vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, tasos1976, infernity, bloodlessz

Twitter

ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 01:32 »
Από ότι λεγαν άλλοι συνατμιστές το DIY εντος Ελλάδας απο FA καταργείται και μένει μόνο η χοχλιος-κουριερ απο Ιταλία
 (μάλλον μας λένε ευγενικά να μην παραγγέλνουμε καθόλου DIY)...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 02:02 »
Από ότι λεγαν άλλοι συνατμιστές το DIY εντος Ελλάδας απο FA καταργείται και μένει μόνο η χοχλιος-κουριερ απο Ιταλία
 (μάλλον μας λένε ευγενικά να μην παραγγέλνουμε καθόλου DIY)...

Αυτό που φαίνεται? Δηλαδή τα καταστήματα που πουλάνε DIY υλικά της FA θα αναγκαστούν να σταματήσουν? Αφού και οι δύο είναι στους επίσημους πωλητές της FA  :hmmm:
Η ανακοίνωση αφήνει πολλά κενά πάντως.....

Αποσυνδεδεμένος atanassio

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Life's short, eat desert first.
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 17:00 »
μάλλον μας λένε ευγενικά να μην παραγγέλνουμε καθόλου DIY...

Μόλις χθες και πριν δω την ανακοίνωση παράγγειλα άρωμα απο το e-shop τους.
Δεν πιστεύω πως ο σκοπός τους είναι να χτυπίσουν το DIY.  Ζήτησα 100ml από κάποιο συγκεκριμένο άρωμα χωρίς βάσεις κλπ και δέχτηκαν την παραγγελία αμέσως.  Μάλιστα ζήτησαν εκ προοιμίου συγνώμη για την μεγάλη αναμονή παραγγελιών λόγω του φόρτου τους και δήλωσαν πως θα στείλουν και gift για αποζημίωση της καθυστέρησης.

Κατά την ταπεινή μου άποψη καλά κάνουν και επιχειρούν με αυτόν τον τρόπο να διαφυλάξουν την φήμη τους και την ποιότητα των προιόντων που πωλούνται με την ετικέτα τους.  Μόλις ενάμιση μήνα ατμιστής και ήδη έχω σιχτιρίσει με τα λαμόγια που δηλώνουν αντιπρόσωποι και πουλάνε ότι να'ναι.  Δυστυχώς έχω κολλήσει μα μια συγκεκριμένη γεύση που πλέον την ξέρω πολύ καλά και αγοράζοντας την είτε ως έτοιμα υγρά είτε ως άρωμα από διάφορους προμηθευτές έχω πετύχει από απίστευτες αποκλίσεις μέχρι και άλλο ΤΕΛΕΙΩΣ πράγμα, με την ίδια ετικέτα.  Για να μην μιλήσω για βάσεις και περιεκτικότητες.  Στο κάτω κάτω αυτός που ουσιαστηκά άμεσα προστατεύεται είναι ο τελικός καταναλωτής.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 17:07 »
Συμφωνώ υπό την προϋπόθεση ότι θα μπορώ να αγοράζω απο Ελλάδα βάσεις της FA και αρώματα της FA (όχι έτοιμα υγρά δηλαδή) σε τιμές ανάλογες με αυτές της Ιταλίας, δηλ. λίγο πιο ακριβές ίσως αλλά όχι για παράδειγμα διπλάσιες.

Το διευκρινίζω γιατί μολονότι κάποιοι συνατμιστές απο την ανακοινωση της FA έβγαλαν το συμπέρασμα ότι τέλος το ιδιωτικό και για προσωπική κατανάλωση και όχι για εμπορία  DIY υγρών FA στην Ελλάδα με μόνη τη δυνατότητα απευθείας παραγγελία απο Ιταλία με τον σοβαρότατο περιορισμό των φοβερών καθυστερήσεων και του αρκετά μεγάλου ταχυδρομικού κόστους, αλλά διαβάζοντας ο ίδιος την ανακοίνωση θεωρώ ότι είναι ακόμη αδιευκρίνιστο.


Για τα έτοιμα υγρά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, (έχω δοκιμάσει έτοιμα 1 ή 2 φορές αλλα το 95% των υγρών μου είναι DIY που το κάνω ο ίδιος βέβαια)

Αποσυνδεδεμένος atanassio

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Life's short, eat desert first.
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 17:18 »
Ούτως ή άλλως η τιμές στην Ελλάδα από τα τοπικά μαγαζιά είναι υψηλότερες από αυτές του Ιταλικού e-shop οπότε με τα μεταφορικά, ακόμα και ακριβά που είναι, έρχεται μία η άλλη για να μη σου πω και πιο φθηνά το να παραγείλεις από εκεί.

Όπως είπες είναι ακόμα τελείως αδιευκρίνιστο κι αν κρίνω από την προσωπική μου, μόλις λίγων ωρών, εμπειρία είναι μάλλον λάθος συμπερασμα.

Πλέον και η δική μου εμπειρία αφορά υγρά DIY αλλά ως νέος στο χώρο μέχρι να καταλήξω απέκτησα εμπειρία και από τα έτοιμα υγρά που πωλούνται στην εγχώρια αγορά.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 17:42 »
Η κίνηση της FA προσπαθεί να ανακόψει τη στροφή του αγοραστικού κοινού στα DIY.
Το κέρδος από τα έτοιμα υγρά είναι πολλαπλάσιο από τα "φτειάξταμόνοσου" και μπορεί να συντηρήσει
το κύκλωμα διασφάλισης ποιότητας που σχεδιάζουν για να εξασφαλίσουν την όποια ποιότητα.
Τους μεγάλους πελάτες  "φτειάξταμόνοσου" τους κρατάνε γιατί δεν δίνουν στην λιανικη DIY αλλά ετοιμα υγρά με δικο τους marketing με το ίδιο μεγάλο κέρδος και έτσι κρατάνε υψηλά τη τιμή στην αγορά.(οι μικροί άλλωστε πουλάγαν οτι ναναι)

Το AtmosLab δεν είναι στους εγκεκριμένους μεγάλους πελάτες επειδη ο καλιτεχνης προωθεί το "φτειάξταμόνοσου" και ρίχνει τις τιμές ελπίζοντας το κέρδος να έρθει από την κλιμακούμενη κατανάλωση.
Η επόμενη κίνηση είναι του καλιτέχνη και ελπίζω να είναι το ίδιο καλή όπως και η κίνηση με τα φρουτάκια.
Περιμένουμε με μεγάλη αγωνία τα καπνικά Πάνο :D --->χαλασέ τους τα σχέδια<--- !

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 19:38 »
2€ Παραπάνω μου στοιχηζει τον μηνα η ανακοινωση της FA λογω ταχυδρομικών.

Ο Ιταλικη εταιρεία ειναι κατ εξακολουθηση θυμα των επιλογων της και αυτο το πληρωνουμε εμείς οι χρηστες DIY.

Οπως και να χει, θα δινω αυτα τα 24 ευρω το χρονο παραπάνω αν δεν βρω προμηθευτη απο το εξωτερικό που να στελνει FA. Εδω θα ζητησω και την δική σας βοηθεια. Υπαρχει καποια εταιρεία σε προηγμενη χωρα της ευρωπης που να πουλα βάσεις FA?

Θεωρω απαραδεκτο να την πληρωνουμε ολοι για την απαταιωνιά των ελληνων εμπορων αλλα εν μερει λογικό. Και στην τελική καλα να παθουμε ρε μαγκες. Η ασυδοσια μας επηρεαζει όλους, οταν δεν διορθωνεις τα του οικου σου πεφτει το ταβανι και σε πλακωνει.

Κατηγορουμε τους Ιταλους για το οτι ανακαλυψαν πως ειμαστε απατεωνες σαν εμπορικο συστημα?



 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 16:03 »
Όπως αναφέρθηκε κι από άλλα μέλη παραπάνω, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς τα κίνητρα μιας τέτοιας απόφασης. Το αν το θέμα ποιότητας είναι μόνο δικαιολογίες ή όχι δεν μπορεί να ξεκαθαριστεί εύκολα. Μπορούν να γίνουν πολλές υποθέσεις πάνω στο θέμα.
Πάντως δεν είναι και σωστό να γίνονται γενικεύσεις του στιλ "οι Έλληνες απατεώνες έμποροι" που βάζουν όλους τους Έλληνες εμπόρους σε ένα τσουβάλι. Σκεφτείτε ότι μπορεί να υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες που τους πήρε η "μπάλα", μιας και η FA πήρε μια ισοπεδωτική απόφαση.
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν περισσότερο σε εμπόρους που δεν διατηρούν site ώστε να μην εντοπίζονται εύκολα οι απομιμήσεις τους. Αυτοί που έχουν site (e-shop) θα πρέπει να μπορούν να αποδείξουν κι από πού πήραν τα υγρά FA σε περίπτωση που ερωτηθούν.
Γι' αυτό χρειάζεται προσοχή στις γενικεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 16:34 »
Ατμέ καλησπέρα.

Η αποφαση της FA δεν ηταν ισοπεδωτική, ηταν βιαστική. Εξαιρεσε εταιρείες που τις ονομασε εμπιστες. Υπαρχουν και καλοι επαγγελματίες στον χωρο και μαλιστα εχω αγοράσει απο αυτους με τις καλυτερες των εντυπώσεων στο θεμα της εξυπηρετησης.

Ωστόσο οσο εξυπηρετικός μπορει και ειναι ο καθείς αυτο δεν σημαινει και πολλά στο θέμα της ασφάλειας των υγρων που προωθουν.

Η FA πηρε μια αποφαση που κυριως τιμωρεί εμας τους ιδιωτες μη εχοντας αλλη ευκολη λυση. Κατα την αποψη μου δεν επρεπε επουδενι να πουλα χυμα προιον παρα μονο σφραγισμενο με ταινια ασφαλείας.

Οσον αφορά το ελληνικό εμπορικό συστημα και την "ελληνική" λογική σε προιοντα ευαισθητα οπως τροφιμα κ.α. επετρεψε μου να ειμαι καθετος. ειδικά σε μοντερνα προιοντα που διαφαινονται πολυ κερδοφορα.

Δεν μιλαμε για τον παραδοσιακο φουρναρη ή ζαχαροπλαστη που το εκανε με μερακι και ηταν πολυ λιγοτερο εως καθολου επικυνδυνος. Μιλαμε για το "καινουργιο" που ο καταναλωτης δεν εχει την δυνατοτητα να το ελενξει.

Το να αποκαλυπτομεθα στο εξωτερικό ήταν θεμα χρόνου. Θα ακολουθησουν κι αλλα. Και ναι μπορει να παρει η μπαλα πολλούς που δεν φταινε. Μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα, κανονας που ισχυει διαχρονικα.

Ευχαριστω




Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 16:44 »
Όπως αναφέρθηκε κι από άλλα μέλη παραπάνω, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς τα κίνητρα μιας τέτοιας απόφασης. Το αν το θέμα ποιότητας είναι μόνο δικαιολογίες ή όχι δεν μπορεί να ξεκαθαριστεί εύκολα. Μπορούν να γίνουν πολλές υποθέσεις πάνω στο θέμα.
Πάντως δεν είναι και σωστό να γίνονται γενικεύσεις του στιλ "οι Έλληνες απατεώνες έμποροι" που βάζουν όλους τους Έλληνες εμπόρους σε ένα τσουβάλι. Σκεφτείτε ότι μπορεί να υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες που τους πήρε η "μπάλα", μιας και η FA πήρε μια ισοπεδωτική απόφαση.
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν περισσότερο σε εμπόρους που δεν διατηρούν site ώστε να μην εντοπίζονται εύκολα οι απομιμήσεις τους. Αυτοί που έχουν site (e-shop) θα πρέπει να μπορούν να αποδείξουν κι από πού πήραν τα υγρά FA σε περίπτωση που ερωτηθούν.
Γι' αυτό χρειάζεται προσοχή στις γενικεύσεις.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το έγραψα άλλωστε, αυτή η ισοπεδωτική λογική που οικονομικά φαίνεται παράλογη είναι που με βάζει σε υποψίες. Ποτέ δεν πρέπει να γενικεύουμε και να καταδικάζουμε συλλήβδην ένα σύνολο, λόγω κακής συμπεριφοράς κάποιων μελών του. Οι σχέσεις ΦΑ με τους καλούς πελάτες εμπόρους είναι σαφέστατα προσωπικές. Τέτοιες παραγγελίες δε γίνονται μόνο μέσω άψυχης φόρμας στο σάιτ. Λίγο πολύ ξέρει ποιοι είναι καλοί και ποιοι όχι. Αρα η ανακοίνωση άλλα κίνητρα έχει. Στην τελική, δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω. Αν δε βρω DIY FA, θα βρω άλλα. Δεν έχει νόημα να πληρώνω 5 φορές πάνω τη δική της ανάμειξη. Ήδη οι βάσεις της είχαν ξεφύγει σε τιμή και μόνον τα αρώματα άξιζαν τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 16:46 »
Εκτός και αν ετοιμάζεται συνολικό ban του DIY στην Ελλάδα και δεν το ξέρουμε ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:04 »
Τοτε δεν θα τα δινε 2-2 απλα θα το εκοβε μαχαιρι. Σωστα?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:07 »
Εννοώ απο το υπέροχο και δημοκρατικότατο Ελληνικό κράτος. Σε τετοια περιπτωση η FA είναι καλυμμένη με την παραγγελία απο Ιταλία αφου
δεν θα πουλά DIY εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 18:40 »
Το κρατος ειμαστε εμεις.

Εστω ομως και να απαγορευτουν, ενα ταξιδακι στην Novara μια φορά καθε 18 μηνες μπορει να μπει στα εξοδα. Απο το να πληρωνεις 100 € το μηνα για υγρα δινεις ενα μικρο ποσο και πας Βουκουρεστι ή Βορεια Ιταλία και τα φέρνεις.

Απ: ανακοινωση Flavorart για Ελλαδα
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 08:44 »
αυτο που μου κανει αλγειινη εντυπωση ειναι η σιωπη οσων πουλανε υγρα φλαβορ αρτ ειτε αξιοπιστοι ειτε αναξιοπιστοι  συνεργατες,<μουγκα στη στρουγκα>.δηλαδη αν εγω δεν ειχα πληροφορηση λογω φορουμ δε θα ηξερα τιποτα ,οποτε η ξαφνικα μια μερα θα εψαχνα για υλικα και δε θα εβρισκα στον προμηθευτη μου η θα συνεχιζα να αγοραζω κατι που σιγουρα δεν θα ηταν αυτο που νομιζα.εν κατακλειδι ειμαι απογοητευμενος τοσο απο τη μητρικη εταιρια οσο και απο τους συνεργατες της ,προσωπικα στρεφομαι σε αλλον προμηθευτη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 62 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro