vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, Mimhsdr, panoskapa, maprix, pngtszs1976, dvelev

Twitter

Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #60 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:04 »
Όλες στην Κίνα φτιάχνονται , τι πάει να πει που δεν έχει κάποιο λόγκο πάνω τους , (αυτές που έχεις ) από θέμα ασφαλείας παίζουν το ίδιο
 
Όταν φορτίζεις να είσαι εκεί κοντά και όχι οι μπαταρίες μόνες να φορτίζουν στο σπίτι , ούτε βράδυ που κοιμάσαι 

Κατά τα άλλα ο διάολος έχει πολλά ποδάρια ...

Υπάρχουν μοντ που πληρούν τα στάνταρ ασφαλείας όπως είναι το GGTS
Αλλά και οι μπαταρίες που έχεις έχουν κόφτη και κλείδωμα

Απλός θέλει να προσέχουμε και να έχουμε τον νου μας

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #61 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:09 »
Κώστα, γράφουν ego-t, απλά εννοώ δεν είναι joytech-ovale κλπ...

Κατά τη διάρκεια της φόρτισης αν κούφια η ώρα συμβεί...οκ...το θέμα είναι να μην συμβεί κάτι κατά τη διάρκεια του ατμίσματος.

Ως νέος ατμιστής δεν έχω εμπειρία ακόμα και δεν θέλω κιόλας να ασχοληθώ με μοντ...απλά θέλω να ατμίζω όσο το δυνατό γίνεται πιο ήσυχος....

Αποσυνδεδεμένος nightdream

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #62 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:17 »
Φίλτατε tnt , η πιθανότητα να συμβεί αυτό που περιγράφεις 
είναι εξαιρετικά μικρή - σχεδόν μηδενική.

Επίσης η μπαταρία σου έχει ηλεκτρονικό κύκλωμα
προστασίας και κόφτη στα 10sec (όπως είπε και ο
φίλος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο.)

Δική μου συμβουλή:
Άτμισε και μην σκέφτεσαι τίποτα!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #63 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:19 »
Θα ζεματίσει το χέρι σου και θα την πετάξεις μόνος σου , ου μη γέννητο κάτι
Αν και το βλέπω πολύ δύσκολο
Αν γίνει βραχυκύκλωμα θα καεί το κάρντο αν συνεχίσει να δίνει ρεύμα θα λειτουργήσει ο κόφτης , αν δεν λειτουργήσει θα ζεματιστείς και θα την πετάξεις

Πιστεύω ότι αυτά που γράφω είναι η ακραία περίπτωση
Είναι μία μπαταρία και δύσκολα θα συμβεί κάτι σε δύο μέσα σε μοντ θέλει προσοχή στην επιλογή της μπαταρίας (και μία να έχεις στο μοντ)

Εμένα μου έχει τύχει βραχυκύκλωμα , ζεματίστηκα και ξεβίδωσα το μοντ και τέλος   
Βρήκα την ετία και δεν ξανά έγινε

Ίδιες είναι αυτές που λες όλες
Στο φόρτισμα να προσέχεις γενικός πρώτα και μετά στο άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #64 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:21 »
αυτός ο κόφτης των 10sec δηλαδή τι κάνει?

(Τέτοια να μου λέτε να ανέβω λίγο γιατί απ όταν άρχισα να διαβάζω το παρόν που αφορά τις μπαταρίες άρχισα να σκέφτομαι το κ.τ....και όχι τίποτα άλλο...μια εβδομάδα σχεδόν τώρα, έχω δει φοβερή διαφορά σε κάποια θέματα και δεν θέλω να πισωγυρίσω...)


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #65 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:23 »
Να συμβεί κάτι τέτοιο κατά τη χρήση σ' αυτές τις μπαταρίες το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο. Αλλά και κατά τη φόρτιση δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Φορτίζω πάνω από 3 χρόνια τις μπαταρίες χωρίς επίβλεψη και τις έχω αφήσει και 12ωρο. Δεν έχει σκάσει ποτέ καμία. Είναι βέβαια θέμα τύχης αλλά οι πιθανότητες (από ιδία πείρα κρίνοντας) πρέπει να είναι πολύ μικρές.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #66 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:28 »
αυτός ο κόφτης των 10sec δηλαδή τι κάνει?


Ότι κάνει ο κόφτης γκαζιού στο αυτοκίνητο ...

Κόβει το ρεύμα όσο κι αν πατάς το κουμπί πάνω από 10" δεν δίνει ρεύμα 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #67 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:28 »



Αν τηρεις καποιους κανονες και προσεχεις μερικα πραγματα και εχεις την τυχη με το μερος σου τοτε εισαι ενταξει.
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/battery-issues/273146-ego-t-battery-exploded.html

Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #68 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:38 »
Το ότι μπορεί να συμβεί δεν σημαίνει ότι θα συμβεί. Και με τα κινητά το ίδιο δεν έγινε; Θυμάστε μια εποχή όπου όλοι φοβόμασταν ότι θα σκάσει στο αυτί μας;
Η κινδυνολογία είναι κακός σύμβουλος...
Παρόλα αυτά, μπορεί άνετα κάποιος να πάρει τις προφυλάξεις του και να είναι πιο ήσυχος. Εγώ που έχω μωρό στο σπίτι και προτίμησα να πάρω τις προφυλάξεις μου, αγόρασα από την Αγγλία μέσω E-bay μια σακούλα φόρτισης και εδώ και ένα μήνα φορτίζω αποκλειστικά εκεί μέσα τις EGO μπαταρίες μου. Το σκέφτηκα και είπα ότι για 12 ευρώ (και πήρα μια μεσαίας αξίας, έχει και με 3-4 ευρώ!), να έχω ήσυχο το κεφάλι μου...ανεκτίμητο :)


Αποσυνδεδεμένος basouli

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #69 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:40 »
ρε παιδια εγω το ξεχναω στον φορτιστη και δεν εχει γινει τπτ ... λες ???  :-\ :-\ :-\ :-\

Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #70 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:41 »
o atmos σωστα το χειριστηκε ....μιλαω γενικα για ολο το νημα....απο την αρχη εως το τελος .
η εταιρεια δεν μπορουσε να κανει και αλλιως αγαπητε...... δεν σας εκανε χαρη που σας εδωσε νεο σετ..αντιθετα υποχρεωμενη ηταν ακομα και να σας κανει και εξτρα δωρο που λεει ο λογος .
οποτε η εταιρεια δεν εκανε τιποτα αλλο απο αυτο που θα επρεπε να κανει....και ισως λιγα εκανε

Σωστός :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #71 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:44 »
αν δεν κανεις πατεντες  και δεν σκαληζεις ο κινδυνος ειναι πολυ μηκρος

Αποσυνδεδεμένος Vapörhead

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #72 στις: Απριλίου 01, 2012, 17:47 »
Και με τα κινητά το ίδιο δεν έγινε; Θυμάστε μια εποχή όπου όλοι φοβόμασταν ότι θα σκάσει στο αυτί μας;
Η κινδυνολογία είναι κακός σύμβουλος...
Οταν τεθηκε για πρωτη φορα το θεμα με τις μπαταριες και τους κινδυνους που μπορει να υπαρχουν με τη χρηση τους ηταν το πρωτο πραγμα που μου ηρθε και μενα στο μυαλο.
 Βεβαια αλλες απαιτησεις εκφορτησης του ενος και αλλες του αλλου αλλα οι στοιχειωδης κανονες προφυλαξης ειναι απαραιτητοι ουτως ή αλλως και στις δυο περιπτωσεις.

Αποσυνδεδεμένος sotokan

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #73 στις: Απριλίου 01, 2012, 19:18 »
Τώρα να το γράψω εδώ ???Ας το γράψω.Πριν 2 λεπτά ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το thread ενώ είχα βάλει κανα δεκάλεπτο πριν τον φορτιστή, που είχε το πακέτο του lava που πήρα προχτές απ την ομαδική, να φορτίσω την μαμίσια μπαταρία και ενώ καθόμουν και διάβαζα ακούστηκε ένα θόρυβος ,πως κάνει η λάμπα όταν καίγεται αυτόματα το λαμπάκι γύρισε πράσινο και άρχισε να μυρίζει καμένο πλαστικό ο φορτιστής.
Κλάι μάιν φαντάζομαι,τι λέτε και εσείς  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #74 στις: Απριλίου 01, 2012, 19:22 »
Τώρα να το γράψω εδώ ???Ας το γράψω.Πριν 2 λεπτά ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το thread ενώ είχα βάλει κανα δεκάλεπτο πριν τον φορτιστή, που είχε το πακέτο του lava που πήρα προχτές απ την ομαδική, να φορτίσω την μαμίσια μπαταρία και ενώ καθόμουν και διάβαζα ακούστηκε ένα θόρυβος ,πως κάνει η λάμπα όταν καίγεται αυτόματα το λαμπάκι γύρισε πράσινο και άρχισε να μυρίζει καμένο πλαστικό ο φορτιστής.
Κλάι μάιν φαντάζομαι,τι λέτε και εσείς  :confused1:
οπως το ειπες η μπαταρια στραβοσε στους πολους :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem