vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 9 χρήστες
manoslykos, vougiouklakis, kos784, camber, djfloor, Doubt, dvelev, Jorge, Milarepa

Twitter

Αποριες για cartomizer

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #90 στις: Απριλίου 19, 2013, 14:28 »
Με βρίσκεις αδιάβαστη.
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με κάρτο, και νομίζω μάλλον μετά από αυτόν δεν θα ξαναασχοληθώ....
εκπαραθύρωση;;; Μπορείς να μου πεις που το βρίσκω και τι κάνω;;;;
Τις 2 πρώτες μέρες όμως δούλευε άψογα. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι δεν ήταν αστοχία από τη μαμά του;

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #91 στις: Απριλίου 19, 2013, 14:36 »
Τα giant για μενα ειναι απο τα καλυτερα καρτομαιζερ που κυκλοφορησαν μεχρι σημερα και δεν παρουσιασαν μεταπτωσεις στην ποιοτητα τους αλλα και στην αποδοση του.Ακομα εχω καβαντζα κανα δυο για δυσκολες ωρες.Αυτο που σου ετυχε συμβαινει αραιά και που και οφειλεται σε "καψιμο" της μιας εκ των δυο αντιστασεων :yes:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #92 στις: Απριλίου 19, 2013, 14:51 »
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!
Όσο διάβασα για καθαρισμό του κάρτο, συμπέρανα ότι δεν παίζει τέτοια περίπτωση.
1. Για το resume της υπόθεσης, αν κατάλαβα καλά, απλά το πετάω;
2. Τα 2 παλιότερα που δουλεύουν αλλά είναι κατάμαυρα μέσα, χρησιμοποιούνται ή όχι;
3. Αν συνέβει αυτό που γράφεις και κάηκε η μια αντίσταση, φταίω εγώ σε κάτι που έκανα; Μπορώ να κάνω κάτι να το αποφύγω μελλοντικά;
Ευχαριστώ και πάλι.....!

Αποσυνδεδεμένος kathlos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #93 στις: Απριλίου 19, 2013, 14:54 »
Προσωπικά που ήταν το αρχικό μου πακέτο δεν έμεινα ικανοποίημενος οι μπαταρίες τελικά είναι αδύναμες σε σχέση με άλλες με ίδια mh και από τα τρία καρτο μέσα το ένα φόλα.  Τα δύο που δουλέψανε μου φάνηκε ότι ζεσταίνονται πολύ και μετά να μην αποδίδουν καλά.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #94 στις: Απριλίου 19, 2013, 14:56 »
Σενια οτι και να κανεις σε καρτο δεν θα βελτιωθει τπτ.
Και καλο ειναι στις 10 μερες να τα αλλαζεις και οταν ειδικα βλεπεις μαυριλα.
Αυτο που σου ετυχε ειναι αστοχια υλικου και δεν εχεις καμια ευθυνη

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #95 στις: Απριλίου 19, 2013, 14:57 »
Με βρίσκεις αδιάβαστη.
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με κάρτο, και νομίζω μάλλον μετά από αυτόν δεν θα ξαναασχοληθώ....
εκπαραθύρωση;;; Μπορείς να μου πεις που το βρίσκω και τι κάνω;;;;
Τις 2 πρώτες μέρες όμως δούλευε άψογα. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι δεν ήταν αστοχία από τη μαμά του;

Εκπαραθύρωση: το πετάς από το παράθυρο, με την ευχή να μην περνάει κανείς από κάτω! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #96 στις: Απριλίου 19, 2013, 16:00 »

Εκπαραθύρωση: το πετάς από το παράθυρο, με την ευχή να μην περνάει κανείς από κάτω! :laugh1: :laugh1: :laugh1:
:laugh1: :laugh1: :laugh1:  Το υποψιάστηκα κάποια στιγμή, γι' αυτό δε ξαναρώτησα. Αλλά πραγματικά στην αρχή νόμιζα πως εννοούσες κάτι να κάνω.... :eyesplash:  Στο πελάγωμά μου ... όπα, λέω, σώζεται! Θα κάνω κάτι... αλλά τι είναι αυτό όμως;;;  :laugh1: :laugh1:
Δύο μέρες μόνο δούλεψε ....  :'( :'( :'(
Ευχαριστώ Seb που μου ξεκαθάρισες και για τη ... μαυρίλα. Γιατί φοβόμουν ότι ήμουν σπάταλη....
Kathlos, κι εμένα αυτοί οι 3, στο αρχικό πακέτο ήταν.... Τυχαίο... ? ? ?  :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kathlos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #97 στις: Απριλίου 21, 2013, 13:24 »
Σενια δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα εσκεμενο δεν νομιζω να ειναι. Επειδη πολυ απλα το κοστος επιτηδευμενης δημιουργιας 2/3 παρτιδων εχει ποιο πολυ κοστος  απο το να βαλεις απολα 3. νομιζω πως ειναι απλα χαλια ο ποιοτικος τους ελεγχος οπου τα φτιαχνουν(αν εχουν) και απλα εχουν ενα ποσοστο αποτυχιας.

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #98 στις: Μαΐου 24, 2013, 00:29 »
Καλησπερα, ειπα να ασχοληθω και γω με τα cartos και αγορασα σημερα ενα boge με 2.3 Ohm αντισταση και εχω καποιες ερωτησεις...


1) Καταρχας υπαρχουν διαφορων μεγεθη cartomizers ή ολα εχουν ενα στανταρ μεγεθος??
2) Διαβασα και ειδα οτι μπορεις να βαλεις και τανκ στο carto για καλυτερη τροφοδοσια και για να μην γεμιζεις καθε τρεις και λιγο, μπορω να παρω οποιοδηποτε τανκ γιατι βλεπω υπαρχουν σε διαφορετικες διαστασεις και αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο μαγαζι(ιντερνετικο παντα) για να αγορασω κανα τανκ και καμια 5αδα cartos....
3) Για να βαλω ενα carto σε τανκ πρεπει να το ανοιξω τρυπες ή υπαρχουν και cartos με τρυπες??
4) DCT τι σημαινει??
5) Επισκευασιμος σημαινει να αλλαζω απλα την κεφαλη ή να φτιαχνω εγω την αντισταση με συρμα και φυτιλι??

Ευχαριστω και συγνωμη αν ειναι λιγο ακυρες οι ερωτησεις μου απλα ειμαι αρχαριος ακομα....

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #99 στις: Μαΐου 24, 2013, 02:05 »
Θα σου απαντησω στο περιπου σε οτι ξερω αλλα πιο πολυ σου γραφω για μια συμβουλη που θα σου δωσω
Βγαινουν σε διαφορες διαμετρους, και με διαφορετικο υψος (κοντα-ψηλα). Μπορεις να τον βαλεις σε tank, με τρυπες που θα του ανοιξεις εσυ, αλλα υπαρχουν και ετοιμα προτρυπημενα καρτο. Επισκευασιμος ειναι αυτος που του φταχνουμε εμεις απο την αρχη την αντισταση με συρμα και φυτιλι.
Αν θελεις τωρα ακου την συμβουλη μου: Αν θελεις να συνεχισεις με boge, εγω ατμιζω με αυτα εδω και 2 χρονια σχεδον, πολυ καλα μου βγηκαν απο greenhouseone. Με...τρυπες και....τανκ, ασχοληθηκα λιγο στην αρχη, αλλα μου σπασανε τα νευρα, ή ειχα υπετροφοδοσια ή καμμενο και τα παρατησα, αλλα τα χρησιμοποιω ακομα χωρις τανκ ομως.
Συμβουλη: γιατι δεν δοκιμαζεις τον evod; Εχω παρει 3 ως τωρα απο nobacco, και ειναι παρα πολυ καλα. Δεν θελουν καμια...επεμβαση για να ατμισεις και ειναι πολυ-πολυ βολικα

Αποσυνδεδεμένος VforThanos

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα πάντα για το Η/Τ, στις ποιο φθηνές τιμές.
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #100 στις: Ιουνίου 10, 2013, 13:36 »
Ισχύει/Είναι κανόνας,ότι σε κάθε 20ml ατμιστικού υγρού που ατμίζεις,θέλει αντικατάσταση ?

Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #101 στις: Ιουνίου 10, 2013, 13:52 »
Όχι δεν είναι κανόνας.
Κανόνας είναι αν και μετά από λιγότερη κατανάλωση, ο ατμοποιητής σου πέφτει σε απόδοση
μειώνοντας τον ατμό αλλά και αλλοιώνει την γεύση.
Αν παρόλα αυτά και αφού του κάνεις ένα dry burn δεν επανέλθει όπως ήταν, τότε θέλει αλλαγή
η κεφαλή.
Μπορείς όμως να περνάς και με πιο πολλά ml κατανάλωσης, εφόσον καθαρίζεις τακτικά την
αντίσταση με καθαρό οινόπνευμα και δεν την ζορίζεις στα όρια με τα volts.

Αν δεν τίθεται θέμα οικονομικό, θα σου έλεγα να την αλλάζεις κάθε 3 βδομάδες περίπου
εκτός από αστοχίες υλικού που μπορεί να έχεις και δεν παίρνει καμία βελτίωση με σωστότερη
χρήση και καθαρισμό.

Αποσυνδεδεμένος takattack

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #102 στις: Ιουνίου 10, 2013, 15:20 »
Dry burn σε carto δεν νομίζω  :bye:
Αν αρχίσει και μπουκώνει απλά το αλλάζεις  ::) 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #103 στις: Ιουνίου 10, 2013, 16:12 »
3 βδομάδες ένα καρτο;
του 1,5 ευρώ;


dry burn σε carto? 
ΠΟΤΕ!!!!

Καθαρισμός με οινόπνευμα σε κάρτο; Πώς;


Οσο για τα βολτ, υπάρχει και η άποψη ότι ισχυρότερο ρεύμα αφήνει λιγότερα κατάλοιπα στην αντίσταση.


είναι και θέμα υγρών πάντα. Κάποια σκοτώνουν τα κάρτο γρηγορότερα.


Κανόνας είναι ένας: Αλλάζεις όταν δε σε ικανοποιεί. Μπορεί να συμβεί σε 10 μέρες, μπορεί και σε μια.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2013, 16:18 από petra »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Αποριες για cartomizer
« Απάντηση #104 στις: Ιουνίου 10, 2013, 16:45 »
O lionor τελειώνει το ποστ του έτσι:
Συμβουλη: γιατι δεν δοκιμαζεις τον evod;

Στη συνέχεια ο VforThanos ρωτάει χωρίς να διευκρινήζει σε τι αναφέρεται - κάρτο ή αντίσταση?
Ισχύει/Είναι κανόνας,ότι σε κάθε 20ml ατμιστικού υγρού που ατμίζεις,θέλει αντικατάσταση ?

Ο Giannis Pap προφανώς μπερδεύτηκε με την αναφορά για evod και απάντησε για τον evod:
Αν παρόλα αυτά και αφού του κάνεις ένα dry burn δεν επανέλθει όπως ήταν, τότε θέλει αλλαγή
η κεφαλή.

Μπορείς όμως να περνάς και με πιο πολλά ml κατανάλωσης, εφόσον καθαρίζεις τακτικά την
αντίσταση με καθαρό οινόπνευμα και δεν την ζορίζεις στα όρια με τα volts.

Έτσι είναι λογικά, γιατί ο Γιάννης και γνώστης είναι και τα carto δεν έχουν κεφαλές  ;) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix