vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3075 στις: Απριλίου 27, 2015, 20:04 »
Λα  πιπιλά  ….
 
Τελικό  30μλ  80pg/20vg - 5mg
 
2.5μλ  άρωμα  soho 
 
 3 σταγόνες  πυραζινουλα  ……..
 
8  ήμερες  δεσιμο σε  σκοτεινο  μερος  σταθερα  στους  18-20c  βαθμους     σουπερ… οκ


σε  λιγες  ημερες  το  soho[ αρωμα ]  θα  ειναι  και  ελλαδα   
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2015, 20:16 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3076 στις: Απριλίου 30, 2015, 16:07 »

Πήγα σήμερα σε κατάστημα για να προμηθευτώ το αγαπημένο μου υγρό (FA Virginia) και με ενημέρωσε η υπάλληλος ότι περιμένουν νέα υγρά τα οποία θα είναι σε βάση 50/50. Έχασα κάτι; Είχα την εντύπωση πως μέχρι τώρα η FA είχε τα υγρά της με 100% VG, σωστά; Θορυβήθηκα λίγο γιατί η PG με ενοχλεί ακόμα και στα 50/50...  Όχι σε σοβαρό σημείο , να έχω π.χ. παρενέργειες, αλλά εντάξει, θα προτιμούσα καθαρή VG.

Μάλλον ήρθε η ώρα να αρχίσω πάλι να ψάχνομαι με DIY  ::)

Γνωρίζει κανείς τίποτε παραπάνω;  :-\ 


Και η απάντηση από την FA:


Hello Antonis
We still produce velvet cloud (80% vg) but the stock depends on our sales representative in Greece


Cordiali saluti/Best regards,


Massimiliano


 :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2015, 18:29 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3077 στις: Απριλίου 30, 2015, 17:56 »

THE MAGIC :yes:


30ml  total 


2.5 ml MARSHMALLOW FA


0.50ml RY4 FA


BASE  80PG/20VG 

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3078 στις: Μαΐου 05, 2015, 21:04 »
Χαιρετώ!

Ατμίζω έτοιμα υγρά προς το παρόν και σκέφτομαι μόλις μου τελειώσει το στοκ να ρίξω μια ακόμα προσπάθεια για την παραγωγή «δικών» μου DIY. Μιας και αρκετό καιρό τώρα (σχεδόν δύο χρόνια) ατμίζω αποκλειστικά Flavour Art Virginia αρχικά λέω να ξεκινήσω με τα υλικά της ίδιας της εταιρείας. Από τα λίγα που έχω ψάξει έχω βγάλει μια γενική εικόνα, αν και θα ήθελα τις παρατηρήσεις και τα σχόλια σας:

Πάω λοιπόν για DIY από Flavour Art. Κατά προτίμηση στα 6mg/ml σε Velvet Cloud (80% VG / 20% αποσταγμένο νερό) βάση. Προμηθεύομαι επίσης ένα γυάλινο μπουκαλάκι από φαρμακείο (αυτά με το καφέ tint έτσι;) και αν βρω έναν αναδευτήρα. Τα υγρά που θα παίρνω μαζί μου θα τα βάζω στα μπουκαλάκια των έτοιμων που έχω κρατήσει μιας και με βολεύουν αρκετά.

Η εταιρεία κυκλοφορεί τις βάσεις της στις «εργοστασιακές» περιεκτικότητες σε νικοτίνη (24mg/ml, 18mg/ml, 9mg/ml, 0mg/ml) και ήδη αραιωμένη με νερό. Οπότε για να πετύχω την περιεκτικότητα που θέλω εγώ θα χρειαστώ δύο μπουκαλάκια 9ρα και ένα μπουκαλάκι μηδενική. Τα αναμειγνύω προσεκτικά με τον αναδευτήρα ή το καλαμάκι, φαντάζομαι με προσοχή για να μη δημιουργηθούν φυσαλίδες, και έχω 300ml βάση στα 3mg/ml. Καλά ως εδώ.

Στη συνέχεια, παίρνω το άρωμα (12ml στο μπουκάλι) για το οποίο η ίδια η εταιρεία προτείνει διάλυση 2-3%. Ας πούμε πως εγώ θέλω 3% για να έχω πιο έντονη γεύση. Και εκεί μπλέκομαι λίγο, όσον αφορά δηλαδή το σε πόσες σταγόνες αντιστοιχεί το συγκεκριμένο ποσοστό στα 100ml. Έχω κόψει και την καφεϊνη εδώ και λίγες μέρες και δεν παίρνω έυκολα μπρος  :))

Ο πίνακας που δίνει η εταιρεία είναι ο εξής, από το πρώτο post:



Αν τον διαβάζω σωστά, καταλαβαίνω πως για 3% άρωμα που θέλω εγώ, χρειάζομαι χονδρικά 38 σταγόνες στα 50ml, άρα 228 σταγόνες στο σύνολο της βάσης μου. Βέβαια αφού φτιάξω τη βάση μετά θα προσθέσω άρωμα σε ελάχιστη ποσότητα υγρού για πρώτη δοκιμή (π.χ. 10ml/8σταγόνες) μην καταστρέψω και τα 300ml :D Έτσι βέβαια μπορώ και να πειραματιστώ με την διάλυση, δοκιμάζοντας περισσότερες ή λιγότερες σταγόνες αρώματος. Αν μου πέσουν λιγότερες, απλά συμπληρώνω, αν πέσουν παραπάνω και μπουχτίσω, βάζω λίγη σκέτη βάση έτσι «με το μάτι».

Ερωτήσεις: Έχει υπολογίσει κανείς πόσες σταγόνες βγάζει ένα μπουκαλάκι αρώματος; Και φαντάζομαι το μπουκαλάκι του αρώματος έχει δικό του σταγονόμετρο (ή αντίστοιχο στόμιο) ή θα χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο; Edit, μόλις είδα ότι έρχονται σε παρόμοια μπουκαλάκια με αυτά των έτοιμων.

Στη συνέχεια ανακατεύω καλά αλλά απαλά με έναν αναδευτήρα ή καλαμάκι, προσέχοντας πάλι να μην δημιουργηθούν φυσαλίδες, μεταφέρω το υγρό στο γυάλινο μπουκαλάκι και το αφήνω μια ημέρα (φαντάζομαι κλειστό), ρίχνοντας που και που ένα απαλό ανακάτεμα (αν χρειάζεται). Και είμαι έτοιμος. Ράιτ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2015, 21:10 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3079 στις: Μαΐου 05, 2015, 21:13 »
γιατι  δεν  πας  με  ml/%   να  εχεις  ακριβως  αυτο  που  θελεις 


δλδ  απλα  4%  0.4μλ/10μλ  ειδικα  στα  νεα  μπουκαλια  της  fa  ειναι  ευκολο  ....


αλλα  και  με  τα  παλια  μπουκαλια  με  το  μπλε  καπακι  ειναι  απλο  να  βρεις  ποσες  σταγονες  ειναι  τα  ml  που  θελεις  ..........βαζεις  την  συριγγα  αναποδα  πανω  απο  το  μπουκαλι  που  θες  να  ριξεις  .....μπλοκαρεις  με  το  ενα  δαχτυλο  [ απο  κατω ]  και  απο  πανω  ριχνεις  σταγονες  και  παραλληλα  βλεπεις  που  πανε  τα  ml 


αφηνεις  το  δαχτυλο  και  το  αρωμα  τρεχει  με  ακριβεια  ml    στο  μπουκαλακι  ..


***ΕΧΕΙς  ΒΓΑΛΕΙ  ΤΗΝ  ΒΕΛΟΝΑ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΣΥΡΙΓΓΑ ΜΠΡΟΣΤΑ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΕΜΒΟΛΟ ΠΙΕΣΗς  ΑΠΟ  ΠΙΣΩ  ***
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2015, 21:22 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3080 στις: Μαΐου 05, 2015, 21:28 »
Χμμ για κάποιο λόγο με σταγόνες μου φαινόταν πιο εύκολο προσωπικά, τουλάχιστον στην αρχή :)

Αλλά έτσι όντως είναι πιο εύκολο, τουλάχιστον στη «μαζική» παραγωγή. Αφού 3% αντιστοιχεί σε 0.3ml/10ml, άρα 3ml/100ml (για να αποφύγω την ακρίβεια του δεκαδικού), οπότε η πρόταση σου είναι καλύτερη, τσακ-μπαμ, ούτε να παλεύω με σταγόνες ούτε τίποτε  :thumpup:

Ακόμα μια ερώτηση: διάβαζα κάπου εδώ (στο τόπικ της ωρίμανσης νομίζω) ότι τα υλικά της Flavour Art δεν χρειάζονται ωρίμανση. Άρα φαντάζομαι ότι μια ημέρα να το αφήσω θα είμαι οκ, θα έχει ομογενοποιηθεί με σωστό ανακάτεμα το υγρό έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2015, 22:32 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3081 στις: Μαΐου 05, 2015, 23:10 »
Λοιπόν, σίγουρα εσύ έχεις κάνει φροντιστήρια diy και ήρθες να δεις αν οι συμβουλάτορες εδώ κάνουν καλά τη δουλειά τους  :))
Μέλος από το 2009  :-[
άριστα καταρτισμένος,
επιμελώς προπονημένος σε diy simulator,
δείγματα γραφής που εμπνέουν εμπιστοσύνη,
εμείς περιμένουμε συμβουλές από σένα.

ΟΚ, μπορεί όλα αυτά να μην λένε τπτ σε κάποιον που φτιάχνει τα πρώτα του, αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι οι ατέλειες διορθώνονται, αφού είσαι σε θέση...
Μόνος να βρεις το δρόμο σου και το ξέρεις  :yes:

Απλά, μη φοβάσαι τις φυσαλίδες...

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3082 στις: Μαΐου 05, 2015, 23:16 »
Well, πρώτη μου απόπειρα με DIY ήταν όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει τα δικά της η νομπάκο, το '12 νομίζω; Κάπου εκεί. Ας πούμε ότι δεν πήγε καλά  ::) 

Βέβαια τότε άτμιζα το πολύ 2μλ τη μέρα, μέχρι πρόσφατα με τον ναυτίλο το πολύ 4, άρα παρέμεινα στα εργοστασιακά. Τώρα με τον subtank όμως, δεν με παίρνει με τα 8+ (μίνιμουμ) που κάνω, οπότε είπα να ξανακάνω την προσπάθεια  :))

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3083 στις: Μαΐου 05, 2015, 23:20 »
Και όπως βλέπεις, το diyήλατο δεν ξεχνιέται  :))
Αρκεί να το έχεις ζήσει  :yes:

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3084 στις: Μαΐου 05, 2015, 23:27 »
ολα  τα υδατοδιαλυτα  αρωματα / κατα /την  επεξεργασια τους  .......θελουν  χρονο 


το  βρισκεις αυτο  .............στην  πορεια  και  στο  ψαξιμο  του  diy

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3085 στις: Μαΐου 05, 2015, 23:29 »
Ανάλογα το άρωμα θα έλεγα. Το virginia πχ που χρησιμοποιώ πολύ θέλει πάνω από βδομάδα ωρίμανση, το 7leaves στη μέρα πάνω είναι έτοιμο.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3086 στις: Μαΐου 06, 2015, 00:52 »
Τι γνώμη έχουμε (εάν έχουμε) για το μπισκότο της fa ?
Έχω δοκιμάσει το αντίστοιχο μπισκότο της ecig και μου έχει φανεί πολύ καλό αλλά ως flavourartακιας λέω να το προτιμήσω από fa την επόμενη φορά.

Υπάρχει άραγε κάποιος να έχει δοκιμάσει και τα δύο ώστε να υπάρχει μέτρο σύγκρισης?

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3087 στις: Μαΐου 06, 2015, 01:03 »
Σκετο το Cookie της FA στο 4% η και λιγοτερο με πιο μεγαλη ωριμανση είναι πολύ ωραίο.
Της ecig δεν ξερω...


Μια και γραφω στο θεμα εχει δει κανεις να κυκλοφορουν τα Cocoa, Chocolate, Vienna cream, Meringue, Custard σε καποιο μαγαζι; Εννοώ να τα έχει όλα ή εστω τα περισσότερα.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3088 στις: Μαΐου 06, 2015, 13:24 »
@akpe
Κατ' αρχάς, αφού θα χρησιμοποιήσεις ένα μόνο άρωμα, μην τρελαίνεσαι αν η τελική συγκέντρωση δεν σου βγει 4% αλλά 3,8% ή 4,1%. Το σημαντικότερο είναι οι μέρες ωρίμανσης. Θεωρώ ότι σε μία μέρα δεν θα πάρεις καλό αποτέλεσμα. Υπολόγισε άνω των τριών ημερών και αυτό θα το βρεις δοκιμάζοντας. Επίσης, αν το άρωμα στο τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ έντονο για τα γούστα σου, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσθέσεις λίγη ακόμα σκέτη βάση και να ανακατέψεις.

Τι γνώμη έχουμε (εάν έχουμε) για το μπισκότο της fa ?
Έχω δοκιμάσει το αντίστοιχο μπισκότο της ecig και μου έχει φανεί πολύ καλό αλλά ως flavourartακιας λέω να το προτιμήσω από fa την επόμενη φορά.

Υπάρχει άραγε κάποιος να έχει δοκιμάσει και τα δύο ώστε να υπάρχει μέτρο σύγκρισης?

Για το μπισκότο της FA έχουμε γνώμη και μάλιστα άριστη! Και σκέτο, και με φουντούκια, και με καραμέλες, ακόμα και με πορτοκάλι ή φράουλα, είναι φανταστικό! Της ecig δεν το έχω δοκιμάσει για να έχω άποψη αλλά ακόμα θυμάμαι της FA που έχω να το κάνω και καιρό τώρα που το σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια/!

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3089 στις: Μαΐου 06, 2015, 16:18 »
Είναι πολύ καλό το μπισκότο της FA τουλάχιστον από τα άλλα δύο αντίστοιχα αρώματα από διαφορετικές εταιρείες που έχω δοκιμάσει, το χρησιμοποιώ κατά κόρον μόνο του ή και σε συνδυασμό με φουντούκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12729 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123555 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos