vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Milarepa

Twitter

ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2

Αποσυνδεδεμένος StrikeX

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #300 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 18:48 »
Ωραια τοτε μαλλόν θα αρχισω τι ψαξιμο μηπως βρω τιποτα αλλιως θα παω σε κατι πιο safe.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #301 στις: Δεκεμβρίου 03, 2016, 03:14 »
Νομίζω ότι πιο ασφαλές είναι να αναζητήσεις μια άλλη μπαταρία ;)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #302 στις: Δεκεμβρίου 03, 2016, 08:38 »
αυτοι που ξερω σιγουρα ότι ελεγχουν τις μπαταριες (όχι ότι είναι οι μονοι) είναι το ατμοραμα και ο teomav

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #303 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 23:04 »
Έπεσε στα χέρια μου ένα ζευγάρι HG2 με διαφορετικό κάλυμμα από αυτό που έχουμε συνηθίσει.



Κατά τα πρότυπα της Sony, υπάρχει χαραγμένη ανάγλυφη προειδοποίηση ότι επιτρέπεται η χρήση μόνο σε συστοιχίες μπαταριών από κατασκευαστές συστημάτων. Απαγορεύεται η πώληση στη λιανική και μάλιστα υπάρχει ιδιαίτερη μνεία ότι απαγορεύεται η χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα!




Οι μετρήσεις έδειξαν ότι πρόκειται για γνήσιες HG2. H μία μπαταρία είχε επιδόσεις ανάλογες με τις HG2 του 2015.




Η άλλη μπαταρία είχε ελαφρά χαμηλότερες επιδόσεις στα επίπεδα των HG2 του 2016.

Η διαφορά απόδοσης των 2 μπαταριών ήταν οριακά μικρότερη του 2%. Αυτό είναι φυσιολογικό για διαφορετικές παρτίδες της ίδιας μπαταρίας αλλά αυτές οι δύο μπαταρίες ήταν ζευγάρι στο ίδιο κουτί και δεν θα έπρεπε να έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση.

Όσοι χρησιμοποιούν mod με 2 ή περισσότερες μπαταρίες σε σειρά ας το έχουν στα υπόψη τους. Ίσως έτυχε σε μένα αλλά το συγκεκριμένο ζευγάρι θα ήταν ακατάλληλο για πάντρεμα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #304 στις: Ιανουαρίου 04, 2017, 22:20 »
[justify]@camber, καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία και αγάπη. Αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα με αφορμή την παραπάνω ανάρτηση. Καταλαβαίνω πως είναι το αντικείμενό σας η συγκεκριμένη επιστήμη και πολλά απ' όσα αναφέρετε (camber και microchip) είναι αυτονόητα για εσάς, όμως υπάρχει μεγάλη δυσκολία κάποιες φορές όταν σας διαβάζω.[/justify]

[justify]Π.χ. προσπέρασα την ανάγλυφη προειδοποίηση των συγκεκριμένων μπαταριών, προσπέρασα ακόμα και τα διαγράμματα (πήρα μία εικόνα). Αυτό που δεν κατάλαβα είναι α) η διαφορά απόδοσης 2 μπαταριών 18650, μέχρι ποιο όριο θεωρούνται ικανές για πάντρεμα; β) πώς μπορώ εγώ σαν απλός χρήστης να καταλάβω πότε είναι ιδανικές 2 μπαταρίες για πάντρεμα και πότε είναι ακατάλληλες; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #305 στις: Ιανουαρίου 04, 2017, 23:12 »
Επί προσωπικού.

Κατάλληλες είναι οι μπαταρίες που έχουν αγοραστεί ταυτόχρονα από την ίδια πηγή.
Απαραίτητος ο έλεγχος με βολτόμετρο, να μην έχουν περισσότερο από μισό δέκατο του Βολτ διαφορά τάσης.
Οι μπαταρίες πάνε για ανακύκλωση όταν χάσουν (το πολύ) την μισή τους χωρητικότητα.
Αν οι μπαταρίες είναι σε σειρά και το μοντ υποστηρίζει την φόρτισή τους, τις βγάζεις από το μοντ όταν είναι για ανακύκλωση.
Αν οι μπαταρίες είναι παράλληλα και το μοντ διαθέτει φορτιστή, τις βγάζεις από το μοντ όταν είναι για ανακύκλωση.
Αν είναι περισσότερες από 2 και το μοντ μπορεί να τις φορτίσει, τις βγάζεις από το μοντ όταν είναι για ανακύκλωση.
Αν θέλεις να τις βγάλεις από το μοντ για τους αλλάξεις θέση, πρέπει να βρεις χόμπι να ασχολείσαι.
Υπάρχει το προσέχω τις μπαταρίες μου, υπάρχει και το ερωτοτροπώ με τις μπαταρίες μου κατ' εξακολούθηση.
Κοινή λογική έχουν όλοι οι χρήστες και οι απλοί και οι περίπλοκοι.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #306 στις: Ιανουαρίου 04, 2017, 23:23 »
[justify]@microchip, καλησπέρα και καλή χρονιά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν θέλω να είμαι ειλικρινής θα πω πως ναι, προσπαθώ να είμαι προσεκτικός, ακόμα και για απλά θέματα τοποθέτησης, φόρτισης ή σε έλεγχο μπαταρίας. Όμως επίσης, ακόμα και σήμερα δεν: π.χ. δεν κρατάω αρίθμηση μπαταριών στα ζευγάρια, δεν χρησιμοποιώ συχνά το πολύμετρο, δεν ξέρω πότε είναι ιδανικές 2 μπαταρίες για πάντρεμα, πέρα από την αγορά τους ως ζεύγος. Και πολλά ακόμα που αν με ρωτήσεις εύκολα θα ντροπιαστώ. ("Η κοινή λογική πέθανε πριν την ελπίδα..." Joe o 'A).  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #307 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 12:06 »
υπάρχει μεγάλη δυσκολία κάποιες φορές όταν σας διαβάζω.

Ήμουν καλό παιδί και τα έλεγα λαϊκά. Και μαρούλι και φέτα και μπικικίνι. Αλλά διαβάζω πολύ αυτόν τον παλιοχαρακτήρα τον μικροτσίπ και με χάλασε. Τώρα τα λέω τραπεζογραμμάτια.

Ίσως ήμουν λίγο υπερβολικός σ' αυτό που έγραψα. Θα έπρεπε να πω "Το συγκεκριμένο ζευγάρι θα ήταν ακατάλληλο για πάντρεμα για μένα"

Όταν ελέγχω μια νέα μπαταρία, ελέγχω πάντα ζευγάρι. Αν το ζευγάρι έχει απόκλιση πάνω από 2% σε επιδόσεις τότε δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα για την μπαταρία. Περιμένω να ελέγξω άλλο ζευγάρι.
Σε συστοιχίες μπαταριών δεν βάζω μπαταρίες με πάνω από 1.5% απόκλιση κι αυτό με μισή καρδιά. Είμαι ευτυχισμένος αν δεν έχουν πάνω από 1%.

Στα παραπάνω δεν υπάρχουν κανόνες. Είναι αυτά που τηρώ προσωπικά. Δεν νομίζω πάντως ότι σοβαροί μπαταριάδες βάζουν σε συστοιχίες κελιά με πάνω από 2-2.5% απόκλιση.

Το συγκεκριμένο ζευγάρι των HG2 ήταν οριακά στο 2%. Στις μεγαλύτερες αποφορτίσεις 15+Α ξεπερνούσε ελαφρά το 2% αλλά είχαν και διαφορά 4-5oC στη θερμοκρασία. Βέβαια αν δεις τα διαγράμματα αποφόρτισης δεν είχαν πάνω από 1% διαφορά μέχρι τα 3.2V (υπό φορτίο) οπότε θα τις χρησιμοποιούσα χωρίς ενδοιασμούς σε κάποια συσκευή που δεν θα τις αποφόρτιζε περισσότερο.

Αν μία μπαταρία σε συστοιχία έχει μικρότερη χωρητικότητα τότε καταπονείται περισσότερο από τις άλλες και με τη χρήση η ψαλίδα ανοίγει ακόμη περισσότερο. Επίσης οι μπαταρίες θα πρέπει να έχουν ίδια εσωτερική αντίσταση αλλιώς θα έχουν διαφορετικές τάσεις υπό φορτίο. Τέλος θα πρέπει να έχουν την ίδια ηλικία, δηλαδή να έχουν κατασκευαστεί την ίδια εποχή και ιδανικά από την ίδια γραμμή παραγωγής.

Βέβαια όλα αυτά είναι αδύνατο να τα ελέγξει κάποιος χωρίς τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Σαν κανόνα αγοράζουμε μαζί από τον ίδιο προμηθευτή τις μπαταρίες που θα παντρέψουμε. Δεν αγοράζουμε 1 μπαταρία για να την παντρέψουμε με κάποια που έχουμε αχρησιμοποίητη στο ράφι 1 χρόνο. Έτσι αυξάνουμε τις πιθανότητες οι μπαταρίες να είναι ίδιας παρτίδας και ίδιας απόδοσης.

Κατά διαστήματα ελέγχουμε την τάση τους με πολύμετρο όταν τις βγάζουμε από το mod. Αν η διαφορά τους είναι πάνω από 0.05V είναι ώρα για αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #308 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 13:41 »
[justify]@camber, καλησπέρα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο διότι τώρα μπόρεσα να καταλάβω σωστά κάποια πράγματα, και είμαι βέβαιος πως, κακώς, πολλοί φίλοι θα προσπερνούσαν όπως εγώ. Αν, για παράδειγμα, μπαίνω στην διαδικασία ν' αναζητώ γνήσιες μπαταρίες LG HG2 αντί κάτι άλλου, τότε οφείλω και να ξέρω κάποια βασικά πράγματα, και στην επιλογή τους αλλά και στην ασφαλή χρήση τους. [/justify]

[justify]Επιμένω ασφαλώς πως οι γνώσεις σας πρέπει να δίνονται όπως πάντα, απλώς να μπορούμε περισσότεροι να καταλαβαίνουμε έστω τις βασικές συμβουλές. Θα φέρω πάλι εμένα ως παράδειγμα: π.χ. δεν αγόραζα ποτέ τις μπαταρίες (18650) ως ζευγάρι, δεν γνώριζα πότε είναι κατάλληλη και πότε όχι μία μπαταρία (απλώς άφηνα τον χρόνο να τις εξαντλήσει). Δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να σκεφτώ πότε μία συσκευή (π.χ. ηλεκτρονικό μοντ) έχοντας 2 x 18650 έχει τις μπαταρίες σε σειρά και πότε παράλληλα, (π.χ. βλέποντας στη θέση των μπαταριών, επάνω - + και κάτω + -). Δεν γνωρίζω πότε είναι απαραίτητος ο έλεγχός τους με ένα πολύμετρο, ή πότε θεωρούμε μεγάλες αποφορτίσεις και πότε αναγνωρίζουμε μία μέτρηση ως σωστή. Ένα σωρό ακόμα κενά μπορώ να αναφέρω αλλά σταματάω εδώ, τονίζω όμως ξανά πως κάθε φορά οι απαντήσεις σας είναι υπερπολύτιμες και είναι κρίμα να μην καταλαβαίνουν όσο περισσότεροι φίλοι γίνεται. [/justify]




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #309 στις: Μαρτίου 03, 2017, 17:23 »
Κάτι που δεν το είχα δει. Γνωρίζω Φυσικά ότι η αποφόρτιση παίζει ρόλο, αλλά αυτά τα νούμερα είναι στη φόρτιση από τα 2.66v σε opus.
.



Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #310 στις: Μαρτίου 03, 2017, 17:29 »
Αν εννοείς ότι είχαν αποφορτιστεί ως τα 2.66V αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την υγεία τους ;)

Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #311 στις: Μαρτίου 03, 2017, 18:09 »
Παίζει ρόλο αν η μπταρία μου ήρθε χύμα ή μεσα σε κουτάκι; στον φίλο μου ήρθε σε κουτάκι, μάλιστα στο χρώμα της μπαταρίας ;D

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #312 στις: Μαρτίου 03, 2017, 18:40 »
Όχι δεν παίζει ρόλο. Μερικές φορές αυτές που είναι σε όμορφα κουτάκια είναι πιο ύποπτες 8)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #313 στις: Μαρτίου 03, 2017, 19:25 »
Κάτι που δεν το είχα δει. Γνωρίζω Φυσικά ότι η αποφόρτιση παίζει ρόλο, αλλά αυτά τα νούμερα είναι στη φόρτιση από τα 2.66v σε opus.
.

(Image removed from quote.)

Από κινητό.
Aν ειδες αυτα τα mAh στη φορτιση , δεν παιζει ρολο.
Εχει μετρηθει ολο το ρευμα που περασε απο τον φορτιστη και οχι μονο αυτο που πηγε στη μπαταρια .

Για να δεις τα πραγματικα mAh , θα πρεπει να κανεις αποφορτιση Τρυφωνα.
Στην αποφορτιση θα μετρησει τα πραγματικα εκμεταλλευσιμα mAh της μπαταριας ο φορτιστης .




Αν εννοείς ότι είχαν αποφορτιστεί ως τα 2.66V αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την υγεία τους ;)


Μεχρι τα 2.5V δεν εχουν αναγκη .
Απλα δε χρειαζεται τετοια αποφορτιση , γιατι στις μπαταριες αυτες απο τα 3.0V και κατω ειναι λιγα τα mAh που θα παρουμε ...
Δεν αξιζει .

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΓΝΗΣΙΕΣ και Μαϊμου LG HG2
« Απάντηση #314 στις: Μαρτίου 03, 2017, 21:15 »
Αν η μπαταρία έδειξε 2.66V σε ελεύθερο κύκλωμα (έτσι τη μετράει ο Opus) τότε υπό φορτίο έπεσε πολύ κάτω των 2.5V

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix