vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, Jorge, gstamatos

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4710 στις: Απριλίου 04, 2016, 02:01 »
Εσύ αγόρι μου είσαι μια κατηγορία μόνος σου.
Ακόμα με την ζελατίνα στην οθόνη το έχεις...  :laugh1:


Την ζελατίνα στην οθόνη πού την είδες; :dontknow:

Είπαμε ότι είσαι κατάσκοπος αλλά όχι κι έτσι. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4711 στις: Απριλίου 04, 2016, 03:00 »
4 μήνες το έχω , σε power mod τους 2 και τους τελευταίους 2  σε νικέλιο και tc, φτου φτου φτου ,ούτε κιχ ,ούτε παίζει η αντίσταση,και το δουλεύω  όλη μέρα και νύχτα.Έχω πάρει και ένα μπολ φαρδύ και το ξαπλώνω εκεί να μην μου πέσει.Μάλλον επειδή του μιλάω και το προσέχω δεν έχει ψυχολογικά.Ένα άλλο απλό που έχω στιλ πύραυλος το έβαζα σε ένα βαζάκι με βίδες μέσα για βάρος, να στέκεται όρθιο.ΕΕΕ ο γκαβός εχθές αντί το βαζάκι το έβαλα μέσα στον καφέ που ήταν δίπλα, κανονικά και με τον νόμο.Το βάφτισα ΜΠΛΟΥΜ.Η γυναίκα ακόμα γελάει.Εγώ φρικάρω αυτή γελάει.Και μετά σου λένε το γέλιο είναι υγειά.
υ/σ Μια χαρά επέζησε ο Μπλουμ.Κακό σκυλί ψόφο δεν έχει δεν λένε.? Το κακό είναι πως σήμερα μου ζήτησε και εσπρέσο.Βρε δεν πας να πνιγείς του είπα που μου θες και εσπρέσο στο κατσικοχώρι που βρέθηκα..ΕΕΕΕ μα ποια.Ξεσάλωσαν αυτά τα μοντάκια.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4712 στις: Απριλίου 04, 2016, 03:30 »
Κάθε φορά που σε διαβάζω μου φτιάχνεις την ημέρα. Τώρα είναι νύχτα αλλά δεν πειράζει. Θα το φυλάξω για αύριο...
Να 'σαι καλά ρε Atoner! :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος manosfzr

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4713 στις: Απριλίου 04, 2016, 13:43 »
από τα πρώτα κομμάτια που κυκλοφόρησαν Ελλάδα , με πολλά πατήματα κάθε μέρα και δεν εχει κάνει ενα χάσιμο . φτουυυυ μη μου το ματιάσω  :D

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4714 στις: Απριλίου 04, 2016, 14:29 »
Το έχω αγορασμένο από ecig Θεσσαλονίκης εδώ και κανένα πεντάμηνο.Χρήση αποκλειστική καθημερινή.Εδώ και μερικές μέρες άρχισε να μου κάνει missfire καμιά δεκαριά την ημέρα ίσως.Έχετε να μου προτείνετε κάτι πριν το πάω στον γιατρό τον Γιώργο τον camber;
Ακούς Γιώργο;

Ο διακόπτης της πλακέτας μπορεί να έχει μαζέψει βρωμιές. Βγάλε την πλακέτα, ρίξε λίγο ισοπροπυλική αλκοόλη μέσα στο διακόπτη και τρίψε με ένα βουρτσάκι γύρω από το κουμπί. Άφησέ το να στεγνώσει καλά. Όταν το δοκιμάσεις μην απογοητευτείς αμέσως. Μπορεί να εξακολουθούν τα misfire αλλά μετά από 1 μέρα χρήση να στρώσει καθώς παίρνει λίγο καιρό να διαλυθεί εντελώς η βρωμιά.

Άλλος λόγος είναι να έχει μαλακώσει λίγο το κουμπί. Σ' αυτή την περίπτωση βάλε λίγο μονωτική πίσω από το κουμπί του κουτιού ώστε να πατάει με μεγαλύτερη δύναμη το κουμπί της πλακέτας.

Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4715 στις: Απριλίου 04, 2016, 14:52 »
Και εγω αυτο έκανα που περιγράφει ο camber χωρις όμως να το λύσω. Το ξαπλωσα σε ενα τραπέζι με το κουμπί (fire) να βλέπει το ταβάνι. Πήρα οινόπνευμα καθαρό και του έριξα πάνω στο fire και το πάτησα αρκετες φορές για να μπεί και το οινόπνευμα μέσα. Μπορει να πάει και λίγο στην οθόνη αλλα θα εξατμιστεί συντομα. Μετα απο 2-3 προσπαθειες με οινόπνευμα με τον τρόπο που περιεγραψα, μου σταματησαν εντελώς τα missfire. Καλου κακου, είχα βγάλει την μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4716 στις: Απριλίου 04, 2016, 21:12 »
Να
πω και εγώ το χαζό μου γιατί θα σκάσω .Ο τρόπος που περιγράφει ο camper αλλά σαν υγρό μπορείς για ακόμα καλύτερα και μονιμότερα αποτελέσματα πρέπει (η' μπορείς χωρίς το πρέπει) να χρησιμοποιήσεις ένα spray που υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά ανταλακτικα και μάλλον και με ηλεκτρικά ,το ζητάς σαν spray  ποτενσιόμετρων τις konig αν δεν κάνω λάθος το κόκκινο,η' το R-10 codact Cleaner Puliscicontatti  τις Due...ci .Ένα ψιτ απαλό σε οποιοδήποτε διακόπτη,αφήνεις να ρουφήξει μέσα το υγρό πατάς μερικές φορές και έτοιμος.Δεν δημιουργεί βραχυκύκλωμα, ούτε σπινθηρισμό,δεν λιώνει πλαστικά που ίσως κάνει το οινόπνευμα( το οποίο περιέχει και ποσοστό νερού πράγμα απαγορευτικό για ηλεκτρονικά κυκλώματα ).100/100  ασφαλές,και θα σου λύσει τα χέρια σε χίλιες δουλειές.Λίγο τσιμπημένη η τιμί( γύρω στα 6-7 euro νομίζω) ,άλλα θα το έχεις χρόνια. Φαντάσου ότι έριξα σε εμένα και με ξεκόλλησε από το κανονικό τσιγάρο,αλλά μου λασκάρισε μια στάλα παραπάνω τις λασκαρισμένες μου βίδες.Παράπλευρη απώλεια αλλά μέσα στα στατιστικός ανεκτά όρια .
cpbaroque και εσύ να εισε καλά φίλε.Αν κάνω να χαμογελά έστω και ένας άνθρωπος είναι δώρο για μένα .Την Καλημέρα -καλησπέρα-καληνυχτα σε όλους.

 Αυτό είναι το ένα ( από ελλάδα το παίρνω ) δεν μεταφράζω γιατί θα γελάσει και το άχρωμο κατσίκι.Φαντάσου ότι ήταν παρδαλό πριν την πρώτη μου μετάφραση και από τα τρανταχτά γέλια του έπεσε ότι  εγχρωμο φορούσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 22:50 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος merixas

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4717 στις: Απριλίου 04, 2016, 21:42 »
Χα χα χα!!! Ωραίος!!! :)) :)) :)) :))
Οντως κανεις καλυτερη δουλεια απο το οινοπνευμα και ειναι ασφαλεστερο!!!!

Αποσυνδεδεμένος tselos

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4718 στις: Απριλίου 05, 2016, 15:17 »
Κυρίες και κύριοι γειά σας!!!
Καθότι σχετικά νέος στο άτμισμα και στο συγκεκριμένο mod θα ήθελα να σας μεταφέρω τον προβληματισμό μου- απορία μου, ώστε να με βοηθήσετε. Τα δεδομένα που έχω είναι: vtc mini, triton 2 με eleaf επισκευάσιμη κεφαλή, σύρμα ss 316l 28ga ή 0.32mm, πυρίνας 2,5mm, tcr 92, 215oC και 12 watt μέγιστη τιμή (μιλάμε πάντα για έλεγχο θερμοκρασίας).
Στρίβω μία αντίσταση με 7 σπείρες, την διαβρέχω, γεμίζω και κλέινω το τανκ αφίνοντας λίγο να μουλιάσει σωστά. Βιδώνω τον ατμοποιητή πάνω στο mod μου την διαβάζει 0,93. Αμέσως βγάζω και ξαναβάζω τον ατμοποιητή και την διαβάζει 0,95, επαναλαμβάνω για τρίτη φορά την διαβάζει 0,92 και εκεί την κλειδώνω. (εννοείται ανάμεσα στις αλλαγες δεν την διαπέρασε ποτέ ρεύμα ώστε να μεταβληθεί η θερμοκρασία της). Ξεκινάω να ατμίζω και έχω πολύ κρύο ατμό με τον κόφτη να επεμβαίνει συνέχεια και καθόλου γεύση. Αφήνω το mod καμιά ώρα χωρίς να το αγγίξω, ξεκλειδώνω την αντίσταση, ξεβιδώνω και ξαναβιδώνω τον ατμοποιητή και την διαβάζει 0,91 όπου και ξανακλειδώνω. Ως δια μαγείας με το κλείδωμα στο 0,91 έχω πολύ ωραία θερμοκρασία χωρίς να επέμβει καθόλου ο κόφτης σε όλη την διάρκεια της τζούρας, πολύ ωραίο ντουμάνι και εξαιρετική γεύση.
Είναι δυνατόν μία μεταβολή της τάξεως του 0,01 στο κλείδωμα να έχει τέτοια διαφορά στην απόδοση? Επίσης όπως είδαμε πήρα τέσσερις διαφορετικές τιμές από το mod με τα ίδια δεδομένα, σε πια απ όλες θα ξέρουμε που να κλειδώσουμε ώστε να έχουμε το σωστό αποτέλεσμα?
Συγνώμη για το μέγεθος και ελπίζω να μην κούρασα.
Ευχαριστώ!! Χρήστος.  

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4719 στις: Απριλίου 05, 2016, 16:16 »
Γεια χαραααά!  ;D
Το 0.01 είναι πολύ μικρή διαφορά για να έχεις τέτοιες αποκλίσεις στο άτμισμα. To 0.2 απο την άλλη είναι μεγάλη διαφορά γιατί η αντίσταση έπρεπε να σου βγαίνει περίπου 0.7 Ohm.
Τί βαμβάκι βάλαμε? Αν ήταν σωστή η μέτρηση της αντίστασης θα έλεγα οτι μάλλον δεν είχε ποτίσει το βαμβάκι ακόμα και για αυτό σε έκοβε.
Καλύτερα να λύσεις πρώτα το θέμα με τη μέτρηση της αντίστασης και μετά ξαναδοκιμάζεις!
Επίσης τί σύρμα έχεις? Γιατί μπορείς να δοκιμάσεις και σε TCR 110 ας πούμε αν όχι σε SS316 mode.
Γενικότερα εσύ θα κλειδώνεις στην πιο χαμηλή μέτρηση, σε θερμοκρασία δωματίου. Αυτή η μέτρηση με την ώρα μπορεί να πέσει αλλά μην σε προβληματίζει εκτός και αν είναι τεράστια η διαφορά. Ο μόνος περιορισμός είναι να μην την κλειδώνεις ζεστή. Απο εκεί και πέρα, ποια θερμοκρασία ή TCR σε ευχαριστεί, θα το βρείς εσύ ανάλογα με τις δοκιμές σου που σε ικανοποιούν. 

Αποσυνδεδεμένος tselos

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4720 στις: Απριλίου 05, 2016, 16:33 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση!!  Είναι αξιοπερίεργο πραγματικά πως μπορεί να έχει τέτοια διαφορά μόλις το 0.01 και όσο αφορά την γεύση την θερμοκρασία του ατμου και το ντουμανι σίγουρα δεν είναι ιδέα μου,  καθώς επιβεβαιώνεται και από τις ενδείξεις της συσκευής.  (temp protection στο πρώτο δευτερόλεπτο στο 0.92 και καθόλου στο 0.91). Το βαμβάκι είναι kgd και θεωρώ ότι είχε διαβραχει σωστά καθώς και το μούλιασα πάνω στη κεφαλή και το άφησα ένα εύλογο χρονικό διάστημα να βραχεί απ το υγρό του τανκ πριν ατμισω. Το σύρμα είναι 316l 28ga της UD και το δουλεύω πάντα σε tcr με τιμή 92 καθώς θεωρώ ότι η πλακέτα θα πρέπει να γνωρίζει την ακριβή τιμή του για σωστή απόδοση,  αλλιώς αν πχ βάλουμε 110 ξεγελάμε από την μια το mod και από την άλλη τον εαυτό μας καθώς πιθανον η ατμιστικη εμπειρία να μην ανταποκρίνεται στις παραμέτρους που έχουμε ορίσει στο mod.  (τα τελευταία είναι καθαρά προσωπική εκτιμήσή μετά απο σκέψη και συζητήσεις) Ολες οι τιμές που ανέφερα σε αυτό και το προηγούμενο ποστ αφορούν την αντίσταση πάντα σε θερμοκρασία δωματίου.  Ευχαριστώ και πάλι!!

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4721 στις: Απριλίου 05, 2016, 16:45 »
Καλά τα λες εσύ αλλά αγνόησες κάτι στην απάντησή μου.
Η αντίστασή σου έπρεπε να βγαίνει κάπου 0.7Ohm και όχι 0.9. Αυτό κοίταξε να διορθώσεις αρχικά. Το 0.01 όπως είπα είναι πολύ λίγο για να δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά, η διαφορά απο 0.7 σε 0.9 όμως είναι υπέρ αρκετή!
Και κάτι ακόμα. Το TCR του ατσαλιού της UD κανείς δεν ξέρει πόσο είναι. Δεν το δίνει η UD. Οι περισσότεροι το δουλεύουμε σε TCR 110 ή SS316 mode και είμαστε ικανοποιημένοι. Σαφώς και μπορείς να το βάλεις και 92 όπως είπες και να ανεβάσεις αντίστοιχα τη θερμοκρασία ενώ με μεγαλύτερο TCR θα την κατέβαζες. Το 92 είναι το γενικό TCR του ατσαλιού 316. Άλλοι κατασκευαστές όμως που δίνουν TCR στο δικό τους 316L, δίνουν 100. Οπότε...τρέχα γύρευε!  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tselos

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4722 στις: Απριλίου 05, 2016, 16:59 »
Συγγνώμη δεν την αγνόησα μάλλον δεν κατάλαβα σωστά την διατύπωση. Σύμφωνα με το steamengine ναι θα έπρεπε να βγαίνει κάπου εκεί, αλλά όσες έχω στρίψει σε 2.5 με 7 σπείρες γύρω στις 5 αντιστάσεις μου έχουν βγει απο 0.90 έως 0.95 πάντα σύμφωνα με το vtc( ενδέχεται να είναι πολύ μακρυά τα δύο ποδαράκια μέχρι εκεί που κόβω στην συγκεκριμένη κεφαλή) . Επίσης συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το ακριβές tcr της κάθε εταιρίας (κάπου το έχω διαβάσει στο 94 για την UD χωρίς αναφορά της πηγής όμως οποτε δεν το παίρνω σοβαρά υπ οψιν). Το316 mode μου έρχεται πολύ ζεστό για το γούστο μου και αν αρχίσω να δοκιμάζω κάθε τιμή tcr μέχρι να το βρω θα το πετάξω στο τέλος.Απ ότι καταλαβαίνω μάλλον στην τύχη και με δοκιμή θα βρίσκω το ιδανικό κάθε φορά ανάλογα την αντίσταση που στρίβω. Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα.

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4723 στις: Απριλίου 05, 2016, 17:04 »
Καμία κούραση! Δεν το είπα επικριτικά! Το είπα μόνο και μόνο για να το προσέξεις!  :)
Μια χαρά το καταλαβαίνεις! Εσύ συγκεκριμένα θα έχεις και πιο ζεστό ατμό σε SS316 γιατί ήδη σου μετράει λάθος το mod. Εκτός αν δημιουργεί μεγάλες διαφορές ο ατμο...  :dontknow:
Φαντάσου οτι οι περισσότεροι που δοκίμασαν με TCR 92, είχαν υποτονικό άτμισμα!

Edit: Ρίξε μια ματιά και εδώ αν δεν το έχεις κάνει ήδη!
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27433.0.html

Αποσυνδεδεμένος tselos

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4724 στις: Απριλίου 05, 2016, 17:08 »
Αυτό το υποτονικο μου έβγαινε και εμένα στις 3 πρώτες αντιστάσεις που την έβαζα πάνω κλείδωνα και ατμιζα στην πρώτη τιμή που έβλεπα.  Όταν μου γύρισε η βίδα και λέω κάτσε να δω θα την διαβάζει αλλιώς αν βιδωσω και ξεβιδωσω,  ε από την μια βρήκα τον μπελά μου από την άλλη διαπίστωσα ότι σε μια άλλη τιμή της ίδιας αντίστασης έχω πολύ ωραίο αποτέλεσμα το οποιο εξαρτάται πως θα την διαβάσει το mod. Άρα βρήκα δυο φορές τον μπελά μου και έχω βγάλει τα μάτια μου να δω τι τρέχει με το mod.

Το έχω διαβάσει ήδη το θέμα και μου έλυσε αρκετές απορίες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix