vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

449 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, Αράπης, ZoeM, yorgoss, gfilip, Milarepa, Xxristos, gigelis78, manoslykos

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4950 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 21:56 »
Παιδιά μην παίρνεται LG HG2 για την ώρα, αφού η ίδια η εταιρεία είπε ότι σταμάτησε για την ώρα την παραγωγή και υπήρξε έλλειψη
πως ξαφνικά βρεθήκανε αποθέματα στην αγορά  8) .
Και ναι ήδη έχουν προμηθευτεί μαγαζιά (εκτός χώρου ατμιστικον) εν αγνεία τους ή όχι με μαϊμούδες.



Πολύ σωστά Χρήστο, όποιος βιάζεται ας πάρει Samsung 30Q.
Γι αυτές δεν βγήκε βρώμα ακόμη.  :))

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4951 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 21:58 »
Πριν μερικές  μέρες έσκασε μύτη στο fb το θέμα με τισ μαϊμού lg hg2 τώρα αλήθεια ψέματα δεν ξέρω παντός και απο φαστεκ που παρακολουθώ και κάνω αγορές μέχρι πρότινος ηταν ιν στοκ και τώρα λέει για 7 ημέρες τι παίζεται δεν ξέρω ..αν είναι ρόδο θα άνθιση που θα παει

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4952 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 21:59 »
ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ Η LG


Τα κεφαλαία δεν κάνουν αυτομάτως σωστό αυτό που λες.

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4953 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:00 »
ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ Η LG


Να φανταστώ οτι αν διαφωνήσω θα το γράψεις με bold  :))

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4954 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:04 »
Εσείς που βλέπετε μειωμένη απόδοση των hg2 και υποψιάζεστε μαϊμουδιά, κάντε τον κόπο να ανεβάσετε κάποια φωτο μπας και βγάλουμε άκρη....

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4955 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:07 »

ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ Η LG

Καλέ μου φίλε πριν γράψεις κάτι με κεφαλαία (που μάλλον δηλώνεις σιγουριά) διάβασε λιγάκι στο διαδίκτυο.

Απόσπασμα από

https://en.wikipedia.org/wiki/LG_Chem

LG Chem completed development and began mass production of Korea’s first lithium-ion batteries back in 1999. At the end of 2011, LG Chem was the world’s third-largest maker with an annual production capacity of 1,000 million cells.[citation needed] It is also a supplier of automotive battery for electric vehicles.
LG Chem Michigan is a wholly owned subsidiary of LG Chem based in Holland, Michigan[6] which operates a plant to manufacture advanced battery cells for electric vehicles in Holland, Michigan. The US$303 million Holland plant received 50% of its funding from U.S. Department of Energy matching stimulus funds,[7] and started manufacturing battery systems in 2013.[8] The plant can produce enough cells per year to build between 50,000 and 200,000 battery packs for electric cars and hybrids such as the Chevrolet Volt by General Motors,[9][10][11][12][13] the Ford Focus Electric, and upcoming plug-in electric vehicles from other carmakers.[14] Its research and development arm, called LG Chem Power, is based in nearby Troy, Michigan.[15] LG Chem Power and LG Chem Michigan were originally one company called Compact Power, Inc.[16]

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4956 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:09 »
3 posts πάνω από το δικό σου Μάκη  :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4957 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:16 »
Χα, Χα, Χα, τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται. :))

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4958 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:25 »
Το θέμα στο forum δεν είναι να αντιπαρατεθώ με κανέναν, απλά η πράξη μου έδειξε τις διαφορές με αυτές τις μπαταρίες που ήδη έχω. Υπερασπιστής των εταιριών ποτέ δεν ήμουν και δεν προτίθεμαι να γίνω τώρα. Το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τι αγοράζουμε ακόμα και ευτελούς αξίας των 10 ευρώ. Πάντως απο εμφάνιση και μόνο της συσκευασίας έστω μιας μπαταρίας η lg παραλήφθει  σε ένα απλό ασπρο κουτάκι μπακαλίστικο και σαν μπαταρία ένα καφέ απλό περιτύλιγμα με μαύρα γράμματα, αντιθέτως με την efest κουτάκι εταιρίας και η μπαταρία με το ιριδίζον αυτοκόλλητο QR CODE  γνησιότητος και όλα τα χαρακτηριστικά.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4959 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:40 »
Δεν υπάρχει κανένα θέμα αντιπαράθεσης.
Τα γεγονότα μιλούν.
Η συσκευασία δεν μου λέει τίποτα.
Το θέμα είναι τί στοιχεία έχει η μπαταρία μέσα της και αγοράζοντας μια φίρμα που κατασκευάζει η ίδια μπαταρίες είσαι πιο σίγουρος για την ποιότητά της.
Τα εργοστάσια κατασκευής, παράγουν μπαταρίες κατά εκατομύρια και η οποιαδήποτε εταιρεία μπορεί να αγοράσει από το εκάστοτε εργοστάσιο να βάλει το περιτύλιγμα της αρεσκείας της και φυσικά ωραία συσκευασία για να πουλήσει.
Τώρα αν κυκλοφοράνε και μαϊμούδες, τί να κάνουμε παντού υπάρχουν απατεώνες.

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4960 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:45 »
Αυτή έχω

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αυτός είναι ο χρόνος μιας efest καινούργιας με μόνο μια φόρτιση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:52 από akisazi »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4961 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:55 »
Πόσο καιρό έχεις την LG φίλε και πόσους κύκλους φόρτισης έχεις κάνει?

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4962 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 22:57 »
6 μέρες και εχω κάνει 6 πλήρεις φορτίσεις

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4963 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 23:19 »
Πήρα πρόσφατα δύο κομμάτια από fabvape, ίδιας παρτίδας με τη δική σου. Αρχικά μου έκανε εντύπωση ότι ήταν φορτισμένες στα 3.9V, αντί για 3.7 που ήταν όλες οι προηγούμενες μπαταρίες που είχα αγοράσει στο παρελθόν, ανεξαρτήτου μάρκας.
Αν αυτό έχει κάποια σημασία, δεν το γνωρίζω :dontknow:
Τις φόρτισα και τις χρησιμοποίησα και σε μηχανικό και σε ηλεκτρονικό μοντ. Από την πρώτη χρήση μου φάνηκαν και οι δυο, λιγότερο δυνατές από μια hg2 που είχα πάρει πριν κάποιους μήνες, αλλά δεν έδωσα τόσο μεγάλη σημασία μιας και έχουν κάνει ως τώρα μόνο 3 πλήρεις αποφορτίσεις/φορτίσεις.
Με αυτά που διαβάζω όμως τώρα, ομολογώ ότι αρχίζω να ανησυχώ. Θα παρακολουθήσω με μεγαλύτερη προσοχή τη συμπεριφορά τους τις επόμενες μέρες και επιφυλάσσομαι για τις παρατηρήσεις μου.
Στην παρακάτω φωτο, η επάνω είναι η παλιά, που έχει την συμπεριφορά για την οποία επαινείται από όλους και εμένα επίσης και η 2η και η 3η, είναι οι καινούριες.
Η διαφορά και στην απόχρωση είναι νομίζω φανερή, χωρίς να γνωρίζω αν κι αυτό έχει κάποια σημασία.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4964 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 23:20 »
Δεν μπορω να καταλαβω τι θελεις να πεις φιλε.
Εχω απο τις πρωτες LG HG2 που περπατησαν και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.


Στο eVic VTC Mini με Ni200 , 0.15 - 0.25 Ωμ , 25 - 30 Watts , φτανουν τα 1460 δευτερολεπτα καθαρη λειτουργια.


Δε νομιζω να ειναι κακη η διαρκεια της...... 8)


Η LG ειναι κατασκευαστρια εταιρια.
Ειναι κατασκευαστρια εταιρια εδω και παρα πολλα χρονια και μαλιστα δεν φτιαχνει μονο Li-Ion μπαταριες κυλινδρικες , αλλα και αλλων τυπων.  Πολλες ειναι μεσα σε κινητα .
Φτιαχνει απο τις καλυτερες Lipo και αυτη τη στιγμη ειναι ο μεγαλυτερος προμηθευτης μπαταριων Li-Ion σε εταιριες αυτοκινητων.


Οι Efest το εχουμε πει αμετρητες φορες , οτι δεν φτιαχνουν τιποτα.
Αγοραζουν τις LG HG2 και τις ντυνουν με το δικο τους μοβ καλυμμα.





Να πεταχτώ κι εγώ να ρωτήσω το άσχετο. Τι σημαίνει IMR και τι INR? Εννοώ αρχικά από ποιες λέξεις είναι;


Γιαννη , οπως ποσταρε και ο blackdrone πιο πανω , οι IMR εχουν σαν κυριο στοιχειο στη συνθεση τους το Μαγγανιο (Mn) .
Για τις INR δεν ειναι τοσο απλος ο χαρακτηρισμος.
INR ειναι οι LG HG2 , Samsung 30Q , AW 2000 , LG HE2/4 , Sony VTC4/5 , Samsung 25R , αλλα και οι Panasonic NCR PD-PF-A-B-GA-G , LG MH1-MJ1 , Samsung 29E-32E-35E ................... ολες ειναι INR.


Οι INR ειναι δυο ομαδες.
Eιναι οι υβριδικες μπαταριες που εχουν σα βαση τις IMR και τις βρησκουμε σαν INR/IMR και οι υβριδικες μπαταριες που εχουν σαν βαση τις ICR και τις βλεπουμε σαν IΝR/NCR
Η πρωτη ομαδα , δηλαδη οι INR/IMR , εχουν σα βαση στη συνθεση τους το Μαγγανιο (Mn) και με την προσθηκη μικρης ποσοτητας Κοβαλτιου (Co) , καταφεραν να ξεφυγουν απο τον (θεωρητικό) περιορισμο των 2000mAh , κρατοντας ομως τη δυναμη και την ασφαλεια των IMR.
H δευτερη ομαδα (INR/NCR) , δεν παρεχουν την ασφαλεια των INR/IMR , ουτε εχουν την ικανοτητα αποφορτισεων με την ενταση των INR/IMR.


Οι ICR ηταν μπαταριες με πολυ μεγαλες εσωτερικες αντιστασεις , μικρη ικανοτητα αποδοσης εντασης και το μονο καλο που ειχαν , ηταν η χωρητικότητά τους .
Βαζοντας Νικελιο (Ni) και Αλουμικιο (Al) , οι κατασκευαστριες εταιριες καταφεραν να κανουν τις μπαταριες τους πολυ καλυτερες στο θεμα ''εσωτερικη αντισταση'' και συναμα εδωσαν στις μπαταριες αυτες σημαντικα καλυτερη κυκλοφορια στο ρευμα εσωτερικα του στοιχειου.
Υπαρχουν πλεον μπαταριες με πολυ χαμηλες εσωτερικες αντιστασεις (Samsung 26F) , που ειναι ισαξιες με των INR/IMR.
Η Samsung 26F για παραδειγμα , εχει εσωτερικη αντισταση 0.05mOhm και ειναι η αιτια πολλοι απο εμας να τις δουλευουν ακομα και σημερα στα μοντακια τους και παρα το οτι ειναι ''πτωχες'' σε Amperes (5.2) , αφου εχουν μικρη εσ/κη αντ/ση , εστω κι αυτο το φορτιο των 5.2Α ,  το αποδιδουν ευκολα και να εχουν καλη αποδοση.


Οποτε η ομαδα των υβριδικων μπαταριων INR , χωριζεται σε δυο υποομαδες και θα πρεπει να ειμαστε και λιγο προσεκτικοι οταν αγοραζουμε μπαταριες.
Πολλες εταιριες που βαζουν απλα την ετικετα τους σε μπαταριες αλλων , γραφουν επανω οτι ειναι IMR και εχουν αποφορτισεις 40-50..........500....Amps.... :tongue_smilie:  , ενω απο κατω εχουν μπαταριες NCR (ή NCO ή NCA...το ιδιο ειναι σχεδον) , που εχουν σαν βαση τις ICR .

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 23:30 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278999 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207154 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64289 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173385 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311041 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias