vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, manoslykos, Milarepa, Sergios, nXtLs, th3ofilos, white varadero

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Θα ήθελα να θέσω τις εξής ερωτήσεις:

..ποιά μπαταρία 18350 είναι η καλύτερη για το provari 3; ..ποιά αντέχει περισσότερο; ποιά ενδείκνυται;

..υπάρχουν οι aw των 700 mAh (..δεν έχω βρει τις νέες των 800 mAh) και κάποιοι χρησιμοποιούν και τις efest (..πού όμως σε site του εξωτερικού, λένε ότι δεν αντέχουν σε βάθος χρόνου και ότι πέφτει η απόδοσή τους). Τώρα, αν υπάρχουν και άλλες ευπρόσδεκτη κάθε εισήγηση..

{Μιλάω αποκλειστικά για 18350, καθώς προτιμώ το μικρό μέγεθος στο provari}.

..ευχαριστώ εκ των προτέρων, για την όποια τοποθέτηση - απάντηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2014, 13:09 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
keeppower,το πλεονεκτημα τους συμφωνα με τα λεγομενα του καταστηματος που την αγορα ειναι οτι η δυναμη της μπαταριας οσο πεφτουνε τα volt παραμενει η ιδια η εστω δεν εχει μεγαλη πτωση.η τιμη της συγκεκριμενης 18350 ειναι 7,5 ευρω.
αν τις εχει δοκιμασει καποιος η εχει ακουσει καλο ειναι να ξερουμε αν αξιζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2014, 16:12 από antonishart »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Θα ήθελα να θέσω τις εξής ερωτήσεις:

..ποιά μπαταρία 18350 είναι η καλύτερη για το provari 3; ..ποιά αντέχει περισσότερο; ποιά ενδείκνυται;

..υπάρχουν οι aw των 700 mAh (..δεν έχω βρει τις νέες των 800 mAh) και κάποιοι χρησιμοποιούν και τις efest (..πού όμως σε site του εξωτερικού, λένε ότι δεν αντέχουν σε βάθος χρόνου και ότι πέφτει η απόδοσή τους). Τώρα, αν υπάρχουν και άλλες ευπρόσδεκτη κάθε εισήγηση..

{Μιλάω αποκλειστικά για 18350, καθώς προτιμώ το μικρό μέγεθος στο provari}.

..ευχαριστώ εκ των προτέρων, για την όποια τοποθέτηση - απάντηση.

Οι AW ειναι οι μπαταρεις που προτεινει η ιδια η εταιρεια.
Εγω που τις χρησιμοποιω 2 χρονια με τα provari ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
Οσο για τις νεες των 800mAh, καλυτερα να βρεις τις παλιες των 700μΑh γιατι οι νεες ειναι κατα τι χειροτερες απο τις παλιες (link).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2014, 16:10 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
H καλύτερη 18350 αυτή τη στιγμή είναι η AW. Για τις Efest θα επιβεβαιώσω ότι χάνουν τη δύναμή τους σχετικά γρήγορα. Οι νέες AW 800mAh σύμφωνα με το dampfakkus.de είναι χειρότερες από τις παλιές αλλά οι μετρήσεις τους στηρίζονται μόνο σε 1 δείγμα και μένει να επιβεβαιωθούν. Προσωπικά τις χρησιμοποιώ εδώ και λίγο διάστημα χωρίς να παρατηρήσω κάτι ανάλογο. Αλλά ακόμη τις έχω στο στρώσιμο και δεν τις έχω δουλέψει πάνω από 13 watt.


Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Προταση για μερικες μπαταριες που θεωρειτε οτι ειναι καλυτερες σε ηλεκτρονικο μοντακι για χρηση με τις  sub om 0.5 αντιστασεις του Atlantis???

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Δες εδώ τι λέει χρήστης της Ατλαντίδας.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23899.msg783688.html#msg783688


Ουσιαστικά επιβεβαιώνει αυτό που έμαθα από τους shadockan & camber.
Για υψηλές απαιτήσεις θέλουμε ultra high drain μπαταρίες στα 35Α
Μαύρες keeppower,
LG E2 (ελπίζω να το θυμάμαι σωστά)
Efest μοβ,
κίτρινες MXJO
και όποιες άλλες κυκλοφορούν σ΄αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστική.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες, κάποιος πιο ενημερωμένος από μένα, θα αναλάβει περαιτέρω ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
keeppower,το πλεονεκτημα τους συμφωνα με τα λεγομενα του καταστηματος που την αγορα ειναι οτι η δυναμη της μπαταριας οσο πεφτουνε τα volt παραμενει η ιδια η εστω δεν εχει μεγαλη πτωση.η τιμη της συγκεκριμενης 18350 ειναι 7,5 ευρω.
αν τις εχει δοκιμασει καποιος η εχει ακουσει καλο ειναι να ξερουμε αν αξιζουν.
(
.)


Οι 18350 είναι καλές μπαταρίες στα επίπεδα των AW και Efest αλλά όχι καλύτερες, όπως μπορείς να δεις εδώ http://dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=47&akku2=556&akku3=511&akku4=548&akku5=0&akku6=0

Οι 18650 όμως είναι εξαιρετικές.

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
ευχαριστω κ κραταω δυο πραγματα.
οτι αξιζουν περισσοτερο εφοσον ειναι στο ιδιο επιπεδο με aw αλλα πιο οικονομικες και οι 18650 παρα πολυ καλες. :)

Αποσυνδεδεμένος andreashadji

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
αγορά από που φίλε μου?

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
νομιζω δεν τα εχει βαλει ακομα στο σαιτ.
http://www.vaporhouse.gr/site/

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Μια σημειωση που έχει αναφερθει 10δες φορες έτσι κι αλλίως:

Οι efest oι κόκκινες 18350, σε ποιοτητα και διάρκεια στο χρόνο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση στο επιπεδο των aw. Aπο την αρχή κρατανε σημαντικα λιγοτερο από aw, στο 6μηνο έχουν πέσει πολύ σε διαρκεια και στο χρόνο είναι για πεταμα (όλα αυτά στο περιπου βέβαια).

Οι AW στο 6μηνο είναι σαν καινουριες και στο χρόνο το θεωρω πολύ δύσκολο να θες να τις ξεφορτωθεις.
 
Οι μωβ efest 18350 πεφτούν κι αυτες σχετικά συντομα από ότι διαβαζω.

Οι keeppower θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Αν δεν κανω λαθος, τοσο οι μωβ efest, οσο και οι keeppower και οι MXJO εχουν μεσα την LG E2.
Shadockan! Βλακειες λεω? ???

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Προταση για μερικες μπαταριες που θεωρειτε οτι ειναι καλυτερες σε ηλεκτρονικο μοντακι για χρηση με τις  sub om 0.5 αντιστασεις του Atlantis???




Παιδια , καντε ενα κοπο και υπολογηστε τι ζητατε απο την πλακετα και την μπαταρια σας.


http://www.rapidtables.com/calc/electric/power-calculator.htm


Το εχουμε πει πολλες φορες πολλοι απο εμας σαν ατμιστες , αλλα κυριως οι αξιοι modder μας ,που φυσικο ειναι να ξερουν και κατι παραπανω , οτι ειναι ανορθοδοξο να ζηταμε απο ενα VV/VW να μας δωσει κατωτερο αποτελεσμα απο αυτο για το οποιο εχει κατασκευαστει.


Κατωτερο δεν σημαινει μονο οτι δεν θα δωσει δυναμη , αλλα και το οτι θα ρουφηψει την μπαταρια σε χρονο μηδεν.
Οταν μια πλακετα μπορει να ανεβασει μεχρι 5 Amperes και εγω ζητω 7 Amperes (παραδειγμα ειναι αυτο), ειναι λογικο η πλακετα να ρουφηξει περισσοτερο ρευμα , για να μας δωσει ομως μεχρι 5 Amperes. 
Δεν θα δωσει πιο πολυ οτι και να κανουμε εμεις , με οτι αντ/ση και αν προσπαθησουμε να το κανουμε αυτο , με οποια μπαταρια και να βαλουμε μεσα , οτι......οτι.....οτι.....μα οτι και να κανουμε.


Sony-Samsung-Panasonic-Sanyo-LG-Keeppower-Enerpower-Obtronic-Fenix-Molicel.........κλπ. κλπ. κλπ. , οτι και να παρουμε , δεν προκειται, σε VV/VW ιδιαιτερα, να κανουν κατι το διαφορετικο σαν αποδωση .
Αν δεν μπορει η πλακετα , δεν θα υπαρξει διαφορετικο αποτελεσμα. 


Και οι 26650 δεν θα δωσουν κατι διαφορετικο.  Απλα θα εχουν μεγαλυτερη διαρκεια. 


Ομως απο τη στιγμη που δεν μπορουν οι πλακετες να κανουν τη διαφορα , μη περιμενεται σε τετοιες περιπτωσεις απο τις μπαταριες κατι διαφορετικο.
Εξαλου γιατι να βαλω 0.5 Ωμ σε VV/VW και να παρω 3.0 V(και λιγοτερο) και να μη βαλω 2.2Ωμ και να ατμισω στα 5 V ;;; :confused1:


Τα Amperes που θα χρειαστω θα ειναι κατα πολυ πιο λιγα , θα εχω παραπανω χρονο ατμισματος , πιο καλη γευση , ισαξιο ντουμανι και υφη ατμου , χαμηλοτερη θερμοκρασια και πιο ανετη λειτουργια σε ολο το συνολο (μοντ-ατμ/τη-πλακετα-μπαταρια).


Το οτι ενας Κινεζος ή καποιος Αμερ/νος/Ευρ/ος εβγαλε ενα ατμ/τη , που ακολουθει τη μοδα και στοχευει στα μηχ/κα μοντακια ή το οτι οι ιδιοι εβγαλαν πλακετες που να μπορουν να δουλεψουν τετοιες αντ/σεις , δε σημαινει οτι ειναι κατασκευασμενα το ενα για το αλλο.
ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΟΛΑ,αλλα η σωστη αποδωση ερχεται σε αναλογιες ολων των παραγοντων.


Μπορω να βαλω 1.0 Ωμ σε μηχανικο και να παρω 3.8 V , που σημαινει 3.8 Amps και 14.5 Watts , αλλα μπορω να παρω αναλογα αποτελεσματα και με 2.5Ωμ , εχοντας μαλιστα ζητουμενο ρευμα 2.45 Amperes στα  6.1Volts.


Mε αυτες τις τιμες , η διαρκεια της μπαταριας θα ειναι κατα πολυ ανωτερη παρα τα 6 Volts αποδωσης απο την πλακετα.


Στο ερωτημα γιατι ομως κατασκευαζουν τετοια μηχανηματα , η απάντηση ειναι πολυ πιο απλη απο οσο μπορει να φανταστει καποιος.


Απλα αφου στη μοδα ειναι τα πολλα Watts/Amperes και οι χαμηλες αντ/σεις , γιατι να εχουν μεριδιο μονο αυτοι που κατασκευαζουν μηχανικα και να μη παρω χρημα και 'γω με το VV/VW ??? ??


Μπορει καποιος να εχει διαφορετικη γνωμη και ειναι σεβαστη απο μερια μου , αλλα η λογικη των power boost που βαση αυτου κατασκευαζονται οι πλακετες , ειναι εντελως αντιθετη με τις μικρες αντ/σεις , που ζοριζουν τις πλακετες να κατεβουν κατω απο το κατωτερο οριο αποδωσης τους.


Με ενα μηχ/κο μοντ το ανωτερο που θα παρω , αντε να πουμε οτι ειναι τα 4Volts.
Απο 'κει και πανω , για να παρω ανωτερη αποδωση υπαρχουν οι πλακετες οι οποιες μπορουν να παρουν το ρευμα και να το πολλαπλασιάσουν.
Αυτη ειναι και η κυρια αποστολη τους.


Το να παρω λοιπον ενα μηχανημα και να το ζορισω να μου δωσει λιγοτερο και απο μηχανικο , προσωπικα το βλεπω καπως λαθος.


Με τις πλακετες ανεβαζω Volts/Watts για να παρω αυτο που θελω και ειναι πανευκολο και ασφαλες.
Με το μηχανικο κατεβαζω τα Ωμ σε επιπεδα....--κακης λειτουργιας-- σε οτι αφορα τις μπαταριες μου , με αποτελεσμα να βγω αυριο και να πω οτι η AW-Samsung-Toshiba κλπ. κλπ. κλπ. δεν ειναι καλη μπαταρια και συναμα να εχω και τον κυνδυνο καποιας στραβης.....


Φταινε λοιπον οι μπαταριες ;;
ΟΧΙ.........  Καλες ειναι , αλλα τις χαλασα εγω γιατι με τη θερμοκρασια και το στρεσαρισμα που τις εκανα , τις αναγκασα να παραδωσουν πνευμα.


Και οσο προσπαθω να παρω αποδωση ισαξια των VV/VW με αντ/σεις βραχυ/τως , τοσο και οι κατασκευαστες θα δινουν μοδατες λυσεις , που στην ουσια το μονο που παρεχουν ειναι μεγαλη θερμοκρασια απο το μοντ μεχρι και τον ατμό και ετσι νομιζουμε οτι υπαρχει και αποδωση.


Εχω μπαταριες εδω και τρια χρονια που δουλευουν με σχεδον την ιδια αποδωση και το ωραιο ειναι οτι δεν γραφουν καμια μαρκα επανω , ουτε ειναι ομως και καποιας καλης εταιριας. 
Ποτε ομως δεν προσπαθησα να κανω κατι εξτριμ με αυτες , χωρις ομως ποτε να εχω κακο αποτελεσμα ατμιστικο. 


Βλεπουμε αντ/σεις με συρματα 40αρια-60αρια....κλπ. κλπ. κλπ. και ρωτω αν μπορει καποιος να μου πει απο αυτους που δουλευουν τετοια συρματα , αν εχουν βαλει ποτε στους ατμ/τες τους 16αρι-20αρι συρμα.
Αληθεια , αυτα που βλεπουμε στο youtube , απο τους ατμισταραδες και τους τοσο μεγαλους μαγκες με τις 0.2 - 0.5Ωμ αντ/σεις , ειναι απο ατομα που εχουν γνωσεις ή απο καποιους που προσπαθουν να κανουν κακο στο η.τ. στην τελικη;;;;;


Ελεος δηλαδη με τα SUBOHM.    2.4 Ωμ στον Diver V2 στα 12 Watts και η αποδωση του στον ουρανο.  0.8 Ωμ στον Diver V1 στα ιδια Watts και η αποδωση ενα μεγαλο μηδενικο.


Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος πολλες φορες , αλλα καθε μερα μπροστα μου συναντώ ατομα που μιλανε για εκρηξεις του η.τ. και ο πολεμος για κατι που μου αρεσει παρα πολυ , ειναι τετοιος , που αν εγω δεν ψαξω καλα τι κανω , στο κεφαλι μου θα φαω τη σφαλιαρα καποτε στο μελλον.




Nemesis , στις 18650 εχουν μεσα τις LG HE2.
Στις 18350 προσωπικα δεν εκατσα ποτε να ασχοληθω τι ειναι και πως ειναι , γιατι καμια δεν με ικανοποιησε ποτε.
Μπορει να εχουν διαφορες , αλλα ειναι τοσο μικρες που προσωπικα δεν τις εδωσα ποτε σημασια.
Μιση ωρα και 0.20 V  , δεν το βλεπω διαφορα , οταν χρειαζομαι 3 18650 τη μερα κι αυτες απο τις 12:00 μεχρι στις 23:00.
Εβγαλα με μια 18350 45 λεπτα και με αποδωση κατα πολυ κατωτερη των 18650. Οποτε δεν κανουν για 'μενα και αν ξαναπαρω τετοιες μπαταριες θα ειναι μονο και μονο για γουστο και οχι για αποδωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2014, 17:58 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ενα ποστ που πρεπει να διδασκεται στα νεα αλλα και πολλα παλια μελη.
Respect  :bow: :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Shado τα σέβη μου. Και πάλι. Θυμάμαι ακόμα την εποχή που τα 1.8ω θεωρούταν lr.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8467 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238017 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12