vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

54 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, manoslykos, camber

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος blalck

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1350 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 07:34 »
Το ίδιο γίνεται και με τον derringer της tobeco, αφήνει αρκετά μεγάλο κενό.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1351 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 08:29 »
Δηλαδή εγώ που το παρήγγειλα και ατμίζω μόνο με subtank mini πρέπει να αλλάξω ατμοποιητή; δεν υπάρχει λύση;
Σ΄εμένα πάντως φίλε μου δεν έχει κανένα πρόβλημα ο subtank με το vtc. Κάθεται μια χαρά επάνω, όπως και στα υπόλοιπα mod που έχω! Βέβαια έχω τον τελευταίο subtank, δεν ξέρω τι γίνεται με τις πρώτες γενιές...

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1352 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 12:38 »
 Έχω γράψει πολλές φορές στο συγκεκριμένο νήμα οτι έχω παράπονο με το TC του μοντακίου.. Επειδή όμως μου αρέσει να λέω και τα στραβά και τα καλά και να αναιρώ κάτι που έχω πει και διαπιστώνω μετά οτι δεν ισχύει-έστω και υπο προυποθέσεις-έχω να πω το παρακάτω και μακάρι να είναι λύση για όλους έχουν θέμα με το TC.

  Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει, μπορεί και εδώ, οτι για να δουλέψει σωστά ο έλεγχος πρέπει να εχουμε ρυθμισμένα τα Watt απο 30 και πάνω. Μέχρι εχθές όσες δοκιμές είχα κάνει είχα ρύθμιση 25W το πολύ.. Απο το πρωί έχω πάνω έναν subtank (μια χαρά κάθεται, χωρίς κενό) με εργοστασιακή Νικελίου κλειδωμένη κανονικά κρύα, ρυθμισμένο στους 220C και 40W και πάει τρένο! Δεν έχει κάνει κιχ απο το πρωι και η απόδοσή του ειναι σταθερότατη. Ξέρω οτι αυτό δεν άλλαξε απο το τελευταίο update γιατι το είχα δοκιμασει και δεν ειχα διαπιστωσει αλλαγή, οπότε το μονο που άλλαξα ειναι τα watt και τώρα δουλεύει πολύ ωραία! Θα δοκιμάσω το απόγευμα και με επισκευάσιμη στον καυφούνη και μακάρι να ήταν κατι τοσο απλο και να δουλευει!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1353 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 12:58 »
Κι εγώ θα πω κάτι πολύ περιληπτικά αφού μου έτυχε σήμερα το πρωί, δεν έκανα ποτέ τεστ τύπου "στεγνό βαμβάκι + πάτημα του fire" μιας και δεν με ενδιέφεραν και τόσο, αφού στο άτμισμα συμπεριφερόταν σωστά -όπως το αισθάνομαι τουλάχιστον- μέχρι και σήμερα..


Το πρωί λοιπόν περίμενα παραλαβή για ένα ολόκληρο τανκ του expromizer, φρόντισα από χτες το βράδυ λοιπόν να τον στήσω με Ni200 (8 σπείρες 0.30mm σύρμα-αν έχει να κάνει ) ώστε να είναι έτοιμος να του βάλω το καινούργιο τανκ όταν με το καλό θα το έπαιρνα στα χέρια. Έτοιμο και το vtc, το μόνο που περίμενε ήταν να γεμίσω υγρό, να ποτίσει το βαμβάκι, να κλειδώσω αντίσταση και ν'αρχίσω το άτμισμα. Ήδη ρυθμισμένο στο Ni mode λοιπόν, στους 210 βαθμούς κελσίου και στα 17 watts. Μόνο το κλείδωμα έμενε.


..ήρθε το τανκάκι λοιπόν, το γέμισα, τούμπαρα τον ατμοποιητή να έρθει στα ίσια του, περίμενα λίγο να διαβραχεί το βαμβάκι, κλείδωσα, πάτησα το fire, ατμός μηδέν. Δεν διέβρεξα το βαμβάκι ο -να μην πω- πριν βιδώσω το τανκ!
Με λίγα λόγια ετοίμασα τον ατμοποιητή χωρίς να διαβρέξω πρώτα, με κλειστή την καμπάνα από χτες που να πάει το μυαλό μου σήμερα.. απλά έβαλα το τανκ γεμάτο και τον γύρισα ανάποδα για να βιδώσει πάνω στο vtc.! Eλα μου όμως που αυτό δεν διαβρέχτηκε όση ώρα κι αν περίμενα; Έλα μου όμως που εγώ πάτησα το fire αρκετά μάλιστα και δεν πήρα ούτε υποψία καμένου;


Φυσικά κατάλαβα μετά από μερικά δευτερόλεπτα τη χαζομάρα μου και αφού άφησα το πλήκτρο άρχισα να ρουφάω απ'το drip tip με κλειστή την εισαγωγή αέρα, έτσι για να προκαλέσω σύντομη τροφοδοσία στο βαμβάκι. Εντέλει λοιπόν διαβρέχτηκε, κλείδωσα, ατμίζω άψογα, καμένο που-θε-νά!
Αύριο που θα τον ανοίξω πάλι για αλλαγή θα δείξει αν άρπαξε απ'την σημερινή μου "περιπέτεια".. αν με αφήσει το Relax να δω τίποτα δηλαδή με τη μαυρίλα που βγάζει.. :))

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1354 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:05 »
Έχω γράψει πολλές φορές στο συγκεκριμένο νήμα οτι έχω παράπονο με το TC του μοντακίου.. Επειδή όμως μου αρέσει να λέω και τα στραβά και τα καλά και να αναιρώ κάτι που έχω πει και διαπιστώνω μετά οτι δεν ισχύει-έστω και υπο προυποθέσεις-έχω να πω το παρακάτω και μακάρι να είναι λύση για όλους έχουν θέμα με το TC.

  Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει, μπορεί και εδώ, οτι για να δουλέψει σωστά ο έλεγχος πρέπει να εχουμε ρυθμισμένα τα Watt απο 30 και πάνω. Μέχρι εχθές όσες δοκιμές είχα κάνει είχα ρύθμιση 25W το πολύ.. Απο το πρωί έχω πάνω έναν subtank (μια χαρά κάθεται, χωρίς κενό) με εργοστασιακή Νικελίου κλειδωμένη κανονικά κρύα, ρυθμισμένο στους 220C και 40W και πάει τρένο! Δεν έχει κάνει κιχ απο το πρωι και η απόδοσή του ειναι σταθερότατη. Ξέρω οτι αυτό δεν άλλαξε απο το τελευταίο update γιατι το είχα δοκιμασει και δεν ειχα διαπιστωσει αλλαγή, οπότε το μονο που άλλαξα ειναι τα watt και τώρα δουλεύει πολύ ωραία! Θα δοκιμάσω το απόγευμα και με επισκευάσιμη στον καυφούνη και μακάρι να ήταν κατι τοσο απλο και να δουλευει!
Μπράβο στην υγιή αντιπαράθεση του ίδιου σου του εαυτού!!!
Τέτοιες κινήσεις θέλουμε για να βρίσκουμε λύσεις και όχι μονόπλευρες και απόλυτες ξεροκεφαλιές!!!!
Σε είδα, σε διάβασα, σε αντέγραψα και δουλεύει και σε μένα πολύ καλά!!!!
Δεν ξέρω μόνο αν αυτό συμβαίνει μόνο στο e-vic tc mini.
To λέω γιατί ψήνομαι για το Esqare με το dna 40 της evolv και με προβληματίζει το ότι σταματάει στα 40 watt.Δουλεύω και kayfun lite plus και kangertech sub mini με επισκευάσιμη κεφαλή.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1355 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:06 »
Εσείς που δουλέυετε το VTC με TC, δείτε και πιο πάνω στην απάντηση #1343. Πραγματικά έχω περιέργεια αν ισχύει γιατί ακόμα δεν έχω δοκιμάσει TC.


(Αν και λέει τα ανάποδα από αυτό που γράφει ο GiorgosRab από πάνω  :o :o )


Ρε τι τραβάμε...

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1356 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:10 »
Μπορείς να βάλεις μια πολύ λεπτή ροδέλα... Εγω μάλλον αυτό θα κάνω... Αλλά δεν είναι και τίποτα τραγικό




Διαγραφη αμεσης παραθεσης.
Εγώ έχω φτιάξει μια λεπτή πλαστική ροδέλα από καπάκι μπουκαλιού νερού για να μην μου γραντζουνάνε οι ατμοποιητές τα μοντάκια!!!! Χα χα χα!!!!! Δεν είχα ποτέ πρόβλημα!
Λες να την έφτιαξα για άλλο λόγο και τυχαία να μην μου δημιούργησε πρόβλημα ο sub;

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1357 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:13 »
@modivin
 ειμαι στην δουλεια και δεν μπορω να το δω το βιντεακι, θα το δω το απογευμα να δω τι προτεινει..

@commander
 Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο σε dna40, κανεις δεν εχει παραπονο απο αυτη την πλακετα. Μπορεις να κανεις μια ερωτηση προς τους κατοχους ομως στο αντιστοιχο νημα.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1358 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:26 »
Θα το δοκιμάσω και εγώ με 40W. Αλλά αυτό καταρρίπτει το νόημα του tc για εμένα. Αν κάποιος δεν έχει μπαταρίες που να έχουν μεγάλο amp discharge είναι υποχρεωμένος να δουλεύει μόνο σε v/w?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1359 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:33 »
Λογικά τα 40w δεν θα είναι κανόνας αλλά θα έχει να κάνει με το πάχος του σύρματος που χρησιμοποιούμε αλλά και τις σπείρες που κάνουμε σε κάθε στήσιμο, απορίας άξιο είναι βέβαια και το γιατί ένα μοντάκι να κατεβάζει μέχρι το 1watt αλλά οκ.. τέλος πάντων θα πειραματιστώ κι εγώ και βλέπουμε.

Γιώργη εσύ όταν είπες ότι ο subtank πάει τρένο εννοείς ότι δίνει ένταση στον ατμό και αρκετό ντουμάνι ή ότι δοκίμασες ακόμα και το τεστ στεγνού βαμβακίου και δεν είχες κανένα θέμα καψίματός του;

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1360 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:41 »
 Μάκη για αυτό που είπες για τα βατ με βρίσκεις σύμφωνο, κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ. Θα φανεί και οταν το δοκιμασω και με στριμμενη αντισταση και οχι ετοιμη.

Στεγνο βαμβακι δεν δοκιμασα, εννοώ οτι αποδίδει οπως πρέπει, οχι υποτονικά δηλαδή όπως ειχα αναφέρει σε προηγουμενες δοκιμες..

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1361 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:56 »
Άν και έχω πεί και εγώ τα καλύτερα για το μοντάκι θα αναφέρω και κάτι άσχημο που έγινε εχθές το βράδυ.
Έχω βγάλει τον ατμο απο επάνω του και στήνω αντίσταση, ξαφνικά και ενώ το μοντάκι ήταν κλειστό (sleep) βλέπω την οθόνη να ανάβει μόνη της :o .
Το πιάνω στα χέρια μου με ανοιχτή την οθόνη χωρίς ατμο και δεν δούλευε κανένα κουμπί, ούτε έκλεινε ούτε τίποτα.
Έβγαλα την μπαταρία, την ξανά έβαλα και επανήλθε. Έχω την τελευταία έκδοση 2.0

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1362 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:58 »
Εγώ πάντως το έχω ξαναπεί, υποτονικό άτμισμα δεν πήρα ποτέ με το vtc στα 15-18 watts που το δοκίμασα μέχρι σήμερα σε 0.30άρι Ni200 και 8 σπείρες που κάνω συνήθως στους ατμοποιητές μου.
Και λογικά αυτά τα watts είναι λίγα για 0.30 σύρμα, απλά ανέβαζα τη θερμοκρασία μέχρι τους 220 πολλές φορές για να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δεν μου ακούγεται τρελό το ποσό..
Καμένο δεν έχω δει ποτέ σε αλλαγές αντιστάσεων-βαμβακιών, στους 200-210 βαθμούς παίρνω λίγο πιο δροσερό ατμό με λίγο πιο υποτονικό αποτέλεσμα φυσικά, αυτό που δεν μπορώ όμως να καταλάβω είναι γιατί ο κόσμος θάβει το vtc λέγοντας ότι δεν δουλεύει. Επειδή καίει το βαμβάκι όταν αυτό είναι στεγνό; Για να καταλήξω, αυτό είναι το tc τελικά; Το να μην καίγεται το βαμβάκι όταν είναι εντελώς στεγνό; Η επειδή τελικά μάθαμε στις χαμηλότερες θερμοκρασίες με τις ίδιες αντιστάσεις και οι 220 βαθμοί που φαίνονται στην οθόνη του vtc μας φαίνονται υπερβολικές τόσο ώστε να πούμε ότι δεν δουλεύει;

Και το istick20 έλεγε 8.5 watts αλλά στην ουσία έδινε 11, δεν είπε κανείς όμως ότι είναι για πέταμα επειδή δεν δουλεύει. Απλά έμαθε αργότερα να ζει με τα περισσότερα watts στην οθόνη του istick30 το οποίο τα απεικόνιζε πιο σωστά, και τα δύο όμως μια χαρά δούλευαν.. :)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1363 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:04 »
 Μάκη μου εγώ και στο ipv στους 220 δουλευω, δεν ειπα οτι ειναι πολλοί οι βαθμοί, μια χαρά είναι, τουλαχιστον κατ εμε..

 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1364 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:18 »
Δεν μιλάω για εσένα βρε ούτε για κανέναν άλλο στοχευμένα, απλά αναρωτιέμαι πως αντιλαμβανόμαστε τη σωστή λειτουργία σε κάθε τι. Πως γίνεται δηλαδή να δηλώνω εγώ απόλυτα ικανοποιημένος από κάτι όταν αρκετοί απογοητεύονται πλήρως. Και φυσικά δεν εννοώ ότι είμαι εγώ ο σωστός. Απλά προσπαθώ να καταλάβω στην προκειμένη περίπτωση, αν αυτά τα τεστς με τα στεγνά βαμβάκια έχουν τελικά ουσία σε όλο αυτό το νέο κομμάτι που ονομάστηκε έλεγχος θερμοκρασίας.. κι αναρωτιέμαι εντέλει, καμένο βαμβάκι που ήταν πάντα εμποτισμένο με υγρό έβγαλε κανείς, τουλάχιστον για το διάστημα που το "χρησιμοποιησε" ατμίζοντας ικανοποιητικά;

Γιατί με κοιτάει το kanthal μου και γελάει; Εε;; :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix