vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1455 στις: Ιουλίου 12, 2015, 20:28 »
Η FP θα μπορούσε να το κάνει. Τα καταστήματα ή ο εισαγωγέας όμως, μόνο κατόπιν εντολής του κατασκευαστή και με την προϋπόθεση ότι δεν θα επωμιστεί το κόστος.

Άλλο το να πει κάποιος έμπορος ή ο εισαγωγέας " δεν τα φέρνω ξανά". Αυτή είναι μια επιλογή που αφορά καθαρά τον εμπορικό και οικονομικό σχεδιασμό μιας επιχείρησης.

Το ότι υπάρχουν ανευθυνοι επιχειρηματίες στο χώρο μας είναι γνωστό. Από όσο γνωρίζω όμως, η 5P επιλέγει προσεκτικά τους συνεργάτες της σε κάθε χώρα και με τη σειρά του, ο εισαγωγέας στην Ελλάδα επιλέγει εξίσου προσεκτικά τους συνεργάτες του. Αυτά δεν μπορώ να τα γνωρίζω επί προσωπικού, καθώς δεν είμαι παρών στις συμφωνίες, και όποιοι έχετε πρόσβαση σε περισσότερα από μένα καταστήματα, μπορεί να έχετε αντίθετη άποψη, πράγμα απολύτως λογικό.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1456 στις: Ιουλίου 12, 2015, 21:31 »
Επιτρέψτε μου μια παρέμβαση.
Καταρχάς το θέμα (όπως σωστά ανέφεραν κάποιοι) δεν είναι νομικό (προς το παρόν) αλλά ηθικό.
Η ΕΕ στον κανονισμό (που θα ισχύσει το 2016) έχει ήδη προτείνει την ανάλυση για διακετύλιο και acetyl propionyl στα υγρά (δεν ξέρω αν απλά θα ζητείται ανάλυση, αν θα βάλουν όριο ή αν θα απαγορεύσουν όσα έχουν τις 2 αυτές ουσίες).
Πολλοί επικαλούνται (και στο εξωτερικό, δεν ξέρω αν αναφέρθηκε και εδώ) το ζήτημα της επιλογής του καταναλωτή. Δηλαδή, να αναγράφεται ότι το προϊόν περιέχει διακετύλιο, και να αποφασίζει ο καθένας αν θέλει να το πάρει. Αυτό όμως έχει συγκεκριμένα προβλήματα.
1. Άλλο να έχει το υγρό 5 ppm διακετύλιο κι άλλο 1000 ppm.
2. Η μεγάλη πλειοψηφία των καταναλωτών δεν ξέρει τί είναι το διακετύλιο και δεν ξέρει τί σημαίνει 5 ppm και 1000 ppm.
Με λίγα λόγια, το να αναγράφεται στη συσκευασία είναι μάλλον άχρηστο για τους περισσότερους, γιατί δεν μπορούν να αξιολογήσουν την πληροφορία.

Επιπλέον, υπάρχει το εξής θέμα.
Ελάχιστες ποσότητες διακετυλίου ή acetyl propionyl (μιλάω για λίγα ppm) πιθανώς να οφείλονται σε "contamination" - δηλαδή δεν τα βάζει κάποιος επίτηδες ως συστατικά, πιθανώς να υπάρχουν ως πρόσμιξη (impurity) σε άλλο βασικό συστατικό. Όταν βλέπεις όμως εκατοντάδες ppm, τότε είναι σχεδόν βέβαιο πως κάποιος το έβαλε εν γνώση του στο υγρό.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1457 στις: Ιουλίου 13, 2015, 10:21 »
Νομίζω ότι με την παρέμβαση του γιατρού μας, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση περί ουσιών στο αντίστοιχο νήμα και να αφήσουμε το παρόν μόνο για ότι αφορά τα 5 Pawns. Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1458 στις: Ιουλίου 13, 2015, 21:26 »
Και ένα τελευταίο για να γελάσουμε: Αφού το διακετύλιο δίνει την βουτυρίλα πως κόλλησες με τα F5 ρε Cruiser?  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1459 στις: Ιουλίου 13, 2015, 21:44 »
Γιατί κανένα μα κανένα πιόνι δεν βγάζει γεύση από βούτυρο. Ακόμα και αυτό το Black flag fallen το οποίο έχει και κρέμα και Toffee. Καθώς φαίνεται, το διακετύλιο περιέχεται και σε άλλες γεύσεις, εκτός αν στην 5P έχουν βρει κάποιο τρόπο που να συνθέτουν υγρά του στυλ βούτυρο συν κάτι άλλο, ίσον κάτι άσχετο....

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1460 στις: Ιουλίου 13, 2015, 23:02 »
Acetoin και Acetyl Propionyl δεν περιέχουν αποκλειστικά τα αρώματα που δίνουν "βουτυρίλα"
Π.χ. το caramel (Original), το Caramel Candy, το coconut extra και το Vanilla Bean Ice Cream της TPA (για να πούμε μερικά) περιέχουν τα συστατικά αυτά.


Γιαυτό και η TPA τουλάχιστον, έχει αντικαταστήσει μερικά ευρέως χρησιμοποιούμενα με την σειρά DX και με άλλα (vanila swirl, vanila bean gelato) για να λύσει το πρόβλημα.



Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1461 στις: Ιουλίου 14, 2015, 13:51 »
Liquid test results - update
The original content of the post, dated 28th June 2015 and entitled Liquid test results, was a table of test results of liquids supplied by Five Pawns (as well as other suppliers) and an explanation of those test results.
They declined to provide their own test results when we commenced trading at the start of 2015, accordingly (and in accordance with our product testing policy) we submitted 8 Five Pawns liquids to testing at an independent UKAS accredited laboratory.
We published the results approximately 7 weeks after providing them privately to Five Pawns.
Five Pawns took exception to the post, sent a cease and desist letter through their attorneys, threatening legal action if our post was not removed.
Whilst we stand by these results, we decided to take down the information to comply with Five Pawns’ request.
Our own solicitors have responded in robust terms rejecting allegations made by Five Pawns, and they have now released their own test results, and it is incontrovertible that liquid produced by Five Pawns contains the compounds in question.



[/size]
[/font]

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1462 στις: Ιουλίου 25, 2015, 23:05 »
Five Pawns 3Q 2015 & Past 12 Months Test Results

http://fivepawns.com/fivepawns-2015-test-results/

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1463 στις: Ιουλίου 26, 2015, 00:23 »
Τα τεστ αυτά δείχνουν άραγε την περιεκτικοτητα των εν λόγω ουσιών στον ατμό ή στην υγρή μορφή των προϊόντων ;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1464 στις: Ιουλίου 26, 2015, 16:12 »
Προφανώς στο υγρο στο μπουκαλάκι. Η συμπεριφορά του υγρού όταν εξατμιζεται εξαρτάται από τη χρήση του καθενος.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1465 στις: Αυγούστου 01, 2015, 13:34 »
Τόσο καιρό δεν πήρα θέση και ούτε πρόκειται να πάρω αυτή την στιγμή,καθώς ούτε κατά των 5Ρ είμαι
αλλά ούτε και υπέρ.Απλά θέλω να επισημάνω το σκεπτικό μου ή αν θέλετε την ανησυχία μου.


Είτε γίνεται ένας τεράστιος πόλεμος έναντι της 5Ρ,που ναι μεν παράγει μια συγκεκριμένη ουσία που κατά
πολλούς είναι βλαβερή,αλλά απο την άλλη δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι κάνει κακό στην υγεία
Ή
η 5Ρ μας δουλεύει όλους ψιλό γαζί,μιας και φαίνεται να εκμεταλλεύεται ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος έλεγχος
ή αν θέλετε συγκεκριμένος εργαστηριακός τρόπος ανάλυσης με ότι συνεπάγεται αυτό,ώστε να αποδείξει αν τα υγρά της
είναι τόσο βλαβερή ή όχι για την υγεία μας.


Ο νοών νοείτω λένε,εγώ θα πώ απλά πως σταμάτησα να ατμίζω 5Ρ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο,έχοντας
4-5 μπουκαλάκια στην άκρη και ευτυχώς βρίσκοντας άλλο καθημερινό υγρό που πλέον έχω λατρέψει.




1 πράγμα ΜΗΝ ξεχνάτε φίλοι συνατμιστές αλλά και επαγγελματιες που διαβάζουν το παρόν θέμα.Ο πελάτης
έχει την "δύναμη" και ΚΑΝΕΙΣ άλλος.Εμείς ανοίγουμε μεγάλες επιχειρήσεις αλλά και εμείς τις κλείνουμε.Ευτυχώς
ο Έλληνας αρχίζει σιγά σιγά να σκέφτεται διαφορετικά,έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον και κρίνει τελείως διαφορετικά
τα προϊόντα.
Η 5Ρ και η κάθε 5Ρ ας κάνει ότι θέλει με το marketing της,όπως και κάθε άλλη εταιρία,σε αυτόν τον μεγάλο χώρο
του marketing όπου γίνεται ένας τεράστιος πόλεμος.Εγώ και ΜΟΝΟΝ εγώ θα κρίνω αν κάποιο προϊόν είναι καλό
και σωστό για μένα,ΚΑΝΕΙΣ άλλος.




Αυτά φίλοι συνατμιστές και πάντα φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1466 στις: Αυγούστου 13, 2015, 23:05 »
Σε θεμα εντασης το grandmaster δεν ειναι υποδιεστερο σε σχεση με το castle long;;ή ειναι ιδεα μου;;;

Αποσυνδεδεμένος lef46

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1467 στις: Αυγούστου 14, 2015, 00:31 »
Δεν ειναι υποδιεστερο απλα το castle long λογω περισοτερων συστατικων σου φαινεται πιο εντονο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1468 στις: Αυγούστου 15, 2015, 09:36 »
Πέντε υγρά αποσύρονται , πέντε παραμένουν , νέες γεύσεις έρχονται.....
Αυτή είναι η σχετική ανακοίνωση της Five Pawns :

FIVE PAWNS IS MAKING ROOM FOR NEW PRODUCTS!



In order to make room for upcoming new and exciting products from Five Pawns, today we announce that the following flavors are temporarily being placed in our vault. This doesn’t mean that these flavors are gone forever, but we are currently ceasing production of the following flavors:

1. Sixty - Four
2. Absolute Pin
3. Fifth Rank
4. Lucena
5. Perpetual Check

For those of you who will be losing a favorite, we hope that you will find something you love equally (if not more) in our existing and upcoming new products.  For those of you who would like to stock up on your favorites before they're gone, there's still time. These flavors will only be available on our website from now until Monday August 31, 2015.

Additionally, we consolidated five of our most popular flavors into one star-studded offering called The Insignia Series.  Staying true to our roots and the five traditional tastes known to man; sweet, sour, bitter, salty, and umami (savory) continue to drive this “best of” Five Pawns collection. Flavors now in The Insignia Series include:

1. Castle Long
2. Grandmaster
3. Gambit
4. Queenside
5. Bowden’s Mate

We’re excited about what’s in store and hope that you join us in this excitement.



 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1469 στις: Αυγούστου 15, 2015, 10:53 »
Έλαβα και εγώ το σχετικό mail και δύο πράγματα έχω να δηλώσω:
Α) πάλι σε έξοδα για δοκιμές θα μπούμε
Β) όχι το Lucena ρε αλήτες! Πετάξτε το Gambit καλύτερα!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias