων που επάνω τους βασίζεται ολόκληρος ο κλάδος υγείας.
Μπορώ δηλαδή να πληρώσω ένα εργαστήριο και να μου βγάλει ότι έχω χοληστερίνη ή λευχαιμία; Και να πάω μετά στο ΙΚΑ να μου συνταγογραφεί φάρμακα;
Τα περισσότερα τρόφιμα και φάρμακα σε ιδιωτικά εργαστήρια ελέγχονται. Άρα ουσιαστικά δεν ελέγχονται;

Νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο για μια εταιρία να δώσει απλά στο εργαστήριο ένα καθαρό δείγμα για ανάλυση. Στα υγρά παραγωγής να βάλει μετά ότι σκατούρα θέλει. Ας θυμηθούμε και τα αλογίσια κρέατα. Αυτό όμως σημαίνει ότι η εταιρία είναι απατεώνας και κάποια στιγμή θα πιαστεί σε μελλοντικό δειγματοληπτικό έλεγχο.

Όσο για το 4 είναι πολύ πιο εύκολο να έχεις κοινή γραμμή παραγωγής. Άρα αν το νικοτινούχο υγρό είναι καθαρό και ελεγμένο στα συστατικά του θα είναι και το μηδενικό. Δεν υπάρχει νόημα να βρωμίζεις μόνο το μηδενικό. Μπορείς να το κάνεις και για το νικοτινούχο αφού περάσει τους ελέγχους.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Γιώργο δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις. Αλλά ας μην το τσουβαλιάζουμε.
Αν ένα εργαστήριο μπορεί και θέλει να κάνει μια "παρατυπία" δεν σημαίνει αυτόματα πως όλα θέλουν ή το κάνουν ήδη.
Και ναι, όντως, το να στείλεις αρχικά ένα "καθαρό" υγρό για έλεγχο και μετά να πουλάς ένα "μη καθαρό" είναι μία ακόμα λύση (αν είσαι της... παρακαμπτηρίου).

Και για το 4 έχεις δίκιο. Ναι, είναι πιο εύκολο. Αυτό δεν σημαίνει όμως απαραίτητα πως έτσι γίνεται.
Με λίγα λόγια εννοώ πως δεν υπάρχει κάτι που να το εξασφαλίζει. Άρα, όσο εύκολα "κατηγορεί" κάποιος τους υπόλοιπους, τόσο εύκολα μπορεί να κατηγορηθεί κι ο ίδιος, ακριβώς με τη δική του λογική.

(σόρρυ για τα bold, είναι για να τονίσω το ακριβές νόημα της φράσης μου)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Η απάντηση του Πάνου Παναγιωτόπουλου στα προηγούμενα ερωτήματά μου:



Και η ανταπάντησή μου:



Κι ένα σχόλιο του κ. Φαρσαλινού:

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2022, 09:07 από Tem »

Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #299 στις: Αυγούστου 01, 2017, 05:20 »
Το πρόβλημα με το διακετύλιο, δικετόνες και τα συναφή βρίσκεται και στα diy υγρά που δεν γίνονται γενικά πολλοί έλεγχοι. Δεν αρκεί μόνο να γίνει έλεγχος στο μίγμα όπως βγαίνει από την μίξη αλλά και μετά την ωρίμανση από ότι έχω καταλάβει. Οι μεγάλες εταιρείες που βγάζουν συμπυκνωμένα αρώματα έχουν αρχίσει και βάζουν σήμανση για υγρά ξεχωριστά, π.χ φράουλα, που έχουν αναλυθεί. Όμως όπως έχω καταλάβει ο συνδυασμός κάποιων εξ 'αυτών ίσως παράγει διακετύλιο. Οπότε τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Χρειάζεται οπωσδήποτε ανάλυση σε όλες τις diy μίξεις που κυκλοφορούν στο εμπορίο. Πολλές δεν έχουν και όπως αναφέρθηκε παραπάνω στα shake n vape ουσιαστικά δεν υπάρχει έλεγχος. Αυτές που κάνουμε εμείς δεν νομίζω να γίνεται να τις ελέγξουμε, και για οικονομικούς λόγους και γιατί δεν γίενται να το κάνουμε σε κάθε συνταγή. Οπότε ο καθένας το κάνει γνωρίζοντας τα σχετικά.

Το διακετύλιο, αλλά ίσως περισότερο οι δικετόνες είναι πράγματα που πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν σίγουροι ότι δεν υπάρχουν στα τελικά υγρά μας, διότι δεν πρόκειται να καταλάβουμε άμα γίνεται ζημιά και πιθανώς να μην καταλάβουμε ποτέ ότι ευθύνεται κάτι τέτοιο και όχι το τσιγάρο που κάναμε πρίν ή κάτι άλλο. Αυτό διότι στο η.τ δεν υπάρχει πίσσα και μονοξείο κλπ για να επιβαρύνει τον οργανισμό οπότε νιώθουμε καλά. Και για να εντοπιστεί κάτι τέτοιο χρειάζονται ειδικές ιστολογικές εξετάσεις.

Η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι χύμα στο κύμα. Πολλά υγρά δεν έρχονται με διαπιστεύσεις και αυτά που έρχονται, πόσο σίγουροι είμαστε ότι είναι όντως έτσι; Για κάποια ίσως είναι σχετικά εύκολο να το καταλάβουμε. Τα υγρά που πρίν ήταν νόστιμα, τώρα πλέον δεν είναι τόσο. Και αυτό γιατί το διακετύλιο δίνει ακριβώς αυτό, τη νοστιμιά σε ζύμες και τα σχετικά. Δεν ξέρω αν βρούν ή έχουν βρεί άλλο τρόπο να επανακτούν αυτή την γεύση.

Επίσης, το ότι κάποιος μπορεί να πει, ε καλά καπνίζαμε και παίρναμε τόσες ουσίες, τώρα σιγά, και φτιάχνει υγρά και τα πουλάει χωρίς ελέγχους χωρίς τίποτε το θεωρώ εξοργιστικό. Δεν με ενδιαφέρει τί πιστεύει ο καθένας, με ενδιαφέρει αυτός που παράγει υγρά να συμμορφώνεται και να ακολουθεί τις οδηγίες. Πολλοί ακόμα δεν το κάνουν. Προσωπικά σταματάω να φτιάχνω υγρά με συνταγές και μίξεις αρωμάτων που δεν έχουν ελεγχθεί και θα αμτίζω και σκέτη βάση αρκετά, κάτι που είναι ίσως η σοφότερη επιλογή γενικά. Μέχρι να έχουμε μία καλύτερη εικόνα του τι γίνεται και διαπιστεύσεις σε όλα τα υγρά diy, shake n vape και έτοιμα. Σε όλα ανεξαιρέτως.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias