vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, ChrisFinny, lounik

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #225 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 08:58 »
Μετα απο ακριβως 60 μερες χρησης Η.Τ. αυτο που παρατηρησα περισσοτερο ειναι η οσφρηση μου.Μπορω να μυριζω μυρωδιες που δεν τις μυριζα παλιοτερα.Το κακο ειναι οτι μου μυριζουν και βρωμιες που δεν μου μυριζαν τοσο εντονα ή και καθολου...
Με το κ.τ. δεν μπορουσα να λεπτυνω την φωνη μου αμα ηθελα να κανω πλακα,δεν εβγαινε φωνη,τωρα μπορω!
Οταν προπονουμαι αργω να λαχανιασω.
Δεν εχω παρατηρησει αλλαγη στην γευση.Αυτα νομιζω μεχρι στιγμης.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #226 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 10:06 »
αλαγη στην γευση σε μενα πανο στις 2 μερες απολαμβανα απιστευτους καφεδες  :yes:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #227 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 11:43 »
Παρακάτω αντιγράφω κάτι που γράφτηκε σε άλλο φόρουμ για τα η.τ. (αυτοκινητιστικό φόρουμ):

Η πρώτη επίσημη έρευνα για υγρά άτμισης (ηλεκτρονικών τσιγάρων) ήταν αυτή που έγινε για λογαριασμό της εταιρίας Ruyan από τον Dr Murray Laugesen της Health New Zealand Ltd, ο οποίος θεωρείται ένας από τους πιο ειδικούς στον κόσμο σε θέματα καπνίσματος και τσιγάρων.

Ο ίδιος είναι ιδρυτής της εταιρίας η οποία έχει σαν αντικείμενο να πείσει τις αρχές και τον κόσμο για την ολοκληρωτική διακοπή του καπνίσματος. Πρότεινε την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, απαίτησε πιο μεγάλα και ευκρινή γράμματα πάνω στα πακέτα τσιγάρων για τους κινδύνους που ενέχουν, πρότεινε αύξηση του φόρου καπνού κτλ. Ο Dr Murray Laugesen δεν είναι χθεσινός. Οι δραστηριότητές του αυτές αρχίζουν από το 1985.

"Ο ατμός του ηλεκτρονικού τσιγάρου ελέγχθηκε αυστηρά. Από τις 50 τοξικές ουσίες που βρίσκονται πρώτες στη λίστα του καπνού των τσιγάρων, καμία δεν ήταν ανιχνεύσιμη στον ατμό των ηλεκτρονικών τσιγάρων της Ruyan, εκτός από ένα ίχνος υδράργυρου κοντά στο όριο ανίχνευσης. Μερικές τοξικές ουσίες όμως πρέπει να ελεγχθούν ακόμα πριν από την τελική δημοσίευση των αποτελεσμάτων.
Βασιζόμενοι στα έως τώρα ευρήματα, η εισπνοή ατμού από ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι 100 ως 1000 φορές λιγότερο επικίνδυνη από το κάπνισμα ενός παραδοσιακού τσιγάρου. Η δόση νικοτίνης ανά ρουφηξιά είναι συγκρίσιμη με αυτή μιας φαρμακευτικής συσκευής εισπνοής νικοτίνης (inhaler). Προφανώς η νικοτίνη των ηλεκτρονικών τσιγάρων δεν απορροφάται από τους πνεύμονες αλλά από τους άνω αεραγωγούς".

Σχόλιο (σ.σ. των ερευνητών):
Δεδομένου ότι το συνεχιζόμενο κάπνισμα τσιγάρων φέρει τη σωρευτική πιθανότητα κινδύνου για θάνατο σε 1 στους 2 καπνιστές, οι διαπιστώσεις, συνηγορούν για:
1) Λιγότερο αυστηρούς κανονισμούς για πολύ χαμηλού κινδύνου μη φαρμακευτικά προϊόντα υποκατάστασης της νικοτίνης τσιγάρων.
2) Την πώληση του εν λόγω εμπορικού προϊόντος ως μη φαρμακευτικό υποκατάστατο τσιγάρου, δεδομένου ότι οι εκπομπές έχουν δοκιμαστεί."
"Το η.τ. δείχνει πολλά υποσχόμενο για τη βοήθεια διακοπής του καπνίσματος  αλλά θα πρέπει να γίνουν και άλλες έρευνες για τη μακρόχρονη χρήση και την ασφάλειά του."


Σε άλλο ποστ θα γίνει ειδική μνεία για την πηγή και θα υπάρξει συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα


Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #230 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 22:35 »
έχω παρατηρήσει τελευταία ότι τα δόντια μου δείχνουν λευκότερα.
έχω πάνω από χρόνο που έκοψα το κτ και νομίζω ότι συνέβαλλε.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #231 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 22:36 »
έχω παρατηρήσει τελευταία ότι τα δόντια μου δείχνουν λευκότερα.
έχω πάνω από χρόνο που έκοψα το κτ και νομίζω ότι συνέβαλλε.

Εγω 2 μηνες δεν εχω βαλει κ.τ. στο στομα μου και ολοι μου λενε οτι ομορφυναν τα δοντια μου.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #232 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 22:39 »
άρα δεν είναι ιδέα μου.
θενκ γιου :bow:

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #233 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 22:44 »
άρα δεν είναι ιδέα μου.
θενκ γιου :bow:

Σε μενα ισως να επαιξε ρολο που τωρα πια τα πλενω 3-4 φορες την μερα αντι για 1 οταν καπνιζα.Επισης αλλαξα και την οδοντοκρεμα μου και τωρα χρησιμοποιω την AIM White Now.

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #234 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 22:49 »
Σήμερα μετά από 4 μήνες  χωρις τσιγάρο πήρα  το ποδήλατο και έκανα  μια αποσταση 6 χιλιομέτρων  το πρωι και 6 το απογευμα.  Κουράστηκα λίγο αλλα   δεν που κόπηκε η αναπνοή όπως συνέβαινε παλιοτερα  αν επιχειρούσα  να κάνω μερικές εκατοντάδες μέτρα.   Και το πρωι και το απόγευμα  αμέσως  μετά το ποδήλατο έκανα  και κολύμβηση.  Δίαθλο δηλαδη.  :)) :))  Την επόμενη θα επιχειρήσω και τρέξιμο για να κάνω   τριαθλο.   :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #235 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2011, 23:51 »
Η πηγή : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg5629.html#msg5629  ;)
Καλά Λευτέρη μιλάμε με τάπωσες.
Γιαυτό όταν το διάβαζα στο άλλο φόρουμ, έλεγα ρε αυτό κάπου το έχω ξαναδιαβάσει;;;
Αλλά μέσα σε 7 περίπου μέρες, από την εγγραφή μου, με τόσα που διάβασα που να θυμάμαι!!!!!
Ευχαριστώ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #236 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 11:31 »
Θα ηθελα να καταθεσω και εγω την δικια μου βελτιωση απο οταν εκοψα το κ.τ.(Διαστημα 2 μηνων και κατι)
1.Εξαφανιστηκε απο την πρωτη εβδομαδα το γνωστο σε ολους τους πρωην καπνιστες "βρασιμο" στο στηθος.
2.Το πρωινο ξυπνημα ειναι πλεον ανελπιστα ευκολοτερο και με λιγοτερες ωρες υπνου. :thumpup:
3.Ενεργεια για δουλειες χωρις να κοπιαζω ιδιαιτερα. :thumpup:
4Λιγοτερο λαχανιασμα. :thumpup:
Και ολα αυτα στους δυο πρωτους μηνες!  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #237 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 15:18 »
Είμαι μόλις 12 ημέρες ατμιστής και θα ήθελα κι εγώ να επισημάνω ότι είδα θεαματική βελτίωση στην υγεία μου μεσα σ' αυτό το σύντομο χρονικό διαστημα. Οι πόνοι στο στήθος και η δύσπνοια που αντιμετώπιζα ειδικά κατά τις νυχτερινες ωρες πέφτοντας στο κρεβάτι εξαφανίστηκαν. Ο έντονος βήχας που δεν με άφηνε να κλείσω μάτι επίσης εξαφανίστηκε εντελώς από την 3η κιόλας μέρα. Άρχισα να μη φουσκώνω και να μη μου κόβονται τα πόδια ανεβαινοντας σκάλες. Μέσα στην πρώτη εβδομάδα η πίεση μου και ιδιαίτερα η διαστολική (κοινώς μικρή) υποχώρησε κατα μία μονάδα. Αν εξαιρέσω μια μικρή δυσκοιλιοτητα που φαίνεται να με ταλαιπωρεί αυτές τις μέρες και που ούτως ή άλλως αντιμετώπιζα και πριν κοψω το κ.τ, συνολικά η υγεία μου πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο. φτου φτου.. :D

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #238 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2011, 16:43 »
Eγω παιδιά μόλις την προηγούμενη βδομάδα χρειάστηκε να κάνω μια γενική αιματος για κάποιον λόγο (εκτος η.τ) και βγήκαν τέλειες!!!

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #239 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2011, 16:51 »
Eγω παιδιά μόλις την προηγούμενη βδομάδα χρειάστηκε να κάνω μια γενική αιματος για κάποιον λόγο (εκτος η.τ) και βγήκαν τέλειες!!!

Μια χαρα!Αντε και αυριο να τις εκατοστησεις(τις μερες χωρις κ.τ.  :thumpup: )!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364