vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 5 χρήστες
gigelis78, bloodlessz, dkostas, manoslykos, Jorge

Twitter

Δύο όζοι στους πνεύμονες

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 16:01 »
Καλό απόγευμα φίλες και φίλοι και για επί 10 χρόνια συνατμιστές.
Να σας ευχαριστήσω, άλλη μια φορά, για τις ευχές σας, που έπιασαν τόπο.  :D

Έκανα την επέμβαση στις 29/9 8:30 το πρωί. Στις 11:30 ξύπνησα στο χειρουργείο, με πολλούς πόνους όμως και σε 15 λεπτά με έφεραν στο δωμάτιο. Όμως πονώντας ακόμα πάρα πολύ. Πράγμα που ήταν στην "ξυπνητική" διαδικασία, όπως μου είπαν. Τέλος πάντων, αφού έβαλαν τα σχετικά παυσίπονα ηρέμησα.
Οι γιατροί ήταν σούπερ ευχαριστημένοι από την χειρουργική διαδικασία, για την οποία υπολόγιζαν καθαρό χειρουργικό χρόνο 3 ώρες και κράτησε 2:35 (χρειάστηκαν και κάπου 25 λεπτά να ξυπνήσω).

Από εκεί και πέρα, η βελτίωση ήταν πολύ γρήγορη και εχτές το απόγευμα μου έδωσαν εξιτήριο! Συνολικά έμεινα στο νοσοκομείο 4 βράδια ή 104 ώρες!
Η ρομποτική χειρουργική κάνει θαύματα παιδιά!
Είχε απόλυτα δίκιο ο χειρουργός που είπε πως: "Η ρομποτική δεν είναι το μέλλον της χειρουργικής, αλλά το παρόν"!

Υπ' όψιν, για του μη γνωρίζοντες (όπως ήμουν και εγώ πριν), η διλεβοκτομή (δηλαδή η αφαίρεση δύο λοβών από τον δεξιό πνεύμονα), είναι ένα βαρύ χειρουργείο. Οπότε η ανάνηψη δεν θα είναι σύντομη. Είμαι αρκετά αδύναμος ακόμα και οι γρήγορες κινήσεις με εξαντλούν.
Π.χ., ο οργανισμός θέλει περίπου 20-30 μέρες για να αντιληφθεί πως του λείπουν δύο λοβοί από τον δεξιό πνεύμονα, για να δώσει τις σχετικές εντολές (πως στα κομμάτια γίνονται αυτα;!   :o ), ώστε να αρχίσει να μεγαλώνει ο λοβός που έμεινε αλλά και ο αριστερός πνεύμονας.
Ε, δεν θα πάρει κάνα 3-4 μήνες να ολοκληρωθούν όλα αυτά; Μάλλον!

Προς το παρόν θα περπατάω σπίτι κι έξω, εν είδει "αναπνευστικών ασκήσεων". Χωρίς υπέρβολές και βιασύνες.

Τώρα, η γνώμη και αυτών των γιατρών για το άτμισμα, ήταν όπως και των άλλων που ρώτησα από τον Ιούλιο και μετά.
Είναι 100% κατά των συσκευών τύπου IQOS. Τα θεωρούν χειρότερα από τα κανονικά τσιγάρα.

Για το άτμισμα τώρα, δεν είναι καθόλου σίγουρο πως ο ατμός προκάλεσε την εμφάνιση ή την επιτάχυνση της εμφάνισης των όζων.
Αυτά που θεωρούν σίγουρα καρκινογόνα (μου έδειξαν στο κομπιούτερ και σχετικές μελέτες), είναι τα αρώματα.
Επίσης, φοβούνται τα σύρματα των αντιστάσεων και τις αλλοιώσεις στην επιφάνειά τους, που μπορούν να προκαλέσουν απελευθέρωση καρκινογόνων ουσιών.
Φυσικά, γνωρίζουν πως δεν έχουν πολύχρονες μελέτες για να βγάλουν σίγουρα συμπεράσματα. Χρειάζονται πάνω από 50 χρόνια παρατηρήσεων και μελετών. Οπότε, σου απαντούν:
"οι πνεύμονες είναι μόνον για καθαρό αέρα. Αν το άτμισμα σε βοηθήσει να κόψεις το κανονικό τσιγάρο, καλοδεχούμενο. Αλλά πρέπει να το κόψεις και αυτό."

Για τον φίλο @Spe   (αλήθεια αυτό to @ δουλεύει τώρα; δεν νομίζω ε;), που ρώτησε.
Άτμιζα για 2 χρόνια με ελαφρά φρουτώδη αρώματα. Το 2011-12, τα 4 ml ήταν πολλά!
Και μετά έκανα 10-12ml σκέτης βάσης, χωρίς κανένα άρωμα, με 70/30 VG/PG και από 12mg  νικοτίνης τα τελευταία 5 χρόνια είχα πέσει στα 3mg




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2022, 16:07 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 17:07 »
ΜΠΡΑΒΟ σου φιλε μου. Παντα σιδερενιος απο εδω και περα και να τηρεις αυτα που σου λεει ο γιατρος σου. Μας εδωσες σε ολους μεγαλη χαρα και ανακουφιση.

Αποσυνδεδεμένος Teokoro

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 18:17 »
Περαστικά και σιδερένιος

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 19:18 »
Ολα πήγαν κατ'ευχήν! Μπράβο!! Σιδερένιος!! Χρειάζεται δύναμη και κουράγιο για να μοιραστεί κάποιος τόσο σοβαρό θέμα υγείας...
 :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Spe

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 19:39 »
Καλό απόγευμα φίλες και φίλοι και για επί 10 χρόνια συνατμιστές.
Να σας ευχαριστήσω, άλλη μια φορά, για τις ευχές σας, που έπιασαν τόπο.  :D

Έκανα την επέμβαση στις 29/9 8:30 το πρωί. Στις 11:30 ξύπνησα στο χειρουργείο, με πολλούς πόνους όμως και σε 15 λεπτά με έφεραν στο δωμάτιο. Όμως πονώντας ακόμα πάρα πολύ. Πράγμα που ήταν στην "ξυπνητική" διαδικασία, όπως μου είπαν. Τέλος πάντων, αφού έβαλαν τα σχετικά παυσίπονα ηρέμησα.
Οι γιατροί ήταν σούπερ ευχαριστημένοι από την χειρουργική διαδικασία, για την οποία υπολόγιζαν καθαρό χειρουργικό χρόνο 3 ώρες και κράτησε 2:35 (χρειάστηκαν και κάπου 25 λεπτά να ξυπνήσω).

Από εκεί και πέρα, η βελτίωση ήταν πολύ γρήγορη και εχτές το απόγευμα μου έδωσαν εξιτήριο! Συνολικά έμεινα στο νοσοκομείο 4 βράδια ή 104 ώρες!
Η ρομποτική χειρουργική κάνει θαύματα παιδιά!
Είχε απόλυτα δίκιο ο χειρουργός που είπε πως: "Η ρομποτική δεν είναι το μέλλον της χειρουργικής, αλλά το παρόν"!

Υπ' όψιν, για του μη γνωρίζοντες (όπως ήμουν και εγώ πριν), η διλεβοκτομή (δηλαδή η αφαίρεση δύο λοβών από τον δεξιό πνεύμονα), είναι ένα βαρύ χειρουργείο. Οπότε η ανάνηψη δεν θα είναι σύντομη. Είμαι αρκετά αδύναμος ακόμα και οι γρήγορες κινήσεις με εξαντλούν.
Π.χ., ο οργανισμός θέλει περίπου 20-30 μέρες για να αντιληφθεί πως του λείπουν δύο λοβοί από τον δεξιό πνεύμονα, για να δώσει τις σχετικές εντολές (πως στα κομμάτια γίνονται αυτα;!   :o ), ώστε να αρχίσει να μεγαλώνει ο λοβός που έμεινε αλλά και ο αριστερός πνεύμονας.
Ε, δεν θα πάρει κάνα 3-4 μήνες να ολοκληρωθούν όλα αυτά; Μάλλον!

Προς το παρόν θα περπατάω σπίτι κι έξω, εν είδει "αναπνευστικών ασκήσεων". Χωρίς υπέρβολές και βιασύνες.

Τώρα, η γνώμη και αυτών των γιατρών για το άτμισμα, ήταν όπως και των άλλων που ρώτησα από τον Ιούλιο και μετά.
Είναι 100% κατά των συσκευών τύπου IQOS. Τα θεωρούν χειρότερα από τα κανονικά τσιγάρα.

Για το άτμισμα τώρα, δεν είναι καθόλου σίγουρο πως ο ατμός προκάλεσε την εμφάνιση ή την επιτάχυνση της εμφάνισης των όζων.
Αυτά που θεωρούν σίγουρα καρκινογόνα (μου έδειξαν στο κομπιούτερ και σχετικές μελέτες), είναι τα αρώματα.
Επίσης, φοβούνται τα σύρματα των αντιστάσεων και τις αλλοιώσεις στην επιφάνειά τους, που μπορούν να προκαλέσουν απελευθέρωση καρκινογόνων ουσιών.
Φυσικά, γνωρίζουν πως δεν έχουν πολύχρονες μελέτες για να βγάλουν σίγουρα συμπεράσματα. Χρειάζονται πάνω από 50 χρόνια παρατηρήσεων και μελετών. Οπότε, σου απαντούν:
"οι πνεύμονες είναι μόνον για καθαρό αέρα. Αν το άτμισμα σε βοηθήσει να κόψεις το κανονικό τσιγάρο, καλοδεχούμενο. Αλλά πρέπει να το κόψεις και αυτό."

Για τον φίλο @Spe   (αλήθεια αυτό to @ δουλεύει τώρα; δεν νομίζω ε;), που ρώτησε.
Άτμιζα για 2 χρόνια με ελαφρά φρουτώδη αρώματα. Το 2011-12, τα 4 ml ήταν πολλά!
Και μετά έκανα 10-12ml σκέτης βάσης, χωρίς κανένα άρωμα, με 70/30 VG/PG και από 12mg  νικοτίνης τα τελευταία 5 χρόνια είχα πέσει στα 3mg


Σημασία έχει ότι βγήκες και είσαι καλά.... χαίρομαι για εσένα και ελπίζω να μην ξανά βάλεις αυτό το πράγμα στο στόμα σου είτε αυτό λέγεται τσιγάρο είτε iqos  είτε pod....σε καταλαβαίνω απόλυτα και γι'αυτό και εγώ ρώτησα στην αρχή για να δούμε όλοι και πόσο μάλλον εγώ αλλά και άλλοι νέοι ατμιστές τι να προσέχουμε..... γιατί πολλές φορές πάμε στο ποιο φθηνό γιατί είναι ποιο οικονομικό και στο τέλος την πατάμε (και δεν αναφέρομαι στο ατμισμα αλλά ένα καλό παράδειγμα είναι τα αρώματα που χρησιμοποιούμε) ευχαριστούμε φίλε Λοξία για την ενημέρωση και με το μαλακό τώρα σιδερένιος....σου εύχομαι τα καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 20:00 »
Δεν θα φοβόμουν ποτέ κάποιον που επιλέγει το nick "Λοξίας"! ;) Αν τώρα συνυπολογίσουμε ως δεδομένα ότι η επιστήμη προχωράει με άλματα, συν ότι κακός σκύλος ψόφο δεν έχει (με την καλή έννοια, έτσι;  8) ), λογικό είναι να μας ξανάρθεις πίσω γερός & ατσαλ...εεε... SS 319!!!  :laugh_wave:
Από καρδιάς, καλή & γρήγορη ανάρρωση ΠΑΛΛΗΚΑΡΕ (εκ του πάλλαξ / πάλληξ, – ηκος ‘νέος προεφηβικής ηλικίας’)!!!   ::)

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 20:04 »
 Περαστικά και καλή ανάρρωση!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 20:35 »
Σιδερένιος!

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #83 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 20:44 »
Καλή ανάρρωση φίλε μου!!!

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #84 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 21:03 »
Μπράβο ρε Λοξία!!!!

Καλή δύναμη και συνέχεια φίλε!!! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!
ΥΠΟΜΟΝΗ κι όχι βιασύνες!!!

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #85 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 21:46 »
καλή ανάρρωση και καλώς ήρθες πίσω στη παρέα μας!

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #86 στις: Οκτωβρίου 04, 2022, 22:49 »
Σιδερενιος και μακαρι αυτη να ηταν και η τελευταια φορα που πατησες το ποδι σου σε νοσοκομειο!

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #87 στις: Οκτωβρίου 05, 2022, 07:19 »
Περαστικά και σιδερένιος από εδώ και πέρα.
Καλή ανάρρωση να έχεις...

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #88 στις: Οκτωβρίου 05, 2022, 09:31 »
Περαστικά φίλε μου, σύντομα να είναι παρελθόν όλο αυτό

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δύο όζοι στους πνεύμονες
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 05, 2022, 23:29 »
Ανακουφιστηκαμε ρε φίλε. Μπράβο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180323 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534614 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12