vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)

Αποσυνδεδεμένος doumis

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 04:30 »
Εχω τον Α2-Τ εδω και 3 μερες..Ειχα προβλημα στην αρχη (βραχυκυκλωνε).
Τωρα μετα απο λιγο σκαλισμα δουλευει καλα.. Θα τον στειλω ομως πισω για να μου τον φτιαξει αλλα προς τον παρον δεν θελω να τον αποχωριστώ..
εκανα διαφορα σεταρισματα αλλα στις επαναλαμβανομενες τζουρες μου εφερνε καμενο..και τωρα αραιωνω πολυ παραπανω τα υγρα μου..και ειμαι οκ...
εχω δοκιμασει πολλους ατμοποιητες και καρτο και με τον Α2-Τ ειμαι καλυμενος.. :thumpup:

Υπαρχει καπου εδω μεσα κανενας πινακας με σεταρισματα?Νομιζω καπου τα ειχα βρει αλλα τωρα τα βλεπω διασπαρτα... :wall:
εγω θελω πολυ ατμο...η γευση δεν με ενδιαφερει  οπως και το κτυπημα επισης..
ποσες σπυρες? τι συρμα? ποσα Volt? :dontknow:
μεχρι ποσα volt και αντισταση, αρχιζει να φερνει καμενο?
Thanks

Αποσυνδεδεμένος chrismal

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 21:40 »
Καλησπερα εχω μια απορια,εχοντας διαβαση αρκετες σελιδες για τον α2.Οι σπειρες  οταν ειναι σε λειτουργια πρεπει να κοκκινιζουν ολες για να ειναι σωστο το σεταρισμα?Εμενα οταν βγαζω το πιπακι και κοιταω τις σπειρες απο πανω κοκκινιζι μονο μια νομιζω αλλα ντουμανι βγαζει.Εχω κανι κατι λαθος μια βοηθεια  plz

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 13:44 »
Παιδιά γειά σας. Νέος στο άθλημα και κάπου έχω χαθεί με όλα αυτά που διαβάζω γενικά στο forum.Λοιπόν,έχω ένα σετ ητ της amigo ego-t με ατμοποιητή τύπου mega tank :o(τι εννοεί ο ποιητής κ ποιά η διαφορά με τους άλλους,αν υπάρχει),type A.
Σκοπεύω να παραγγείλω από Γερμανία έναν Α2(Α2Τ, Α2ΤΜ θεωρούνται κάτι καλύτερο;;; :hmmm:),για να μη μπλέξω με τη συνεχή αλλαγή ατμοποιητών.Με ενδιαφέρει να έχει καλό τράβηγμα,να μη σου φεύγουν τα χείλια βρε παιδί μου και να το νοιώθω όταν κατεβαίνει... σαν τσιγάρο.Είναι αυτό εφικτό με τον Α2;;Ο Α2 βιδώνει στη μπαταρία του ego-t;
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 13:46 »

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 14:21 »
Ευχαριστώ πολύ φίλε SEB. Πολύ κατατοπιστικό  :)

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:06 »
Από χθες έχω κάμμένο.

Έκανα 2-3 αποτυχημένα σεταρίσματα (τα πρώτα) αλλά στο τέταρτο πέταγε και από χτύπημα και από ντουμάνι - γεύση. Τα είχε όλα στο φουλ.
Το είχα κάνει 4φ Τσετίν -  5σ (4 και 2 μισές) = 2,2Ω - στα 3,9volt και ήταν αστέρι.
Το φυτίλι με 2φ Τσετίν και στρίψιμο με βελόνα όπως είχε προτείνει ένας φίλος από εδώ.

Χθές είπα να τον χαλάσω  :eyesplash: να φτιάξω καινούργια και έχω φτιάξει 4 αντιστάσεις όπως την παραπάνω και 5-6 φυτίλια όπως τα παραπάνω και έχω πάντα καμμένο!!

Έχω δοκιμάσει και τριπλό φυτίλι guru, και η αντίστασή μου είναι τέλεια φτιαγμένη και έχω δοκιμάσει φυτίλι με μονό guru με διπλό Τσετίν , με διπλό και βελόνα, με τριπλό Τσετίν και ότι συνδυασμό μπόρεσα να σκεφτώ.

Η αντίσταση πάντα στεγνώνει ότι και αν κάνω. Άλλαξα και αμπούλα μήπως έφταιγε αυτή, αλλά πάλι τα ίδια.

Δεδομένου ότι κάνω ίδια σεταρίσματα με αυτό που μου έπαιζε τέλεια, ή κάτι παίζει με την τροφοδοσία ή κάτι έχει χαλάσει στον a2t. Στεγνώνει πάντα το φυτίλι.

Αν βρέξω την αντίσταση παίζει για 2-3 τζούρες, μετά καμμένο. Έχω προσέξει και το φυτίλι να ακουμπάει χαλαρά την αντίσταση. Γενικά τα έχω κάνει όλα όσα έχουν προταθεί εδώ.

Καμιά βοήθεια βρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:10 »
Mήπως στην προσπάθειά σου να φτιάξεις την τέλεια αντίσταση που αναφέρεις, σφίγγεις πολύ το σύρμα (και κυρίως στα άκρα)????
Είναι προφανές (κατά την ταπεινή μου γνώμη), ότι είναι 'φιμωμένο' το στήσιμό του.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:14 »
Μετρας την αντισταση φορεμενη πανω? Βαλε τους ακροδεκτες του πολυμετρου πανω στα βιδακια και δες πόσο βγαινει.

Αλλά αν λες οτι στεγνωνει το φυτιλι, ειναι καθαρα θεμα τροφοδοσιας.
Μολις χωσεις το πλεγμοφυτιλι μεσα στο καρφι, σπρωξε το πολυ απαλα μεχρι να νοιωσεις οτι αγγιξε την αντισταση και μετα αστο εκει.
Το φυτιλι που θα σκουμπαει στην αντισταση να εξεχει απο το πλεγμα 1-1,5 χιλιοστο.
Η αντισταση να ειναι πληρως κεντραρισμενη αναμεσα στις βιδες ωστε το φυτιλι να καθεται σωστα πανω της.


edit. Μολις δεν ειπε καποιος οτι εχει καμενο ο,τι και να κανει? Πού πηγε το ποστ του οσο εγω εγραφα?  :confused1:
Ή γραφω σε λαθος θεμα?

Αποσυνδεδεμένος camelot

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari-Lava-Α2/A2TM
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:16 »
Εχω παρατηρησει οτι αν η αντισταση εχει δεθει πολυ σφιχτα στο φιτιλι φερνει φιτιλιλα και καμμενο .
Δες και την τροφοδοσια , περνα την βελονα μεσα απο το πλεγμα και δοκιμασε παλι .
Σημερα πιστευω οτι εφτιαξα την καλυτερη φιτιλοαντισταση εως τωρα , πρωτη φορα τον εχω ευχαριστηθει τοσο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:19 »
όπως τα λεει ο Bersekero.
εγω κάνω 5 σπείρες σφιχτά με 0.16 με 4φιτίλια από θανάση.κόψιμο τα φιτιλια που περισεύουν πιο μεσα απο τις βίδες ίσα να καλύπτονται τα φιτίλια από το σύρμα.

για το πλέγμα της τροφοδοσιας βάζω 2 φιτιλια του cetin (του θαναση δεν μου δουλεψε ποτε) και να προεξέχουν 1 μμ το πολυ!

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:22 »
Παιδιά τα έχω κάνει όλα αυτά x4 φορές, το μόνο που μπορεί να μην υπολόγισα καλά είναι να έχω κάνει πολύ σφικτή την αντίσταση πάνω στο φυτίλι και να φιμώνεται όπως λέει ο φίλος παραπάνω.

Δοκιμάζω τώρα πιο χαλαρά..

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:24 »
κοιτα λιγο το φυτιλι της τροφοδοσιας απο κατω αν κατεβαζει,ριξε λιγο φως μεσα να βλεπεις καλα,πρεπει να κατεβαζει αρκετο υγρο μεχρι να μουσκεψει καλα.λογικα εκει το προβλημα σου..το κατω σεταρησμα δεν νομιζω να παιζει ρολο αν στεγνωνει το φυτιλι η οχι

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:24 »
ουτε πολυ σφιχτα ούτε πολύ χαλαρά θέλει.εγώ θα έλεγα ότι πιο σφιχτά το κάνω

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:28 »
Από χθες έχω κάμμένο.

Έκανα 2-3 αποτυχημένα σεταρίσματα (τα πρώτα) αλλά στο τέταρτο πέταγε και από χτύπημα και από ντουμάνι - γεύση. Τα είχε όλα στο φουλ.
Το είχα κάνει 4φ Τσετίν -  5σ (4 και 2 μισές) = 2,2Ω - στα 3,9volt και ήταν αστέρι.
Το φυτίλι με 2φ Τσετίν και στρίψιμο με βελόνα όπως είχε προτείνει ένας φίλος από εδώ.

Χθές είπα να τον χαλάσω  :eyesplash: να φτιάξω καινούργια και έχω φτιάξει 4 αντιστάσεις όπως την παραπάνω και 5-6 φυτίλια όπως τα παραπάνω και έχω πάντα καμμένο!!

Έχω δοκιμάσει και τριπλό φυτίλι guru, και η αντίστασή μου είναι τέλεια φτιαγμένη και έχω δοκιμάσει φυτίλι με μονό guru με διπλό Τσετίν , με διπλό και βελόνα, με τριπλό Τσετίν και ότι συνδυασμό μπόρεσα να σκεφτώ.

Η αντίσταση πάντα στεγνώνει ότι και αν κάνω. Άλλαξα και αμπούλα μήπως έφταιγε αυτή, αλλά πάλι τα ίδια.

Δεδομένου ότι κάνω ίδια σεταρίσματα με αυτό που μου έπαιζε τέλεια, ή κάτι παίζει με την τροφοδοσία ή κάτι έχει χαλάσει στον a2t. Στεγνώνει πάντα το φυτίλι.

Αν βρέξω την αντίσταση παίζει για 2-3 τζούρες, μετά καμμένο. Έχω προσέξει και το φυτίλι να ακουμπάει χαλαρά την αντίσταση. Γενικά τα έχω κάνει όλα όσα έχουν προταθεί εδώ.

Καμιά βοήθεια βρε παιδιά;

Καμμένο σημαίνει ελλειπή επαφή πάνω φυτιλιού-πλεγματος με την αντίσταση.
Μερικές φορές ακόμη και όταν είναι πιο μακρύ από ο,τι πρέπει κάθεται πάνω στην αντίσταση και την μπουκώνει δυσχεραίνοντας την τροφοδοσία απο πάνω...
Ή όταν το φυτίλι λόγω χειρισμού(γεμισμα του Τανκ) τραβιέται επάνω και χανεται η επαφή με την αντίσταση...

Επίσης καμμένο παίζει όταν έχεις πολύ πυκνό φυτίλι με πλέγμα...
Βάλε μια βελόνα και ανοιξε αεραγωγους μεσα στο πλεγμα...

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Aγορα και αποριες χρησης ενος A2 (Τ-ΜΤ)
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 19, 2012, 15:31 »
- Το φυτίλι τροφοδοσίας είναι πάντα καλά μουσκεμένο στο μισό χιλιοστό που του αφήνω  :dontknow:
- Έχω δοκιμάσει φυτίλι διπλό και μονό και τριπλό και με βελόνα στο στρίψιμο αλλά και τρύπημα για αεραγωγό
- Το φυτίλι πάντα ακουμπάει ελαφρά την αντίσταση και βάζοντας το tank προσεκτικά δεν το σπρώχνει πιο κάτω.

Δεν βρίσκω λόγο να μη παίζει, και στο περίπου να το κάνεις πάλι θα παίζει ικανοποιήτικά..
Μήπως κάτι έχει χαλάσει;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8490 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34139 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60050 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238136 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12